Τα immersive format πετυχαίνουν και τα immersive setup με τα πλήθη ηχείων... θα πεθάνουν


Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Είσαι τρελός; Ποτέ!
Α έτσι γειά σου.
Βλέπω κάτι τύπους που λυσσάνε τη μπριζόλα στο λεμόνι και θέλω να τους πυροβολήσω.
Γιατί;
Γιατί αλλοιώνει τη γεύση ρε φίλε.
 






Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.125
Άμα φάτε καλό μπαβετ, της προκοπής, μετά οι μπάμιες είναι για κακούργημα. 😎

Για μπαβετ βάλτε ιμερσιβ, για μπάμιες το σχεδόν μονοκάναλο. 😁

Πείνασα πάλι..

View attachment 289382
Η επόμενη σκηνή είναι από την ταινία "Πολυτεχνίτης κι Ερημοσπίτης" με τον Θανάση Βέγγο και τον Νίκο Φέρμα... Απολαμβάνουμε... χωρίς λεμόνι.

 

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Έχουμε γκάζια εδώ, και εντοιχιζόμενα μάλιστα.

H δεύτερη εταιρεία με in wall THX DOMINUS, μετά την Perlisten.

Εγώ είδα τις τιμούλες per piece και ζαλίστηκα o_O...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Εγώ είδα τις τιμούλες per piece και ζαλίστηκα o_O...
Αν θες Dominus θα πληρώσεις. Όπως και στην Perlisten.

Αλλιώς, για την ίδια εταιρεία και για ΤΗΧ ULTRA Certification, πας εδώ για μεγάλο, ή εδώ για το μικρότερο. Και τα μοντέλα Dominus καθώς και τα ULTRA η KEF τα εντάσσει στη κατηγορία Extreme Home Theatre. THX ULTRA φτιάχνεις και με αυτά σε όλο το bed layer. 9 στα 10 σαλόνια δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω. Μη πω και dedicated. Ομοαξονικό 8άρι με 1.5" tweeter.
 
Last edited:

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Αν θες Dominus θα πληρώσεις. Όπως και στην Perlisten.

Αλλιώς, για την ίδια εταιρεία και για ΤΗΧ ULTRA Certification, πας εδώ για μεγάλο, ή εδώ για το μικρότερο. Και τα μοντέλα Dominus καθώς και τα ULTRA η KEF τα εντάσσει στη κατηγορία Extreme Home Theatre. THX ULTRA φτιάχνεις και με αυτά σε όλο το bed layer. 9 στα 10 σαλόνια δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω. Μη πω και dedicated. Ομοαξονικό 8άρι με 1.5" tweeter.
Δεν διαφωνώ... Πάω να πάρω ένα Depon ν'ακούσω τα εξαιρετικά 310;).
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.244
Παίξτε τα κλαρίνα..
Σύρτε τους χορούς..
Πείνασ' ο κοσμάκης, φέρτε και κους κους.. :p
.. είχα αναφερθει στο ιμερσιβ(ιμερσιβνες ιμερσιβιτι!?) της γευσης στο παρελθον, αν και λιτοδιαιτος εξ ορισμου. 🐒
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.970
Reaction score
12.724
Αν θες Dominus θα πληρώσεις. Όπως και στην Perlisten.

Αλλιώς, για την ίδια εταιρεία και για ΤΗΧ ULTRA Certification, πας εδώ για μεγάλο, ή εδώ για το μικρότερο. Και τα μοντέλα Dominus καθώς και τα ULTRA η KEF τα εντάσσει στη κατηγορία Extreme Home Theatre. THX ULTRA φτιάχνεις και με αυτά σε όλο το bed layer. 9 στα 10 σαλόνια δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω. Μη πω και dedicated. Ομοαξονικό 8άρι με 1.5" tweeter.
Τα μοντέλα εγκατάστασης/εντοιχισμού της KEF είναι στην πλειοψηφία τους άριστα (με το αντίστοιχο κόστος βέβαια, συνυπολογίζοντας τα ενισχυτικά). Εδώ ο Erin μετρά ένα της σειράς με 2 woofer εκατέρωθεν της ομοκεντρικής μονάδας. Δείτε DI (η γρίλια χαλάει κάμποσο την απόκριση αλλά αυτό διορθώνεται).

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Τα μοντέλα εγκατάστασης/εντοιχισμού της KEF είναι στην πλειοψηφία τους άριστα (με το αντίστοιχο κόστος βέβαια, συνυπολογίζοντας τα ενισχυτικά). Εδώ ο Erin μετρά ένα της σειράς με 2 woofer εκατέρωθεν της ομοκεντρικής μονάδας. Δείτε DI (η γρίλια χαλάει κάμποσο την απόκριση αλλά αυτό διορθώνεται).

