Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Υπάρχουν καλύτερες και με σημαντικά χαμηλότερο επίπεδο θορύβου μπαταρίες για ειδικές χρήσεις.
Είναι όμως πανάκριβες και δεν νομίζω να αξίζει η αλλαγή για ορθολογιστές.
Υπάρχει πάντως διαφορά και την άκουσα.
Για κάποιον όμως που θεωρεί πως ένα ακριβό καλώδιο τροφοδοσίας έχει νόημα, ίσως να έχουν κι αυτές.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Decembered:
hellloooo woooorld!!
λιγο πολυ θα συμφωνησω με Costas Ear κ' Puretone στις προβλεψεις..

..αν πραγματοποιηθει το blind test θα ηθελα να συμμετεχω, μεχρι ενα σημειο αντιλαμβανομαι οτι θα ειπαρχουν διαφορες και που μπορει να οφειλονται αυτες , εχουν προταθει μαλιστα κ ενα σορο εναλακτικες. Ειναι στο πως θελει ο καθενας το συστημα του (και ποσο μπορει να επεμβει με το σχετικο κοστος τοσο σε χρηματικη δαπανη, οσο χρονου, οσο μπελα..κοκ..), λυσεις ειπαρχουν και οχι μονο μια.
Γλυκοκοιταζα μαλιστα ολο αυτο το καιρο διαφορα καλωδια, πολυπριζα και φιλτρα ή/και σταθεροποιητες... ειναι χαος αλλα καπου βγαινει ακρη ..
Δειξε μου το συστημα σου να σου πω ποιος εισαι (ή το καλωδιο ρευματως στη προκειμενη)... *joke*
ροκ ν ροοολ!
υγ : Βelden Αθηνα εχουμε καποιον αντιπροσωπο (εχει 3-4 αλλα δεν πολυεβγαλα ακρη)..
υγ2:
υνδεω μόνο στο σουκο το μπλενταζ της θωράκισης, όχι στο ιεκ, για αποφυγή βρόγχων γης
- εχουμε κατι σε σχεδιο/φωτογραφια ?! θενξ!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για κάποιον όμως που θεωρεί πως ένα ακριβό καλώδιο τροφοδοσίας έχει νόημα, ίσως να έχουν κι αυτές.
Νοημα εχει ενα καλο καλωδιο τροφοδοσιας.Αν ειναι και ακριβο,την πατησαμε ;)
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Υπάρχουν καλύτερες και με σημαντικά χαμηλότερο επίπεδο θορύβου μπαταρίες για ειδικές χρήσεις.
Είναι όμως πανάκριβες και δεν νομίζω να αξίζει η αλλαγή για ορθολογιστές.
Υπάρχει πάντως διαφορά και την άκουσα.
Για κάποιον όμως που θεωρεί πως ένα ακριβό καλώδιο τροφοδοσίας έχει νόημα, ίσως να έχουν κι αυτές.
Το πρόβλημα με τα inverter στα online είναι ότι σε ξαφνική απαίτηση ρεύματος από τον ενισχυτή, δεν θα μπορεί να ακολουθήσει ο AC σε DC φορτιστής των μπαταριών και θα πρέπει να συνεισφέρουν και οι μπαταρίες. Αυτό όμως είναι θέμα σωστής διαστασιολογισης.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Άσε μας βρε Ντίνο με τα τεχνικά σου. :p
Οι hi end μπαταρίες κάνουν τη διαφορά, όχι οι μεγαλύτερες. Έχει και η HiFi Tuning νομίζω.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Νοημα εχει ενα καλο καλωδιο τροφοδοσιας.Αν ειναι και ακριβο,την πατησαμε ;)
Το ακριβό πως το εννοεις;
200 ευρώ το 1,5μ ατερματιστο το θεωρεις ακριβό;
Που οριζεις το όριο του φτηνού και του ακριβού;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οπως ειπαμε πολλες φορες το "ακριβο" εχει να κανει και με τις δυνατοτητες του αγοραστη.
Ομως γενικευοντας το θεμα λιγο θα ελεγα οτι συμφωνα με την δικη μου παντα αποψη,που δεν εχει να κανει κατ'αναγκη με την εκαστοτε αγοραστικη μου δυναμη, θεωρω λογικη την επιλογη πολυ καλων ακροδεκτων που ισως να κοστιζουν και 100-150 ευρω σαν σετ iec/schuko η περισοτερο.Προσωπικα δεν θεωρω τα 200 ευρω για 1.5μ ατερματιστο καλωδιο,υπερβολικο ποσο φτανει να μου εκανε για την δουλεια που το ηθελα.Παρ'ολα αυτα,αν ενα καλωδιο π.χ των 1000 ευρω ,τερματισμενο με επειθε οτι ειναι οντως τοσο καλο ωστε να μην μπορω να βρω κατι φθηνοτερο και εξ'ισου καλο, και μπορουσα οικονομικα να το αγορασω,θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα,νοουμενου οτι στο συστημα μου δεν υπηρχαν "εκκρεμοτητες" πιο σοβαρες απο το καλωδιο,που θα εξυπηρετουνταν καλυτερα με τα 1000 ευρω.
