PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013

ειμαι γατονι...μη κοιτας που δεν βλεπω μια (και κανω ορθογραφικα χαχα..).. πανω στη γειωση (το κιτρινο/πρασινο) ?
...για μηκη εδω δεν παιζουν ρολο φανταζομαι..οσο μικροτερο-τοσο καλητερα ε?
Ναι στην γειωση το κιτρινο/πρασινο
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Παντως αμα θελουμε και κανα καλωδιακι ρευματος γνωστο ατερματιστο παμε στους φιλους μας τους Ισπανους και στην http://eden-audio.com/index.php?id_category=30&controller=category&id_lang=1 και παιρνουμε με το μετρο με οτι βυσματα θελουμε.....τι μαστορια ειμαστε αλλωστε........για ριξτε μια ματια βρε λεβεντες μου..........το Tunami παντως σε αυτην την τιμη και για την ποιοτητα του ειναι μια χαρα κυριοι.....και ενα σκαλακι ποιο πανω ηχητικα αυτο της Acoustic Revive το 8800 .....και δεν νομιζω να αξιζει να παμε παραπανω...και τωρα ακομα υπερβαλλουμε...τα εχουμε πει αλλωστε πολλες φορες για τις εκνευριστικες χαιεντο υπερβολες και τα φιδολαδα.....
[DOUBLEPOST=1470006989][/DOUBLEPOST]http://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=cables&m=164503
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.973
Reaction score
20.491
- κρατάει χρόνια αυτό το θέμα . . .

Πάντως, εάν περιμένεις/θέλεις να διαβάσουμε κάτι από την πρώτη εικόνα, θα πρέπει να προασπαθήσεις ξανά.:)
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Kαι πολλα αλλα θεματα κρατανε χρονια και μαλλον θα κρατανε:
Αναλογικα - ψηφιακα
MC - MM
Λαμπες - τρανσιστορ
Panel- box speakers
Silver - copper

Aν δεν υπηρχαν και αυτα δεν θα ηταν χομπυ , θα ημασταν ....... ζομπυ :p
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Για να μην εκληφθεί μια τέτοια υπόσχεση ως...απειλή,οφείλει να εκπληρωθεί οπωσδήποτε εκείνη κατά τον μήνα...Αύγουστο.;)
Ειδάλλως το νήμα κινδυνεύει να εξελίσσεται ολοένα και περισσότερο σαν τη γνωστή..."Επόμενη Μέρα".;)
Αναρωτιέμαι μερικές φορές μήπως η επίμονη προσοχή σε όσα γράφονται αποσκοπεί τελικώς όχι στην κατανόηση και απόκριση αλλά σε μια...ξερή ανταπάντηση.
Η υπόσχεση εκπληρώθηκε :
Σύγκριση χαρακτηριστικών καλωδίων τροφοδοσίας
, αλλά επειδή θα ήταν μακροσκελές το άρθρο , το δεύτερο και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ μέρος, που θα αφορά τα τροφοδοτικά και τα υλικά θα ''ανεβεί'' , μόλις το ολοκληρώσω, στο εγγύς μέλλον
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Kαι πολλα αλλα θεματα κρατανε χρονια και μαλλον θα κρατανε:
Αναλογικα - ψηφιακα
MC - MM
Λαμπες - τρανσιστορ
Panel- box speakers
Silver - copper
Aν δεν υπηρχαν και αυτα δεν θα ηταν χομπυ , θα ημασταν ....... ζομπυ :p
Γεγονός,είναι τα δευτερεύοντα διακυβεύματα εκείνα που τείνουν να διατηρούν αμείωτο το ενδιαφέρον στο...χόμπι(τ).:sneaky:
Η υπόσχεση εκπληρώθηκε :
Σύγκριση χαρακτηριστικών καλωδίων τροφοδοσίας
, αλλά επειδή θα ήταν μακροσκελές το άρθρο , το δεύτερο και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ μέρος, που θα αφορά τα τροφοδοτικά και τα υλικά θα ''ανεβεί'' , μόλις το ολοκληρώσω, στο εγγύς μέλλον
Να λοιπόν που επιδεικνύεται ανάλογο χιούμορ μ'εκείνο του Ear,καθότι η υπόσχεση εκπληρώνεται δίχως να έχει...πραγματοποιηθεί (ακόμη...):D

