YELLOWBOX MAGAZINE - Το νέο περιοδικό για τον ήχο & την εικόνα!


D

Deleted member 50795

Guest
Το καλοπροαίρετο σχόλιο σας μου κέντρισε το ενδιαφέρον!
Λοιπόν, υπάρχει ένας "πόλεμος" λογοτύπων το τελευταίο διάστημα. Η κατάσταση είναι επιοικώς γελοια και εγώ προσωπικά σηκώνω τα χέρια ψηλά. Κυνήγι εντυπώσεων? Μπορεί.
Εγώ θα κάνω μία, σχετικά απλή, ερώτηση. Ανεβάζεις το λογότυπο ενός εκθέτη. Μια χαρά. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τον επισκέπτη; Ότι θα δει ότι εταιρείες εισάγει ο επισκέπτης; Σίγουρα όχι! Γιατί αν ένας εκθέτης επιλέξει μία μεγάλη αίθουσα 100τμ αλλάζει το σκηνικό ενώ αν επιλέξει ένα δωμάτιο αντιλαμβάνεστε ότι η πραγματικότητα θα είναι εντελώς διαφορετική. Για τον επισκέπτη.

Οπότε: το θέμα δεν είναι να βάζεις το λογότυπο ενός εκθέτη κι αυτός από τις 10 εταιρείες που έχει να κατεβάζει μία ή δύο αλλά να ανακοινώνεις στον κόσμο τι θα παρουσιάσει αυτός ο εκθέτης. Εκεί είναι η όλη ουσία και εκεί θα εστιάσουμε στο επόμενο διάστημα.

Επειδή έχουμε μιλήσει με όλους τους εκθέτες μας, θα γίνουν μικρά θαύματα στην έκθεση BLACKBOX. Και λέω μικρά γιατί μου αρέσει να είμαι ταπεινός και να μην κάνω βαρύγδουπες δηλώσεις οι οποίες στο τέλος δεν θα έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Οι ανακοινώσεις μας θα είναι ραγδαίες το επόμενο διάστημα, οπότε εσείς θα κρίνετε αν αυτό που θα ανακοινώσουμε θα σας κεντρίσει το ενδιαφέρον για να επισκεφθείτε το BLACKBOX AV SHOW.

Η δική μου πρόταση; Ξεχάστε τα λογότυπα που βλέπετε και ας πάμε στην ουσία των πραγμάτων.

Καλημέρα
αν ήμουνα Αθήνα, θα πήγαινα και στις δυο εκθέσεις. Απλά πράγματα.( και νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα γίνει , από τους εκεί ντόπιους).
με την επαρχία κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ανέφικτο και αναγκαστικά θα πρέπει μάλλον να γίνει επιλογή έκθεσης.
οι «κοντινοί» , πολύ πιθανό να προτιμήσουν και τις δυο.
καλή επιτυχία .
 
Last edited by a moderator:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Η κατάσταση είναι επιοικώς γελοια
👍👍

Γελοία είναι και για ένα ακόμα λόγο για τον οποίο βέβαια δεν ευθύνονται οι οργανωτές.

Έχω βαρεθεί να πηγαίνω σε εκθέσεις όπου σχεδόν το σύνολο της αφορά δικάναλα, λάμπες, πικάπ, βινύλια, καλώδια, γκρανκάσες και άλλα εκθέματα που ανήκουν στα μουσεία (κατά την προσωπική μου άποψη).

Αν και κάτοικος Αττικής, η τελευταία φορά που επισκέφθηκα έκθεση ήταν πριν χρόνια, και ενώ η έκταση της ήταν σε 4 ορόφους ειχα φύγει από το ξενοδοχείο σε 25-30 λεπτά. Εντελώς αδιάφορο το υλικό των εκθετών. Είναι σαν μην έχει αλλάξει τίποτα τα τελευταία 15 χρόνια.

Καλό θα ήταν λοιπόν, όσοι θέλουν να συμμετάσχουν, να καταλάβουν πως είμαστε στο 2022 του streaming και του πολυκάναλου. Υπάρχουν και αυτές οι κατηγορίες τις οποίες δεν ακουμπά σχεδόν κανείς.

