To Home Cinema του KOSTAS999

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.532
Reaction score
126.228
Ευχάριστος ο χώρος σου στο μάτι, εύχομαι να τον χαίρεστε!

Ενδιαφέρον θα έχουν οι μετρήσεις RT 60 του χώρου, οι οποίες μπορούν να δημοσιευθούν ήδη, ανεξαρτήτως των υπολοίπων που περιμένεις.

Ένα πράγμα που φαίνεται ασύμμετρο εκ πρώτης όψεως, είναι το ανακλαστικό πλαϊνό έπιπλο από τη μια πλευρά, σε σχέση με τον απορροφητικό καναπέ από την άλλη, οπότε θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να καλυφθεί με κάποια απορρόφηση η ανακλαστική επιφάνεια των ντουλαπιών, ώστε να έρθει στη θέση του το κεντρικό είδωλο στη μουσική σκηνή, ειδάλλως θα γέρνει προς τα αριστερά.

1000010922.jpg
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Γιατί δεν φέρνεις αυτή τη "γλύκα" με ΕQ και προσπαθείς με καλώδια και άλλα;

Και εδώ που τα λέμε, τα Mirage δεν φημίζονται για τη γλύκα τους.

Δηλαδή, ενώ είχες JBL M2 και τώρα Paradigm Founders 120H, για σένα τα Paradigm παίζουν καλύτερα;
EQ μακριά από μένα!!!! Τα Mirage τα κατηγορούσαν ότι είναι ζεστά!!! Εμένα μου αρέσει έως ένα βαθμό αυτό, γιαυτό επέλεξα Founder και όχι Persona που είναι χειρουργείο!!!
Το JBL είναι τελείως διαφορετική κατηγορία, χρησιμοποιούνται σε ονομαστά σινεμά και θέλουν μεγάλο χώρο, επαγγελματικά ενισχυτικά και εννίοτε ωτοασπίδες! P;ane gia pl;aka 125db. Reference σε Cinema Αλλά ΔΕΝ παίζουν μουσική! Σίγουρα όχι για το χώρο μου, έμειναν μαζί με το προηγούμενο σπίτι!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.821
Reaction score
28.223
Τα Mirage ξυρίζουν, τι ζεστά. Τα ίδια ηχεία έχουμε. :)
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
EAR,
2.5 μέτρα είναι έπιπλο, ευρυγόνιος φέρνει μεγαλύτερο, δεν είναι πρόβλημα. Μέχρι να φύγει καναπές όταν παίζει σύστημα μπαίνουν 2 τεράστια μαξιλάρια δαπέδου όρθια, (φαίνεται το ένα στη Foto με το μπλέ φόντο με τα παλιά ηχεία μπροστα). Αν θυμάμαι καλά το τελευταίο RT60 ήταν 0.25, τα έχει AACE, θα ρωτήσω. Δεν έχω πουθενά συνεχόμενη επιφάνεια, σπάνε παντού στάσιμα, βοηθά πολύ βιλιοθήκη, έπιπλο Blu Ray, Panel. Ιδανικά τα ηχεία θα ήθελαν λίγο πιο έξω αλλά αυτό αργότερα. τώρα είναι στα 3.8 μέτρα ισοσκελές
Τα Mirage ξυρίζουν, τι ζεστά. Τα ίδια ηχεία έχουμε. :)
Με τέτοιο προ που παίζεις τι περιμένεις; Θέλουν καλά συνοδά!!!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.821
Reaction score
28.223
Με τέτοιο προ που παίζεις τι περιμένεις; Θέλουν καλά συνοδά!!!
Anthem έχεις, Anthem έχω. MIT έχεις, MIT έχω. Τώρα αν εννοείς 10 χιλιάρικα για Pro, όχι δεν έχω και ούτε θα δώσω, ούτε τα μισά. Tα ίδια και για τους ενισχυτές. :)
 

