Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μηνύματα
1.581
Reaction score
75
Απάντηση: Διαβάστε και κλάψτε...

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]-->
Ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι ο Sharp 21000 έδειχνε περίπου 100 lux φωτεινότητα στις 10 ώρες λειτουργίας στο High Contrast Mode (ίριδα εντελώς κλειστή) και αν δεν τον μέτρησα ποτέ, είναι απολύτως σίγουρο ότι θα έδειχνε περισσότερα από 150 lux στο High Brightness Mode (ίριδα εντελώς ανοικτή). Στο άλλο άκρο φυσικά, βρίσκεται το φωτεινό κανόνι, ο Optoma 80 του Νίκου (Nix) που με την ίριδα εντελώς ανοιχτή χτυπάει κάτι απίστευτα νούμερα φωτεινότητας στα 500 και 600 lux!
<o:p> </o:p>

Και άντε τώρα να με πείσει εμένα κάποιος, ότι χρειάζομαι ντε και καλά 200 ή 300 lux φωτεινότητα για να βλέπω φωτεινά πλάνα σε έναν χώρο που είναι bat cave! :142:
Aν και μαλλον κατι δεν πιανω σωστα, οταν μετρησαμε τον δικο μου (tw600) στις 1000+ ωρες, με το φωτομετρο στην οθονη, δηλαδη σε αποσταση απο το φακο περιπου 3,5 μετρα, πηραμε μετρηση 60 lux στο κεντρο και 50 αριστερα και δεξια....

Αν μετραει ο Παναγιωτης στα 10 εκ. απο το φακο και περνει νουμερα της ταξης των 100lux για τον δικο του προβολεα, τοτε και ο δικος μου -πηγαινοντας το φωτομετρο κοντα στο φακο - σιγουρα θα δειξει 100 lux αν οχι παραπανω...

Γινεται αυτο? Μαλλον πρεπει να φωναξω τον ΝΙΧ να ξαναμετρησουμε....
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μάλλον δεν εγινα κατανοητός..
Σε καμια περίπτωση η μέτρηση των 100 lux δεν αφορά μέτρηση με τον αισθητήρα κολλημένο στον φακό ( Μιλω για αλλού τύπου μέτρηση που χρειάζεται ο αισθητήρας να βρίσκεται στον φακο ) .
Μην ανησυχείς , δεν έγινε κανενα λαθος στην μέτρηση που έκανες με τον Νίκο.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Εχει απόλυτο δικιο ο Παναγιώτης όταν λεει πως η όραση μας είναι απόλυτα προσαρμόσιμη στις συνθήκες φωτισμού του προβολέα μας.
Χωρις μέτρηση θα επρεπε να περασουν ωρες για να αντιληφθούμε την ποσοστιαία πτωση της φωτεινότητας της λαμπας.
Χαρακτηριστικό παραδειγμα είναι οι μετρήσεις που παραθέτει παραπανω ο Παναγιώτης και που με έκπληξη διαπιστώνει τον βαθμο πτώσης του Sharp μόλις μετα από 100 ωρες λειτουργίας ( αν θυμαμαι καλα 25%).
Κάπως ετσι και εγω με τον Νίκο σε τακτά χρονικά διαστήματα παίρναμε επαναληπτικές μετρήσεις για να δουμε την πτώση των λαμπών των προβολέων μας.
Ξεκινω με τον τοπαζ που τοσα ακούσθηκαν για το ποσο γρήγορα πεφτει η φωτεινότητα του.
Στην πραγματικότητα όπως δειχνουν τα στοιχεία η πτώση του δεν διαφέρει από κανέναν άλλο προβολέα .. αλλα ήταν κατι που συμπτωματικά αντιληφθήκαμε σε εντονο βαθμο για πρωτη φορα μαζι με το Νίκο και το τονίσαμε ισως λιγο περισσότερο από οσο θα επρεπε σε σημειο να παρασύρουμε και αλλους στο ιδιο συμπέρασμα ( ότι η φωτεινότητα πέφτει πολύ γρηγορα)
<o:p> </o:p>
Οι μετρήσεις εγιναν και στις δυο σκαλες φωτεινότητας τις λαμπας low και high.

