Ενεργά ηχεία

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
γιατι ριχνεις τουλαχιστον 3 γυναικες μεσα σε ενα μηνα με αυτο...χαχααχχαχαχαχαχα!!!
[DOUBLEPOST=1485272290][/DOUBLEPOST]και το ειδα στο Σαββατο Κηφησια αλλα σε βαση τοποθετημενο στον τοιχο και δεν με τρελανε... με τα ποδια ειναι θεικο...
[DOUBLEPOST=1485272454][/DOUBLEPOST]κοιταξτε οπισθιο μερος...

a9.PNG
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Άλλος δίνει αυτά τα λεφτά, μόνο για ένα ενισχυτή 2*30, τι εννοείς; ;)

Η σειρά αυτή της dynaudio αποτελεί πλήρη ηχοσυστήματα κι όχι απλώς ηχεία, με απίστευτες ενσωματωμένες δυνατότητες.

Και δίνει 3 επιλογές στη σειρά, για 3 διαφορετικές αποστάσεις ακρόασης. :)
Review του 600XD:

http://www.computeraudiophile.com/content/744-dynaudio-focus-600-xd-loudspeaker-review/

(και επιτέλους, με μετρήσεις!)

Το postscript αφιερωμένο στον εαρ, που δείχνει το δάσος χρόνια τώρα:

"As an observation, the industry seems to focus on sample rate conversion algorithms, reclockers, de-blurring algorithms, etc., yet the majority of loudspeakers grossly distort the timing response of the audio signal arriving at one's ears. I look at loudspeakers as the “business end” of sound reproduction. It is, by orders of magnitude, the weakest link in any sound reproduction chain. Compare any speaker measurement to any component, electronic or software in the sound reproduction chain and it is plainly obvious, by orders of magnitude. I hope the industry focuses on loudspeaker technology to bring us more accurate sound."
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.719
Ωωω, θενκς! Μαζεμένα δε τα είχα:

each of the 4 guidelines

5.png




6.png


Trained listener I am, yes, mmmm...

Χαχαχαχαχα, πολύ ωραίος τύπος ο ριβγιούερ, ακούει σωστά ο άτιμος. ;)

Μου άρεσε και το αρεϊ του! ;)

Μπράβο νταποστ! Εύγε νέε μου! :)
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
@costas EAR δικαιωθηκες :hi: ! 4x150 w +dsp Ιμπερσιβ!
Woofer Amplifier Power: 2x 150 W
Midrange Amplifier Power: 150 W
Tweeter Amplifier Power: 150 W
δηλαδη, μολις προστεθηκε αλλο ενα "reference" ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.719
Και μόνο το περιστροφικό κομβίο που έχουν τα ηχεία αυτής της σειράς στην πλάτη, αρκεί για να θεωρηθεί εξαιρετική αγορά, και το έχω τονίσει δεόντως σε πολλά ποστ μου..

Φυσικά, η ασύρματη σύνδεση που προσφέρουν, σε συνδυασμό με DSP και δυνατότητα στριμινγκ χάι ρεζ αρχείων, τα κατατάσσει αυτομάτως και δικαίως στα σύγχρονα ηχεία κι όχι στις συσκευές του παλιατζή, όπως λατέρνες και τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα..

Όπως έχω ξαναπεί τόσες πολλές φορές που (ξέρω πως) γίνομαι βαρετός, το ηχείο στην εποχή μας οφείλει να έχει μίνιμουμ μία ψηφιακή είσοδο στην πλάτη..

Η δε τάξη λειτουργίας των ενισχυτικων σταδίων που συμπεριλαμβάνονται σ'αυτα, ούτε γνωρίζω ποια είναι, ούτε ενδιαφέρομαι να μάθω... Αυτές οι τακτικές επιλογής βάσει τάξης λειτουργίας, είναι παρατράγουδα του παρελθόντος και μόνο στις εκπομπές της Αννίτας Πάνια έχουν θέση.