Έχω όμως κι εγώ μιαν απορία.Ηλεκτρομαγνητική Παρεμβολή εκτός των ΄΄συνηθισμένων υπόπτων΄΄ πηγών,δεν ενεργοποιείται και από τα ίδια τα καλώδια τροφοδοσίας,αφού πρόκειται περί ρευματοφόρων αγωγών εφόσον η συσκευή θα τραβάει ρεύμα από το δίκτυο;Το ρεύμα είναι μεν εναλλασσόμενο και οι πολικότητες θα αντιστρέφονταν με συχνότητα ίση προς εκείνη της παροχής δικτύου,αλλά η ενεργοποίηση δεν παύει να υφίσταται.Ανάλογες συνθήκες παρεμβολής -σε μικρότερο ενδεχομένως βαθμό- δεν θα ίσχυαν επίσης για τον αγωγό γείωσης;

Όσο και να φροντίσει ο χρήστης δεδομένου συστήματος να διευθετηθούν τα διάφορα καλώδια σε ικανές αποστάσεις μεταξύ τους ή/και να τέμνονται καθέτως οι τροχιές γειτονικών καλωδίων ούτως ώστε να μετριάζονται οι αλληλεπιδράσεις των αντίστοιχων πεδίων,οι θωρακίσεις τότε -ακόμα και για τον ξεχωριστό αγωγό γείωσης ο οποίος δεν θα είχε συμπεριληφθεί στην περιέλιξη φάσης/ουδετέρου- δεν θα εξυπηρετούσαν -με την ορθή βεβαίως εφαρμογή όπως έχει ήδη εκτεθεί- την καταπολέμηση τέτοιων φαινομένων παρεμβολής;
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Γεγονός,είναι τα δευτερεύοντα διακυβεύματα εκείνα που τείνουν να διατηρούν αμείωτο το ενδιαφέρον στο...χόμπι(τ).:sneaky:

Να λοιπόν που επιδεικνύεται ανάλογο χιούμορ μ'εκείνο του Ear,καθότι η υπόσχεση εκπληρώνεται δίχως να έχει...πραγματοποιηθεί (ακόμη...):D

Έχω όμως κι εγώ μιαν απορία.Ηλεκτρομαγνητική Παρεμβολή εκτός των ΄΄συνηθισμένων υπόπτων΄΄ πηγών,δεν ενεργοποιείται και από τα ίδια τα καλώδια τροφοδοσίας,αφού πρόκειται περί ρευματοφόρων αγωγών εφόσον η συσκευή θα τραβάει ρεύμα από το δίκτυο;Το ρεύμα είναι μεν εναλλασσόμενο και οι πολικότητες θα αντιστρέφονταν με συχνότητα ίση προς εκείνη της παροχής δικτύου,αλλά η ενεργοποίηση δεν παύει να υφίσταται.Ανάλογες συνθήκες παρεμβολής -σε μικρότερο ενδεχομένως βαθμό- δεν θα ίσχυαν επίσης για τον αγωγό γείωσης;

Όσο και να φροντίσει ο χρήστης δεδομένου συστήματος να διευθετηθούν τα διάφορα καλώδια σε ικανές αποστάσεις μεταξύ τους ή/και να τέμνονται καθέτως οι τροχιές γειτονικών καλωδίων ούτως ώστε να μετριάζονται οι αλληλεπιδράσεις των αντίστοιχων πεδίων,οι θωρακίσεις τότε -ακόμα και για τον ξεχωριστό αγωγό γείωσης ο οποίος δεν θα είχε συμπεριληφθεί στην περιέλιξη φάσης/ουδετέρου- δεν θα εξυπηρετούσαν -με την ορθή βεβαίως εφαρμογή όπως έχει ήδη εκτεθεί- την καταπολέμηση τέτοιων φαινομένων παρεμβολής;
Έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις αναλυτικά και στο παρών και στα 3 σχετικά άρθρα.

