το βασικοτερο κομματι για hifi

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Κοιτα να δεις ποσο αβανταδορικο ειναι τελικα αυτο το θεμα.
Χιλιοειπωμενα πραγματα ξανα και ξανα
Ολος ο καλος ο κοσμος μεσα
Μαζευτηκαμε απο διακοπες (η και οχι) και τα χωνουμε
Καλη καρδια
Περνάμε έτσι στο επόμενο βασικό κομμάτι :τον κατάλληλο περίγυρο,ο οποίος δυνητικά θα αβαντάρει τη ΄΄μαγκιά΄΄ των χαϊφαϊντελιστικών επιλογών μας,εμφανίζοντας ταυτόχρονα δυσπιστία προς τις επιλογές άλλων ομάδων.Και αναφέρομαι φυσικά στην ευχάριστη εκδοχή του ΄΄σεναρίου΄΄,μιά και η δυσάρεστη(δηλ.να εκθειάζουν επιλογές άλλων αμφισβητώντας τις δικές μας) μπορεί να οδηγήσει τους ανασφαλείς σε σοβαρές διαταραχές audiophilia nervosa:)126:) και αμέτρητα έξοδα...
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Προσωπική γνώμη
Σε ενα προσεγμένο σύστημα δεν υπάρχει βασικό κομμάτι
ολα θα πρέπει να εχουν μία λογική αξία ανάλογα με το σύστημα που μπορείς ή θέλεις να φτιάξεις

ΠΧ Λαθος το να έχεις εναν ενισχυτή των 100 ευρώ και καλώδιο ρεύματος των 3000 χιλιάδων
Αλλά και λάθος το να έχεις εναν ενισχυτή των 10000 ευρώ και καλώδιο ρεύματος των 300 ευρώ

Λαθος το να εχεις ενα σύστημα των 2000 ευρώ σε έπιπλο των 5000 ευρώ
οπως και λάθος είναι να εχεις συστημα των 5000 ευρώ σε επιπλο των 200 ευρώ

και πάει λέγοντας

ΙΜΟ ΠΑΝΤΑ
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Γυρισατε απο διακοπες και δωστου παλι με τα καλωδια...:112::116:


Εγω λεω να παρει καποιος ενα καλωδιο των 100 ευρω και να αρχιζει να αλλαζει ηχεια για να βρει την υγεια του....

Θεωρω οτι ειναι σιγουρο πως θα πετυχη αυτο που θελει....
Ενω αν το κανει αναποδα και θα χασει τα λεφτα του και δεν θα πετυχη αυτο θελει.......
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

@Bhutia

Κατανοώ απόλυτα το σκεπτικό σου, δεν αντιλέγω ότι έχεις επιχειρήματα, αλλά φυσικά όπως σε πολλά πράγματα, η απόλυτη αλήθεια δεν υπάρχει...

Σε αυτά που διαφωνήσω (πάλι...:138:) είναι:

- ότι μπορώ να ξεχωρίσω τα 4 συστήματα που έχω σπίτι μου για πλάκα, σε ότι διάθεση και αν βρίσκομαι... (φαντάζομαι το ίδιο και η πλειοψηφία των χαιφιντελιστών!)
- ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να επηρεαστεί το "αυτί" μου από κάποιο περισπούδαστο Review ή γνώμη τρίτου, ακόμα και αν τον εκτιμώ, αν εμένα κάτι μου αρέσει ή όχι... Καλώς η κακώς πιστεύω ότι τα αυτιά μας και η αντιληπτικότητα μας είναι μοναδικά και μετά χρόνια ενασχόλησης μπορούμε να ξέρουμε που θα τα εμπιστευτούμε και που όχι...

Το καλύτερο είναι ότι η διάθεση για μουσική μου είναι πλέον μόνιμη...
Έμφυτη, αυτονόητη, υποδέρμια... Eίτε σαν "χαλί", είτε σαν "εμπειρία".
Θα μπορούσα να ζήσω μόνο με το 4ο σύστημα (PC+Logitec), αλλά ποτέ δεν θα έλεγα ότι το χόμπι μου είναι το ΗiFi...

