Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Reaction score
4.758
δεν ξερω αν αναφερθηκε απο καποιον φιλο πιο πανω , αλλα εκτος απο την θερμανση (και τον οποιο τροπο),καλο ειναι να κανουμε κατι και για την υγρασια του χωρου με εναν αφυγραντηρα.Θα δειτε οτι τα αποτελεσματα του οποιου τροπου θερμανσης θα ειναι σημαντικα.

Reaction score
15.707
Μα απο μόνη της η θέρμανση , μειώνει την υγρασία , για την ακρίβεια μειώνει το ποσοστό της το εκατοστιαίο .
Αλλά μάλον κάτι άλλο έλεγες.
Για λέει για λέει.

Reaction score
15.707
Για όποιον πάντως έχει χώρο και δεν βαριέται να ασχοληθεί 2-3 φορές την ημέρα του συστήνω την λύση του ξυλολέβητα που προτίμησα κι' εγώ.

Μικτή καύση ξύλο-πετρέλαιο, μόνιμη θερμοκρασία στο σπίτι(130 τ.μ.) 23-24c και κατανάλωση γύρω στα 1,3 τόνους ξύλα τον μήνα αγορασμένα με 85 ευρώ/τόνο.
Κόστος θέρμανσης ανά μήνα: 110 ευρώ
Ξέχασα,μεγάλο πλεονέκτημα το απίστευτα καυτό νερό ανά πάσα στιγμή.

Θα σου απαντήσω στο τελευταίο μόνο. Αφθονο καυτό νερό μπορείς να έχεις ακόμα και με ηλιακό .......
Το ίδιο με όποια πηγή επιθυμείς ,αρκεί να το έχεις προβλέψει.

Reaction score
4.758
Μα απο μόνη της η θέρμανση , μειώνει την υγρασία , για την ακρίβεια μειώνει το ποσοστό της το εκατοστιαίο .
Αλλά μάλον κάτι άλλο έλεγες.
Για λέει για λέει.

ναι δεν διαφωνω,αλλα αν με μια συσκευη μπορεσεις και ριξεις το ποσοστο υγρασιας σε ενα χωρο που εχει τετοιο προβλημα,τοτε ο οποιος τροπος θερμανσης θα ειναι αρκετα πιο αποδοτικος.

Reaction score
44
Που βρίσκει κανείς ξύλα με 85€ τον τόνο;
Φέτος στην περιοχή οι μάντρες που πουλάνε ξύλα τα δίνανε 100-110 ευρώ τον τόνο ανάλογα με την ποσότητα και απευθείας από βουλγαρία με 85ευρώ ανά τόνο.
Οσο για το ζεστό νερό το ανάφερα σε σχέση με το τζάκι που καίγαμε και πλένόμασταν το πρωί με παγωμένο νερό.Δικό μου λάθος που δεν το ανάλυσα δεόντος.

Reaction score
15.707
παίδες μη μπερδεύετε τη θερμοκρασία με την υγρασία.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

Εδω να σας ενημερώσω οτι η υγρασία και η θερμοκρασία είναι στενά συνδεδεμένες.
Οσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία του αέρα , τόσο μεγαλύτερη και η ικανότητά του να συγκρατίσει περισότερη υγρασία.Οσο χαμηλότερη η θερμοκρασία τόσο μειώνεται η ικανότητα του αέρα να συγκρατήσει υγρασία , και ως εκ τούτου φτάνει σε κορεσμό πιο γρήγορα.
Σε ενα κυβικό μέτρο αέρα στους 20 κελσίου η υγρασία στο μέγιστο μπορεί να φτάσει και 100 ppm. Στο ίδιο με 5 κελσίου δεν ξεπερνά τα 10 ppm.

Reaction score
401
ποια η γνωμη σας για τις σομπες pellet;

ποια ειναι η πιο οικονομικη λυση για σπιτι 80τμ χωρις κεντρικη θερμανση και θερμομονωση (παλιο ψηλοταβανο νεοκλασικο)

ειμαι αναμεσα σε σομπα pellet ή κλιματιστικων inverter.
μεγιστο κοστος 600-700ε

Zizik

Chauncey Gardiner
Moderator
Reaction score
64.597
Σόμπα = χαμαλίκι και βρωμιά θες δε θες.

