Zingali Duevel Re!

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.724
Αν είσαι όρθιος θες να κάτσεις, κι αν είσαι καθιστός θες να σηκωθείς, δεν ξέρεις τι να κάνεις.
:laugh:

Bγάλ' τα μέχρι να αποφασίσεις. :p
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.215
σηκω κατσε , κατσε σηκω σ εχει το συστημα , πραγματα ειναι αυτα???
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Η αποσύνδεση εύκολη είναι. Οι εναλλαγές των XLR μεταξύ ζεύγων ηχείων είναι ζαλάδα, για να μην παίζω "εδώ παπάς, εκεί παπάς".
Aυτό που πρέπει να κάνω είναι να βάλω χαρτάκια στα καλώδια XLR, για να ξέρω ποιο είναι ποιο.

To σήμα του all channel stereo δεν είναι καθαρό, ώστε να ελαχιστοποιούμε την ένταση στα ηχεία που δεν θέλουμε, και να ακούμε ένα μεμονωμένο ζεύγος ηχείων στο δικάναλο. Η λύση είναι βάλε-βγάλε των XLR προς την έξοδο των main κάθε φορά.

Αυτό ισχύει για τις δοκιμές μόνο. Στην καθημερινή ακρόαση δικάναλου, στέλνω ξεχωριστά σήμα από το Grace m903 dac/pre προς τις δύο εισόδους XLR του Sunfire που οδηγούν τα δύο κανάλια Surround L/R, δηλ. τα Duevel Jupiter. Από τον Marantz στα ίδια κανάλια στέλνω ταυτόχρονα με RCA. Ευτυχώς στον Sunfire είναι ενεργά τόσο τα RCA όσο και τα XLR. Και ανάβει με το που αντιλαμβάνεται σήμα.
Οπότε για να ακούσω μουσική απλά ανάβω το dac, και για ταινίες ανάβω τον AV προ.

Το βάλε-βγάλε των XLR γίνεται όταν θέλω να ακούσω δικάναλα τα height ή τα wide ή τα surround back.
 


Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Όντως, τις δοκιμές τις κάνω νηστικός.

Τις ταινίες τις βλέπω στον dedicated χορτάτος. Το πρώτο μισάωρο της ταινίας το βλέπω στο home cinema του σαλονιού, τρώγοντας στο πρακτικό ψηλό τραπεζάκι που μου έφτιαξε ο Μάριος για μπροστά στον καναπέ. Την υπόλοιπη μία ώρα της ταινίας πάω στον dedicated να την απολαύσω, με μια μπύρα στο χέρι, χωρίς περιττά πέρα-δώθε στην κουζίνα.

Έτσι παραμένει και το περιβάλλον στον dedicated καθαρό, χωρίς τυχόν ψίχουλα, ατυχήματα με τα φαγητά, και μυρωδιές από τα ψησίματα.
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ετσι είναι
τρως σουβλάκια και βρωμάει 10 μερες
βαζεις αρωματικο χωρου και σε 10 ωρες χαθηκε
παλιοκατασταση σου λεω
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Ναι αλλά έχουν βγει και αρωματικά χώρου με άρωμα γιασεμί, ορχιδέα, καλέντουλα, παντσέτα, χωριάτικο λουκάνικο και παϊδάκια αρνίσια, με μεγάλη διάρκεια.
Μήνας και βάλε.
Για την περίοδο της σαρακοστής είναι ότι πρέπει.
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μας κολαζει μεσημεριάτικα με τα κοψιδοαρωματα , μερες που ειναι
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Χτες εγκαινιάσαμε τα height να παίζουν ως height.

Κάνουν δουλειά. Ανοίγουν καθ' ύψος το πεδίο μπροστά και το άκουσμα γίνεται ποιο ατμοσφαιρικό και όχι μονιτορέ όπως μόνο με τα main. Βέβαια δεν χρειάζονται 15ιντσα γι' αυτήν τη δουλειά. Μεγάλα τα έβαλα για τη δυνατότητα χρήσης τους και ως Main (σε μουσική και ταινίες). Αυτό θα είναι και το επόμενο τεστ, τα Height ως main σε ταινία. Με τη βοήθεια των Wide, που θα γεμίζουν το κενό, δεν το αποκλείω να μη χρειάζονται δαπέδου main, δεξιά-αριστερά της οθόνης.