Αν κατάλαβα καλά η θεώρησή σου πλησιάζει στη θεωρεία Placebo...
Mε τη διαφορά ότι εκεί αναφερόμαστε σε ψευδοφάρμακο...
Ένα μουσικό ή κινηματογραφικό σύστημα όμως είναι υπαρκτό και εφόσον έχει επιλεγεί συνειδητά ανάμεσα σε άλλα, πιο πολύ σε μουσικοθεραπεία μου φέρνει - παρά σε placebo...

sorry για τις επαναλήψεις (είμαι νέος και δεν έχω πολυ-παρακολουθήσει) αλλά και για την πολυλογία (είναι ο μόνος τρόπος που μπορώ να εκφραστώ!)...
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

1)Νομίζω ότι συγκλίνουμε,αλλά γεννάται αναπόφευκτα η απορία:αφού λοιπόν η ΄΄θητεία΄΄ σου στα κλαμπάκια ήταν τόσο επώδυνη κάθε φορά,γιατί σου άρεσε να την υπηρετείς ξανά και ξανά;Εκτός κι αν ήταν πολύ ΄΄μπόμπα΄΄ το καύσιμο και είχε υψηλό δείκτη...προανάφλεξης:142:

2)Γιά το σπίτι του γείτονα ισχύει ό,τι και γιά τις γυναίκες: δηλαδή ΄΄το ξένο είναι πιό γλυκό΄΄...:612:

3)Μάλλον έχουμε την ίδια περίπου άποψη εκφραζόμενη με άλλα λόγια.Το ζήτημα είναι τί προτεραιότητες θέτουμε στα μουσικά μας ραντεβού.Είναι ανάλογο αυτών με τις φίλες μας.Όταν δεν έχουμε διάθεση,τα βλέπουμε όλα ΄΄σκάρτα΄΄.Μήπως αυτό σε βοηθάει;
Δεν αντιλέγω πάντως ότι υπάρχουν χαρακτήρες που ΄΄φτιάχνονται΄΄ από τη μουσική.Όμως αυτό αντιπροσωπεύει το παροδικό στοιχείο του πράγματος.Προσωπικά μιλάω γιά παρατεταμένη δράση του φαρμάκου...musicothiol:142:

4)Εξαρτάται σε ποιά οικία βρίσκομαι...Έχω και ακριβά και φθηνά(τηρουμένων των αναλογιών).Και σε διαβεβαιώ πως όταν δεν έχω διάθεση,μου ακούγονται τ'ακριβά πιό φτηνά κι από τα φθηνά μου.Γι αυτό σου μιλάω κρίνοντας εξ ιδίων...

απολυτως σωστος ,στην δουλεια ακουω απο ενα σετακι των 50 ευρω της creative ιντερνετικα και αλλα ,ε λοιπον την ευχαριστηση που μου δινει αυτο δεν μπορω να την περιγραψω ,ξεχνω και χρωματισμους και ξυσηματα και αλλα ,γιατι απλως δεν τα ψαχνω επικεντρωνωμαι στην μουσικη !!!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

α, για την ήττα την χοντρή, κράτα μικρό καλάθι, δεν είναι όλα τα σετάπ προβληματικά στα ίδια σημεία ώστε να τους "κάθονται" τα ψευτοεκουαλάιζερ-καλώδια με τον ίδιο τρόπο.

σίγουρα όμως, η ήττα θα είναι χοντρή, χοντροειδέστατη, αν αντικαταστήσουμε το ηχείο των 3000 ευρώ με ηχείο των 8500 ευρώ. Και τα καβλώδια, στο ράφι στον έμπορα-τραμπαδόρο, έτοιμα - γυαλισμένα για τον επόμενο καλωδιάκια... :126:


