Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Κοίτα να δείς και εδώ που είμαι εγώ Θρακομακεδόνες , η θερμοκρασίες είναι ποιό κοντά στις δικές σου , παρά σε αυτές της Αθήνας.
Το πρωί σήμερα στις 07:00 είχα εξωτερική 8 βαθμούς. Κάποιες κρύες μέρες του χειμώνα ή μάλλον βράδια που η Αθήνα έχει 10 βαθμούς εγώ έχω εδώ 2 ή 3 βαθμούς.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
DAIKIN σειρά FTXS, αν θυμάμαι καλά, εγγυημένη απόδοση ως τους -20° C. Ασ' το στο AUTO να παίζει.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εννοείται ότι και να βάλεις στα πολλά κρύα θα κάψεις παραπάνω είτε ξύλα είτε πετρέλαιο είτε ρεύμα, απλά με τα σημερινά δεδομένα το να καις ρεύμα σε αντλίες θερμοτητας είναι η πιο οικονομική λύση.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Εννοείται ότι και να βάλεις στα πολλά κρύα θα κάψεις παραπάνω είτε ξύλα είτε πετρέλαιο είτε ρεύμα, απλά με τα σημερινά δεδομένα το να καις ρεύμα σε αντλίες θερμοτητας είναι η πιο οικονομική λύση.
συμφωνουμε σ αυτο αλλα οταν πριν τρια χρονια τους εφερα σπιτι για να μου κανουν προσφορα τα δεκα χιλιαρικα που χρειαζονταν (μαζι με τις μετατροπες της καθετης παλιας εγκαταστασης σε οριζοντια) ηταν παρα πολλα....
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
παιδια να ρωτησω κατι
φτιαχνω νεο σπιτι.
120 τετραγωνικα συνολο.
80 ειναι σαλονι -κουζινα
και απο 20 τ.μ τα δωματια.

στο σαλονι ειμαι σε διλημα να βαλω ενεργιακη ξυλοσομπα ή ενεργιακο τζακι?
αξιζει να το συνδεσω με καλοριφερ?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
παιδια να ρωτησω κατι
φτιαχνω νεο σπιτι.
120 τετραγωνικα συνολο.
80 ειναι σαλονι -κουζινα
και απο 20 τ.μ τα δωματια.

στο σαλονι ειμαι σε διλημα να βαλω ενεργιακη ξυλοσομπα ή ενεργιακο τζακι?
αξιζει να το συνδεσω με καλοριφερ?
εχω δει δυο-τρια ενεργειακα τζακια συνδεμενα με το καλοριφερ ... δε λενε τιποτα...
ψαξε για κατι τετοιο η' τετοιο εχω δει παρομοιες και ... δουλευουν !
εχω και 'γω μια (απλη - 8kw) στο σπιτι (μικροτερο-μαιζονετα) κι εχω καλοκαιρι
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Εχει βαλει καποιος λεβητα φ.α και να τον μετατρεψει σε υγραεριο με καποιο κιτ ή αν υπαρχει λεβητας υγραεριου.
Σε σχεση με το πετρελαιο συμφερει απο θεμα καταναλωσης?
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Εχει βαλει καποιος λεβητα φ.α και να τον μετατρεψει σε υγραεριο με καποιο κιτ ή αν υπαρχει λεβητας υγραεριου.
Σε σχεση με το πετρελαιο συμφερει απο θεμα καταναλωσης?
Ναι γίνεται μετατροπή απο Φ.Α σε υγραέριο και το ανάποδο με ένα κιτ ή αλλαγή ενός μπεκ.
ορισμένοι σύγχρονοι επίτοιχοι λέβητες το κάνουν αυτόματα ή μεσα απο το μενού.
Σαφώς και συμφέρει η χρήση Φ.Α έναντι πετρελαίου .
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
...
Ετσι ζεσταίνω ένα σπίτι 230 τμ στην πάρνηθα με 6 ac's τα 5 12άρια και το ενα 24άρι , στο σαλόνι. Το σαλόνι είναι περίπου 100τμ μαζί με το χωλ.
Εχω πάντα ενα ζεστό σπίτι και δεν ξοδεύω πάνω απο 150e το μήνα . Μόνο για θέρμανση. Με φυσικό αέριο χρειαζόμουν κάπου τα διπλά .
Με πετρέλαιο τα τετραπλά .Φυσικά λόγω κόστους του καυσίμου.
Δεν υπάρχει κόπος , απλά τρόπος. Και βέβαια κάπου θα τα ακουμπήσεις , ε! τουλάχιστον ας τα ακουμπίσεις εκεί που είναι ποιό φτηνά .
Μήπως έχεις κρατήσει στοιχεία πόσα Nm3 κατανάλωνες με το Φυσικό αέριο και πόσες KWh καταναλώνεις με τη ΔΕΗ για την ίδια χρονική περίοδο?

Αν υποθέσουμε ότι η απόδοση (ενέργεια που μπαίνει προς ενέργεια που αποδίδεται) είναι λίγο καλύτερη στα κλιματιστικά, τότε η μεγάλη οικονομία πρέπει να οφείλεται στις χαμηλές τιμές της ΔΕΗ (€/KWh) σε σχέση με την τιμή αγοράς του φυσικού αερίου (1 Nm3 έχει 11,59010 KWh, σύμφωνα με το λογαριασμό της ΕΠΑ).
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Τιμή έκπληξη για Πετρέλαιο θέρμανσης 2015-2016: Πόσο θα πληρώνετε για «ζεστές νύχτες»

Ποια θα είναι η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης για το 2015;

Ενθαρρυντικά είναι τα νέα για την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης αφού αναμένεται να επιστρέψει σε τιμές 2010, εξαιτίας της πτώσης της διεθνής τιμής του πετρελαίου.

