24/96 vs Vinyl

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Έλα ντε. Οι σίγουροι είναι οι κάτοικοι της Βόρειας Κορέας που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα όρασης (ειδικά τα μικρά παιδιά). Από την ασιτία και την ανύπαρκτη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη..
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Μιας και αγοράζουμε ηχητικά συστήματα για να ακούσουμε την αγαπημένη μας ΜΟΥΣΙΚΗ και ορχήστρες και δεν είμαστε επαγγελματίες του χώρου (τουλάχιστον εγώ) για να διακρίνουμε την ανωτερώτητα της νέας ψηφιακής εγγραφής/αναπαραγωγής και την "αλήθεια του ήχου" μήπως μπορείτε να μας προτείνετε και μερικά μουσικά αριστουργήματα της δεκαετίας του 60-80σε ψηφιακή μορφή να τα απολαύσουμε;
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Σχετικά με τον κ. Μεταξά, που τον άκουσα και τον γνώρισα στην ομιλία του στην έκθεση-σημειωτέον είμασταν 3 +κούκος-από την οποία απεκόμισα τα εξής:
Είναι ένας άνθρωπος που σίγουρα ξέρει και το έχει ψάξει.
Δυστυχώς όμως, όπως και άλλοι πολλοί πουρίστες, δεν ξεφεύγουν από το να γίνονται γραφικοί μουτζαχεντίν. Και εξηγώ:
Ισχυριζόταν οτι γράφει αναλογικά για να τα ψηφιοποιεί μετά για τα μουσικά DVD του.
Μου θυμίζει κάποια απίστευτη παλαιά ρήση περί "αναλογικοποίησης".
Λέω να το αφήσω στην κρίση σας.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Μιας και αγοράζουμε ηχητικά συστήματα για να ακούσουμε την αγαπημένη μας ΜΟΥΣΙΚΗ και ορχήστρες και δεν είμαστε επαγγελματίες του χώρου (τουλάχιστον εγώ) για να διακρίνουμε την ανωτερώτητα της νέας ψηφιακής εγγραφής/αναπαραγωγής και την "αλήθεια του ήχου" μήπως μπορείτε να μας προτείνετε και μερικά μουσικά αριστουργήματα της δεκαετίας του 60-80σε ψηφιακή μορφή να τα απολαύσουμε;
+1111111111111
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

... μήπως μπορείτε να μας προτείνετε και μερικά μουσικά αριστουργήματα της δεκαετίας του 60-80σε ψηφιακή μορφή να τα απολαύσουμε;
Υπάρχουν πολλά, αλλά κάτι μου λέει ότι τα δικά σου "αριστουργήματα" είναι διαφορετικά από τα δικά μου.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Ερώτηση προς τον Θέμη και άλλους:
Γιατί κάποιος που έχει άλλη [από την κατεστημένη/κυρίαρχη] άποψη για την ηχογράφηση και την αναπαραγωγή της μουσικής να θεωρείται γραφικός; Λ.Σ.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Υπάρχουν πολλά, αλλά κάτι μου λέει ότι τα δικά σου "αριστουργήματα" είναι διαφορετικά από τα δικά μου.
Ε! Ας τα βάλουμε όλοι κάτω να τα δούμε τα αριστουργήματα. Δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα. Έκτός και αν έχουμε αποκτήσει τόσο υψηλό επίπεδο που θα μαλώνουμε για τα αριστουργήματα. Μακάρι! Αλλά δεν νομίζω. Λ.Σ.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Εγώ βαριέμαι να βάλω αριστουργήματα, γιατί θα θεωρηθώ "γραφικός"...
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Ερώτηση προς τον Θέμη και άλλους:
Γιατί κάποιος που έχει άλλη [από την κατεστημένη/κυρίαρχη] άποψη για την ηχογράφηση και την αναπαραγωγή της μουσικής να θεωρείται γραφικός; Λ.Σ.
Λουκά μου δεν είναι ο της άλλης άποψης γραφικός, είναι όμως αυτός που γράφει αναλογικά για ψηφιακό τελικό μέσον.
Το έχω ξαναπεί, αν θέλουμε να φτιάχνουμε ένα κοτόπουλο με τον κιμά του για να το βλέπουμε, με γειά μας, όχι όμως οτι είμαστε και φυσιολογικοί, για όνομα!.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Καλά προτείνετε μερικά μουσικά αριστουργήματα της τελευταίας δεκαετίας.....

Θέλω να πω ότι τα ηχητικά συστήματα αναπαράγουν μουσική. Αν δεν υπάρχει ποιοτική δισκογραφία δεν υπάρχει και ανάγκη απόκτησης ηχητικών συστημάτων, αφού για αυτό το ΜΙΚΡΟ ΔΕΙΓΜΑ που ίσως υπάρχει δεν είναι ανάγκη να επενδύσουμε τόσα πολλά χρήματα τι στιγμή που και με ένα laptop κάνουμε δουλειά.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ακούσω καθαρά το νυσταγμένο σαξόφωνο σε 24/96 επειδή δεν το θεωρώ μουσική (και ζητώ συγγνώμη από αυτούς που το θεωρούν) και προτιμώ να ακούσω τους Doors με τα σκρατς και τα σκρουτς.