Sony Topaz
  • ΩΡΕΣ_____ :148 - 210 - 374 - 640
  • LOW MODE :173 - 159 - 145 - 103
  • HIGH MODE :260 - 235 - 216 - 161
Optoma 80
  • ΩΡΕΣ ______:37 - 060 - 095 - 122 - 231
  • LOW MODE :566 - 561 - 541 - 516 - 442
  • HIGH MODE :693 - 687 - 674 - 639 - 560
<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CCINEMU%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C03%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Να συμπληρώσω πως οι τιμες μέτρησης του optoma είναι με την ίριδα εντελώς ανοικτή και φυσικα αυτές οι τιμες δεν προτείνονται για κανονική θέαση βίντεο ( για ευνόητους λόγους).


Τα σχολια δικα σας
<o:p></o:p>
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Θελω κ`εγω να τονισω οτι κακως βγηκε η φημη πως ο topaz ειναι σκοτεινος και χανει γρηγορα τη φωτεινοτητα του.Αυτο ειναι παντελως λαθος.
Αυτο που ισχυει ειναι πως εχει μια υπερβολικη φωτεινοτητα με πολυ λιγες ωρες και μολις δουλεψει καποιες ωρες αυτη (η φωτεινοτητα) πεφτει σε πιο ρεαλιστικα νουμερα.Αυτο εχει ομως ως συνεπεια να σου δινεται η εντυπωση οτι ο προβολεας "ψοφησε",ενω κατι τετοιο δεν ισχυει.Μ`αυτα που γραφω δεν θελω να δηλωσω οτι ειναι φωτεινο κανονι,ομως σιγουρα δεν ειναι ψοφιος και εχει επαρκή επιπεδα φωτεινοτητας.Εξαλου φαινεται και απο τις μετρήσεις που παρεθεσε ο Ανδρεας.

Η χρηση του optoma με την ιριδα τελείως ανοικτη προτεινεται μονο για solarium.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Η χρηση του optoma με την ιριδα τελείως ανοικτη προτεινεται μονο για solarium.
και γιατι εβλεπες ετσι Νικο...?
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Δεν εβλεπα ετσι.Αλλο τι μετραμε και αλλο πως βλεπουμε.

Επισης (για να εχει και μια χρησιμοτητα το post μου) η πολυ υψηλη φωτεινοτητα σε συνδυασμό με χειροκινητη ιριδα αρκετων διαβαθμισεων βοηθαει να ταιριαξεις το φως σου με το μεγεθος της οθονης σου και με τις συνθηκες περιβαλλοντος φωτισμου.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Optoma 80
  • ΩΡΕΣ ______:37 - 060 - 095 - 122 - 231
  • LOW MODE :566 - 561 - 541 - 516 - 442
  • HIGH MODE :693 - 687 - 674 - 639 - 560
<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CCINEMU%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C03%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Να συμπληρώσω πως οι τιμες μέτρησης του optoma είναι με την ίριδα εντελώς ανοικτή και φυσικα αυτές οι τιμες δεν προτείνονται για κανονική θέαση βίντεο ( για ευνόητους λόγους).


Τα σχολια δικα σας
<o:p></o:p>

Χιχιχιχί, το σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι άνετα μπορεί ο Νίκος να τοποθετήσει τον Optoma στο φάρο του λιμανιού του Πειραιά... για να βρίσκουν τα πλοία το δρόμο τους!... :142: :142: :142:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Και στα σοβαρά τώρα, να πω ένα μεγάλο μπράβο στον Αντρέα και στον Νίκο για τα λεπτομερή αρχεία φωτεινότητας που κρατάνε στους δύο προβολείς τους. :607:

Όσο γινόμαστε περισσότεροι αυτοί που μετράμε και τηρούμε αρχεία για τη φωτεινότητα του προβολέα μας, τόσο αντίστοιχα μεγαλύτερη στατιστική αξία αποκτά η βάση δεδομένων που θα χτίσουμε σιγά σιγά. :615:

