Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Σ΄αυτο το θεμα οποιος επιθυμει ας μας δειξει τα ψηστικα του μεσα και ας μας δωσει ιδεες για μπαρμπεκιου και οτι γνωριζει περι ψησιματος για κρεας.

Ξεκινωντας με μενα υστερα απο την επισκεψη μου στον Surfdrifter (Αρης) και τις πεντανοστιμες μπριζολες του Ουρουγουαης ;) ελεγε ο μαστερ ψηστο-μπριζολερ :p:p μου μπηκε και μενα η ιδεα να γινω ψηστης! :D Ετσι λοιπον πεταχτηκα μεχρι το mediamarkt και πηρα μια μικρη γι αρχη να δοκιμασω την τυχη μου!

Πηρα αυτην εδω.
PHILIPS HD 4419/20
http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_PHILIPS-HD-4419-20,99452,513813.html?langId=-18





εξοπλιστηκα με τις ribeye argentina, εγινε η απαραίτητη προετοιμασία και ξεκινησε η μαχη!:focus:



εδω εχω μπει στον σωστο δρομο! ψησιμο του δε μπαλκονι. τον τρελανα τον γείτονα μου! :p:p υπήρχε παρεα φυσικα οχι μονος! :drinks:



Πολυ νοστιμες!! Το ψησιμο κρατησε 17 λεπτα μ'εναλλαγες ανα 3-4 λεπτα και μεσα ηταν λιγο ροζ. Ζουμερες εμειναν και τις αφησα να ξεκουραστουν για 1 λεπτο μετα μεσα σε αλουμινοχαρτο. Ετσι λενε οι ειδικοι.

Επομενο ψησιμο εχει black angus :thumbsup: και σουβλακια !!! :smile: Μετα θα φτιαξω και burgers! Μετα θ'ανοιξω εστιατοριο. Μετα θα κανω αλυσιδα. Μετα θα τα παρατησω ολα και θα γινω βασιλιάς ! :imtheking:

Για να σας δω....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ποτέ δεν έψησα το παραμικρό, ούτε και πρόκειται. :p






PS. Στο σπίτι που νοικιάζω και κατοικώ υπάρχει τεράστια ψησταριά, φούρνος για ξύλα και τζάκι σε ανεξάρτητο κλειστό χώρο 60 τετραγωνικών φτιαγμένο ειδικά γι' αυτή τη δουλειά. Τον χρησιμοποιώ σαν αποθήκη. :D
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Eγω εχω αυτη,για να ψηνω κανα σουβλακι,λουκανικο,μπιφτεκι στα γρηγορα.
Δεν ειμαι υπερ αυτων των συσκευων,γιατι δεν μου αρεσει το ψησιμο που κανουν. Οποτε την χρησιμοποιω ελαχιστα σε ωρα αναγκης.
Σαν το καρβουνο δεν ειναι τιποτα!!
Screenshot_2.jpg
10387696_823829111071398_5542777035291731230_n.jpg
11174928_819946681459641_6662767173229655109_n.jpg
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτό, σε πιο παλιό μοντέλο.
Χωράει μια χαρά στο πολύ μικρό μπαλκονάκι μου και έχει ψήσει κάμποσα ζώα μέχρι τώρα.

δες πολλά βίντεο στο γιουτιουμπ για ψήσιμο, μετά από λίγο θα έχεις το δικό σου στυλ, αν θες high end χρειάζεσαι θερμόμετρο μέσα στο κρέας.


Επίσης μακριά από κάρβουνο!
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Σαν το καρβουνο δεν ειναι τιποτα!!
Επίσης μακριά από κάρβουνο!
:D

Γευστικά συμφωνώ με τον Γιάννη. Με κάρβουνα καλά και εγγυημένα, όχι αυτά που πουλάνε από δω κι από κει και έχουν μέσα από παλιά μαδέρια μέχρι παντζούρια βαμμένα (μου έχει τύχει). Αναλόγως της προέλευσης του κάρβουνου παίρνεις αντίστοιχα αρώματα, όπως μπορείς επίσης να δώσεις ξεχωριστές νότες με πριονίδι (σε κατάλληλο smoker) από συγκεκριμένα δέντρα.

Περισσότερα εδώ σε παλιότερο thread.

Φέτος, μετά από μια περιπέτεια υγείας που πέρασα, αποφάσισα να εγκαταλείψω τα κάρβουνα στο σπίτι (στο εξοχικό για την ακρίβεια). Χάρισα το παλιό BBQ και αγόρασα καινούργιο με αέριο. Πήρα ένα καλό μοντέλο της Campingaz αν και ήθελα Weber που αγαπώ. Ο λόγος ήταν ότι οι Weber είναι πολύ εμφανίσιμες (και αναγνωρίσιμες) και οι πιθανότητες κλοπής το χειμώνα αυξάνονται.

