Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πλεον στα υπερσυγχρονα κλιματιστικα μπορεις να ορισεις εκτος απο την επιθυμητη θερμοκρασια και την επιθυμητη υγρασια αλλα και το ποσοστο ανανεωσης του αερα.

Η δε αποδοση τους ειναι τετοια που οποιαδηποτε συζητηση για αλλα μεσα θερμανσης με στοχο την εξοικονομηση χρηματων ειναι παντελως αστειοτητα, με μονη εξαιρεση (ακομα) το καψιμο ξυλων.
 

kambog

Επαγγελματίας
Μηνύματα
80
Reaction score
2
Με τα κλιματιστικά να εύχεστε μόνο να μην κάνει θερμοκρασίες -4,-5 για πολλές μέρες.

Φίλος την προηγούμενη εβδομάδα στην Αλεξανδρούπολη που είχε μείον τα χρειάστηκε.
Σαλόνι 40 τ.μ μέτρια μόνωση και ακριβοπλήρωσε ένα 24αρι γιαπωνέζικο γνωστής μάρκας που προαναφέρθηκε πιο επάνω.
 



Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Θεωρώ οτι το τεράστιο μειονέκτημα των κλιματιστικών ειναι οτι με το που θα το σβήσεις, ο χώρος παγώνει σε λιγα λεπτά σαν να μην είχε ζεσταθεί. Πέρα απο μια άμεση λύση να ζεστάνεις δηλ ενα χώρο πολυ γρήγορα, θεωρω οτι δε θα μπορούσαν ποτέ να παίξουν το ρόλο κύριας θέρμανσης σε ένα σπίτι...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το καλοριφέρ διατηρεί το χώρο ζεστό και μέσω των σωμάτων που παραμένουν ζεστά για λίγη ώρα, και μέσω των τοίχων που θερμαίνονται (αν δουλέψει πολλή ώρα).
Όταν γίνει το ίδιο με το A/C και θερμανθούν οι τοίχοι ή τα πατώματα, έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. Το A/C που έχω πάνω απ' το γραφείο μου, ζεσταίνει το πάτωμα που όσο καλοριφέρ κι αν άναβα ήταν πάντα παγωμένο.
Εξαρτάται απο την τοποθέτηση. ;) Στο σπίτι μου πάντως, έχουν αντικαταστήσει το καλοριφέρ κατά 70%.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Θα συμφωνήσω με τον ζιζικ.
Το θέμα είναι οτι το AC, δεν πρέπει να σβήνει ποτέ , αλλά να μένει σε μια θερμοκρασία . Οταν την πιάσει ο χώρος , σταματάει μόνο του. Επανεκινεί δε πάλι μόλις κρυώσει , λίγο ο χώρος. Υπάρχει περίπτωση να μην εργάζεται ούτε ο συμπιεστής , ούτε και η εσωτερική μονάδα. Μπορεί όμως να εργάζεται μόνο η εσωτερική μονάδα. Είναι διαφορετικός ο τρόπος που δουλεύουν τα Ac.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Αν όμως το AC λειτουργεί συνέχεια έτσι όπως περιγράφετε δε θα είναι υπερβολική η κατανάλωση ακόμα κι αν είναι μοντέλο inverter ? Σκέφτομαι δηλαδή οτι ο λογαριασμός της :΅#$>:(#:ΔΕΗ είναι ουτως ή αλλως υπερβολικός, πόσο μάλλον όταν προστεθεί η καταναλωσή ενός (ή περισσοτερων) κλιματιστικών...
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Επιλεγουμε επιθυμητη θερμοκρασια χειμερινη, καλοκαιρινη λειτουργεια τον ανεμιστηρα στον αυτοματο και μονιμα ανοιχτο ! Η καταναλωση ειναι σαφως μικροτερη απο το να το ανοιγοκλεινουμε ολη την ωρα .
Και διατηρουμε παντα την θερμοκρασια που θελουμε .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν όμως το AC λειτουργεί συνέχεια έτσι όπως περιγράφετε δε θα είναι υπερβολική η κατανάλωση ακόμα κι αν είναι μοντέλο inverter ? Σκέφτομαι δηλαδή οτι ο λογαριασμός της :΅#$>:(#:ΔΕΗ είναι ουτως ή αλλως υπερβολικός, πόσο μάλλον όταν προστεθεί η καταναλωσή ενός (ή περισσοτερων) κλιματιστικών...
Τα περσινά μου στοιχεία:

Το σπίτι είναι μεγάλη μονοκατοικία τυπικής μόνωσης χωρίς παντζούρια στην εξοχή, με θερμοκρασία συνήθως 3-4 βαθμούς χαμηλότερη απο την Αθήνα. Έχω νυχτερινό που σίγουρα κάνει διαφορά, αλλά δεν ξέρω πότε ανοιγοκλείνει ούτε ασχολούμαι.
Υπάρχει τζάκι μόνο στο υπόγειο, που λειτουργεί περίπου το ίδιο κάθε χρόνο και δεν κάνει σοβαρή διαφορά στη θερμοκρασία του υπόλοιπου σπιτιού.