Επίσης, πολύ σημαντικό είναι κατά τη ταπεινή μου άποψη, εκτός από τη φωτεινότητα, να τηρούμε και ένα ξεχωριστό αρχείο που να αφορά τη καταγραφή τόσο του on/off όσο και του ANSI contrast στις ίδιες ώρες λειτουργίας που γίνεται και η μέτρηση φωτεινότητας. Με αυτόν το τρόπο θα διαπιστώσουμε εύκολα πως επηρεάζονται αυτά τα δύο μεγέθη, ανάλογα τον κατασκευαστή κτλ. :126:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Α, και κάτι άλλο που θα ήθελα να θίξω. Είχα διαβάσει σε κάμποσα θέματα στο αμερικάνικο φόρουμ, να διατυπώνεται η άποψη, και μάλιστα από μέλη που θεωρούνται πολύ έμπειρα, ότι συνήθως η πτώση της φωτεινότητας στις UHP λάμπες ακολουθεί μεν μια συνεχόμενη φθίνουσα πορεία μέχρι τις 800 έως 1.000 ώρες λειτουργίας, αλλά μετά σταθεροποιείται, μένοντας στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της ζωής της λάμπας.

Από το απίστευτα χαμηλό νούμερο φωτεινότητας που πήρα από τον VPL-ES1 του φίλου που έχει το club, μόλις στα 15 lux στις 3.026 ώρες λειτουργίας της λάμπας, η άποψη αυτή φαίνεται να καταρρίπτεται. Μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ ότι ο Sony παρουσίαζε τόσο χαμηλή φωτεινότητα ήδη από τις 800-1.000 ώρες λειτουργίας. :111: Βεβαίως και δεν μπορώ να είμαι απολύτως σίγουρος, μια και δεν ήμουν εκεί για να τον μετρήσω τότε.

Αν κάποιο μέλος έχει αυτή τη χρονική περίοδο μια λάμπα στο προβολέα του που έχει γράψει πάνω από 2.000 ώρες λειτουργίας, ας μου στείλει ένα pm. Αν δεν έχει πρόβλημα, ευχαρίστως θα πεταχτώ μέχρι το χώρο του με το π@π@ροφωτόμετρο για να πάρω μια μέτρηση φωτεινότητας και να αρχίσουμε να σχηματίζουμε μια πιο σαφή εικόνα για το τι συμβαίνει στη πραγματικότητα... :126:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Επίσης, πολύ σημαντικό είναι κατά τη ταπεινή μου άποψη, εκτός από τη φωτεινότητα, να τηρούμε και ένα ξεχωριστό αρχείο που να αφορά τη καταγραφή τόσο του on/off όσο και του ANSI contrast στις ίδιες ώρες λειτουργίας που γίνεται και η μέτρηση φωτεινότητας. Με αυτόν το τρόπο θα διαπιστώσουμε εύκολα πως επηρεάζονται αυτά τα δύο μεγέθη, ανάλογα τον κατασκευαστή κτλ. :126:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C0EEF%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Στο υπόσχομαι…στον επόμενο προβολέα μου…<o:p></o:p>
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Δεν εβλεπα ετσι.Αλλο τι μετραμε και αλλο πως βλεπουμε.
δλδ αλλαξες την ιριδα σου για να μετρησης μονο..?
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

δλδ αλλαξες την ιριδα σου για να μετρησης μονο..?
Βρε Κώστα, τον έπρηξες τον άνθρωπο! :137:

Να σου πω εγώ πως βλέπει ο Νίκος: στην αρχή, το πρώτο διάστημα που πήρε τον Optoma, γουστάριζε με τρέλα που είχε ένα "φωτεινό κανόνι" στο home theater, έτσι έβλεπε λοιπόν με την ίριδα στο τσίτα ανοιχτό! :135:

Αργότερα, μόλις συνειδητοποίησε ότι με αυτόν το τρόπο τα σκοτεινά του πλάνα ήταν για τα μπάζα, με μια αξιοθαύμαστη κίνηση "ελαστικότητας" στις προτιμήσεις του που θα ζήλευε και ο Τιραμόλα, πέρασε στο άλλο άκρο, και έπαιζε με την ίριδα τέρμα κλειστή! :111:

Εδώ και πολύ καιρό φαίνεται ότι έχει κατασταλλάξει πλέον στο να παίζει με την ίριδα ανοιχτή κατά 1/4 περίπου... :126:
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μηπως να σου πω εγω πως βλεπει ο Νικος,γιατι δεν τα ξερεις καλα. :605:

Το πρωτο διαστημα ειχα την ιριδα στη 50% μετα τη κατεβασα στο 70%.Καποια στιγμη (για πολυ-πολυ λιγο) την εκλεισα τελειως.Εδω και πολυ καιρο εχω καταληξει να την εχω κλειστη κατα 85%.

Αφου λοιπον αναλυσαμε πως χρησιμοποιω τον προβολεα μου ας παμε στο προκειμενο.
Οταν μετραμε τη δυναμη της λαμπας ενος προβολεα και θελουμε να κραταμε αρχειο φροντιζουμε πρωτον να ανοιγουμε τελειως την ιριδα (εφοσον υπαρχει) και δευτερων να χρησιμοποιουμε παντα τις ιδιες ρυθμισεις.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Βρε Κώστα, τον έπρηξες τον άνθρωπο! :137:

Να σου πω εγώ πως βλέπει ο Νίκος: στην αρχή, το πρώτο διάστημα που πήρε τον Optoma, γουστάριζε με τρέλα που είχε ένα "φωτεινό κανόνι" στο home theater, έτσι έβλεπε λοιπόν με την ίριδα στο τσίτα ανοιχτό! :135:

Αργότερα, μόλις συνειδητοποίησε ότι με αυτόν το τρόπο τα σκοτεινά του πλάνα ήταν για τα μπάζα, με μια αξιοθαύμαστη κίνηση "ελαστικότητας" στις προτιμήσεις του που θα ζήλευε και ο Τιραμόλα, πέρασε στο άλλο άκρο, και έπαιζε με την ίριδα τέρμα κλειστή! :111:

Εδώ και πολύ καιρό φαίνεται ότι έχει κατασταλλάξει πλέον στο να παίζει με την ίριδα ανοιχτή κατά 1/4 περίπου... :126:
Ρε Πανο την τον επρηξα..!!!!

Καθεσε και μου αραδιαζεις πως βλεπει ο Νικος ...
....λες και με ενδιαφερει...

Και εννοειτε οχι μονο για το Νικο(πως βλεπει)αλλα για ολους...
Εξαλλου μπορω να καταλαβω απο τα γραπτα καποια πραγματα..!!!

Εγω απλα μου φανηκε περιεργος ο τροπος μετρησης της φωτεινοτητας και ρωτησα.....

επισης πολυ καλα εκανε και ψαχνωταν πως τελικα θα του αρεσει η εικονα βαζωντας την ιριδα κλειστη-ανοιχτη-μεση..κ.λ.π.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μηπως να σου πω εγω πως βλεπει ο Νικος,γιατι δεν τα ξερεις καλα.

Το πρωτο διαστημα ειχα την ιριδα στη 50% μετα τη κατεβασα στο 70%.Καποια στιγμη (για πολυ-πολυ λιγο) την εκλεισα τελειως.Εδω και πολυ καιρο εχω καταληξει να την εχω κλειστη κατα 85%.

Αφου λοιπον αναλυσαμε πως χρησιμοποιω τον προβολεα μου ας παμε στο προκειμενο.
Οταν μετραμε τη δυναμη της λαμπας ενος προβολεα και θελουμε να κραταμε αρχειο φροντιζουμε πρωτον να ανοιγουμε τελειως την ιριδα (εφοσον υπαρχει) και δευτερων να χρησιμοποιουμε παντα τις ιδιες ρυθμισεις.
up....μαζι γραφαμε......:116:
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Αφου τον τρωει για καζουρα βρε Κωστα.
Ειναι μεγαλο πειραχτηρι. :128:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Αφου τον τρωει για καζουρα βρε Κωστα.
Ειναι μεγαλο πειραχτηρι. :128:
Φταιω να τον δωσω στεγνα εγω τωρα...:116:
Μετα θα ...:141:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Οταν μετραμε τη δυναμη της λαμπας ενος προβολεα και θελουμε να κραταμε αρχειο φροντιζουμε πρωτον να ανοιγουμε τελειως την ιριδα (εφοσον υπαρχει) και δευτερων να χρησιμοποιουμε παντα τις ιδιες ρυθμισεις.