Σας κοινοποίησα την εξέλιξη και παρουσία αυτών των ηχείων, πακέτο με τις εξελίξεις στην φίρμα (νέος σχεδιαστής ηχείων, νέο τμήμα R&D, εξαγορά εταιρείας δημιουργίας software βελτίωσης ήχου - ντιεσπι στην αργκό του φόρουμ μας) που δικαιολογούν τέτοιες υλοποιήσεις. Όπως στο χρηματιστήριο, η παρακολούθηση των μετοχών μιας εταιρείας συνδέεται με το τι γίνεται στην πραγματικότητα με αυτήν την εταιρεία... ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Πολύ ωραία όλα αυτά που αφορούν τα καινούρια ηχεία.
Αν κάποιος όμως που:
1. Δεν έχει σκοπό να αγοράσει καινούρια ηχεία.
2. Έχει ένα ζευγάρι αξιοπρεπή ηχεία βιβλιοθήκης 6 ωμ με 5,25 γούφερ για ακρόαση στα 40-60 εκατοστά
3. Έχει έναν 4κάναλο 4x100 watt @ 4 Ohm.
4. Έχει όρεξη για πειραματισμούς + DIY.

Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τα παραπάνω υλικά + μια πολυκάναλη κάρτα ήχου ή ένα miniDSP ή ένα DLCP και να μετατρέψει τα ηχεία του σε ενεργά;
Η βασική μου απορία είναι πώς θα διασφαλίσω την υγεία του τουίτερ μου από κάψιμο από DC. Σε σχέδιο στη σελίδα των miniDSP είδα ένα πυκνωτή σε σειρά με το σήμα. Αυτός δεν θα "βρωμίσει" την καθαρότητα της υλοποίησης;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.719
Αυτός που έχει όρεξη για diy projects, αν δεν έχει υπόβαθρο, είναι καταδικασμένος.

Αν αποκτήσει το θεωρητικό υπόβαθρο, θα βρει τις λύσεις, δεν έχει πρόβλημα.

Δυστυχώς όμως, η σε μεγάλη κλίμακα υλοποίηση ανάλογων προϊόντων από εταιρείες πολλών κυβικών, καταδικάζει την υλοποίηση του επίδοξου ντιούη σε αυξημένο συγκριτικά κοστολογιο, και χειροπιαστή απόδειξη είναι λόγου χάριν τα ηχεία της Μελίνας, που στα 200-κατι ευρώ το τεμάχιο, συμπεριλαμβάνουν από πολυενίσχυση και λυμένα όλα τα θέματα, μέχρι εγγύηση αντιπροσωπείας και σέρβις για ο,τι προκύψει.

Έχω δηλώσει κατ'επαναληψιν ότι το diy για λόγους κόστους, πέθανε, το θαψαν κιόλας. Στο diy μένει η χαρά της δημιουργίας, η απόκτηση γνώσης και η μοναδικότητα του αποτελέσματος. ;)

Στο κόστος του diy, παραδοσιακά δεν συνυπολογίζεται το κόστος της εργασίας, καθώς θεωρείται "χόμπι" ή "απόλαυση". Προσωπικά διαφωνώ εντόνως σε αυτή τη λογική, καθώς η εργατοώρες είναι λεφτά κι αν τις επενδύσεις στην εργασία σου θα λάβεις ευρωπουλα στην τσέπη..

Στο συγκεκριμένο λόγου χάριν παράδειγμα υπαρκτών μηχανημάτων που αναφέρεις, είμαι βέβαιος ότι η πώληση όλων αυτών των μηχανημάτων και η αγορά μόνο ενός νέου προϊόντος που εμπεριέχει όλα όσα χρειάζεσαι, είναι η οικονομικότερη λύση και η λύση με τον υψηλότερο λόγο απόδοσης προς κόστους.

Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση.

Προσωπικά, με σημαντικότατη εμπειρία σε diy υλοποιήσεις, έχω καταδικάσει εντελώς την ενασχόληση με diy εν έτει 2017 που διανύουμε, είτε σε ηχεία, είτε σε ενισχυτικά στάδια, είτε σε Ντακ είτε σε πικάπ, μέχρι και σε καλώδια ακόμα...

Κάποτε ήταν η πρακτική με τον (με διαφορά) υψηλότερο λόγο απόδοσης προς κόστους. Όχι πλέον. ;)
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Η ψυχή του πάρτι είσαι!