Βέβαια, όλη αυτή η συζήτηση είναι μάταιη στον κόσμο τούτο, όταν αναφερόμαστε σε ενεργά ηχεία. Διότι δεν υπάρχουν καλώδια. Οπότε δε μπορείς να βάλεις "το καλύτερο καλώδιο στον κόσμο" που είναι τόσο "διάφανο, σα να μην υπάρχει καλώδιο", διότι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΟΣΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΩΔΙΟ. Διάβασες τι λέει ο μάστορας της ATC, ε? χεχεχε
απλα δεν ειναι ολοι οι σκατασκευαστες atcαδες , ουτε αφτο το μυαλο σερνουν
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Εμπειρίες δόξα το θεό έχω αρκετές, και από καλώδια έχω ακούσει μπόλικα, και φτηνά και ακριβά - και σε φτηνά και σε ακριβά συστήματα.
Σε καμία περίπτωση το δεκαπλάσιας αξίας καλώδιο των 3000€ δεν μου δικαιολόγησε την διαφορά της τιμής του από αυτό των 300€ (και αυτό των 300 ακριβό το θεωρώ btw).
Το ουσιαστικό κέρδος δεν ήταν σε καμία περίπτωση μεγαλύτερο του 10-20% για διαφορά τιμής καλωδίου δεκαπλάσια.
Λυπάμαι αλλά σε κάθε περίπτωση θεωρώ το κόστος απαράδεκτα υψηλό για την βελτίωση που σου δίνει, και ειδικά για τις περιπτώσεις που ανέφερα πιο πάνω δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι ένα ηχείο των 3000€ με ένα καλώδιο των 5-6000€ θα παίξει καλύτερα από ένα ηχείο των 6-7000€ με ένα καλώδιο άντε 1000€ (και πολλά λέω).
Από εκεί και έπειτα ο καθ' ένας μπορεί να κρίνει όπως θέλει, και φυσικά αν κρίνει ότι το σύστημα του των 2000€ πχ έχει ανάγκη από καλώδια αξίας όσο ενός μικρού αυτοκινήτου σαφώς και μπορεί να τα δώσει.
Περί ορέξεως πάω πάσο.

Συγνώμη για το off-topic και τέλος από πλευρά μου περί καλωδίων.
οφ τοπικ δεν ειναι μιας και ειναι κομματι του Hifi
απο εκει και μετα το οτι η αξια τους δεν δικαιολογηται αυτο δεν σημαινει οτι ενα καλωδιο ηχειων δεν μπορει να μεταμορφωσσει οποιοδηποτε ηχειο.Ασχετα αν ειναι ακριβοτερο αυτου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

@Bhutia
Κατανοώ απόλυτα το σκεπτικό σου, δεν αντιλέγω ότι έχεις επιχειρήματα, αλλά φυσικά όπως σε πολλά πράγματα, η απόλυτη αλήθεια δεν υπάρχει...
Σε αυτά που διαφωνήσω (πάλι...:138:) είναι:
- ότι μπορώ να ξεχωρίσω τα 4 συστήματα που έχω σπίτι μου για πλάκα, σε ότι διάθεση και αν βρίσκομαι... (φαντάζομαι το ίδιο και η πλειοψηφία των χαιφιντελιστών!)
- ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να επηρεαστεί το "αυτί" μου από κάποιο περισπούδαστο Review ή γνώμη τρίτου, ακόμα και αν τον εκτιμώ, αν εμένα κάτι μου αρέσει ή όχι... Καλώς η κακώς πιστεύω ότι τα αυτιά μας και η αντιληπτικότητα μας είναι μοναδικά και μετά χρόνια ενασχόλησης μπορούμε να ξέρουμε που θα τα εμπιστευτούμε και που όχι...
Το καλύτερο είναι ότι η διάθεση για μουσική μου είναι πλέον μόνιμη...
Έμφυτη, αυτονόητη, υποδόρια... Eίτε σαν "χαλί", είτε σαν "εμπειρία".
Θα μπορούσα να ζήσω μόνο με το 4ο σύστημα (PC+Logitec), αλλά ποτέ δεν θα έλεγα ότι το χόμπι μου είναι το ΗiFi...
Αν κατάλαβα καλά η θεώρησή σου πλησιάζει στη θεωρεία Placebo...
Mε τη διαφορά ότι εκεί αναφερόμαστε σε ψευδοφάρμακο...
Ένα μουσικό ή κινηματογραφικό σύστημα όμως είναι υπαρκτό και εφόσον έχει επιλεγεί συνειδητά ανάμεσα σε άλλα, πιο πολύ σε μουσικοθεραπεία μου φέρνει - παρά σε placebo...
Πιστεύω πως έχω ήδη απαντήσει σε ό,τι μου έθεσες.Γνώμες ανταλλάσσονται εδώ και όχι γιά ν'αλλάξουν τις ιδέες κανενός.
΄΄Ψευδοφάρμακα΄΄ ευτυχισμένων και ισορροπημένων στιγμών δεν είναι σε θέση να δράσουν εάν δεν έχουν πλαστεί οι καταβολές και οι υποδοχείς αυτών από τη γέννησή μας.

