Ενεργά ηχεία




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.486
Reaction score
80.099
Είσαι πολυ μακρυά στα 3 μέτρα για 1200€.
Επιμένω. Πήγαινε στα 2, άντε 2.5 με το ζόρι (μέτρα, ή χιλιάδες ευρώ :D)
 

Μηνύματα
487
Reaction score
427
Είσαι πολυ μακρυά στα 3 μέτρα για 1200€.
Επιμένω. Πήγαινε στα 2, άντε 2.5 με το ζόρι (μέτρα, ή χιλιάδες ευρώ :D)
Αντε ας πούμε ότι φέρνω τα ηχεία πιο κοντά στην θέση ακρόασης και φθάνουν στα 2 μέτρα .
Πάλι θέλω 8ιντσα ή μπορώ και με μικρότερα;
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Αντε ας πούμε ότι φέρνω τα ηχεία πιο κοντά στην θέση ακρόασης και φθάνουν στα 2 μέτρα .
Πάλι θέλω 8ιντσα ή μπορώ και με μικρότερα;
Φιλε μου θα σε πικρανω αλλά νοιωθω την ανάγκη να ειμαι ωμός και ειλικρινης μαζί σου .
Ολα τα ηχεια που κοιτας χαρακτηρίζονται σαν near field monitor .Κοινως ειναι ρυθμισμένα να παιζουν σωστα και ωραια σε μικρους φροντισμένους συνηθως χώρους ,σε μικρη απόσταση από τον ακροατη 1 με 1,5 μ μαξιμουμ .Ακομα και τα 310 που έχω ακουσει σε φροντισμενο χώρο φίλου ~25 τμ από τα 2 περιπου μετρα δεν "γεμιζαν " τον χωρο .Σε σαλονι 40 τμ θα χαθουν ΟΛΑ τα ηχεια που κοιτάζεις .Και τα M-audio 3-8 επίσης τα έχω ακουσει σε σαλονι αφρόντιστο 30 τμ και μου έλλειπε κατι .Τα μικρα ενεργα ειναι καλά γι αυτο που ειναι ,δεν κανουν για γενικη χρηση σε σαλονι μεγάλο .Για να την "ακουσεις" και να την "γεμισεις" χρειάζεται να κινησεις ογκους ,και τα μικρα δεν........
μια γνωμη και μονο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.422
Αντε ας πούμε ότι φέρνω τα ηχεία πιο κοντά στην θέση ακρόασης και φθάνουν στα 2 μέτρα .
Πάλι θέλω 8ιντσα ή μπορώ και με μικρότερα;
Τότε τα ανταμ με το 7-αρι, που σου'γραψε ο ντιμιφουτ.

Το μαξ εσπιελ κοίτα. Είναι σημαντική παράμετρος, πιο σημαντική από όσο νομίζεις.

Και αγοράζεις από Ελλάδα, κι άσε να βάζουμε λινκ από Θωμά, για ευκολία, από κακιά συνήθεια.

Η απόσταση θέλει μεγαλύτερο μεγάφωνο και μεγάλη τιμή στο μαξ εσπιελ.

Το σαμπ είναι δεδομένο, δε το συζητάμε καν.

Τα 120 που άκουσες, είναι οριακά στα 2 μέτρα. Ναι, αν το κάνεις 2 μέτρα, παίζουν. Παρόλα αυτά, θα προτιμούσα τα ανταμ, λόγω υψηλότερων δυνατοτήτων στάθμης, θα έχουν καλύτερη συμπεριφορά σε δυναμικά περάσματα με πλούσιο μεσαίο χαμηλομεσαιο.

Και στα 3 μέτρα με σαμπ και με κατάλληλο μουσικό πρόγραμμα μπορεί να σε μπερδέψουν και να νομίζεις ότι θα σε καλύψουν, αλλά αν μπεί άλλη μουσική που έχει μπόλικο χαμηλομεσαιο, τότε δε θα μπορούν, θα υπάρχει κενό ασυμπληρωτο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.422
Φιλε μου θα σε πικρανω αλλά νοιωθω την ανάγκη να ειμαι ωμός και ειλικρινης μαζί σου .
Ολα τα ηχεια που κοιτας χαρακτηρίζονται σαν near field monitor .Κοινως ειναι ρυθμισμένα να παιζουν σωστα και ωραια σε μικρους φροντισμένους συνηθως χώρους ,σε μικρη απόσταση από τον ακροατη 1 με 1,5 μ μαξιμουμ .Ακομα και τα 310 που έχω ακουσει σε φροντισμενο χώρο φίλου ~25 τμ από τα 2 περιπου μετρα δεν "γεμιζαν " τον χωρο .Σε σαλονι 40 τμ θα χαθουν ΟΛΑ τα ηχεια που κοιτάζεις .Και τα M-audio 3-8 επίσης τα έχω ακουσει σε σαλονι αφρόντιστο 30 τμ και μου έλλειπε κατι .Τα μικρα ενεργα ειναι καλά γι αυτο που ειναι ,δεν κανουν για γενικη χρηση σε σαλονι μεγάλο .Για να την "ακουσεις" και να την "γεμισεις" χρειάζεται να κινησεις ογκους ,και τα μικρα δεν........
μια γνωμη και μονο
1 ερώτηση μόνο φίλε μου Μανο: τα άκουσες καλά κροσαρισμενα με ισχυρό σαμπ; Ή τα άκουσες σκέτα νετα να παλεύουν τα απαλευτα;:p