Άμα τα πουλήσω όλα αυτά που λες + όσα θα έδινα για miniDSP θα έχω στο χέρι 150 ευρώ.
Για πες 2 ενεργά σε αυτό το κόστος!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.719
1. ένα ζευγάρι αξιοπρεπή ηχεία βιβλιοθήκης 6 ωμ με 5,25 γούφερ
2. έναν 4κάναλο 4x100 watt @ 4 Ohm.
3. μια πολυκάναλη κάρτα ήχου ή ένα miniDSP ή ένα DLCP
4. ρελέ ή κύκλωμα soft start διασφάλισης υγείας του τουίτερ
5. Καλωδιώσεις, βύσματα, κουτιά, τρύπες, τζιμπράγκαλα
6. Εργατοώρες
Όλα αυτά μαζί είναι 150€?
Ξέρεις πόσο κοστίζει το μίνι ντιεσπι ή το ντιελσιπι; :gotcha:
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
1-2. Τί νόμιζες έχω, τίποτα ακριβό;
3. miniDSP 2χ4 μεταχειρισμένο στα 50 ευρώ. Τα άλλα, άστα ξέρω πόσο κάνουν, δεν τα πλησιάζω!
Το 4. δεν χρειάζεται, έχει soft start ο ενισχυτής.
5. Καλώδια-βύσματα έχω κάμποσα από τον πατέρα μου. Αλήθεια, οι τρύπες πόσο πάνε;:D Κουτί ποτέ δεν είχα.
6. Χόμπι είπαμε, άλλοι βάφουν στρατιωτάκια, άλλοι συλλέγουν γραμματόσημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.719
1-2. Τί νόμιζες έχω, τίποτα ακριβό;
3. miniDSP 2χ4 μεταχειρισμένο στα 50 ευρώ. Τα άλλα, άστα ξέρω πόσο κάνουν, δεν τα πλησιάζω!
Το 4. δεν χρειάζεται, έχει soft start ο ενισχυτής.
5. Καλώδια-βύσματα έχω κάμποσα από τον πατέρα μου. Αλήθεια, οι τρύπες πόσο πάνε;:D Κουτί ποτέ δεν είχα.
6. Χόμπι είπαμε, άλλοι βάφουν στρατιωτάκια, άλλοι συλλέγουν γραμματόσημα.
OK, κάνε χόμπι ή πάρε 2 τέτοια, όπως νομίζεις.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.603
Review του 600XD:

http://www.computeraudiophile.com/content/744-dynaudio-focus-600-xd-loudspeaker-review/

(και επιτέλους, με μετρήσεις!)

Το postscript αφιερωμένο στον εαρ, που δείχνει το δάσος χρόνια τώρα:

"As an observation, the industry seems to focus on sample rate conversion algorithms, reclockers, de-blurring algorithms, etc., yet the majority of loudspeakers grossly distort the timing response of the audio signal arriving at one's ears. I look at loudspeakers as the “business end” of sound reproduction. It is, by orders of magnitude, the weakest link in any sound reproduction chain. Compare any speaker measurement to any component, electronic or software in the sound reproduction chain and it is plainly obvious, by orders of magnitude. I hope the industry focuses on loudspeaker technology to bring us more accurate sound."

Ειναι υποχρέωση των πρωτοπόρων αυτών κατασκευαστών να ενσωματώσουν τον πολυκαναλο ήχο και το home cinema. Το δικαναλο πέθανε που λέει και ο Κεφάλας :roflmao:, το να πουλιούνται σημερα δικαναλα συστηματα ειναι homo erectus και τηλεοράσεις με καθολικούς σωλήνες που λέει και ο Εαρ.:fuckyou:
Σοβαρά παντως, ειναι κρίμα να κάνουν πως δεν βλέπουν την σταδιακή ενοποίηση home cinema και hifi με παραγωγή πληθώρας μουσικών έργων σε πολυκαναλο ήχο.

Ειναι πραγματικά άξιο απορίας πως δεν προσφέρουν ο καθενας την έξτρα συσκευή-controller, που συνδεόμενη με τα ψηφιακά ηχεία θα δίνει την δυνατότητα χρήσης σε πολυκαναλα setup και homecinema με την DA μετατροπή να γίνεται στο καθε ηχείο χωριστα. Η devialet μονο, απ όσο ξέρω...και αυτη δεν εχει HDMI εισόδους στο dialog, ούτε θα εχει πληρώσει φαντάζομαι δικαιώματα για τα διάφορα φορματ κινηματογραφικού ήχου.

Και μετα ειναι κατι εξωφρενικά ακριβοί AV prepro με ψηφιακές εξόδους. Αυτο.

Δεν εχω καμία αμφιβολία πως ο ανταγωνισμός θα οδηγησει γρήγορα την καθε Dynaudio να προσφέρει και αυτήν την δυνατότητα στους πελάτες της.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.719
Με τάπωσες!
Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου, το χόμπι έχει τη χαρά του, το είπα άλλωστε.
Πάντως καλού κακού, ρίξε μία ματιά τι λένε αυτοί που το πήραν, καθώς τα JBL-κια αυτά φεύγουν σα στραγάλια..
 