Ευπρόσδεκτη η επίδειξη των statement μηχανημάτων που εκπροσωπεί ο καθένας, εφόσον υπάρχει κοινό για αυτά ως εκθέματα, αλλά στο δια ταύτα αυτό αφορά το 0.000000κάτι% των αγοραστών, οι οποίοι βέβαια κατά πλειοψηφία δεν πατάνε σε εκθέσεις.

Τα εκθέματα πρέπει να προσαρμοστούν στις ανάγκες του κοινού. Είτε αυτό αφορά την τσέπη είτε το μέγεθος των μηχανημάτων - οικιακών χώρων.

Το κοινό δεν πάει μόνο για χαβαλέ. Πάει να βρει νέες προτάσεις, προσαρμοσμένες στην εποχή και στις ανάγκες του.

Προσωπικά, όπως και πέρσι έτσι και φέτος, θα περιμένω εντυπώσεις από τους ανθρώπους που θα επισκεφθούν τις εκθέσεις. Αν είναι μια από τα ίδια, λυπάμαι.

Τα παραπάνω τα έγραψα για τους εκθέτες, για να τα διαβάσουν αλλά ίσως και για να τους τα μεταφέρετε.

Ευχαριστώ. 🙂
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
👍👍

Γελοία είναι και για ένα ακόμα λόγο για τον οποίο βέβαια δεν ευθύνονται οι οργανωτές.

Έχω βαρεθεί να πηγαίνω σε εκθέσεις όπου σχεδόν το σύνολο της αφορά δικάναλα, λάμπες, πικάπ, βινύλια, καλώδια, γκρανκάσες και άλλα εκθέματα που ανήκουν στα μουσεία (κατά την προσωπική μου άποψη).

Αν και κάτοικος Αττικής, η τελευταία φορά που επισκέφθηκα έκθεση ήταν πριν χρόνια, και ενώ η έκταση της ήταν σε 4 ορόφους ειχα φύγει από το ξενοδοχείο σε 25-30 λεπτά. Εντελώς αδιάφορο το υλικό των εκθετών. Είναι σαν μην έχει αλλάξει τίποτα τα τελευταία 15 χρόνια.

Καλό θα ήταν λοιπόν, όσοι θέλουν να συμμετάσχουν, να καταλάβουν πως είμαστε στο 2022 του streaming και του πολυκάναλου. Υπάρχουν και αυτές οι κατηγορίες τις οποίες δεν ακουμπά σχεδόν κανείς.

Ευπρόσδεκτη η επίδειξη των statement μηχανημάτων που εκπροσωπεί ο καθένας, εφόσον υπάρχει κοινό για αυτά ως εκθέματα, αλλά στο δια ταύτα αυτό αφορά το 0.000000κάτι% των αγοραστών, οι οποίοι βέβαια κατά πλειοψηφία δεν πατάνε σε εκθέσεις.

Τα εκθέματα πρέπει να προσαρμοστούν στις ανάγκες του κοινού. Είτε αυτό αφορά την τσέπη είτε το μέγεθος των μηχανημάτων - οικιακών χώρων.

Το κοινό δεν πάει μόνο για χαβαλέ. Πάει να βρει νέες προτάσεις, προσαρμοσμένες στην εποχή και στις ανάγκες του.

Προσωπικά, όπως και πέρσι έτσι και φέτος, θα περιμένω εντυπώσεις από τους ανθρώπους που θα επισκεφθούν τις εκθέσεις. Αν είναι μια από τα ίδια, λυπάμαι.

Τα παραπάνω τα έγραψα για τους εκθέτες, για να τα διαβάσουν αλλά ίσως και για να τους τα μεταφέρετε.

Ευχαριστώ. 🙂
Οι υποψήφιοι αγοραστές των νεωτερίστικων συστημάτων (δεν το γράφω σαν μομφή) βασικά αγοράζουν on line λόγω ότι βασίζονται αποκλειστικά στα τεχνικά θέματα οπότε καλό θα ήταν να κάτσουν σπίτια τους και να μην γεμίσουν τα δωμάτια άσκοπα. Κάποιοι θέλουν να πάνε να ακούσουν.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Οι υποψήφιοι αγοραστές των νεωτερίστικων συστημάτων (δεν το γράφω σαν μομφή) βασικά αγοράζουν on line λόγω ότι βασίζονται αποκλειστικά στα τεχνικά θέματα οπότε καλό θα ήταν να κάτσουν σπίτια τους και να μην γεμίσουν τα δωμάτια άσκοπα. Κάποιοι θέλουν να πάνε να ακούσουν.
Doing!