Τo ΒΒQ το πήρα στο κουτί και το συναρμολόγησα μόνος μου για να το κάνω καλά. Έφαγα σύνολο ένα εξάωρο σε δύο μέρες. Αγόρασα νέα σύγχρονη φιάλη της Coral Gas, την έβαλα, αγόρασα καλά κρέατα, ετοιμάστηκα, έβαλα μπρος, ανέβασα θερμοκρασίες και έψησα.

Το αποτέλεσμα; Μετριότατο... Άλλη μία προσπάθεια το επόμενο βράδυ με άλλα κρέατα. Πάλι δεν μου άρεσε. Από τότε, τέλη Ιουνίου, δεν ξανα-άναψε ποτέ. Η όλη διαδικασία συγκριτικά με το αποτέλεσμα δεν με έπεισε. Είχα φάει αρκετές φορές κρέας ψημένο με αέριο σε φιλικά σπίτια και ...έβριζα. Πίστευα ότι σπίτι θα παίρνω καλύτερα κρέατα, θα είμαι πιο αυστηρός στη διαδικασία λόγω γνώσεων, θα μαρινάρω κλπ . Τζίφος. Προτιμώ να τρώω λιγότερες φορές με κάρβουνα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γιατί βρε Βασίλη μακρυά από το κάρβουνο;
Από το American institute for cancer research

http://preventcancer.aicr.org/site/News2?page=NewsArticle&id=8484&news_iv_ctrl=0&abbr=pr_hf_

Από το national cancer institute USA

http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/cooked-meats-fact-sheet

Αυτά δεν είναι blogs ή φήμες ή urban myths, είναι επίσημη γνώση

Δυστυχώς

Αν και όπως ξέρεις Μιχάλη τρώω από κάρβουνα...αλλά όχι συχνά
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το κάρβουνο έχει διάφορα μειονεκτήματα με σημαντικότερα ότι δεν μπορείς να έχεις έλεγχο της θερμοκρασίας, αν σου τελειώσει το κάρβουνο στη μέση του ψησίματος γιατί δεν το υπολόγισες καλά την πο@τσισες, πάντα θα κάψεις περισσότερα από όσα χρειάζεσαι, βρωμίζεσαι γενικότερα και αν δεν ξέρεις να ψήσεις με κάρβουνο τότε γίνεται ιδαίτερα επιβλαβές για την υγεία. Αν πάλι ντε και καλά θες κάρβουνο θα πρέπει να έχεις μεγάλη ψησταριά τύπου "χωριό" να καις στη μία άκρη ξύλα να φτιάχνεις κάρβουνο και από την άλλη μεριά να ψήνεις με το κάρβουνο. Αντε τώρα να έχεις να ψήσεις μόνο 2 rib eye...

Το αέριο έχει ένα μόνο μυστικό. Οι καυστήρες και η παροχή από το ρυθμιστή πίεσης να είναι κατάλληλου μεγέθους για να πιάσεις την κατάλληλη θερμοκρασία για να ψήσεις. Πιθανολογώ ότι η ψησταριά του Αλεξ μάλλον δεν σηκώνει αρκετή θερμοκρασία για αυτό και δεν του βγήκε όπως ήθελε. Ανάλογα το κρέας και το ψήσιμο που θες να κάνεις το πιο πιθανό θα χρειαστείς διαφορετικές θερμοκρασίες στη διάρκεια του, έστω ένα high στην αρχή και ένα low στο τέλος. Με το αέριο είσαι τσακ μπαμ έτοιμος, αφήνεις να ζεσταθεί η ψησταριά, και κάνεις πρόγραμμα όπως θες. Καθαρά και περιποιημένα. Και για έξτρα φλειβορ βάζεις διάφορα ματζούνια ή ξύλα που είναι για αυτή τη δουλειά, να δώσουν κάποιο ιδιαίτερο άρωμα π.χ. αν θέλετε μπριζόλα με άρωμα κέδρου...