Η προσπάθεια ν'αρκεστούμε σε ό,τι μπορούμε να έχουμε χωρίς ντροπή και η ικανότητα να νιώθουμε ικανοποιημένοι γι αυτό είναι αξιοζήλευτες.Δεν θα μπορέσουμε ίσως ποτέ να φτάσουμε κάποιους ΄΄Κροίσους΄΄ που έχουν εκταμιεύσει εκατομμύρια.Καλό είναι να έχουμε ανάλογες δυνατότητες,πάντα όμως να ξέρουμε ότι θα υπάρχει κάποια ΄΄υψηλότερη πιστότητα΄΄ εκτός του βεληνεκούς μας.Τί θα πρεπε να γίνει γι αυτό;:126:

Παραφράζοντας την αποστροφή του Charlie Parker "Master your instrument,master your music and then forget all that crap and just play",θ'αναλογιζόταν κάποιος πως μπορούμε να διαρρυθμίσουμε το σύστημα και το χώρο ακρόασης κατάλληλα ώστε ν'αποδίδουν με τη δέουσα πιστότητα τις νότες,τ'ακόρντα και τις μουσικές κλίμακες,επίσης να εξασκούμαστε καθημερινά ώστε να διακρίνουμε αβίαστα τα χαρακτηριστικά των δικών μας καθώς και άλλων συνόλων,όπως και να μονιμοποιήσουμε τη διάθεση ν'αφηνόμαστε στις διαγραφές πορείας που ορίζονται από εκάστοτε άκουσμα(ή/και θέαμα).

Ύστερα όμως χρειαζόμαστε να τα ξεχάσουμε όλ'αυτά ώστε να κατορθώσει η αντίληψή μας να ΄΄παίξει το δικό της σκοπό΄΄.Κι εδώ υπεισέρχεται το βασικότερο κομμάτι γιά την υψηλή πιστότητα:η ετοιμότητα να της χαράζουμε πορεία εμείς οι ίδιοι,παρακάμπτοντας τις όποιες αποκλίσεις εισάγουν ακόμα και τα αρτιότερα συστήματα αναπαραγωγής.:612:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Εχοντας εξαντλήσει κάποια... φιλοσοφικά και εγκεφαλικά θέματα :137:, θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα του χώρου το οποίο κι εγώ θεωρώ το σημαντικότερο, σε συνδυασμό ΟΜΩΣ με την απόσταση ακρόασης από τα ηχεία...

Γιατί αυτό άραγες? :138: :136:
 

Μηνύματα
4.881
Reaction score
3.985
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Εχοντας εξαντλήσει κάποια... φιλοσοφικά και εγκεφαλικά θέματα , θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα του χώρου το οποίο κι εγώ θεωρώ το σημαντικότερο, σε συνδυασμό ΟΜΩΣ με την απόσταση ακρόασης από τα ηχεία...

Γιατί αυτό άραγες?

Να στο εξηγησω επιστημονικα.
Εσυ που στην ηλικια σου δεν ακους και τοσο καλα, καθεσαι στο μισο μετρο απο τα ηχεια, ενω εγω στα 8!!!

Τα θελε ο κ@λος σου
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Εχοντας εξαντλήσει κάποια... φιλοσοφικά και εγκεφαλικά θέματα :137:, θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα του χώρου το οποίο κι εγώ θεωρώ το σημαντικότερο, σε συνδυασμό ΟΜΩΣ με την απόσταση ακρόασης από τα ηχεία...
Γιατί αυτό άραγες? :138: :136:
Γιατί είναι η κατάλληλη εποχή του χρόνου να μας το...υπενθυμίζεις:126:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=70920
 

Μηνύματα
4.881
Reaction score
3.985
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Με την ευκαιρια της παραπομπης σου Μπουτια σε παλιωτερο θρηντ, να ρωτησω κατι που το εχω απωθημενο εδω και κατι χρονια. Σερβοενισχυτης λεγεται ο ενισχυτης επειδη φτειαχνεται στην ...Σερβια? :140:

Ο δικος μου δηλαδη πρεπει να λεγεται Γερμανοενισχυτης?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Γιατί είναι η κατάλληλη εποχή του χρόνου να μας το...υπενθυμίζεις:126:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=70920
Σκέφτηκα κάτι άλλο να γράψω σε αυτό το τοπικ.