Ηλεκτρομαγνητική Παρεμβολή (ΕΜΙ)
Σύγκριση χαρακτηριστικών καλωδίων τροφοδοσίας
Θωράκιση καλωδίων ρεύματος και διασυνδέσεων
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις αναλυτικά και στο παρών και στα 3 σχετικά άρθρα.
Ηλεκτρομαγνητική Παρεμβολή (ΕΜΙ)
...
Tα αναφερθέντα στο ανωτέρω λινκ όμως,πώς συνάδουν με την κατωτέρω δήλωση;
...
Η προσγειωμένη λοιπόν τεχνική απάντηση είναι:
Καλώδιο Τροφοδοσίας σωστής διατομής , χωρίς μπλεντάζ, των 4 € αρκεί και δεν χρειάζεται τόσο ψείρισμα και το βάρος να δοθεί στο RoomTreatment και στην σωστή τοποθέτηση των ηχείων.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Κύριε Στέφανε, ως ηλεκτρονικός σε ποιο τομέα είχατε εξειδίκευση;
· 3 έτη επισκευές (τότε με λυχνίες) TV ασπρόμαυρες , ραδιόφωνα , πικάπ, jukebox,………και ηλεκτρολογικά

· 2 έτη στο στρατό από σχολή ΣΕΤΗΛ ,ειδικότητα ΤΕΜ (Τεχνικός Ενσυρμάτων Μέσων) , τηλέτυπα, κρυπτογραφικά, μεταλλάκτες……

· 33 έτη Ραδιοηλεκτρικές Εγκαταστάσεις σε Ασυρματικούς Σταθμούς Μικροκυμάτων με μηχανήματα όλων των τεχνολογιών (Λυχνίες , Τρανζίσδτορς , Πύλες, Ολοκληρωμένα…….)

· Στον ελεύθερο χρόνο επισκευές (δωρεάν) ηλεκτρονικών συσκευών όλων των ειδών φίλων και συγγενών

Από το 2005 που συνταξιοδοτήθηκα ασχολούμαι αποκλειστικά με μουσική (videos με 6 μουσικά όργανα) , πεζοπορίες 2 φορές την εβδομάδα και συγγραφή άρθρων Μουσικής σχετικών με τα 6 μουσικά όργανα και Μουσικής Τεχνολογίας ……

Πιστεύω να ικανοποιήθηκε η περιέργεια σου!!
[DOUBLEPOST=1470079906][/DOUBLEPOST]
Tα αναφερθέντα στο ανωτέρω λινκ όμως,πώς συνάδουν με την κατωτέρω δήλωση;
Η απάντηση προς το τέλος του άρθρου Ηλεκτρομαγνητική Παρεμβολή (ΕΜΙ)
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Στον ελεύθερο χρόνο επισκευές (δωρεάν) ηλεκτρονικών συσκευών όλων των ειδών φίλων και συγγενών
Αν κάποιος σας έφερνε μια πχ. χαλασμένη motherboard ηλεκτρονικού υπολογιστή θα μπορούσατε να βρείτε την βλάβη και να την επιδιορθώσετε;