Y

Yiannis_B

Guest
..................

Έχω δηλώσει κατ'επαναληψιν ότι το diy για λόγους κόστους, πέθανε, το θαψαν κιόλας. Στο diy μένει η χαρά της δημιουργίας, η απόκτηση γνώσης και η μοναδικότητα του αποτελέσματος. ;)

Στο κόστος του diy, παραδοσιακά δεν συνυπολογίζεται το κόστος της εργασίας, καθώς θεωρείται "χόμπι" ή "απόλαυση". Προσωπικά διαφωνώ εντόνως σε αυτή τη λογική, καθώς η εργατοώρες είναι λεφτά κι αν τις επενδύσεις στην εργασία σου θα λάβεις ευρωπουλα στην τσέπη..

..................

Προσωπικά, με σημαντικότατη εμπειρία σε diy υλοποιήσεις, έχω καταδικάσει εντελώς την ενασχόληση με diy εν έτει 2017 που διανύουμε, είτε σε ηχεία, είτε σε ενισχυτικά στάδια, είτε σε Ντακ είτε σε πικάπ, μέχρι και σε καλώδια ακόμα...

Κάποτε ήταν η πρακτική με τον (με διαφορά) υψηλότερο λόγο απόδοσης προς κόστους. Όχι πλέον.
Τώρα τελευταία, έχω αρχίσει να ασχολούμε με racing drones. Αυτό το παρακάτω, το μικρούλι το κατασκεύασα μόνος μου (- με 1,2 κιλά thrust power ανά μοτεράκι, και συνολικό βάρος κάτω από μισό κιλό μαζί με την lipo, μικρό είναι μόνο στο μάτι ;) ).



Ναι, πουλάν έτοιμα τέτοια, πλέον, αλλά αυτά που φτιάχνουν οι racers DIY, είναι κανά εξάμηνο μπροστά σε προδιαγραφές, γιατί μπορούν να επιλέξουν τα πιο σύγχρονα υλικά, πριν αυτά ενσωματωθούν σε έτοιμα πακέτα.

Το σπορ είναι αρκετά νέο, και δεν έχουν προλάβει να τσιμπίσουν μερίδιο μεγάλες εταιρείες σαν την DJI π.χ.

Ίδια ήταν πριν μια πενταετία, η εικόνα στα drones φωτογράφησης και λήψης video. Έφτιαχνες μόνος σου την πλατφόρμα εναέριας φωτογράφησης, για να φτάσουμε σήμερα, να μην ασχολείται σχεδόν κανείς, όταν υπάρχουν drones σαν το Mavic, ή το Inspire.

Που θέλω να καταλήξω?

Ότι το DIY, είναι σε πολλές περιπτώσεις πρωτοποριακό, με αυτό που ασχολείται, άσχετα από την συνέχεια.

Και πάντα θα υπάρχει.


Ας μην ξεχνάμε πως ξεκίνησαν οι μοντούλες του Bruno, από ποιους έγινε γνωστός, πως ξεκίνησε το REW, το miniDSP, και πάει λέγοντας. :rolleyes:

Τέλος, ας μην ξεχνάμε το ποσοστό ανεργίας και τους μισθούς πείνας σήμερα, πριν μιλήσουμε για επένδυση "εργατοωρών" σε πραγματική εργασία και ευρώπουλα.

Εγώ και συ μπορεί να την σκαπουλάραμε μέχρι σήμερα, και να έχουμε πραγματικές δουλειές πάνω στο αντικείμενό μας, αλλά δυστυχώς είμαστε η εξαίρεση, και δεν ξέρω και για πόσο ακόμα. :whistling:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.907
Reaction score
77.524
Τώρα τελευταία, έχω αρχίσει να ασχολούμε με racing drones. Αυτό το παρακάτω, το μικρούλι το κατασκεύασα μόνος μου (- με 1,2 κιλά thrust power ανά μοτεράκι, και συνολικό βάρος κάτω από μισό κιλό, μικρό είναι μόνο στο μάτι ;) ).

άμα δεν το προσγειώσεις στο κεφάλι του Αβγδ...δίπλωμα δεν παίρνεις:p:roflmao::lol::roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.704
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top