A/C = Ξύνεσαι καθαρούλης και ζεσταίνεσαι άμεσα. Παίρνεις και μια ξυλόσομπα για όταν θες. ;)

Reaction score
401
Οι νέες σόμπες με pellet δεν εχουν βρώμια και χαμαλίκι. Βγάζουν ελάχιστη στάχτη και με μια σκούπα στάχτης (ήδη εχω) την καθαρίζεις σε 2 λεπτα. Πέρυσι χρησιμοποιούσα συμβατική ξυλόσομπα αλλα έμπαινε καπνός καθε φορά που φυσούσε πολυ έξω.

Με ενα ac απο την άλλη εχεις θέρμανση αλλα και ψύξη. Αλλα στα μεγάλα κρύα δεν αποδίδουν, ενω τα αθόρυβα και καλα μοντέλα, ειναι παρα πολυ ακριβά.

Reaction score
401
Ναι κεντρο. Και οπως είπα, η οικοδομή ειναι πολυ παλιά χωρις απολύτως καμια μόνωση και τα κουφώματα ειναι απο τοτε που χτίστηκε... Μόνα τζάμια κτλ.

melina

Apple Parrot, 5G Gates chip fan
Reaction score
31.861
με 600-700 δεν ζεσταίνεις 80 τμ σπίτι στη Θεσσαλονίκη με a/c, αμφιβάλλω αν γίνεται και με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.

Reaction score
401
Βαςικα μονο δυο χώρους (σαλόνι, υπνοδωμάτιο) θελω να ζεστάνω, ~30τμ και αν ζεστάνει και ενα τρίτο, κουζίνα/μπανιο (ειναι διπλα, αλλα 15τμ) καλώς.

Το γραφείο δεν το χρηςιμοποιω, ενω στο home cinema εχω κλιματιστικό αν και ζεσταίνετε και απο τον προβολεα :) ! Απλα ελεγα μηπως με καποιο τροπο το ζεστάνω όλο.

Επισης ειναι πολυ δύσκολο μιας και το σπιτι ειναι σχεδον κυκλικό. Ολα τα δωμάτια δηλαδή εχουν 2 πόρτες εκτος απο το υπνοδωμάτιο και το μπανιο που ειναι τελευταία.

Last edited:

Reaction score
0
Προσωπικα εγω εχω βάλει κλιματιστικα τελευταιας γενιας ναι μεν ζεσταινουν τον χωρο αλλά μολις κανεις και τα σβήσεις ο αερας παγωνει αμεσος και κρυωνεις.......μπορείτε να μου πείτε τι απόψη εχετε για τις σόμπες πελλετ με συνδεση μέσω των καλοριφερ μου? θα ενδιαφερόμουνα να βάλω κάτι τετοιο.

Reaction score
2.287
παίδες μη μπερδεύετε τη θερμοκρασία με την υγρασία.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!
Εδώ έχουμε μπερδέψει τις βούρτσες με το άλλο και εσένα σε πείραξε η υγρασία;

Διάβασα όλο το νήμα (πιάσανε τα κρύα βλέπεις) και προσπαθώ να δώ τι απέμεινε στο κεφάλι μου από Θερμοδυναμική και Μεταφορά Θερμότητας (τα κεφαλαία είναι επειδή αυτά είναι μαθήματα στα Πολυτεχνεία).

Δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα, αλλά μερικά βασικά που θυμάμαι είναι τα εξής:

1. Άλλο η ενεργειακή απόδοση (ενέργεια που καταναλώνω με ενέργεια που παίρνω) και άλλο η οικονομία (πόσο χρεώνει η ΔΕΗ την KWh που μου πουλάει).

2. Άλλο η θερμοκρασία και άλλο η θερμότητα.
Η θερμότητα είναι ενέργεια που ρέει από τα θερμά (υψηλής θερμοκρασίας) στα ψυχρά. Η θερμοκρασία δεν είναι ενέργεια.