Απο τη μέση ετήσια κατανάλωση πετρελαίου υπολόγιζω πως θα έκαιγα 20% περίπου λιγότερο τον προηγούμενο ελαφρύ χειμώνα.

Αγόρασα το Σεπτέμβριο του '12 δύο A/C inverters 12000 BTU ενώ είχα άλλα δύο non inverters, το ένα του '02 και το άλλο του '96.
Άναψα τα 2 inverters τον Οκτώβριο και τα έσβησα το Μάιο. Τα δύο παλιά, 9000 BTU στο υπνοδωμάτιο και 24000 BTU στο σαλόνι που μέχρι πέρσι δούλευαν μόνο καλοκαίρι το ένα, καλοκαίρι και λίγο χειμώνα το άλλο, λειτουργούσαν το ένα όλη τη νύχτα και το άλλο τη μισή μέρα περίπου.
Το καλοριφέρ ρυθμίστηκε έναν βαθμό χαμηλότερα απο την προηγούμενη χρονιά με δύο μόνο δίωρα (8-10 και 20-22) την ημέρα στην κανονική θερμοκρασία.

Αποτέλεσμα: Με ίδια θερμοκρασία στο σπίτι εκτός του υπνοδωματίου (είναι μόνο του στον πρώτο όροφο) που κατά τη διάρκεια της ημέρας είχε 1-2 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία απο τις προηγούμενες χρονιές, απόσβεσα όλο το κόστος της αγοράς των A/C, έκαψα το ένα τέταρτο της μέσης κατανάλωσης πετρελαίου, και εξοικονόμησα κι ένα σεβαστό ποσό. ;)

Και 0,70€ να το πάνε πάλι το πετρέλαιο, τα ίδια θα κάνω πλέον. :)
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Αν το σπίτι έχει μια καλούτσικη μόνωση και διαθέτουμε χρήματα για πάνελ καλής ποιότητας η ******* είναι η καλλίτερη.
ψάχνεις θύματα πάλι.Δεν σου φτάνουν τα μπινελίκια (και τα μπαναρίσματα από τα μηχανολογικά/ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά φόρουμ, ήρθες να τα ακούσεις και εδώ:gotcha:
 

Μηνύματα
369
Reaction score
44
Για όποιον πάντως έχει χώρο και δεν βαριέται να ασχοληθεί 2-3 φορές την ημέρα του συστήνω την λύση του ξυλολέβητα που προτίμησα κι' εγώ.


Μικτή καύση ξύλο-πετρέλαιο, μόνιμη θερμοκρασία στο σπίτι(130 τ.μ.) 23-24c και κατανάλωση γύρω στα 1,3 τόνους ξύλα τον μήνα αγορασμένα με 85 ευρώ/τόνο.
Κόστος θέρμανσης ανά μήνα: 110 ευρώ
Ξέχασα,μεγάλο πλεονέκτημα το απίστευτα καυτό νερό ανά πάσα στιγμή.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ρετζίκι γράφει ο xrono3, και πάλι όμως λίγα μου φαίνονται.
 


Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
δεν ξερω αν αναφερθηκε απο καποιον φιλο πιο πανω , αλλα εκτος απο την θερμανση (και τον οποιο τροπο),καλο ειναι να κανουμε κατι και για την υγρασια του χωρου με εναν αφυγραντηρα.Θα δειτε οτι τα αποτελεσματα του οποιου τροπου θερμανσης θα ειναι σημαντικα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μα απο μόνη της η θέρμανση , μειώνει την υγρασία , για την ακρίβεια μειώνει το ποσοστό της το εκατοστιαίο .
Αλλά μάλον κάτι άλλο έλεγες.
Για λέει για λέει.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Για όποιον πάντως έχει χώρο και δεν βαριέται να ασχοληθεί 2-3 φορές την ημέρα του συστήνω την λύση του ξυλολέβητα που προτίμησα κι' εγώ.


Μικτή καύση ξύλο-πετρέλαιο, μόνιμη θερμοκρασία στο σπίτι(130 τ.μ.) 23-24c και κατανάλωση γύρω στα 1,3 τόνους ξύλα τον μήνα αγορασμένα με 85 ευρώ/τόνο.
Κόστος θέρμανσης ανά μήνα: 110 ευρώ
Ξέχασα,μεγάλο πλεονέκτημα το απίστευτα καυτό νερό ανά πάσα στιγμή.

Θα σου απαντήσω στο τελευταίο μόνο. Αφθονο καυτό νερό μπορείς να έχεις ακόμα και με ηλιακό .......
Το ίδιο με όποια πηγή επιθυμείς ,αρκεί να το έχεις προβλέψει.
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Μα απο μόνη της η θέρμανση , μειώνει την υγρασία , για την ακρίβεια μειώνει το ποσοστό της το εκατοστιαίο .
Αλλά μάλον κάτι άλλο έλεγες.
Για λέει για λέει.

ναι δεν διαφωνω,αλλα αν με μια συσκευη μπορεσεις και ριξεις το ποσοστο υγρασιας σε ενα χωρο που εχει τετοιο προβλημα,τοτε ο οποιος τροπος θερμανσης θα ειναι αρκετα πιο αποδοτικος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top