Σημερα,ενα τερματισμενο σοβαρα/προσεκτικα επιλεγμενο καλωδιο ρευματος της κατηγοριας των 250-400 ,αντε 500 ευρω,πιστευω οτι ειναι ικανοποιητικο για τις πλειστες περιπτωσεις.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Που οριζεις το όριο του φτηνού και του ακριβού;
Δεν θα καθοριζα οριο για το φθηνο.Θα εθετα ομως ως οριο τα 14awg και θα πειραματιζομουν οπως και κανω για χρονια τωρα.Εχω πετυχει μερικα εξαιρετικα καλωδια ρευματος κατα καιρους, απλα και μονον διοτι ξοδεψα λιγο χρονο δοκιμαζοντας τα και συγκρινοντας τα με πολυ ακριβοτερα.Και μαθαινεις και λιγα πραγματα περισοτερα οταν αναλυσεις τις σημειωσεις σου :)
Να προσθεσω εδω,οτι δεν θα απεκλεια την αγορα πιο φθηνων ακροδεκτων απο το ποσον που ανεφερα πιο πανω (ηδη εχω αρκετους τετοιους),θα προσπαθουσα ομως να μοιρασω τα ποσα καλωδιου/ακροδεκτων οσο πιο "λογικα" γινεται.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Οπως ειπαμε πολλες φορες το "ακριβο" εχει να κανει και με τις δυνατοτητες του αγοραστη.
Ομως γενικευοντας το θεμα λιγο θα ελεγα οτι συμφωνα με την δικη μου παντα αποψη,που δεν εχει να κανει κατ'αναγκη με την εκαστοτε αγοραστικη μου δυναμη, θεωρω λογικη την επιλογη πολυ καλων ακροδεκτων που ισως να κοστιζουν και 100-150 ευρω σαν σετ iec/schuko η περισοτερο.Προσωπικα δεν θεωρω τα 200 ευρω για 1.5μ ατερματιστο καλωδιο,υπερβολικο ποσο φτανει να μου εκανε για την δουλεια που το ηθελα.Παρ'ολα αυτα,αν ενα καλωδιο π.χ των 1000 ευρω ,τερματισμενο με επειθε οτι ειναι οντως τοσο καλο ωστε να μην μπορω να βρω κατι φθηνοτερο και εξ'ισου καλο, και μπορουσα οικονομικα να το αγορασω,θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα,νοουμενου οτι στο συστημα μου δεν υπηρχαν "εκκρεμοτητες" πιο σοβαρες απο το καλωδιο,που θα εξυπηρετουνταν καλυτερα με τα 1000 ευρω.
Σημερα,ενα τερματισμενο σοβαρα/προσεκτικα επιλεγμενο καλωδιο ρευματος της κατηγοριας των 250-400 ,αντε 500 ευρω,πιστευω οτι ειναι ικανοποιητικο για τις πλειστες περιπτωσεις.
συμφονω με το σκεπτικο well said Puretone !! για ενα καλωδιο ...να το παω λιγο παρακατω.. αλλα οταν αυτο παει x3 (Προ-τελικο ή τελικους κοκ)..x4 (να βαλω και το πολυπριζο πιο πριν...ή το καλωδιο που παει στο φιλτρο ..το ups..κοκ) εδω εχουμε θεμα ....... :/
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
αλλα οταν αυτο παει x3 (Προ-τελικο ή τελικους κοκ)..x4 (να βαλω και το πολυπριζο πιο πριν...ή το καλωδιο που παει στο φιλτρο ..το ups..κοκ) εδω εχουμε θεμα ....... :/
Ασφαλως και εχουμε θεμα.........χαχαχαχαχα
Γι'αυτο εξ'αλλου πειραματιζομαστε,μαθαινοντας & ελπιζοντας ...... :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Το απλο μαυρο,θα υποφερει ως συνηθως απο "αναιμικες" χαμηλες,δυναμικες και λεπτομερεια.Απο ενα σοβαρο συστημα σαφως πρεπει να φευγει.
Deldenακι (για μενα) και βλεπουμε για αργοτερα.. :)
σιγα σιγα..walk dont run, που λενε και οι ventures.. μια αλλαγουλα την ηθελα.. εχω καιρο να αλλαξω κατι στο σεταπ..
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
B~ και φοραω και τα γυαλια της μυωπιας παναθεμα με .. οτι πρεπει για blind test ειμαι..χαχα..
που εχει αθηνα ? και τι εννοει ο @costas EAR με το μπλενταζ (τη θωρακιση ) ?! που το/τη συνδεουμε στο φις.. :/
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όχι. Αλλά αν το ups είναι φτηνιάρικο και βασίζεται στις μπαταρίες του για να σταθεροποιήσει την ενδιάμεση τάση (πριν το inverter), είναι πιθανό να πάθει ζημιά το Inverter του.
Το online ups είναι ένα "παλμοτροφοδοτικό" για δημιουργία AC.
Το UPS μου είναι το APC SMART UPS RT 2000. Όταν το αγόρασα (πριν 4 περίπου χρόνια) ήταν πάνω κάτω στα χρήματα που αναφέρει ο Κώστας (€1200).