Νίκο, με τα παραπάνω συμφωνώ, μόνο όμως για ακαδημαικούς λόγους, δηλαδή για την ενημέρωση των μελών του φόρουμ. Και εξηγούμαι:

Κατά τη ταπεινή μου άποψη, είναι πολύ χρησιμότερο να μετράμε τη φωτεινότητα στο επίπεδο της ίριδας που χρησιμοποιούμε για να βλέπουμε στο χώρο μας. Π.χ., δεν κάθησα ποτέ να μετρήσω τη φωτεινότητα στο High Brightness (ίριδα εντελώς ανοικτή) του Sharp, γιατί απλούστατα δεν με ενδιαφέρει. Σε αυτό το mode τα σκοτεινά πλάνα του Sharp είναι για κλοτσιές και ο προβολέας κάνει μόνο για να βλέπεις μπάλα παρέα με φίλους. :142:

Επίσης δεν κάθησα ποτέ να μετρήσω ούτε καν τη μεσαία θέση της ίριδας, παρόλο που μερικοί προτιμούν να παίζουν το Sharp έτσι, ως μια "χρυσή τομή". Από τη στιγμή που και σε αυτή τη θέση της ίριδας πεπλάρουν και φλατάρουν τα σκοτεινά πλάνα, είναι σαν να μην υπάρχει για μένα στο προβολέα.

Έτσι λοιπόν, όλες οι μετρήσεις που έχω κάνει αφορούν αποκλειστικά το High Contrast Mode, αφού βλέπω αποκλειστικά έτσι, από τη πρώτη μέρα που αγόρασα το Sharp! Μια φορά όλη κι όλη στους οχτώ μήνες έβαλα την ίριδα στη μεσαία και ψηλή θέση, μόνο και μόνο για να σιγουρευτώ ότι δουλεύει η ίριδα! :137:
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Σαφως και πρεπει να κανουμε και μετρηση με τις ρυθμισεις που βλεπουμε.
Περα απο τα απολυτα νουμερα που παρεθεσε ο Ανδρεας κραταμε και αρχειο με τις προσωπικες μας επιλογες και τα αντιστοιχα νουμερα που δινουν.

Γνωμη μου ειναι πως θα επρεπε ομως να κρατας αρχειο και με τις απολυτες ρυθμισεις.

.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C0EEF%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Δυστυχώς ακριβης συσχετισμός στην σύγκριση των μετρήσεων δεν μπορει να υπάρξει γιατι στην πρωτη περίπτωση ο topaz έγραψε περισσότερες ωρες ενώ αντιθέτως ο optoma χρησιμοποιήθηκε πιο συντηρητικά.
Παρόλα αυτά παίρνοντας ένα δείγμα ωρών και από τους δυο, καταλήγω στα εξης .
<o:p> </o:p>
Sony τοπαζ
Υπολογισμός πτώσης από 148 – 210 ( 62 ωρες λειτουργίας)
Σημείωση . Αυτό το χρονικό διάστημα χαρακτηρίζεται για τον τοπαζ ως η δεύτερη νεότητα στην φωτεινότητα της λαμπάς του.
Το ποσοστό της πτώσης φτανει το 8% ενώ σε high mode το 9,5%<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Optoma
<o:p> </o:p>Ψάχνοντας μια περιοδο σχετικα κοντα στην περίοδο νεότητας του τοπαζ αλλα έχοντας κοινη απόσταση μέτρησης ( σε ωρες) καταλήγω στον υπολογισμό φωτεινότητας από 60 – 122 ωρες. ( 62 ωρες λειτουργίας).
<o:p> </o:p>Το ποσοστό της πτώσης φτανει το 8% ενώ σε high mode το 7%<o:p></o:p>
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.126
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top