Μηνύματα
4.478
Reaction score
7.762
Τα Sub συνδέθηκαν από την έξοδο που παρακάμπτει το εσωτερικό crossover. Οπότε τα άφησα στον Anthem να τα διαχειριστεί όπως και όλα τα άλλα. Σε όλα έχει κάνει αποκοπές 80HZ, εκτός των Surround που είναι στα 100 (δεν έχω καταλάβει γιατί από τη στιγμή που κατεβαίνουν 30Hz) και των Atmos που δεν θυμάμαι. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι οι ρυθμίσεις φάσης των Sub, τα ίδια έχουν επιλογή normal η reverse, τώρα βλέπω τιμές ενδιάμεσα από 100 και 180. Όταν μπουν τα XR13 θα ξέρω ακριβώς. Αυτή τη στιγμή αγωνίζονται να πιάσουν την ταχύτητα του 120Η , μάταια!!
Μπορεί στα πιντιεφ των ατμός και Auro-3D να γράφουν για full range ηχεία σε πολυκαναλικο σεταπ αλλά όπως αναφέρει κάποιος αυτό θέλει προσοχή εξαιτίας της επίδρασης του χώρου.
Στην πράξη είναι τα πράγματα διαφορετικά.
Εξελιγμένα λογισμικά θεωρώ πως συμπεριφέρονται έξυπνα αλλά η ερώτηση είναι γιατί να πάρει κανείς δαπέδου ηχεία αν είναι να τα κόψει ο επεξεργαστής στα 100 Hz
 

Μηνύματα
253
Reaction score
110
Να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια, εάν κάποιος έχει απορία ή ερώτηση σχετικά με την κατασκευή ευχαρίστως να του απαντήσω. Για μετρήσεις χώρου λίγη υπομονή, να έρθουν τα 2 τέρατα , Paradigm XR13 .
Καλησπερα, πολυ ομορφος χωρος, να ειστε καλα να τον χαιρεστε. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις το αμερικανικο σαιτ που πηρες το πανι? Ευχαριστω.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Καλησπερα, πολυ ομορφος χωρος, να ειστε καλα να τον χαιρεστε. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις το αμερικανικο σαιτ που πηρες το πανι? Ευχαριστω.
Εδώ θα βρείς τα πάντα
'DIY Custom-Printed Movie Poster Acoustic Panels - cheap!' Version 2.0 Discussion | AVS Forum και
DIY Custom-Printed Movie Poster Acoustic Panels - cheap! | AVS Forum

Industry Standard: Guilford of Maine fabric
Cost-Effective: 12oz cotton duck cloth
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Μπορεί στα πιντιεφ των ατμός και Auro-3D να γράφουν για full range ηχεία σε πολυκαναλικο σεταπ αλλά όπως αναφέρει κάποιος αυτό θέλει προσοχή εξαιτίας της επίδρασης του χώρου.
Στην πράξη είναι τα πράγματα διαφορετικά.
Εξελιγμένα λογισμικά θεωρώ πως συμπεριφέρονται έξυπνα αλλά η ερώτηση είναι γιατί να πάρει κανείς δαπέδου ηχεία αν είναι να τα κόψει ο επεξεργαστής στα 100 Hz
Τα κόβει όλα στα 80Hz !! Τα μόνα που κόβει στα 110 και ψάχνω γιατί καθώς κατεβαίνουν έως 22Hz είναι τα surround
 

Attachments


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.282
Reaction score
28.013
Πολύ ωραίος ο χώρος σου, συγχαρητήρια.
Η φωτιζόμενη μινιατούρα του Τιτανικού είναι φανταστική.
Έτοιμο ή το έφτιαξες εσύ;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Πολύ ωραίος ο χώρος σου, συγχαρητήρια.
Η φωτιζόμενη μινιατούρα του Τιτανικού είναι φανταστική.
Έτοιμο ή το έφτιαξες εσύ;
Μιχάλη είναι lego με ειδικά φώτα!!!!
 