Από κει και πέρα καθαρά τεχνικά μιλώντας το κρέας θα ψηθεί το ίδιο εφόσον η θερμοκρασία και η παροχή ενέργειας είναι ίδιες σε δύο ψησταριές που η μία καίει κάρβουνο η άλλη αέριο η παραπέρα μαζούτ και η πιο πέρα είναι με ηλεκτρικές αντιστάσεις.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Σαν το κάρβουνο από ελιά ή από κληματαριά, δεν έχει.
Το θέμα με τα κάρβουνα είναι ότι τα "βάζουμε μπρος" όχι για να ψήσουμε μια μπριζόλα ή για να κάνουμε 2 αυγά μάτια.
Είναι ιεροτελεστία.
Απαιτείται καλή παρέα, καλά κρεατικά ή ψαρικά, αρκετός χρόνος για να ανάψουν αλλά κυρίως για να χωνέψουν όπως λέμε, δηλ, να ασπρίσουν απ΄έξω παντού.
Αν ξέρει κάποιος να ψήνει στα κάρβουνα μπορεί να παρουσιάσει εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Άλλο τρόπο θέλει το μοσχάρι, άλλο το χοιρινό και άλλο το κοτόπουλο.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Κι εγώ είμαι της σχολής του αερίου. Η Broil King που έχω τα τελευταία 15 χρόνια ψήνει απλώς τέλεια και τη συγκαταλέγω στις καλύτερες αγορές που έχω κάνει έβερ. Όπως είπε και Βασίλης πιο πάνω, αν τη μάθεις, δεν την αλλάζεις με κανένα κάρβουνο και σας το λέει κάποιος που έχει ψήσει κοπάδια πάνω της :)

Επίσης, έχει τρομερή υποστήριξη και άφθονα (και φθηνά) ανταλλακτικά.

@xfader Μην απογοητεύεσαι, δώσε λίγο χρόνο στο να τη μάθεις. Οι σχάρες της είναι μαντεμένιες ή με επικάλυψη πορσελάνης;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Η ψησταριά αερίου με κάρβουνα από λάβα ηφαιστείου είναι ότι καλύτερο, ευκολότερο και γρηγορότερο υπάρχει.
Αλλά έχουν κι αυτές τα μειονεκτήματά τους.
Θα έπρεπε κάποια μέρη τους να είναι ανοξείδωτα.
Και δεν είναι παρά την υψηλή τιμή τους.
[DOUBLEPOST=1442695850][/DOUBLEPOST]Κι μια φωτό από "ένα στα γρήγορα" στην αμμουδιά του Διάπορου (νησί στην Βουρβουρού)
Μανιφίκ.

 
Last edited:



Μηνύματα
777
Reaction score
820
Η ψησταριά αερίου με κάρβουνα από λάβα ηφαιστείου είναι ότι καλύτερο, ευκολότερο και γρηγορότερο υπάρχει.
Αλλά έχουν κι αυτές τα μειονεκτήματά τους.
Θα έπρεπε κάποια μέρη τους να είναι ανοξείδωτα.
Και δεν είναι παρά την υψηλή τιμή τους.
Μιχάλη γιατί το λες αυτό; Οι περισσότερες είναι αλουμινένιες και δεν έχουν προβλήματα οξείδωσης (μιλάω για το θάλαμο στον οποίο ψήνεις). Αν πας σε πολλά χρήματα παίρνεις και ανοξείδωτο περίβλημα, αλλά ο θάλαμος παραμένει χυτό αλουμίνιο.
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Ποτέ δεν έψησα το παραμικρό, ούτε και πρόκειται. :p






PS. Στο σπίτι που νοικιάζω και κατοικώ υπάρχει τεράστια ψησταριά, φούρνος για ξύλα και τζάκι σε ανεξάρτητο κλειστό χώρο 60 τετραγωνικών φτιαγμένο ειδικά γι' αυτή τη δουλειά. Τον χρησιμοποιώ σαν αποθήκη. :D
αχαριστε! :p:p

p.s. αμα δε τα θες να τα δωσεις σε μενα τωρα που ψήθηκα ! αλητη! :D:D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Έλα με τη βαριά να τα γκρεμίσεις και πάρ' τα.


Τα τούβλα και τις σιδεριές.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
@xfader Μην απογοητεύεσαι, δώσε λίγο χρόνο στο να τη μάθεις.
Το πρόβλημα είναι ότι είμαι της γευστικής σχολής του (καλού) κάρβουνου. Μια χαρά βγήκαν τα κρέατα που έψησα. Όσοι έφαγαν ευχαριστήθηκαν και γενικά με προτιμούν γιατί έχω γενικώς τρέλα με τη μαγειρική και στο σπίτι δεν ασχολείται κανείς άλλος με το θέμα φαγητό. :D
Εγώ όμως είμαι ψείρας και ό,τι τρώω το συγκρίνω με το καλύτερο που θυμάμαι στο είδος του.

Σήμερα φεύγω από το εξοχικό, οπότε από του χρόνου πάλι. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα smoker και να παίξω με ποικιλίες ξύλων. Έτσι όμως χάνεται σιγά-σιγά η ευκολία χρήσης και η άκαπνη λειτουργία του αερίου και προσθέτουμε πάλι βλαβερά στοιχεία στο φαγητό. Μάλλον θα προσαρμοστώ στο σκέτο άεριο και θα φτιάχνω ψητά που έχουν λιγότερη ανάγκη από την έξτρα γεύση του καπνού. Τα υπόλοιπα στα μαγαζιά που εμπιστεύομαι έξω.
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top