ΙΜΝSHO, το 310 δε χρειάζεται σαμπ σε χώρους οριακά έως 15 τμ. Ψέμματα, έως 14. Στα 15 θα του έβαζα σαμπ, εκτός κι αν είναι πολύ χαμηλοταβανο το δωμάτιο (2,20 Μαξ).. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.422
Οδηγίες για όλες τις αποστάσεις ακρόασης

Οι μίνιμουμ απαιτήσεις μεγαφώνων των κυρίως ηχείων για κάλυψη μεσαίων και χαμηλομεσαίων:

Σε απόσταση ακρόασης 1,4-1,9 μέτρων (ή λιγότερο), κι ένα 6" αρκεί.
Σε απόσταση ακρόασης 2-2,4 μέτρων, θέλω 7" ή ακόμα καλύτερα 2 6".
Σε απόσταση ακρόασης 2,5-2,9 μέτρων, θέλω 8" ή ακόμα καλύτερα 2 7".
Σε απόσταση ακρόασης 3-3,4 μέτρων, θέλω 10" ή ακόμα καλύτερα 2 9".
Πάνω από 3,5 μέτρα, 12" ή 2 10-11".

Σε κάθε περίπτωση, το σαμπ είναι δεδομένο.

Τα τετραγωνικά μέτρα του χώρου, δεν απασχολούν διόλου στην επιλογή ηχείων, αλλά είναι καθοριστικά στην επιλογή σαμπ. Το σαμπ που παίρνουμε, το παίρνουμε για να γεμίζει όλο τον όγκο του ενιαίου χώρου όπου βρίσκεται ο χώρος ακρόασης.

Μίνιμουμ προδιαγραφή για μαξ εσπιελ κυρίως ηχείου (στο μέτρο):

Στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης, το μαξ εσπιελ στα 112 ντιμπι αρκεί.
Στα 2 μέτρα, 118.
Στα 3 μέτρα, 124.


Αυτά. ;)
(Χονδρικά. Εξαιρέσεις πολλές, που απλώς, ως "εξαιρέσεις", επιβεβαιώνουν τα χονδρικά, δε τα καταρρίπτουν)

σαμπ είναι το ηχείο που θα κληθεί να αναπαράγει το φάσμα τυπικά από 25 έως 60-80 κύκλους. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, το άνω όριο μπορεί να ανέβει κι άλλο, αλλά θα χρειαστεί ξεχωριστό σαμπ για κάθε ηχείο, τοποθετημένο μαζί με το κάθε ηχείο, διότι η κατευθυντικότητα θα είναι εμφανής. Σε καμία περίπτωση το κάτω όριο δε χρειάζεται να κατέβει κάτω από 25. Σε καμία. Ποτέ. Ληξις συζήτησης. Για να ξέρουμε τι είναι σαμπ. Τις αηδιες περί 10 και 15 κύκλων απόκρισης, δε θα τις συζητήσω ποτέ και με κανέναν τρόπο, και για κανένα λόγο. Επίσης δε θα συζητήσω ποτέ για την απόκριση συχνότητας του τουιτερ πάνω από τους 20 χιλιοκυκλους, και διόλου δε με απασχολεί αν δε παίζει πάνω από 18 χιλιοκυκλους. Αυτά είναι θέματα που δε σπαταλώ σάλιο. :p:D
 
Last edited:

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
1 ερώτηση μόνο φίλε μου Μανο: τα άκουσες καλά κροσαρισμενα με ισχυρό σαμπ; Ή τα άκουσες σκέτα νετα να παλεύουν τα απαλευτα;:p

