γερμανικό eshop με μεταχειρισμένα hifi

Μηνύματα
200
Reaction score
16
Παλιότερα διαμέσου του φόρουμ είχα βγει σε ένα γερμανικό eshop με μεταχειρισμένα hifi , δε θυμάμαι το λινκ τώρα.

Μήπως έχει κανένας υπόψη του το λινκ αυτού του μαγαζιού ή παρόμοιου;

(βασικά ψάχνω για το teac a-h380 amplifier ή την προηγούμενη micro σειρά mk-300... σε μαύρο χρώμα... ή παλιότερο, αλλά με πρόσοψη 21,5 εκ.)
 


Μηνύματα
200
Reaction score
16
Μήπως εννοείς το www.audio-markt.de
όχι :)

κι αυτό καλό είναι, αλλά το άλλο που είχα δει είχε μέσα στο domain κάτι από ober..
όχι vintage αλλά αυτά που αποσύρονταν από τις βιτρίνες discontinued .. κάπως πρόσφατα, τελευταίας 3ετίας..
 


Μηνύματα
200
Reaction score
16
Με υποχρέωσες!
στο γκρηκ εσοπ έχουν το τιούνερ στα 192 ευρώ... στο www.morava.de το πήρα 60 ή 69 ευρώ + τα μεταφορικά, κανένα 15ευρο-20ευρο!
τον ενισχυτή τον έχουν - δες στο idealo.de γύρω στα 300-320 ευρώ. Στο ebay το βρίσκες στην ασημί έκδοση γλρω στα 100 ευρώ.

Για τους παραπάνω λόγους προσπαθώ να θυμηθώ το γερμανικό εσόπ (με τα μεταχειρσμένα ενός-δυο ετων)
Τα ελληνικά εσοπ hifi νομίζω ότι ψάχνουν πελάτες που δε μπαίνουν στο διαδίκτυο. έναν πελάτη να βρουν. θα πληρώσει για όλους (που δεν πάτησαν)!!!!
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Με υποχρέωσες!
στο γκρηκ εσοπ έχουν το τιούνερ στα 192 ευρώ... στο www.morava.de το πήρα 60 ή 69 ευρώ + τα μεταφορικά, κανένα 15ευρο-20ευρο!
τον ενισχυτή τον έχουν - δες στο idealo.de γύρω στα 300-320 ευρώ. Στο ebay το βρίσκες στην ασημί έκδοση γλρω στα 100 ευρώ.

Για τους παραπάνω λόγους προσπαθώ να θυμηθώ το γερμανικό εσόπ (με τα μεταχειρσμένα ενός-δυο ετων)
Τα ελληνικά εσοπ hifi νομίζω ότι ψάχνουν πελάτες που δε μπαίνουν στο διαδίκτυο. έναν πελάτη να βρουν. θα πληρώσει για όλους (που δεν πάτησαν)!!!!
Συμφωνώ, αλλά να αποδίδουμε τις ευθύνες σε αυτούς που πρέπει.
Οι αντιπρόσωποι φταίνε με τα mark ups που βάζουν, όχι τα e-shops.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Συμφωνώ, αλλά να αποδίδουμε τις ευθύνες σε αυτούς που πρέπει.
Οι αντιπρόσωποι φταίνε με τα mark ups που βάζουν, όχι τα e-shops.
Καλό κι αυτό.
Πιστεύεις οτι ο Ελληνας αντιπρόσωπος ψωνίζει ίδια τιμή με τον Γερμανό?
Και μην κρίνουμε απ τα παλιά η μεταχειρισμένα, έστω σε demo, μοντέλα.
 


Μηνύματα
200
Reaction score
16
Καλό κι αυτό.
Πιστεύεις οτι ο Ελληνας αντιπρόσωπος ψωνίζει ίδια τιμή με τον Γερμανό?
Και μην κρίνουμε απ τα παλιά η μεταχειρισμένα, έστω σε demo, μοντέλα.
Καλό κι αυτό.
Πιστεύεις οτι ο Ελληνας αντιπρόσωπος ψωνίζει ίδια τιμή με τον Γερμανό?
Και μην κρίνουμε απ τα παλιά η μεταχειρισμένα, έστω σε demo, μοντέλα.
πιστεύω ότι ο κάθε έμπορος έχει τις άκρες τα κονέ και τα στοκ του,, ώστε να ψωνίζει σε λογική εργοστασιακή τιμή. πολλά από τα προϊόντα ηλεκτρονικής τεχνολογίας made in china έρχονται πρώτα με το πλοίο στον πειραιά (cosco, hewlettpackard) και μετά πάνε ευρώπη.δε θα μπορούσε με τα logistics του να κρατήσει κάποια εδώ, σε χωριστή παλέτα/κοντέινερ;

θα μπορούσα να έλεγα πολλά αλλά θα κακοκάρδιζα αρκετούς.
τα ελληνικά hifimagaza είναι μόνογια άτομα χωρίς ίνερνετ, "καυσυερημένα" στην ενημέρωση.

idealo.de + dhl είναι συνδυασμός που ... και δέρνει

30% φτηνότερα, το λιγότερο.