Είναι αναλώσιμα, ψοφανε. Όπως αλλάζεις μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ.
Αντιλαμβάνομαι ότι οι μπαταρίες είναι αναλώσιμες. Αλλά, εάν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να μπω στο έξοδο (είτε με αυθεντικές μπαταρίες είτε με imitation), γιατί να το κάνω;:)

Το πρόβλημα με τα inverter στα online είναι ότι σε ξαφνική απαίτηση ρεύματος από τον ενισχυτή, δεν θα μπορεί να ακολουθήσει ο AC σε DC φορτιστής των μπαταριών και θα πρέπει να συνεισφέρουν και οι μπαταρίες. Αυτό όμως είναι θέμα σωστής διαστασιολογισης.
Αυτό το πιο πάνω, για να μου το κάνεις "πενηνταράκια" πρέπει να ξέρεις τι έχω συνδεδεμένο πάνω στο UPS από πλευράς ισχύος (π.χ. ενισχυτές) ή κατανάλωσης (η κατανάλωση γενικά των συσκευών που είναι συνδεδεμένες);
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
B~ και φοραω και τα γυαλια της μυωπιας παναθεμα με .. οτι πρεπει για blind test ειμαι..χαχα..
Καλα......και γω επειδη φοραω τα γυαλια της πρεσβυωπιας το ειδα :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875

ειμαι γατονι...μη κοιτας που δεν βλεπω μια (και κανω ορθογραφικα χαχα..).. πανω στη γειωση (το κιτρινο/πρασινο) ?
...για μηκη εδω δεν παιζουν ρολο φανταζομαι..οσο μικροτερο-τοσο καλητερα ε?
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Το UPS μου είναι το APC SMART UPS RT 2000. Όταν το αγόρασα (πριν 4 περίπου χρόνια) ήταν πάνω κάτω στα χρήματα που αναφέρει ο Κώστας (€1200).
Μεταχειρισμένο είχε 1200;
http://apcmedia.com/salestools/JPRO-8UHQE8/JPRO-8UHQE8_R1_EN.pdf

το συγκεκριμένο έχει PFC με capacitor DC bank, δηλαδή πριν το inverter του, έχει ικανή χωρητικότητα για να καλύψει στιγμιαίες απαιτήσεις ισχύος σε υπολογιστικά συστήματα.