Αμ τι άλλο τα έσκασα για να ακούω μουσική και όχι ήχους.

Συγγνώμη και πάλι :105:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: 24/96 vs Vinyl

Λουκά μου δεν είναι ο της άλλης άποψης γραφικός, είναι όμως αυτός που γράφει αναλογικά για ψηφιακό τελικό μέσον.
Το έχω ξαναπεί, αν θέλουμε να φτιάχνουμε ένα κοτόπουλο με τον κιμά του για να το βλέπουμε, με γειά μας, όχι όμως οτι είμαστε και φυσιολογικοί, για όνομα!.
Γράφει κανείς αναλογικά και για αναλογικό ΚΑΙ για ψηφιακό προιόν... Αυτό σου είπε... και η τάση αυτή αρχίζει να είναι πάλι στα πάνω της...

Το ανάλογο δεν είναι?
γράφω ψηφιακά 24/92 και για αναλογικό και για ψηφιακο (16/44,1) προιόν?

Που την βρίσκεις την γραφικότητα?
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Μιας και αγοράζουμε ηχητικά συστήματα για να ακούσουμε την αγαπημένη μας ΜΟΥΣΙΚΗ και ορχήστρες και δεν είμαστε επαγγελματίες του χώρου (τουλάχιστον εγώ) για να διακρίνουμε την ανωτερώτητα της νέας ψηφιακής εγγραφής/αναπαραγωγής και την "αλήθεια του ήχου" μήπως μπορείτε να μας προτείνετε και μερικά μουσικά αριστουργήματα της δεκαετίας του 60-80σε ψηφιακή μορφή να τα απολαύσουμε;
Κατέβασε ένα από αυτά και θα τα απολαύσεις να είσαι σίγουρος.
Αν ο Λουκάς έχει σε βινύλιο κάποιο από αυτά, θα ήθελα να το αγοράσω και σας υπόσχομαι να το συγκρίνουμε σε ένα Σκαλουμπακικό σύστημα. Έτσι για να ξανανάβουν λίγο τα αίματα.
Κάνει καλό μέσα στην κρίση.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Για 20 χρόνια αυτό ακούω... Και θα το ακουω για άλλα 20 χρόνια...

Και αυτό γιατί, δεν θα προλαβαίνει ποτέ να στηθεί ικανός όγκος νέας δισκογραφίας σε κάποιο στανταρντ, με τον ρυθμό που αλλάζει η δειγματοληψία (κάποιος το είπε "πρόοδο"... :143:) και στην ηχογράφηση και στο εμπορικό προιόν, αν είναι "true", γιατί κι αυτό ανακαλύψαμε τελευταία... :121:

Ο ογκος των αναλογικών ηχογραφήσεων ποιότητας είναι απείρως μεγαλύτερος από τις ψηφιακές και είναι κατά 90% σε ένα στανταρντ - αυτό δεν μπορεί να το πολεμήσει ποτέ οποιαδήποτε "νέα" τεχνολογία (η οποία γίνεται συνεχώς πιό νέα... :135:)

Εκτός αν κρελλαθουν όλες οι ορχηστρες και κάθε μέρα ηχογραφούν για να προλάβουν... το τραίνο της "τεχνολογίας"...
Ο κος Χρήστος το είπε..... και παρόλα αυτά κανείς δεν "τόλμησε" να φέρει αντίλογο.
Εγώ που είμαι εκτός χώρου μπορώ να το καταλάβω.... δεν είναι δύσκολο.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Καλά προτείνετε μερικά μουσικά αριστουργήματα της τελευταίας δεκαετίας.....
Η ένστασή μου δεν ήταν η δεκαετία αλλά το τι θεωρεί ο καθένας αριστούργημα.
Εσύ (κι εγώ!) τη βρίσκουμε με Doors, ο άλλος άμα δεν ακούσει συμφωνική ορχήστρα νοιώθει ότι πέφτει το επίπεδό του και κάποιος άλλος ακούει (βαρετούς για κάποιους) jazz αυτοσχεδιασμούς και του σηκώνεται ..η τρίχα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ακούσω καθαρά το νυσταγμένο σαξόφωνο σε 24/96 επειδή δεν το θεωρώ μουσική (και ζητώ συγγνώμη από αυτούς που το θεωρούν) και προτιμώ να ακούσω τους Doors με τα σκρατς και τα σκρουτς.
Δηλαδή έχεις ακούσει Doors 24/96 ριπαρισμένο από DVD-A και σου έπεσε "λίγο" από ποιότητα αναπαραγωγής; :121:
Γιατί έγω σε τέτοιο φορμάτ έχω όλη τη δισκογραφίας τους.

Τα έχουμε ξαναπεί.. Όποιος έχει μόνο "audiophile" κομμάτια σε high rez, πρέπει να επανεξετάσει τις πηγές από τις οποίες βρίσκει μουσική.
Εκτός αν κακομάθαμε και ακούμε μόνο κατευθείαν από τα master tapes.