Ούτε για αστείο, προσβάλεις δίχως την παραμικρή ιδέα ένα σωρό κόσμο.
Πιο άστοχο σχόλιο δεν παίζει να έχει γίνει σε τέτοιο θέμα.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Από το να προσβάλλω τον διοργανωτή γράφοντας μην έχεις πάλι αρχαιολογίες όπως έκανε κάποιος άλλος φίλος..
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Από το να προσβάλλω τον διοργανωτή γράφοντας μην έχεις πάλι αρχαιολογίες όπως έκανε κάποιος άλλος φίλος..
Κατά την γνώμη του αρχαιολογίες.
Δεν χαρακτήρισε τους αγοραστές αυτών με κανένα προσωνύμιο.

Μπορεί ο καθένας να γράψει τα "request" του, με κόσμιο τρόπο, το τι θα γίνει, εξαρτάται περισσότερο από τους εισαγωγείς/αντιπροσώπους/καταστήματα, δεν μπορεί ο οργανωτής να αναγκάσει κάποιον να στήσει κάτι με το ζόρι.

Πίστεψε με, αν ήταν ξεκάθαρα στο χέρι του οργανωτή ή εμένα π.χ., θα είχαμε 100 χώρους με τα πάντα, high end 2channel, high end multichannel, χώρους πλήρως φροντισμένους, ένα σωρό μηχανήματα φρέσκα για ακρόαση/θέαση...

Γίνεται μεγάλη προσπάθεια για να από τους υπεύθυνους για να γίνει μια πετυχημένη και ικανοποιητικότατη για το κοινό έκθεση.

Και επειδή ίσως ήμουν και εγω λίγο απότομος, συγγνώμη αν σε προσέβαλα.
Εγω το μόνο που θέλω είναι να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι. Όλοι. Και δεν χρειάζεται να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα, βινυλιολάγνοι, DSDάδες, σινεμάκιδες, προβολάκιδες, τηλεορασάκιδες, κλπ.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Κατά την γνώμη του αρχαιολογίες.
Δεν χαρακτήρισε τους αγοραστές αυτών με κανένα προσωνύμιο.

Μπορεί ο καθένας να γράψει τα "request" του, με κόσμιο τρόπο, το τι θα γίνει, εξαρτάται περισσότερο από τους εισαγωγείς/αντιπροσώπους/καταστήματα, δεν μπορεί ο οργανωτής να αναγκάσει κάποιον να στήσει κάτι με το ζόρι.

Πίστεψε με, αν ήταν ξεκάθαρα στο χέρι του οργανωτή ή εμένα π.χ., θα είχαμε 100 χώρους με τα πάντα, high end 2channel, high end multichannel, χώρους πλήρως φροντισμένους, ένα σωρό μηχανήματα φρέσκα για ακρόαση/θέαση...

Γίνεται μεγάλη προσπάθεια για να από τους υπεύθυνους για να γίνει μια πετυχημένη και ικανοποιητικότατη για το κοινό έκθεση.