Οι εξτραδούρες (Front Height, Front Wide, Surround Back) οδηγούνται από τον 6κάναλο Hypex και όλα τα υπόλοιπα από τον Sunfire.
Έτσι πανεύκολα, απλά κλείνοντας τον Sunfire, μπορείς να ακούσεις ακριβώς τι πληροφορία βγάζουν τα έξτρα κανάλια.

Θα συμφωνήσω με τον Κυριακάκη, ότι τα Wide υπερέχουν σε σπουδαιότητα έναντι των Height. Με την προσθήκη Wide, o ήχος σε κυκλώνει μπροστά και ξεχνάς ότι ακούς από ηχεία.

Τώρα καλοέμαθα και θέλω και Surround Back Height, αλλά θα πρέπει να πάω σε Yamaha CX-A5000, που όμως δεν έχει Wide.
Ένα Atmos με σώζει μόνο. :roflmao:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Χθες άκουσα τον χώρο του Γιάννη και είναι το λιγότερο εντυπωσιακός.
Η μεγάλη οθόνη γεμίζει το οπτικό σου πεδίο και συνοδεύεται από πλούσιο, μεγάλο, εντυπωσιακό ήχο.
Με αυτά τα δύο τεράστια κεντρικά, ένα πάνω κι ένα κάτω, οι διάλογοι ακούγονται εξαιρετικά διαυγείς και καθαροί και βγαίνουν από το κέντρο της οθόνης, αν και το μπάσο τους ήθελε λίγο κόψιμο.
Τα υπόλοιπα ηχεία με μια σωστή ρύθμιση θα βγάλουν τον καλύτερό τους εαυτό.
Ακόμη δεν τον έχουν βγάλει.
Μεγαλείο εικόνας και ήχου.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αφου την άλλη μιση , την βλέπεις αλλου

στο λίβινγκ ρουμ
εκει που τρως σαν αθρωπας
και κατω πας μονο για τσαμπουκάδες :p
 


Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
To κουπί το τραβά το hc του σαλονιού, ναι.
Βλέπω καθημερινά μια ταινία. Η εξαίρεση θα είναι να δω δύο ταινίες σε μια μέρα, όχι καμία.

Πάντα ήμουν και θα είμαι οπαδός του home cinema στον καθημερινό χώρο της σαλοκουζίνας, αλλιώς δεν είναι home cinema, αλλά πριβέ σινεμά σε δευτερεύοντα χώρο.

Στην πράξη, αν έπρεπε να έχω μόνο ένα hc, αυτό θα ήταν του σαλονιού. Με τέσσερα παντοκατευθυντικά ηχεία, το Heresy στο κέντρο κι ένα Re sub, δεν αισθάνομαι να μου λείπει κάτι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
...
Βλέπω καθημερινά μια ταινία. Η εξαίρεση θα είναι να δω δύο ταινίες σε μια μέρα, όχι καμία.
....
για έλα και από δω, μην ντρέπεσαι!
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αντίθετα, τα front wide με το Audyssey DSX έχουν πολύ πληροφορία και ναι, κάνουν δουλειά! Ακόμη και στον στενόμακρο χώρο, τα wide συμπληρώνουν και δένουν πιο σφιχτά τον ήχο με τα surround, με αποτέλεσμα το ηχητικό πεδίο να δημιουργεί κυριολεκτικά κύκλο γύρω σου.

Σε θέση wide, τα Behringer δείχνουν πολύ περισσότερο τα δόντια τους. Με την ευκαιρία, έφερα και τα 21'' σαμπ μπροστά, χρησιμοποιώντας τα ως βάσεις για τα wide. O στόχος είναι να φέρω έτσι το σκάσιμο του μπάσου μπροστά, ώστε τα Re Audio πίσω να μη φανερώνουν καθόλου τη θέση τους, αναλαμβάνοντας τα 10-30Hz.

νταξυ.... τωρα καταλαβα....χαχαχαχαα
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Έμαθες λοιπόν ότι μπορεί το κεντρικό να κρεμαστεί από το ταβάνι, ακόμα και σε χαμηλοτάβανο χώρο, χωρίς να εμποδίσει τη δέσμη του προβολέα.

Φυσικά χωρίς ρακ κάτω από το πανί. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει ρακ μηχανημάτων μπροστά. Αναγκαστικά μετά έχεις το πανί τόσο ψηλά, που η ενεργή εικόνα ξεκινά μόλις μια πιθαμή από το ταβάνι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top