Άκου εκεί Tuner Teack discontinued προ διετίας, 192 ευρώ! Όταν το είχε προσφορά πρόπερσι το amazon.co.uk με 59 ευρώ!!
 
Last edited:

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Καλό κι αυτό.
Πιστεύεις οτι ο Ελληνας αντιπρόσωπος ψωνίζει ίδια τιμή με τον Γερμανό?
Και μην κρίνουμε απ τα παλιά η μεταχειρισμένα, έστω σε demo, μοντέλα.
Δεν μιλαω για τα μεταχειρισμενα γιατι εκει μπαινουν πολλοι παραγοντες, μιλαω για τα καινουργια μηχανηματα.

Παραδειγμα 1ον
Η λιανικη τιμη στην Αγγλια (χωρα παραγωγης των HL-P3ESR του παρακατω λινκ ειναι 1.883 euros (=1.549 GBP).
http://www.dougbradyhifi.com/s-326-harbeth-speakers.aspx
Η λιανικη τιμη στην Ελλαδα απο τον κυριο Παπαδοπουλο ειναι 1.450 euros και μαλιστα στο premium rosewood φινιρισμα.
Η λιανικη τιμη στην Γερμανια ειναι 1.800 euros
Η λιανικη τιμη στην Ισπανια ειναι 1.875 euros

Παραδειγμα 2ον
Απο το 2005 εως το 2007 ειχα αγορασει απο τον συγχωρεμενο τον Ζωδιατη (studio Genesis) τρεις συσκευες της Audio Research.
Και στις τρεις περιπτωσεις ο κυριος Γιωργος μου ειχε δωσει λιανικη τιμη Αμερικης, δηλαδη ο ολοκληρωμενος VSi-55 ειχε 3.500$ και μου τον ειχε δωσει κοντα στα 2.500 euros.
Τοτε στη Γερμανια, ο VSi-55 ειχε 4.000 euros λιανικη.

Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι αντιπροσωποι που ακολουθουν αυτη την πολιτικη τιμολογησης, αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως δεν λειτουργουν ετσι.
 
Last edited:

Μηνύματα
200
Reaction score
16
Δεν μιλαω για τα μεταχειρισμενα γιατι εκει μπαινουν πολλοι παραγοντες, μιλαω για τα καινουργια μηχανηματα.

Παραδειγμα 1ον
Η λιανικη τιμη στην Αγγλια (χωρα παραγωγης των HL-P3ESR του παρακατω λινκ ειναι 1.883 euros (=1.549 GBP).
http://www.dougbradyhifi.com/s-326-harbeth-speakers.aspx
Η λιανικη τιμη στην Ελλαδα απο τον κυριο Παπαδοπουλο ειναι 1.450 euros και μαλιστα στο premium rosewood φινιρισμα.
Η λιανικη τιμη στην Γερμανια ειναι 1.800 euros
Η λιανικη τιμη στην Ισπανια ειναι 1.875 euros

Παραδειγμα 2ον
Απο το 2005 εως το 2007 ειχα αγορασει απο τον συγχωρεμενο τον Ζωδιατη (studio Genesis) τρεις συσκευες της Audio Research.
Και στις τρεις περιπτωσεις ο κυριος Γιωργος μου ειχε δωσει λιανικη τιμη Αμερικης, δηλαδη ο ολοκληρωμενος VSi-55 ειχε 3.500$ και μου τον ειχε δωσει κοντα στα 2.500 euros.
Τοτε στη Γερμανια, ο VSi-55 ειχε 4.000 euros λιανικη.

Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι αντιπροσωποι που ακολουθουν αυτη την πολιτικη τιμολογησης, αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως δεν λειτουργουν ετσι.
Αν συγκρίνω το πιο ακριβό αγγλικό μαγαζί με το πιο φτηνό ελληνικό, αυτό είναι σύγκριση; νομίζω ότι είναι αλχημεία.

Θα σύγκρινα π.χ. ένα είδος στο σκρουτζ.γρ με το ίδιο είδος στο www.idealο.co.uk και άλλα αγγλικά δικτυακά εργαλεία ελέγχου-σύγκρισης τιμών

Η δική μου εμπειρία, μόνο "χυδαία" μπορώ να τη χαρακτηρίσω, από 2-3 ελληνικά hifiadika που έψαξα.