Μηνύματα
110
Reaction score
450
Μπράβο Κώστα για τον χώρο και το set up. Προσωπικά δεν συμφωνώ με την μελαμίνη σε χρωμα κερασιάς και θεωρώ πως εάν πήγαινες σε πιο σκούρα χρώματα το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ διαφορετικό αισθητικα αλλά και λειτουργικά μιας και ο χώρος είναι dedicated και αφορά προβολές. ( περί ορέξεως...)
Να τον χαίρεσαι φίλε!
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Μπράβο Κώστα για τον χώρο και το set up. Προσωπικά δεν συμφωνώ με την μελαμίνη σε χρωμα κερασιάς και θεωρώ πως εάν πήγαινες σε πιο σκούρα χρώματα το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ διαφορετικό αισθητικα αλλά και λειτουργικά μιας και ο χώρος είναι dedicated και αφορά προβολές. ( περί ορέξεως...)
Να τον χαίρεσαι φίλε!
Είχα σκούρο λόγω προβολέα παλαιότερα. Τωρα που αποφάσισα να καταλήξω σε μεγάλη τηλεόραση, όλα τα χρώματα κάνουν! Διάλεξα ίδιο με των ηχείων γιατι όταν τα πρωτοείδα στην παρουσίαση της ces 2021 αν θυμάμαι καλα, εντυπωσιάστηκα.
 



kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Το χρυσό δακτυλίδι το έχουν μόνο οι Αμερικάνικοι!
DLA-RS2000 | D-ILA Home Theater Projectors | Projectors | JVC

Περιμένω να δώ και τους δικούς σας χώρους!!! Ιδίως του Daharis666 :dance2:
Δεν έχει νόημα να πάω σε νεότερο Laser από τη στιγμή που θα μπεί 100ρα OLED οταν είναι διαθέσιμη!
 

Μηνύματα
6.694
Reaction score
5.226
Η αφεντιά μου ασχολήθηκε με την υλοποίηση της κατασκευής και την επιμέλεια του χώρου.
Τέτοιο πρότζεκτ υψηλού μπάτζετ δεν θα δικαιολογούσε τη συμμετοχή διακοσμητή;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.361
Reaction score
94.128
Το χρυσό δακτυλίδι το έχουν μόνο οι Αμερικάνικοι!
DLA-RS2000 | D-ILA Home Theater Projectors | Projectors | JVC
Άρα, προφανώς, δεν είναι ο 3000 που έλεγες.

Είναι όμως όντως ο 2000 που μας λες τώρα;

Δηλαδή αυτός:
jvc 3000.png


είναι αυτός;
jvc 2000.png



Τα πάνω και κάτω περιθώρια ring-πλαισίου είναι λίιιγο μεγαλύτερα στον 2000 από ότι στον προβολέα σου, δεν νομίζεις; Όπως και το ότι ο προβολέας σου δείχνει λίιιγο λεπτότερος.
:whistling:


Μήπως να το ξαναδείς;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Τέτοιο πρότζεκτ υψηλού μπάτζετ δεν θα δικαιολογούσε τη συμμετοχή διακοσμητή;
Διακοσμητής και Home Cinema είναι τσακωμένοι!!! Εξάλου το έκανα όπως ακριβώς το ήθελα ωστε να έχει και ηχητικό αποτέλεσμα!
Άρα, προφανώς, δεν είναι ο 3000 που έλεγες.

Είναι όμως όντως ο 2000 που μας λες τώρα;

Δηλαδή αυτός:
View attachment 326412

είναι αυτός;
View attachment 326413


Τα πάνω και κάτω περιθώρια ring-πλαισίου είναι λίιιγο μεγαλύτερα στον 2000 από ότι στον προβολέα σου, δεν νομίζεις; :whistling:


Μήπως να το ξαναδείς;
Ευρυγώνιος. Θα σας τα πούνε αυτοί που θα έρθουν σπίτι. Περιμένω δικά σας!!!!!!
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.722
Μηνύματα
2.873.970
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top