Θέλω να πω ότι βασικές αρχές υπάρχουν σε όλους τους τομείς αλλά σε κάθε τομέα υπάρχει εξειδίκευση.
Μήπως και στον τομέα audio να το βλέπατε λίγο περισσότερο σε βάθος και όχι επιδερμικά και να κάνατε και κάποιες δοκιμές για να διαπιστώσετε αυτά που στην θεωρεία στηρίζετε;
[DOUBLEPOST=1470081351][/DOUBLEPOST]Θέλω να σας ενημερώσω ότι όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με το audio έλεγα τα ίδια με εσάς και για τα καλώδια ρεύματος και για τα usb και για αλλά πολλά. Μπήκα όμως στον κόπο να τα δοκιμάσω για να έχω ο ίδιος άποψη.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Με της λυχνίες μου θυμίσατε τον πατέρα μου που είχε τελειώσει τη σχολή ηλεκτρονικών ραδιοφωνίας και τηλεόρασης στην Αγία Σοφία στον Πειραιά. Εσείς ποια σχολή τελειώσατε;
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Θα είχατε παρακαλώ την καλοσύνη να παραθέσετε εδώ εν είδει ΄΄quote΄΄ το συγκεκριμένο χωρίον;
  • ''τους φερρίτες τους βλέπουμε να χρησιμοποιούνται κατά κόρον στους υπολογιστές εσωτερικά ή συνήθως στο καλώδιο τροφοδοσίας για να εμποδίσουν(***) την RF .
  • Άλλες εταιρείες τους παρέχουν με την αγορά συσκευών (πχ η Samsung με κάποια μοντέλα TV ) και αφήνουν τον αγοραστή να αποφασίσει (προφανώς ανάλογα αν έχει ή όχι παρεμβολή) αν θα τις τοποθετήσει ή όχι.
  • (***)Αυτό που πραγματικά συμβαίνει με τους υπολογιστές είναι ότι οι φερρίτες εμποδίζουν να ακτινοβολείται RF από τον υπολογιστή , ώστε ο υπολογιστής να περάσει τα πρότυπα εκπομπών των διαφόρων χωρών''
Αλλά και οι προηγούμενες φωτογραφίες δίνουν πληροφορίες αυτό οφείλεται στα παλμοδιακοτικά τροφοδοτικά (που θα αναλύσω στο επόμενο σχετικό άρθρο) .
Ενώ τα έχω αναλύσει λεπτομεριακά να πω πάλι 2 λέξεις: Αν το καλώδιο ενεργεί σαν δέκτης , δεν χρειάζεται θωράκιση λόγω του ότι έχουμε για φίλτρο το choke του πρωτεύοντος που είναι το καλύτερο φίλτρο σε συνδυασμό με πυκνωτές εντός του δευτερέυοντος. Αν όμως είμαστε κοντά σε πηγές υψηλού θορύβου έχουμε τέτοια καλώδια με φερρίτη ή με εσωτερικό φίλτρο (όχι όμως με μπλεντάζ και στις 2 μεριές - ίσως γίνει unbalanced και χειροτερέψουν τα πράγματα , τότε η άλλη σχολή λέει γείωση της θωράκισης προς πρίζα.
Η εξάλειψη παρεμβολών είναι από τα δυσκολότερα (στην υπηρεσία μου είχαμε Spectrum analyzer και εντοπίζαμε αμέσως το βαθμό της παρεμβολής , αν οφείλόταν σε εσωτερικά κυκλώματα (συνήθως ταλαντωτές) ή βλέποντας την εξωτερική συχνότητα (πχ υπήρχαν τότε φτηνοί ραδιοφωνικοί σταθμοί χωρίς φίλτρα στην έξοδο με αποτέλεσμα ο σταθμός να πιανόταν με διαφορετικές εντάσεις σ΄όλη σχεδόν την άντυγα!!........
[DOUBLEPOST=1470084096][/DOUBLEPOST]
Με της λυχνίες μου θυμίσατε τον πατέρα μου που είχε τελειώσει τη σχολή ηλεκτρονικών ραδιοφωνίας και τηλεόρασης στην Αγία Σοφία στον Πειραιά. Εσείς ποια σχολή τελειώσατε;
Ανωτέρα Σχολή Ηλεκτρονικών ''Ευκλείδης'' Θεσσαλονίκης .Πτυχίο 1969
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.356
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top