stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Ποια είναι η μια και ποια η άλλη σχολή ;
Γι’ αυτές οι σχολές αναφέρθηκα : εδώ και εδώ στο άρθρο: Σύγκριση χαρακτηριστικών καλωδίων τροφοδοσίας . Ας δούμε όμως την άλλη σχολή….

Ο τίτλος μου είναι : ‘’Τεχνολόγος Ραδιοηλεκτρολόγος Μηχανικός’’ και δεν το έκρυψα ίσα – ίσα είμαι περήφανος.
Πρώτα πρέπει να το πιστέψεις εσύ ο ίδιος ότι αξίζεις να φέρεις τον τίτλο. Η αναγνώριση του Μηχανικού έρχεται ,όχι από τα πτυχία, αλλά από την ποιότητα της εργασίας του αλλά και από την ανθρώπινη συμπεριφορά του. Σε αναγνωρίζει ή σε απορρίπτει η ίδια η ζωή.

Έχω υποστεί τέτοιες συμπεριφορές πολλάκις στη σταδιοδρομία μου , ειδικά όταν εγκρίθηκαν βιβλία μου (δες το #14 εδώ ) σε σχέση με άλλα σχετικά Μηχανικών Πολυτεχνείου.

Σ’ οποιοδήποτε επάγγελμα, αν το αγαπάς, το πιο σημαντικό είναι οι συνεχείς διερευνήσεις των γνώσεων σου με το αντικείμενο ή και κάποιο συναφές.

(...)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
http://hificenter.ro/tsakiridis-atlas
Ειναι περιττο κατι τετοιο απο τη στιγμη που ηδη υπαρχει μετασχηματιστης ως ρολο choke στο τροφοδοτικο?
http://www.soundstage.com/revequip/musical_fidelity_ac3cr_preamp.htm
Εδω γινεται χρηση εξτρα μετασχηματιστων περαν των τροφοδοτικων.
Συγκεκριμενα...

So why does a power supply need any filtration? Most solid-state components employ a diode-bridge/reservoir-capacitor power supply that charges with quick bursts (120 times a second) as the rectifier diodes switch on and off at the peak and trough of the AC supply. Between pulses, the amplifier cruises off the stored energy in its capacitors. The abrupt transitions between "on" and "off" create "ripple" at 120Hz and its harmonic intervals. Some form of filter is needed to prevent these distortions from compromising the music signal.

Capacitors serve as only a partial filter, according to Michaelson. While the circuit runs off the stored energy in the capacitor in between the rapid charging pulses, during those pulses the component is connected directly to the AC grid by way of its rectifier diodes. As those diodes turn off and on, they introduce "ringing" pulses into the power supply. Adding transformer-like inductors (choke regulation) filters these spuriae almost completely from the power. According to Michaelson, the noise residual left by the choke is close to a pure sine wave, leaving less for the feedback circuit to compensate for.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
:sneaky:
Να λοιπόν που επιδεικνύεται ανάλογο χιούμορ μ'εκείνο του Ear,καθότι η υπόσχεση εκπληρώνεται δίχως να έχει...πραγματοποιηθεί (ακόμη...):D
Πραγματοποιήθηκε με το τελευταίο άρθρο της σειράς - Καλώδια - ΕΜΙ - Θωρακίσεις - Τροφοδοσία εδώ:
Τροφοδοτικά και καλώδια τροφοδοσίας
[DOUBLEPOST=1470120632][/DOUBLEPOST]This is adios and no goodbye.
Καλό καλοκαίρι
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Κακη η δημοσιευση ΠΜ, κακο και το περιεχομενο του.