Σου λέει ο έμπορος-χαϊφάς.. κρίση έχουμε, τη βιώνουμε.. ποιος έχει να αγοράσει τώρα hifi; Αυτός που τα βρήκε έτοιμα ή τα βγάζει εύκολα. Αυτόν θα "περιποιηθούμε", αυτός θα μας τα φέρει!

ΥΓ οι τιμές και hifiντελίστικες επιλογές σου με κάνουν να χλωμιάζω. Προτιμώ να δώσω 30 ευρώ στον ωτορινολαρρυγγολόγο μια φορά το μήνα, ώστε να μου καθαρίζει τα αυτιά, παρά να δώσω 3-4-5.000 για να πάρω τα αντικείμενα που αναφέρεις.

!!!
Συγνώμη εε.. που μαγαρίζω ως ένα σημείο τη hifiπιστότητα του ιστοχώρου, πάω τώρα να αυτομαστιγωθώ, να γεμίσω στάχτες... άκου 4.5.000...
Αν ήταν να αγοράσω τέτοια είδη σε αυτές τις τιμές , θα πλήρωνα υπάλληλο ταξίδι, να πάει Αγγλογερμανία να μου τα φέρει!

Ποποπο 3-4-5.000... Διαβάζει ο Στουρνάρας avsite;
 
Last edited:

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Αν συγκρίνω το πιο ακριβό αγγλικό μαγαζί με το πιο φτηνό ελληνικό, αυτό είναι σύγκριση; νομίζω ότι είναι αλχημεία.

Θα σύγκρινα π.χ. ένα είδος στο σκρουτζ.γρ με το ίδιο είδος στο www.idealο.co.uk και άλλα αγγλικά δικτυακά εργαλεία ελέγχου-σύγκρισης τιμών

Η δική μου εμπειρία, μόνο "χυδαία" μπορώ να τη χαρακτηρίσω, από 2-3 ελληνικά hifiadika που έψαξα.

Σου λέει ο έμπορος-χαϊφάς.. κρίση έχουμε, τη βιώνουμε.. ποιος έχει να αγοράσει τώρα hifi; Αυτός που τα βρήκε έτοιμα ή τα βγάζει εύκολα. Αυτόν θα "περιποιηθούμε", αυτός θα μας τα φέρει!
Μα συμφωνουμε, το συνηθες ειναι οι ελληνες αντιπροσωποι να βαζουν μεγαλα mark ups.
Παρολαυτα δεν μπορω να μην μνημονευσω αυτους τους ελληνες αντιπροσώπους που κρατανε τις τιμες οσο χαμηλα μπορουν, οπως αυτοι που ανεφερα.
Διαφωνω με την παραπλανητικη αποψη οτι "ο γερμανος (ιταλος, γαλλος κοκ) εμπορος δεν αγοραζει στις τιμες που αγοραζει ο ελληνας."
 

Μηνύματα
200
Reaction score
16
Μα συμφωνουμε, το συνηθες ειναι οι ελληνες αντιπροσωποι να βαζουν μεγαλα mark ups.
Παρολαυτα δεν μπορω να μην μνημονευσω αυτους τους ελληνες αντιπροσώπους που κρατανε τις τιμες οσο χαμηλα μπορουν, οπως αυτοι που ανεφερα.
Διαφωνω με την παραπλανητικη αποψη οτι "ο γερμανος (ιταλος, γαλλος κοκ) εμπορος δεν αγοραζει στις τιμες που αγοραζει ο ελληνας."
μπορεί να συμφωνούμε, αλλά όταν είδα τα νούμερα των τιμών, ένιωσα κάτι σαν προάγγελο εγκ/κού.. τρέμουλο χεριού, μούδιασμα, ιδρώτα, ξεροκαταπήματα... άστα... συγκινήθηκα!

κι ακόμα .. νομίζω ότι στα είδη που λένε.. κατόπιν παραγγελίας.. τα παραγγέλνουν κι οι ίδιοι, αφού σε χρεώσουν στην πιστωτική, στο άμαζον!

:)
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
...όταν είδα τα νούμερα των τιμών, ένιωσα κάτι σαν προάγγελο εγκ/κού.. τρέμουλο χεριού, μούδιασμα, ιδρώτα, ξεροκαταπήματα... άστα... συγκινήθηκα!...
Και που να δεις κατι τιμες για καλωδια της ταξεως των 15.000-20.000 ευρω...
 

Μηνύματα
200
Reaction score
16
Και που να δεις κατι τιμες για καλωδια της ταξεως των 15.000-20.000 ευρω...
Αν έψαχνα κι έπεφτα σε τέτοια νούμερα, τώρα δε θα έγραφα απαντήσεις!
προσωπική υπηρεσία ορχήστρας ή μπάντας, πιο φτηνά θα 'ρχόταν!
 