Αμ τι άλλο τα έσκασα για να ακούω μουσική και όχι ήχους.
Ακριβώς. Μουσική, όχι σκρατς και σκρουτς.
Προσωπικά στα live που έχω πάει δεν έχω ακούσει σκρατς σκρους εκτός αν έχει κάνει πατάτα ο ηχολήπτης στις συνδέσεις ή/και αν ο διπλανός είναι και αγενής και πεινασμένος και τρώει πατατάκια. :142:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Re: 24/96 vs Vinyl

Ερώτηση προς τον Θέμη και άλλους:
Γιατί κάποιος που έχει άλλη [από την κατεστημένη/κυρίαρχη] άποψη για την ηχογράφηση και την αναπαραγωγή της μουσικής να θεωρείται γραφικός; Λ.Σ.
Από τα "ψυχρά ψηφιακά" και το "τέλειος ήχος για πάντα" και την συνομωσία πανταχόθεν κατά του αγνού βινυλίου, περάσαμε στην κατεστημένη - κυρίαρχη άποψη. Δεν μπορώ να πω, είναι μια πρόοδος...
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Re: 24/96 vs Vinyl

Γράφει κανείς αναλογικά και για αναλογικό ΚΑΙ για ψηφιακό προιόν... Αυτό σου είπε... και η τάση αυτή αρχίζει να είναι πάλι στα πάνω της...

Το ανάλογο δεν είναι?
γράφω ψηφιακά 24/92 και για αναλογικό και για ψηφιακο (16/44,1) προιόν?

Που την βρίσκεις την γραφικότητα?
Η γραφικότητα Χρήστο μου είναι το να πεισθείς οτι άμα γράψεις αναλογικά και το ψηφιοποιήσεις θα είναι καλύτερο από το αρχικά ψηφιακό. Οι ηχογραφήσεις αυτές προορίζονται ΜΟΝΟΝ για ήχο 16/48 στα DVD και όχι για έκδοση βινυλίου ή μπομπίνας, αυτή είναι η παράνοια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ακούσω καθαρά το νυσταγμένο σαξόφωνο σε 24/96 επειδή δεν το θεωρώ μουσική (και ζητώ συγγνώμη από αυτούς που το θεωρούν) και προτιμώ να ακούσω τους Doors με τα σκρατς και τα σκρουτς.

Αμ τι άλλο τα έσκασα για να ακούω μουσική και όχι ήχους.
πολύ σωστή στάση. λογική. ομοίως κι εγώ, μόνο που αντί για σκρατς σκρουτς, παίζω τους Doors με φλακ 16/44 (αν και κυκλοφόρησαν και κάτι χα-ντε), και ολίγο με απασχολεί το πως ακούγεται.

Είναι όμως γεγονός πως σε κλασσική μουσική υπάρχει μπόλικο πλέον υλικό υψηλής ανάλυσης, και σιγά σιγά εμφανίζονται όλο και περισσότερα, όπως του κέιθ τζάρετ, που παίζουν απίστευτα καλύτερα από το γνωστό μας ασημένιο δισκάκι με την τρύπα. μάλλον όλα αυτά (τα ασημένια δισκάκια) πρόκειται λίαν συντόμως να γίνουν σουβέρ. Τα δε μαύρα πλαστικά χαραγμένα, είναι ιδανικά για ρολόγια τοίχου....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: 24/96 vs Vinyl

Η γραφικότητα Χρήστο μου είναι το να πεισθείς οτι άμα γράψεις αναλογικά και το ψηφιοποιήσεις θα είναι καλύτερο από το αρχικά ψηφιακό. Οι ηχογραφήσεις αυτές προορίζονται ΜΟΝΟΝ για ήχο 16/48 στα DVD και όχι για έκδοση βινυλίου ή μπομπίνας, αυτή είναι η παράνοια.
πες τα χρυσόστομε! :126:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: 24/96 vs Vinyl

.....
Ισχυριζόταν οτι γράφει αναλογικά για να τα ψηφιοποιεί μετά για τα μουσικά DVD του.
Μου θυμίζει κάποια απίστευτη παλαιά ρήση περί "αναλογικοποίησης".
Λέω να το αφήσω στην κρίση σας.
Εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον !
..και μια βλέπω ότι συμφωνούμε (με όσα έγραψες) μόνο να ρωτήσω μπορώ.
Αυτό που λέει, ότι γράφει "αναλογικά" και μετά 'ψηφιοποιεί', είναι το ίδιο (ως αποτέλεσμα) με το καθαρά ψηφιακό ?
Αν κάτι αλλάζει.., τι είναι αυτό ?

σημ.
Πέρα από τα επίπεδα θορύβου και του τζίτερ και εκείνα του Χαηεντισμού. :137:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: 24/96 vs Vinyl

Ερώτηση προς τον Θέμη και άλλους:
Γιατί κάποιος που έχει άλλη [από την κατεστημένη/κυρίαρχη] άποψη για την ηχογράφηση και την αναπαραγωγή της μουσικής να θεωρείται γραφικός; Λ.Σ.
Μόνο αν πει ότι είναι καλύτερη, κινδυνεύει.. :137:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.123
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top