Παλαιότερα είχα φτιάξει ένα excelάκι για μια κάπως απλουστευμένη θεώρηση/παραμετροποίηση του Τ60.
Μεταξύ των άλλων, ενα ενδιαφέρον στοιχείο που προκύπτει είναι και το γεγονός ότι στα σπιτικά μας δωμάτια η αναλογία του ανακλώμενου προς τον απ' ευθείας ήχο είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη από το τι συμβαίνει σε μία αίθουσα συναυλίας που είναι περίπου 5-25 στα 10μ. και στα 20μ. από το πόντιουμ αντίστοιχα

Δείτε τι μπορεί να συμβαίνει σε ένα σαλόνι διαστάσεων 5,3 χ 9,6 χ 2,95μ. (ΜχΠχΥ), σε αποστάσεις του ακροατή 2μ. και 4μ. από τα ηχεία:





Με διπλασιασμό της απόστασης ακρόασης, τετραπλασιάζεται ο ανακλώμενος ήχος, που είναι 10 και 40 αντίστοιχα!!!

Να λοιπόν που ο Κωσταυτιάς έχει δίκιο ότι ΑΚΟΥΜΕ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΎΣΤΗΜΑ... :126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.586
Reaction score
126.367
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Γειά σου ινκόγκνιτε με τα ωραία σου!
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Re: Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Με διπλασιασμό της απόστασης ακρόασης, τετραπλασιάζεται ο ανακλώμενος ήχος, που είναι 10 και 40 αντίστοιχα!!!

.. :126:
Με το διπλασιασμό της απόστασης ακρόασης ....... υποτετραπλασιάζεται ο απ' ευθείας διαδιδόμενος ήχος (για πηγές μονόπολα, όπως είναι τα ηλεκτροδυναμικά ηχεία). Η ένταση του πεδίου αντηχήσεων παραμένει σχεδόν σταθερή! :605:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Με το διπλασιασμό της απόστασης ακρόασης ....... υποτετραπλασιάζεται ο απ' ευθείας διαδιδόμενος ήχος (για πηγές μονόπολα, όπως είναι τα ηλεκτροδυναμικά ηχεία). Η ένταση του πεδίου αντηχήσεων παραμένει σχεδόν σταθερή! :605:
Σωστούν! Τετραπλασιάζεται ο λόγος ανακλ / απευθ = 1/Gavg
 


Μηνύματα
4.881
Reaction score
3.985
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Τωρα πεστε την αληθεια, απο τα σχεδιαγραμματα που μπηκαν, καταλαβατε τιποτα?

Και κατι ακομη, γιατι ο ινκογνιτος λεει πατε και οχι παμε συναυλια?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

vastsar: Τωρα πεστε την αληθεια, απο τα σχεδιαγραμματα που μπηκαν, καταλαβατε τιποτα?
Και κατι ακομη, γιατι ο ινκογνιτος λεει πατε και οχι παμε συναυλια?

Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μοναδικός που τα κατάλαβε...:612:
΄΄Pate΄΄ όπως...φάτε:142:Σκοπός είναι να μην κάνεις τον ινκ ν'αναφωνήσει ως νέος Ιούλιος Καίσαρας ΄΄Γιού του τέκνον vastsar;...΄΄:126:

αcoustics: Με το διπλασιασμό της απόστασης ακρόασης ....... υποτετραπλασιάζεται ο απ' ευθείας διαδιδόμενος ήχος (για πηγές μονόπολα, όπως είναι τα ηλεκτροδυναμικά ηχεία). Η ένταση του πεδίου αντηχήσεων παραμένει σχεδόν σταθερή!
H μελέτες των Zahorik & Wightman (2001) και του Zahorik (2002) έχουν αναλύσει αυτό το ζήτημα και μάλιστα υπό όρους ΄΄Ηχηρότητας΄΄ η οποία ταιριάζει περισσότερο στην αντίληψη του ακροατή.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11135648

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.137.3154&rep=rep1&type=pdf
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.777
Μηνύματα
2.875.733
Members
37.949
Νεότερο μέλος
ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Top