Με προϋπόθεση και ότι δεν θα σημειωθούν ανατροπές στην ισοτιμία δολαρίου – ευρώ, σε ένα μήνα από σήμερα το πετρέλαιο θέρμανσης αναμένεται να κάνει πρεμιέρα με 0,80 – 0,85 ευρώ το λίτρο, δηλαδή με τιμή μειωμένη σε σχέση με πέρυσι κατά 20%.



http://www.fimes.gr/2015/09/petrelaio-thermansis-timi/
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλημέρα,

Διάβασα γύρω στις 13 σελίδες και κανείς δεν έχει αναφέρει την περίπτωση των θερμοσυσσωρευτών.

Από το 1986 θερμαίνουν άψογα τον χώρο μου (περίπου 140 τμ), από τον Νοέμβριο έως και το τέλος του χειμώνα με τέτοια θερμοκρασία , ώστε να κυκλοφορώ στο σπίτι με το φανελάκι και φυσικά για 24 ώρες το εικοσιτετράωρο!

Χωρίς μπόιλερ νερά, καζάνια, σωλήνες κλπ....
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Τι κόστος έχει κάτι τέτοιο φίλε μου;
Και από συντήρηση;


Καλημέρα,

Διάβασα γύρω στις 13 σελίδες και κανείς δεν έχει αναφέρει την περίπτωση των θερμοσυσσωρευτών.

Από το 1986 θερμαίνουν άψογα τον χώρο μου (περίπου 140 τμ), από τον Νοέμβριο έως και το τέλος του χειμώνα με τέτοια θερμοκρασία , ώστε να κυκλοφορώ στο σπίτι με το φανελάκι και φυσικά για 24 ώρες το εικοσιτετράωρο!

Χωρίς μπόιλερ νερά, καζάνια, σωλήνες κλπ....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σε γενικές γραμμές το κόστος δεν υπερβαίνει την μέση χρήση από αυτές του πετρελαίου ή του αερίου.
Τα πλεονεκτήματα όμως είναι: Η αντοχή των συστημάτων στον χρόνο λόγω της απλότητας τους (μηδενική συντήρηση, βλάβες) , καθώς και η 24 (δηλαδή συνεχής απόδοσή τους). Επίσης αν υπάρχει σωστός προγραμματισμός, υπάρχει η δυνατότητα εξοικονόμησης ενέργειας από άλλες πηγές, όπως είναι η χρήση φούρνου, το πλυντήριο , το σιδέρωμα κλπ ενεργοβόρες συσκευές.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γεια σας αγαπητοί. Παρόλο που έξω έχει 40 βαθμούς, με απασχολεί η θέρμανση το χειμώνα. 10 χρόνια που μένω στο σπίτι (μονοκατοικία) χρησιμοποιώ λέβητα και καυστήρα πετρελαίου με ενδοδαπέδιο σύστημα σωληνώσεων. Το σπίτι έχει κλασική μόνωνση μέσα στους τοίχους και το χειμώνα η εξ. θερμοκρασία πέφτει μέχρι τους 0 άντε μείον για 2-3 μέρες. Καίω περίπου 1700 - 2200 λτ πετρέλαιο τη σαιζόν.

Μπορώ να πουλήσω το λέβητα περίπου 1300 ευρώ. Για αντλία θέλω τουλάχιστον 6500 ευρώ. Φυσικό αέριο έχει στον αποκάνω δρόμο αλλά δεν ξέρω αν και πότε θα έρθει σακατ. Λέβητας αερίου + δεξαμενή αερίου, με κόστος περίπου 3000 ευρώ έχει νόημα;

Τα φώτα σας παρακαλώ.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Δεξαμενή φυσικού αερίου δεν παίζει, μόνο προπανίου, και η εγκατάσταση είναι μεγάλη υπόθεση. Ρώτα για το χρονοδιάγραμμα του αερίου και δες μπας και απλά περιμένεις δυο χρόνια.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αντλία θερμότητας, η πιο οικονομική λύση θέρμανσης,
απλά θέλει καλή μελέτη και καλή εφαρμογή,
αλλοιώς η κατανάλωση μπορεί να γίνει αρκετά ψηλή

δεν ξέρω πόσο χώρο και μπελάς είναι ο λέβητας και η δεξαμενή πετρελαίου,
και πόσο χώρο θα κερδίσεις αν φύγουν

αλλά θα μπορούσες να γλιτώσεις χρήματα με υποδιαστασιολογημένη αντλία
και υποβοήθηση από το πετρέλαιο όταν έχει περισσότερο κρύο.
Υπό συνθήκες και με μελέτη, οικονομικά γίνεται, και έχεις και backup,
από την άλλη το να ξεμπερδεύεις από το πετρέλαιο είναι επίσης ελκυστικό

η λύση του net metering που αναφέρθηκε παραπάνω,
είναι επίσης δελεαστική, θα την είχα εφαρμόσει αν δεν ήμουν σε διαμέρισμα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top