Για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν έχω πολυκαταλάβει (και πεισθεί) πως γίνεται μια συσκευή να έχει ενεργειακή απόδοση >1. Αυτό θα γινότανε αν η θερμότητα έρεε από τα ψυχρά στα θερμά και το 1ο θερμοδυναμικό αξίωμα δεν ίσχυε. Μήπως απλά παίζουμε με τους ορισμούς (COP κλπ). Αυτές οι συσκευές έχουν πράγματι ενεργειακή απόδοση >1; Ειλικρινά δεν ξέρω και ελπίζω να βρω χρόνο να το ψάξω.

Σίγουρα συμφέρουν οι αντλίες θερμότητας σε €/KWh αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται σε τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ. Το ερώτημα (Marydaugther) είναι: Για να βάλω Α θερμίδες στο χώρο πόσες κιλοβατώρες ή θερμίδες ξοδεύω στη ΔΕΗ ή στο καύσιμο αντίστοιχα (1 Kwh = 860420.65 Calories);

3. Η θερμότητα μεταδίδεται με 3 τρόπους:
- Μέσω της μάζας (diffusion) δηλ. μετάδοσης της κινητικής ενέργειας από μόριο σε μόριο του υλικού
- Μεταφοράς ρευστών (αερίων ή υγρών) (convection)
- Ακτινοβολίας (radiation)

Η θερμική άνεση είναι υποκειμενικό στοιχείο και δεν εξαρτάται μόνο από την θερμοκρασία του (αέρα του) χώρου.

Άν ακουμπήσω ένα μέταλλο αισθάνομαι κρύο γιατί ο ρυθμός μετάδοσης που χάνω θερμότητα είναι μεγάλος και το σύστημα βαράει αλάρμ στον εγκέφαλο για να μην ξεμείνουμε από ενέργεια. Αν, στον ίδιο χώρο, ακουμπήσω ξύλο δεν το αισθάνομαι τόσο κρύο. Κι ας έχουν και οι δύο επιφάνειες την ίδια θερμοκρασία.

Τα παλιά σώματα καλοριφερ (με φέτες) είχαν μεγαλύτερο ποσοστό μετάδοσης θερμότητας με ακτινοβολία, γι αυτό και είχαν καλύτερη θέρμανση. Το ίδιο και τα πάνελ όπως και το απλό τζάκι (μόνο που έρχεται μονόπαντα).

Reaction score
2.287
Και ένα άλλο: η θέρμανση του αέρα τον ξηραίνει. Δεν αφαιρεί υγρασία, αλλά σε μεγαλύτερη θερμοκρασία ο αέρας μπορεί να συγκρατήσει περισσότερους υδρατμούς, δηλαδή αν στους 10 βαθμούς είχε σχετική υγρασία 50% και, χωρίς να προσθέσουμε υδρατμούς, ανεβάσουμε τη θερμοκρασία στους 20 βαθμούς η σχετική υγρασία θα πέσει και ο αέρας ξεραίνεται.

Αυτό που αντιλαμβανόμασε σαν υγρασία ή ξηρασία είναι η σχετική υγρασία (πόσο απέχουμε από το σημείο υγροποίησης).
Όταν θερμαίνουμε με ακτινοβολία ο αέρας δεν ζεσταίνεται όσο οι τοίχοι και η σχετική υγρασία δεν πέφτει πολύ.

Στα καλοριφέρ κρεμάμε δοχεία με νερό που ζεσταίνεται, εξατμίζεται και προσθέτει υδρατμούς στο χώρο. Αυτό δεν πολυβολεύει με τα αιρκοντισια (που έχουν και 0% μετάδοση θερμότητας με ακτινοβολία).

Επίσης τα αιρκοντισια, επειδή δεν ακτινοβολούν, αργούν να ζεστάνουν τους τοίχους, η μετάδοση θερμότητας με convection από τον αέρα (αυτόν που είναι κοντά στον τοίχο) προς τον τοίχο είναι πολύ αργή. Έχουμε ζεστό αέρα και κρύες επιφάνειες (αυτό μειώνει το αίσθημα θερμικής άνεσης).

Last edited:

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
161.113
Members
36.273
Νεότερο μέλος
MITAk