Και επειδή ίσως ήμουν και εγω λίγο απότομος, συγγνώμη αν σε προσέβαλα.
Εγω το μόνο που θέλω είναι να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι. Όλοι. Και δεν χρειάζεται να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα, βινυλιολάγνοι, DSDάδες, σινεμάκιδες, προβολάκιδες, τηλεορασάκιδες, κλπ.
Και από εμένα sorry. Το έγραψα. Δεν κάνω μομφή. Απλά επειδή ξέρω ότι πολλοί εκθέτες θα παρουσιάσουν τα γνωστά δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους παρουσιάζουμε σαν μούμιες. Άλλος έγραψε για στρατόπεδα και μάλιστα απαξιωτικά. Εγώ υποστηρίζω τον θεσμό των εκθέσεων. Πάω από μικρό παιδί. Και ας μην καταλάβαινα τι έβλεπα. Μάλιστα σε καμιά 10αριά βοήθαγα αντιπρόσωπο σαν πωλητής αφιλοκερδώς λόγω γνωριμίας και γνώσεων.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Οι υποψήφιοι αγοραστές των νεωτερίστικων συστημάτων (δεν το γράφω σαν μομφή) βασικά αγοράζουν on line λόγω ότι βασίζονται αποκλειστικά στα τεχνικά θέματα οπότε καλό θα ήταν να κάτσουν σπίτια τους και να μην γεμίσουν τα δωμάτια άσκοπα. Κάποιοι θέλουν να πάνε να ακούσουν.
Κάνεις λάθος. Δεν αγοράζουν όλοι online. Ποτέ δεν αγόρασα online και ούτε πρόκειται. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω χρήματα σε κάτι αν δεν το δω μπροστά μου. Να δω όγκο, ποιότητα κατασκευής, χρώματα, φινίρισμα κ.α.

Από εκεί και πέρα δεν σου κρατάμε χώρο. Ίσα ίσα δεν πατάμε καν στα δωμάτια που πιστεύω θα σε ενδιέφεραν, και αν η έκθεση είναι όπως την θέλεις θα σου αδειάσουμε τη γωνιά και γρήγορα μάλιστα, αν πάμε.

Όλα καλά λοιπόν.
 

D

Deleted member 50795

Guest
όσοι θέλουν να συμμετάσχουν, να καταλάβουν πως είμαστε στο 2022 του streaming και του πολυκάναλου.

Τα εκθέματα πρέπει να προσαρμοστούν στις ανάγκες του κοινού.

Το κοινό ….Πάει να βρει νέες προτάσεις, προσαρμοσμένες στην εποχή και στις ανάγκες του.
εχεις δίκιο..είμαστε πίσω , ακόμα και σ´ αυτό.
αρκετοί (εκθέτες και κοινό), δεν νοούν να καταλάβουν ότι οι εποχές έχουν αλλάξει και είμαστε στο 2022…
( ούτε τα μουσικά «κομμάτια» δεν αλλάζουν..πάλι τα ίδια θα ακούς, όπως και πριν 15-20 χρόνια..:tongue:)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Κουλάρετε όλοι
Οι εκθέτες (που το πληρώνουν αδρά σε χρήμα και χρόνο) ΞΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι ζητιέται και τι θα εκθέσουν, ΟΠΟΙΑ κι' αν είναι, και ΟΣΟ κι' αν έχετε σε υψηλή εκτίμηση τη γνώμη σας
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Οι υποψήφιοι αγοραστές των νεωτερίστικων συστημάτων (δεν το γράφω σαν μομφή) βασικά αγοράζουν on line λόγω ότι βασίζονται αποκλειστικά στα τεχνικά θέματα οπότε καλό θα ήταν να κάτσουν σπίτια τους και να μην γεμίσουν τα δωμάτια άσκοπα. Κάποιοι θέλουν να πάνε να ακούσουν.
Επίσης, έχω συμμετάσχει και εγώ σε εκθέσεις. Ξέρω τι γίνεται πριν ανοίξουν οι πόρτες και όταν κλείσουν. Ξέρω το τρέξιμο, την αγωνία, τα στησίματα και τα μαζέματα μέχρι το πρωί κ.α. Ξέρω πολύ καλά πως δεν αποφασίζει ο οργανωτής τι θα εκθέσει ο κάθε συμμετέχων. Δεν έχει καμία δύναμη σε αυτό. Το μόνο που μπορεί να επηρεάσει είναι η τιμή του δωματίου, αν τον παίρνει. Τίποτε άλλο.

Ουδεμία σχέση η διοργάνωση. Αφορά τους εκθέτες. Από τότε τους τα έλεγα και συνεχίζω να λέω όσα λέω. Τότε ήταν και 8- 10 χρόνια πίσω. Πλέον η μισή εμπορική μουσική στο Apple Music είναι πολυκάναλη, και όχι μόνο. Δεν υπάρχει δικαιολογία πλέον πως δεν υπάρχει υλικό.
Η άλλη θεωρία είναι πως δεν ενδιαφέρεται ο κόσμος. Δεν θα ενδιαφερθει αν δεν ακούσει πρώτα.