ΙΜΝSHO, το 310 δε χρειάζεται σαμπ σε χώρους οριακά έως 15 τμ. Ψέμματα, έως 14. Στα 15 θα του έβαζα σαμπ, εκτός κι αν είναι πολύ χαμηλοταβανο το δωμάτιο (2,20 Μαξ).. ;)
Σκετα Κωστα .απλα τοποθετηθηκαν σε συμμετρικη θεση και τιποτα άλλο .χωρος 25 τμ και κωνικη οροφή 3+ μετρα και φουλ ηχοαπορρόφηση από συμπτωση οχι μελετημενα
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.422
Χονδρικά οδηγίες για σαμπ:

Μέχρι 15τμ 6-8" και να μετράει 112dB στους 30-35 κύκλους, στη θέση ακρόασης.
15-25τμ 10-12" ή 2 8" και 118dB στους 30-35 κύκλους
25-35τμ 15-18" ή 2 10" και 124dB στους 30-35 κύκλους
>35τμ δώσε πόνο.. την κάτσαμε τη βάρκα..

Ενισχυτικες βαθμίδες λυχνιακης υλοποίησης, κρίνονται αυστηρά ακατάλληλες, χειρότερες από τσόντες. :p:D

Εντελώς χονδρικά τα παραπάνω, προφανώς διότι το εξ μαξ παίζει ίσης αξίας ρόλο με το μέγεθος του μεγαφώνου, καθώς εδώ μιλάμε για αύξηση πίεσης του όγκου του αέρα του χώρου όπου βρίσκεται ο χώρος ακρόασης.

Αυτά αποτελούν προσωπικές μου προτροπές, μήπως σας βοηθήσει να καταλάβετε τι έχω στο μυαλό μου ως προαπαιτούμενο. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.486
Reaction score
80.099
Οδηγίες για όλες τις αποστάσεις ακρόασης

Οι μίνιμουμ απαιτήσεις μεγαφώνων των κυρίως ηχείων για κάλυψη μεσαίων και χαμηλομεσαίων:

Σε απόσταση ακρόασης 1,4-1,9 μέτρων (ή λιγότερο), κι ένα 6" αρκεί.
Σε απόσταση ακρόασης 2-2,4 μέτρων, θέλω 7" ή ακόμα καλύτερα 2 6".
Σε απόσταση ακρόασης 2,5-2,9 μέτρων, θέλω 8" ή ακόμα καλύτερα 2 7".
Σε απόσταση ακρόασης 3-3,4 μέτρων, θέλω 10" ή ακόμα καλύτερα 2 9".
Πάνω από 3,5 μέτρα, 12" ή 2 10-11".

Σε κάθε περίπτωση, το σαμπ είναι δεδομένο.

Τα τετραγωνικά μέτρα του χώρου, δεν απασχολούν διόλου στην επιλογή ηχείων, αλλά είναι καθοριστικά στην επιλογή σαμπ. Το σαμπ που παίρνουμε, το παίρνουμε για να γεμίζει όλο τον όγκο του ενιαίου χώρου όπου βρίσκεται ο χώρος ακρόασης.

Μίνιμουμ προδιαγραφή για μαξ εσπιελ κυρίως ηχείου (στο μέτρο):

Στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης, το μαξ εσπιελ στα 112 ντιμπι αρκεί.
Στα 2 μέτρα, 118.
Στα 3 μέτρα, 124.


Αυτά. ;)
(Χονδρικά. Εξαιρέσεις πολλές, που απλώς, ως "εξαιρέσεις", επιβεβαιώνουν τα χονδρικά, δε τα καταρρίπτουν)