Ειμαστε τιγκα κομπλεξικοι ρε πστ μ.
Καποιο αρθρο για τα κομπλεξ και τα μικρα τσουτσουνια, ποτε θα δουμε? :p
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
  • ''τους φερρίτες τους βλέπουμε να χρησιμοποιούνται κατά κόρον στους υπολογιστές εσωτερικά ή συνήθως στο καλώδιο τροφοδοσίας για να εμποδίσουν(***) την RF .
  • Άλλες εταιρείες τους παρέχουν με την αγορά συσκευών (πχ η Samsung με κάποια μοντέλα TV ) και αφήνουν τον αγοραστή να αποφασίσει (προφανώς ανάλογα αν έχει ή όχι παρεμβολή) αν θα τις τοποθετήσει ή όχι.
  • (***)Αυτό που πραγματικά συμβαίνει με τους υπολογιστές είναι ότι οι φερρίτες εμποδίζουν να ακτινοβολείται RF από τον υπολογιστή , ώστε ο υπολογιστής να περάσει τα πρότυπα εκπομπών των διαφόρων χωρών''
Αλλά και οι προηγούμενες φωτογραφίες δίνουν πληροφορίες αυτό οφείλεται στα παλμοδιακοτικά τροφοδοτικά (που θα αναλύσω στο επόμενο σχετικό άρθρο) .
Ενώ τα έχω αναλύσει λεπτομεριακά να πω πάλι 2 λέξεις: Αν το καλώδιο ενεργεί σαν δέκτης , δεν χρειάζεται θωράκιση λόγω του ότι έχουμε για φίλτρο το choke του πρωτεύοντος που είναι το καλύτερο φίλτρο σε συνδυασμό με πυκνωτές εντός του δευτερέυοντος. Αν όμως είμαστε κοντά σε πηγές υψηλού θορύβου έχουμε τέτοια καλώδια με φερρίτη ή με εσωτερικό φίλτρο (όχι όμως με μπλεντάζ και στις 2 μεριές - ίσως γίνει unbalanced και χειροτερέψουν τα πράγματα , τότε η άλλη σχολή λέει γείωση της θωράκισης προς πρίζα.
Η εξάλειψη παρεμβολών είναι από τα δυσκολότερα (στην υπηρεσία μου είχαμε Spectrum analyzer και εντοπίζαμε αμέσως το βαθμό της παρεμβολής , αν οφείλόταν σε εσωτερικά κυκλώματα (συνήθως ταλαντωτές) ή βλέποντας την εξωτερική συχνότητα (πχ υπήρχαν τότε φτηνοί ραδιοφωνικοί σταθμοί χωρίς φίλτρα στην έξοδο με αποτέλεσμα ο σταθμός να πιανόταν με διαφορετικές εντάσεις σ΄όλη σχεδόν την άντυγα!!........
[DOUBLEPOST=1470084096][/DOUBLEPOST]

Ανωτέρα Σχολή Ηλεκτρονικών ''Ευκλείδης'' Θεσσαλονίκης .Πτυχίο 1969
Ως γνωστόν,η σύνθεση ενός φερίτη είναι κεραμική περιλαμβάνουσα οξείδια μετάλλων που εξασφαλίζουν υψηλή μαγνητική διαπερατότητα για το υλικό.Πολλαπλασιάζεται έτσι η αυτεπαγωγική συνιστώσα για το διάστημα του ρευματοφόρου αγωγού που εφάπτεται στο φερίτη,με συνέπεια να παροχετεύεται μέσω της διεπαφής με ισχυρή εκλεκτικότητα η μαγνητική ροή (και η ομόλογη ενέργεια υπό μορφή θερμότητος με ανάλογη ταπείνωση σχετικών θορυβικών συνιστωσών) για προκύπτοντα μαγνητικά πεδία από παρασιτικά ρεύματα εντός του αγωγού.

Είναι όμως οι απλοί φερίτες από μόνοι τους ικανοί να εξαλείψουν όσα φαινόμενα ΕΜΙ προκύπτουν όταν τα ίδια τα καλώδια τροφοδοσίας γίνονται πηγές ΗΜ ακτινοβολίας καθώς θα διαρρέονται από το ρεύμα δικτύου;

https://eclass.teiath.gr/modules/video/file.php?course=NAFP100&id=165
...
στο Δημόσιο υπάρχουν και άτομα που δίνουν τη ζωή τους για το κοινωνικό σύνολο...
Γνωρίζω προσωπικώς τέτοιες περιπτώσεις ατόμων,έχοντας παρατηρήσει μάλιστα ότι εκείνο που πραγματικά τσακίζει την καθημερινότητά τους δεν είναι τα αλτρουιστικά αισθήματα έναντι των άλλων,αλλά η αντιμετώπιση που δέχονται από ΄΄ρέκλες΄΄ συναδέλφους και προϊσταμένους...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Σήμερα το απόγευμα, με αφορμή το παρόν thread κι όσα διεμήφθηκαν, θα πάω λίγο παραδίπλα, στο σπίτι ενός φίλου, για να "παίξουμε" με καλώδια τροφοδοσίας...:neo:

Μην περιμένετε double blind tests και λοιπές αηδίες. Ένα καλώδιο στη συσκευή, τραγούδι, ακούμε, συζητάμε, κάνουμε χαβαλέ, τελειώνει το τραγούδι, αλλάζουμε καλώδιο, ίδιο τραγούδι, ακούμε, συζητάμε, κάνουμε χαβαλέ, τελειώνει το τραγούδι κτλ. Μέχρι να βαρεθούμε (ελπίζω να αργήσουμε να βαρεθούμε). Λέτε να ακούσω διαφορές;:D:D:D Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Θα επαναλάβουμε το "πείραμα" (χαχαχα) και στο σπίτι μου, εντός των ημερών. Θα επανέλθω (δις).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.520
Σήμερα το απόγευμα, με αφορμή το παρόν thread κι όσα διεμήφθηκαν, θα πάω λίγο παραδίπλα, στο σπίτι ενός φίλου, για να "παίξουμε" με καλώδια τροφοδοσίας...:neo:

Μην περιμένετε double blind tests και λοιπές αηδίες. Ένα καλώδιο στη συσκευή, τραγούδι, ακούμε, συζητάμε, κάνουμε χαβαλέ, τελειώνει το τραγούδι, αλλάζουμε καλώδιο, ίδιο τραγούδι, ακούμε, συζητάμε, κάνουμε χαβαλέ, τελειώνει το τραγούδι κτλ. Μέχρι να βαρεθούμε (ελπίζω να αργήσουμε να βαρεθούμε). Λέτε να ακούσω διαφορές;:D:D:D Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Θα επαναλάβουμε το "πείραμα" (χαχαχα) και στο σπίτι μου, εντός των ημερών. Θα επανέλθω (δις).
Καλα να περασετε.
Συμπερασματα ΜΗΝ βγαλετε ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
- καλημέρα , κάπως καθαρότερη . . .

Ρε ο μπαρτζοκας ρε! Χαχαχα
Ανμπιλιβαμπλλλλ
[DOUBLEPOST=1471943771][/DOUBLEPOST]
Καλα να περασετε.
Συμπερασματα ΜΗΝ βγαλετε ;)
Όχι, όχι, εγώ θέλω να μου πείτε ποιο καλώδιο σας άρεσε και τι διαφορές ακουσατε. Και τι φαγατε, μαζί με τις μπύρες.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ρε ο μπαρτζοκας ρε! Χαχαχα
Ανμπιλιβαμπλλλλ
[DOUBLEPOST=1471943771][/DOUBLEPOST]
Όχι, όχι, εγώ θέλω να μου πείτε ποιο καλώδιο σας άρεσε και τι διαφορές ακουσατε. Και τι φαγατε, μαζί με τις μπύρες.
Νηστικο θα τον ποτισω το φραπε η τις μπυρες και θα καπνιζω διπλα του :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Γουιζ, πάρε κάνα φυστικάκι, σε βλέπω να σε θερίζει η πείνα!

Χαιρετισμούς στο νησί! Να δω πότε θα το βολεψω να κάνω καμιά καταδρομική να δω τον μπρο..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Καλα να περασετε.
Συμπερασματα ΜΗΝ βγαλετε ;)
Το ότι θα περάσουμε καλά, είναι δεδομένο. Για "συμπεράσματα" :D θα χρειαστεί να "αναμείνετε στο ακουστικό σας".

Όχι, όχι, εγώ θέλω να μου πείτε ποιο καλώδιο σας άρεσε και τι διαφορές ακουσατε. Και τι φαγατε, μαζί με τις μπύρες.
Νηστικο θα τον ποτισω το φραπε η τις μπυρες και θα καπνιζω διπλα του :D
Κουφάλα PURETONE, επειδή ξέρω τι άνθρωπας είσαι, θα έρθω φαγωμένος ρε, για να μην έχω ανάγκη το φαγητό που δεν θα μου προσφέρεις! Όσο για τις μπύρες και τους καφέδες, κράτα τα για τον εαυτό σου, ούτε από το ένα πίνω ούτε από το άλλο!:p Αγνό, καθαρό, κρυστάλλινο νεράκι θα μου βάλεις, για να έχω "καθαρό" κεφάλι και για να μην επηρεαστεί η κρίση μου!

Γουιζ, πάρε κάνα φυστικάκι, σε βλέπω να σε θερίζει η πείνα!
Όπως βλέπεις πιο πάνω, θα πάω έτοιμος!

Χαιρετισμούς στο νησί! Να δω πότε θα το βολεψω να κάνω καμιά καταδρομική να δω τον μπρο..
Άντε, σε περιμένουμε!
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Αγνό, καθαρό, κρυστάλλινο νεράκι θα μου βάλεις, για να έχω "καθαρό" κεφάλι και για να μην επηρεαστεί η κρίση μου!
Το αλκοόλ της μπύρας αν φοβάσαι, ιδού:

Η "κρίση" συμβαδίζει με την "καθαριότητα" της τσέπης, κι ουχί της κεφαλής! :angel:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Το αλκοόλ της μπύρας αν φοβάσαι, ιδού:

Η "κρίση" συμβαδίζει με την "καθαριότητα" της τσέπης, κι ουχί της κεφαλής! :angel:
Όχι ρε, τι να φοβηθώ... Απλά, έχω αλλεργία στο αλκοόλ, δεν μπορώ να πιω οποιοδήποτε αλκοολούχο ποτό.:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Τα έχω ξανακουσει αυτά τα ποταπά ψεύδη, τις δήθεν δικαιολογίες, άσε με! :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Ήμασταν και στο Βόλο μαζί το 2012 και το είδες με τα μάτια σου!:p Στο κάτω κάτω, εάν δεν με πιστεύεις, ρώτα τον αδερφό σου!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.325
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top