Αλλά γενικά θεωρώ πως καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί γίνεται ότι γίνεται. Το πολυκάναλο δεν έχει χρήμα. Όλα τα φράγκα είναι στα δικάναλα. Διαφορετικά target groups. Τι διαφορετικά δηλαδή, η μέρα με τη νύχτα. Ότι θέλει ο ένας, αυτά ακριβώς δεν θέλει ο άλλος. Και βέβαια ο όγκος της προβολής θα πέσει σε ότι βγάζει χρήμα.

Φτάνει όμως, λέω εγώ τώρα. 🙂

2023 σε λίγες μέρες.

Και, είτε το πιστεύετε είτε όχι, για τους λόγους που ανέφερα, υπάρχουν εκθέτες που σταμάτησαν να συμμετέχουν.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Η άλλη θεωρία είναι πως δεν ενδιαφέρεται ο κόσμος. Δεν θα ενδιαφερθει αν δεν ακούσει πρώτα.
δεν πρόκειται περί θεωρίας, παρά απτής πραγματικότητας που την αγνοούν ( οι μεν και οι δε)
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Πλέον η μισή εμπορική μουσική στο Apple Music είναι πολυκάναλη, και όχι μόνο. Δεν υπάρχει δικαιολογία πλέον πως δεν υπάρχει υλικό.
Πολυκάναλο με Vandersteen είχε στήσει προ αμνημονεύτων χρόνων ο Αντωνόπουλος στο Hilton. Μάλιστα λόγω έλλειψης υλικού έπαιζε από ένα CD-interactive με MPEG1.
Πολυκάναλο με Sony από SACD στις αρχές του είχε στήσει και η Sony Ελλάς. Δεν είδα το δωμάτιο να συγκέντρωνε κόσμο.
Πολυκάναλο σε home cinema έχουν στήσει πάρα πολλοί. Ο Ορφέας αρκετές φορές έπαιζε DVD με συναυλίες. Να δούμε ποιος θα το τολμήσει φέτος.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Πρόσωπικα θέλω να υπάρχουν τα πάντα. Δεν βάζω ταμπέλες ούτε απαξιώνω τεχνολογίες.
Καλή επιτυχία στους εκθέτες και καλή απόλαυση στους επισκέπτες.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Ο Ορφέας αρκετές φορές έπαιζε DVD με συναυλίες. Να δούμε ποιος θα το τολμήσει φέτος.
Τώρα που το σκέφτομαι, βασικό πρόβλημα των εισαγωγέων είναι ότι δεν έχουν επεξεργαστή και πηγή (και συνεπώς δεν έχουν να πουλήσουν) για να παίξουν πολυκάναλα. Αλλά δεν σκέφτονται πόσα ηχεία μπορούν να πουλήσουν αντ' αυτών;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- στις εκθέσεις ακούμε κυρίως με τα μάτια , πλήν συγκεκριμένων αποστολών ( πχ , πάει καποιος να ακούσει δύο το πολύ τρία ηχεία ας πούμε και αφιερώνει συνολικά ένα 8ωρο και μετά σπίτι ) . . . οπότε και τα εκθέματα επιλέγονται και με βάση την προβολή τους , τις εκάστοτε ανάγκες του εκθέτη κλπ
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Στο τελευταίο τεύχος υπάρχει μια ανάλυση το Βέγγου, από την πλευρά του ήχου των ταινιών του.
Επίσης ένα πολύ καλό αφιέρωμα στους AC/DC...
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Στο τελευταίο τεύχος υπάρχει μια ανάλυση το Βέγγου, από την πλευρά του ήχου των ταινιών του.
Επίσης ένα πολύ καλό αφιέρωμα στους AC/DC...
Οντως πολυ ...απροσμενη αυτη η αναλυση, και μπραβο. Μια ξεχωριστη πλευρα, που δεν ανεμενα λογω της λαικοτητας του Θ. Β.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top