σαμπ είναι το ηχείο που θα κληθεί να αναπαράγει το φάσμα τυπικά από 25 έως 60-80 κύκλους. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, το άνω όριο μπορεί να ανέβει κι άλλο. Σε καμία περίπτωση το κάτω όριο δε χρειάζεται να κατέβει κάτω από 25. Σε καμία. Ποτέ. Ληξις συζήτησης. Για να ξέρουμε τι είναι σαμπ. Τις αηδιες περί 10 και 15 κύκλων απόκρισης, δε θα τις συζητήσω ποτέ και με κανέναν τρόπο, και για κανένα λόγο. Επίσης δε θα συζητήσω ποτέ για την απόκριση συχνότητας του τουιτερ πάνω από τους 20 χιλιοκυκλους, και διόλου δε με απασχολεί αν δε παίζει πάνω από 18 χιλιοκυκλους. Αυτά είναι θέματα που δε σπαταλώ σάλιο. :p:D
Like (πλην του spoiler...:), για movies)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.422
Σκετα Κωστα .απλα τοποθετηθηκαν σε συμμετρικη θεση και τιποτα άλλο .χωρος 25 τμ και κωνικη οροφή 3+ μετρα και φουλ ηχοαπορρόφηση από συμπτωση οχι μελετημενα
Το γνωρίζω. :)
Έτσι όμως, δε γίνεται ρε φίλε μου, καλέ μου φίλε, να παίξουν.
Είναι εντελώς λάθος εγκαταστάσεις.
Και είναι απόλυτα σωστά τα συμπεράσματά σου από τις τυχαίες ακροάσεις σε αυτές τις λάθος χρήσεις των εν λόγω ηχείων. ;)
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Το γνωρίζω. :)
Έτσι όμως, δε γίνεται ρε φίλε μου, καλέ μου φίλε, να παίξουν.
Είναι εντελώς λάθος εγκαταστάσεις.
Και είναι απόλυτα σωστά τα συμπεράσματά σου από τις τυχαίες ακροάσεις σε αυτές τις λάθος χρήσεις των εν λόγω ηχείων. ;)
Αρα συμφωνεις με αυτα που εγραψα στο φιλο μας ....αυτα που κοιτάζει δεν "φτανουν"
Η κριση μου για τα 310 ηταν σαφως για τις συγκεκριμμένες συνθηκες ακρόασης ...αν και το μεσαιο τους ητανε "μελι" :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.422
Σαφώς συμφωνώ, αν έχει την πεποίθηση οποιοσδήποτε ότι θα τα χρησιμοποιήσει χωρίς σαμπ και χωρίς κροσαρισμα.
Δε παίζουν. Απλά.

Η μόνη αποδεκτή περίπτωση να παίξουν μόνα τους άριστα και πλήρως, χωρίς σαμπ, όπως προείπα, είναι τα 310 σε χώρο έως 14τμ.

Από κει και πάνω, από τα 15τμ και πάνω, η μαμά εταιρεία, έχει ένα υπέροχο σαμπακι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εξαιρετική βάση για το 310. ;)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.486
Reaction score
80.099
Οδηγίες για όλες τις αποστάσεις ακρόασης

Οι μίνιμουμ απαιτήσεις μεγαφώνων των κυρίως ηχείων για κάλυψη μεσαίων και χαμηλομεσαίων:

Σε απόσταση ακρόασης 1,4-1,9 μέτρων (ή λιγότερο), κι ένα 6" αρκεί.
Σε απόσταση ακρόασης 2-2,4 μέτρων, θέλω 7" ή ακόμα καλύτερα 2 6".
Σε απόσταση ακρόασης 2,5-2,9 μέτρων, θέλω 8" ή ακόμα καλύτερα 2 7".
Σε απόσταση ακρόασης 3-3,4 μέτρων, θέλω 10" ή ακόμα καλύτερα 2 9".
Πάνω από 3,5 μέτρα, 12" ή 2 10-11".

Σε κάθε περίπτωση, το σαμπ είναι δεδομένο.

Τα τετραγωνικά μέτρα του χώρου, δεν απασχολούν διόλου στην επιλογή ηχείων, αλλά είναι καθοριστικά στην επιλογή σαμπ. Το σαμπ που παίρνουμε, το παίρνουμε για να γεμίζει όλο τον όγκο του ενιαίου χώρου όπου βρίσκεται ο χώρος ακρόασης.

Μίνιμουμ προδιαγραφή για μαξ εσπιελ κυρίως ηχείου (στο μέτρο):

Στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης, το μαξ εσπιελ στα 112 ντιμπι αρκεί.
Στα 2 μέτρα, 118.
Στα 3 μέτρα, 124.


Αυτά. ;)
(Χονδρικά. Εξαιρέσεις πολλές, που απλώς, ως "εξαιρέσεις", επιβεβαιώνουν τα χονδρικά, δε τα καταρρίπτουν)