Δεν μπόρεσα να βρω αν έχει Active PFC (τα Α.PFC παρέχουν ένα ακόμα στάδιο απομόνωσης καθώς παράγουν 400Vdc στο ενδιάμεσο power bank καθιστώντας τα καλές επιλογές για συσκευές με σημαντικά μεταβαλλόμενες απαιτήσεις ισχύος, όπως οι τελικοί ενισχυτές) .
Τα APC έχουν τη φήμη να έχουν δυνατούς μετατροπείς ACσεDC/φορτιστές, με αποτέλεσμα να έχουν δυνατότητα παροχής αρκετού ρεύματος στον inverter.

Έχει σίγουρα προστασία στο να μην πάθει ζημιά το Inverter με σκασμένες ή χωρίς μπαταρίες.
Προτείνω όμως να βάλεις μπαταρίες ειδικά αν έχεις power amplifiers πάνω του (ακόμα και οι φτηνές ultracell -γκρί με μπλέ- που κυκλοφορούν τώρα αρκούν ή CBS ή YUASA αν και δεν θα βρεις made in Japan).

υγ. ποτέ μην βάλεις μπαταρίες big bat! Τα bat πάνε σε άλλο νήμα και δεν κάνουν για ups.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Άσε μας βρε Ντίνο με τα τεχνικά σου. :p
Οι hi end μπαταρίες κάνουν τη διαφορά, όχι οι μεγαλύτερες. Έχει και η HiFi Tuning νομίζω.
Εδώ πάμε να απομυθοποιήσουμε τα καταραμένα καλώδια ρεύματος και εσύ ανάβεις καινούργιες φωτιές για τις μπαταρίες?

Τελικά μήπως αντί να μπλέξουμε με UPS και αναλώσιμες μπαταρίες, θα ήταν φθηνότερα να παίρναμε 2-3 καλά καλώδια ρεύματος?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Μεταχειρισμένο είχε 1200;
http://apcmedia.com/salestools/JPRO-8UHQE8/JPRO-8UHQE8_R1_EN.pdf

το συγκεκριμένο έχει PFC με capacitor DC bank, δηλαδή πριν το inverter του, έχει ικανή χωρητικότητα για να καλύψει στιγμιαίες απαιτήσεις ισχύος σε υπολογιστικά συστήματα.

Δεν μπόρεσα να βρω αν έχει Active PFC (τα Α.PFC παρέχουν ένα ακόμα στάδιο απομόνωσης καθώς παράγουν 400Vdc στο ενδιάμεσο power bank καθιστώντας τα καλές επιλογές για συσκευές με σημαντικά μεταβαλλόμενες απαιτήσεις ισχύος, όπως οι τελικοί ενισχυτές) .
Τα APC έχουν τη φήμη να έχουν δυνατούς μετατροπείς ACσεDC/φορτιστές, με αποτέλεσμα να έχουν δυνατότητα παροχής αρκετού ρεύματος στον inverter.

Έχει σίγουρα προστασία στο να μην πάθει ζημιά το Inverter με σκασμένες ή χωρίς μπαταρίες.
Προτείνω όμως να βάλεις μπαταρίες ειδικά αν έχεις power amplifiers πάνω του (ακόμα και οι φτηνές ultracell -γκρί με μπλέ- που κυκλοφορούν τώρα αρκούν ή CBS ή YUASA αν και δεν θα βρεις made in Japan).

υγ. ποτέ μην βάλεις μπαταρίες big bat! Τα bat πάνε σε άλλο νήμα και δεν κάνουν για ups.
Ευχαριστώ και πάλι. Βρήκα την απόδειξη, το είχα πάρει €1150 καινούριο.

Όλες οι συσκευές του ηχοσυστήματος είναι συνδεδεμένες στο UPS, συμπεριλαμβανομένων 4 Class D power amplifiers (1000W@8Ohm ο καθένας). Θα το ψάξω για τις μπαταρίες κι αν χρειαστώ κάτι θα σε ενοχλήσω σε pm (μην χαλάμε και το topic).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.409
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top