Πολύ μεγάλη σημασία στην γενική απόδοση παίζει και η καμπίνα. Η εταιρεία έχει συγκεκριμένες διαστάσεις και προδιαγραφές για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Ο Erin δεν τις ακολούθησε. Δεν τα έχω δει επακριβώς αλλά επειδή έχω διαβάσει τα specs των καμπινών, από μνήμης θυμάμαι πως αυτό που έφτιαξε ο Erin δεν πλησιάζει καν τα προβλεπόμενα.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.970
Reaction score
12.724
Παίζει ρόλο και η μπάφλα που χρησιμοποιείται κατά τις μετρήσεις, μια που πρόκειται για ηχεία προορισμένα για εντοιχισμό. Δυστυχώς υπάρχουν περιορισμοί τους οποίους οι ιδιώτες δοκιμαστές (πχ Erin, Amir) δύσκολα ξεπερνούν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Από ότι ίσως καταλάβατε έχω ένα κάποιο ενδιαφέρον για την KEF, μετά και την LS60 experience 🙂, και την ψάχνω για το σπίτι.

Κεντρικούλια....., και όχι μόνο.
Τσιμπάνε βέβαια, αλλά, ότι πληρώνεις παίρνεις.
Όχι πως θα πάρω τέτοια, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Screenshot_20230424_083309_Drive.jpg
Screenshot_20230424_083227_Drive.jpg
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.477
Reaction score
80.056
Μια χαρά
Σην εποχή μας δεν πρέπει να αγοράζουμε ηχεία χωρίς spinorama. Είναι πλέον ντροπή, καραγκιοζιλίκι, να μην μας δίνουν πληροφορίες για το προϊόν που πουλάνε.
Μπράβο στην KEF.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Δεν έχω την παραμικρή αναρώτηση πάνω στο πόσο θα ενδιέφερε η μεγάλη εικόνα τόσο τον υποφαινόμενο όσο και την πλειοψηφία από τους υπολοίπους.
Επειδή άρχισα να βαριέμαι με τις κοινωνικές παρατηρήσεις του @Ν.Κ. 😀 😍 , αυτό ελπίζω να οφείλεται στο ότι τα miror neurons σου βαράνε ακόμη σε ικανοποιητικό πρός μεγάλο βαθμό εξασφαλίζοντας σου, φυσιολογικά πρός μεγάλα θα τολμούσα να πω, επίπεδα επίδειξης εμπάθειας βλέποντας τους άλλους να παρακολουθούν τηλεόραση και όχι απο δική σου εσωτερική ανάγκη. 😍

As it turns out, our mirror neurons fire when we experience an emotion and similarly when we see others experiencing an emotion, such as happiness, fear, anger, or sadness. When we see someone being sad, for example, our mirror neurons fire and that allows us to experience the same sadness and to feel empathy.

Επειδή σου αρέσει το διάβασμα και πρέπει να καταλάβεις γιατί κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να δείξουν εμπάθεια γιατί μικροί πέσανε με το ποδήλατο και όλο και κάποια ζημιά μπορεί να έγινε χτυπώντας κάπου , κάποτε το κεφάλι τους (όπως πιθανόν στην περίπτωση μου, λέμε τώρα χα χα) αλλά και τον συσχετισμό με την ακρόαση της μουσικής και την ικανότητα να μας δημιουργούνται συναισθήματα και εικόνες με ανάσυρση αλλά και συσχετισμό των πρώτων με τις δεύτερες και το αντίστροφο, αλλά και γιατί το γυναικείο φύλο επιδεικνύει ακόμη πιο υγιή χαρακτηριστικά στον τομέα αυτό, σου παραθέτω τα κάτωθι :


Gridley and Hoff, 2006
mirror neurons

Και μια πιο down to earth ανάλυση για το τι πραγματικά ξέρουμε (και τι όχι) μέχρι τώρα, μετά απο 1000 plus δημοισεύσεις που το κατέστησαν "The most hyped concept in neuroscience”:


Όπως βλέπεις σε όλα όσα έχω ισχυριστει κατά καιρούς έχω δίκιο, χωρίς να ξέρω καν τις εργασίες. 😀 Μαύρη μαγεία και δεν θα επιτρέψω κιόλας πλέον ξανά στον εαυτό μου να τα βιώσει, να τα αποδεχθεί ή και να τα κατανοήσει, χωρίς να έχω αποδείξεις για αυτά χα χα.

Υ.Γ. : Το παρακάτω βέβαια αναφερόμενο στο πρώτο link, φαίνεται να μου διέφυγε. Λές να ισχύει για εμένα ; χα χα

"It is speculated that certain listeners misattribution of anger in the music of avant garde jazz saxophonists could be explained by the activity of mirror neurons."
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top