σαμπ είναι το ηχείο που θα κληθεί να αναπαράγει το φάσμα τυπικά από 25 έως 60-80 κύκλους. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, το άνω όριο μπορεί να ανέβει κι άλλο, αλλά θα χρειαστεί ξεχωριστό σαμπ για κάθε ηχείο, τοποθετημένο μαζί με το κάθε ηχείο, διότι η κατευθυντικότητα θα είναι εμφανής. Σε καμία περίπτωση το κάτω όριο δε χρειάζεται να κατέβει κάτω από 25. Σε καμία. Ποτέ. Ληξις συζήτησης. Για να ξέρουμε τι είναι σαμπ. Τις αηδιες περί 10 και 15 κύκλων απόκρισης, δε θα τις συζητήσω ποτέ και με κανέναν τρόπο, και για κανένα λόγο. Επίσης δε θα συζητήσω ποτέ για την απόκριση συχνότητας του τουιτερ πάνω από τους 20 χιλιοκυκλους, και διόλου δε με απασχολεί αν δε παίζει πάνω από 18 χιλιοκυκλους. Αυτά είναι θέματα που δε σπαταλώ σάλιο. :p:D
Αν το σκεφτείς, παει χιλιάρικο και μέτρο, συν σαμπ.
Να βγάλουμε μια εξίσωση που θα υπολογίζει το κόστος σε ευρώ/απόσταση :lolsign:
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αν το σκεφτείς, παει χιλιάρικο και μέτρο, συν σαμπ.
Να βγάλουμε μια εξίσωση που θα υπολογίζει το κόστος σε ευρώ/απόσταση :lolsign:
Αν θες ακριβεια μονιτορ ναι.
Αν δεν σε πολυνοιαζει η απολυτη ακριβεια και εισαι και ΟΚ να μην ειναι ενεργα τοτε υπαρχουν λυσεις μπολικες σε πολυ χαμηλοτερο κοστος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.486
Reaction score
80.099
Αν θες ακριβεια μονιτορ ναι.
Αν δεν σε πολυνοιαζει η απολυτη ακριβεια και εισαι και ΟΚ να μην ειναι ενεργα τοτε υπαρχουν λυσεις μπολικες σε πολυ χαμηλοτερο κοστος.
Θα βάλουμε και συντελεστή στην εξίσωση να το λαμβάνει αυτό υπόψιν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.422
Αν δεν σε πολυνοιαζει η απολυτη ακριβεια και εισαι και ΟΚ να μην ειναι ενεργα τοτε υπαρχουν λυσεις μπολικες σε πολυ χαμηλοτερο κοστος.
Ειλικρινά, πολύ αμφιβάλλω για το αν υπάρχουν εφάμιλλες λύσεις σε χαμηλότερο κόστος από τα πακέτα των ενεργών.

Είναι σα να μου λες ότι αντί να πάρεις το ενεργό το ATC το 40-αρι, μπορείς να πάρεις το παθητικό και να επιλέξεις εσύ κατάλληλο ενισχυτή που να βγάζει ίδιο μαξ εσπιελ (κι ας μην είναι τονικά ουδέτερος) και να βγει σε μικρότερο κόστος η πρότασή σου και να την προτιμάς για κάποιο λόγο. Ειλικρινά αμφιβάλλω. Και υπόψιν πως το ενεργό έχει ενσωματωμένη δυνατότητα ισοσταθμισης, που είναι καλοδεχούμενο μπόνους. ;)

Αν θέλεις, κι αν δε βαριέσαι, άνοιξε νέο θέμα και δώσε κάποιες προτάσεις συνδυασμού παθητικών ηχείων και ενισχυτικων σε 10 πιθανά κοστολογια, που καλύπτουν σχεδόν κάθε περίπτωση, ας πούμε στα εξής: (συνολικό κόστος για 2 ηχεία + ενισχυτικά + απαραίτητες καλωδιώσεις + βάσεις ή ρακ, τα πάντα εντός τιμής, και θα θεωρείται μπόνους η παρουσία ντακ ή ασύρματης σύνδεσης ή άλλων δυνατοτήτων)

1. 250€
2. 500€
3. 750€
4. 1000€
5. 1.300 €
6. 1.600 €
7. 2.000 €
8. 3.000 €
9. 8.000 €
10. 15.000 €

Μπορείς να βάλεις κι άλλες κατηγορίες, δεν έχω περιορισμό.

Μπορούμε να το κάνουμε "επιστημονικά", δηλαδή για συγκεκριμένη απόσταση ακρόασης και συγκεκριμένα τετραγωνικά μέτρα χώρου ακρόασης για κάθε κατηγορία τιμής, ώστε να υπάρχει πραγματικά ορθή λύση κι όχι φλου.

Νομίζω πως σε κάθε κοστολογιο μπορώ να βρω λύση σε ενεργό ηχείο με αντικειμενικά υψηλότερες δυνατότητες αλλά και με μετρήσιμα υψηλότερη πιστότητα ήχου. Αν έχεις άλλη εκτίμηση, ιδού η Ρόδος... ;)

Φυσικά δεν υπόσχομαι τίποτα στις προτάσεις μου για εμφάνιση, ούτε για το αν θα έχουν λαμπατες χροιές ή ζεστά και μεταξένια πρίμα. ;)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.791
Μηνύματα
2.876.155
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top