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Δεν μιλαω για τα μεταχειρισμενα γιατι εκει μπαινουν πολλοι παραγοντες, μιλαω για τα καινουργια μηχανηματα.

Παραδειγμα 1ον
Η λιανικη τιμη στην Αγγλια (χωρα παραγωγης των HL-P3ESR του παρακατω λινκ ειναι 1.883 euros (=1.549 GBP).
http://www.dougbradyhifi.com/s-326-harbeth-speakers.aspx
Η λιανικη τιμη στην Ελλαδα απο τον κυριο Παπαδοπουλο ειναι 1.450 euros και μαλιστα στο premium rosewood φινιρισμα.
Η λιανικη τιμη στην Γερμανια ειναι 1.800 euros
Η λιανικη τιμη στην Ισπανια ειναι 1.875 euros

Παραδειγμα 2ον
Απο το 2005 εως το 2007 ειχα αγορασει απο τον συγχωρεμενο τον Ζωδιατη (studio Genesis) τρεις συσκευες της Audio Research.
Και στις τρεις περιπτωσεις ο κυριος Γιωργος μου ειχε δωσει λιανικη τιμη Αμερικης, δηλαδη ο ολοκληρωμενος VSi-55 ειχε 3.500$ και μου τον ειχε δωσει κοντα στα 2.500 euros.
Τοτε στη Γερμανια, ο VSi-55 ειχε 4.000 euros λιανικη.

Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι αντιπροσωποι που ακολουθουν αυτη την πολιτικη τιμολογησης, αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως δεν λειτουργουν ετσι.
Πάντως αυτό που γράφεις για την τιμολόγηση των audio research στα ίδια λεφτά με Αμερική πρέπει να ειναι πραγματικά η εξαίρεση.
Η καλύτερη περίπτωση που έχω δει εγώ είναι η τιμή του μηχανήματος να ειναι λίγο μεγαλύτερη από την αντίστοιχη στις ΗΠΑ, αλλά σε ευρώ, π.χ τα 2000 $ γίνονται στην Ελλάδα 2200 - 2300 ευρώ, και αυτό επαναλαμβάνω είναι η καλή περίπτωση. Παράδειγμα αναφέρω την τιμολόγηση του parasound a21 από τον προηγόυμενο αντιπρόσωπο που ήταν στα παραπάνω ποσά αν δε με απατά η μνήμη μου.
Μακάρι να ήταν ο κανόνας το παράδειγμα που αναφέρεις και να είχαμε την ευκαιρία να αγοράσουμε μηχανήματα σε τιμές ΗΠΑ.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Πάντως για σωστές συγκρίσεις τιμών πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι μόνο εντός της ΕΕ γίνονται αγορές χωρίς δασμούς (τελωνεία) έστω και εάν υπάρχει διαφορετικό νόμισμα (Αγγλία, Δανία κλπ). Τότε όμως υπάρχει η μετατροπή του ευρώ στο αντίστοιχο νόμισμα σύμφωνα με την τρέχουσα ισοτιμία και που συνήθως όταν πληρώνει κανείς με κάρτα αυτή δεν είναι και τόσο καλή υπέρ του αγοραστή... Διαφορετικά εκτός ΕΕ υπάρχει πάντα τελωνείο.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
πιστεύω ότι ο κάθε έμπορος έχει τις άκρες τα κονέ και τα στοκ του,, ώστε να ψωνίζει σε λογική εργοστασιακή τιμή. πολλά από τα προϊόντα ηλεκτρονικής τεχνολογίας made in china έρχονται πρώτα με το πλοίο στον πειραιά (cosco, hewlettpackard) και μετά πάνε ευρώπη.δε θα μπορούσε με τα logistics του να κρατήσει κάποια εδώ, σε χωριστή παλέτα/κοντέινερ;

θα μπορούσα να έλεγα πολλά αλλά θα κακοκάρδιζα αρκετούς.
τα ελληνικά hifimagaza είναι μόνο για άτομα χωρίς ίνερνετ, "καθυστερημένα" στην ενημέρωση.

Δεν έχεις ιδέα του τι γίνεται.
Με λίγα λόγια εντελώς άσχετος απο αντ/πείες .
Θα είσαι απ αυτούς που αγοράζουν μόνο απ το εξωτερικό και μόλις συμβεί κάτι στο προιόν , απαιτούν δωρεάν επισκευή απ την ελληνική αντ/πεία.
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Καλό κι αυτό.
Πιστεύεις οτι ο Ελληνας αντιπρόσωπος ψωνίζει ίδια τιμή με τον Γερμανό?
Γιατί το λέτε; Βλαμμένα είμαστε;

Δεν έχεις ιδέα του τι γίνεται.
Με λίγα λόγια εντελώς άσχετος απο αντ/πείες...
Γιατί το λέτε; Βλαμμένα είμαστε;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top