Minidsp & Xanadu


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Πάνω που ήθελα να γράψω post 46 με πρόλαβες !!
Ναι λάθος θυμόμουν παραπάνω είναι.

Έλα βρε μετά τα 500 καλά είμαι :cool::punish:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.405
Reaction score
79.625
Πάνω που ήθελα να γράψω post 46 με πρόλαβες !!
Ναι λάθος θυμόμουν παραπάνω είναι
Οπότε αν λάβεις υπόψιν σου τα φίλτρα +12db στο dsp και το RT που βλεπουμε, ειναι λογικό να ενοχλει πανω απο τα 95db.
Αν δουμε και την αποσταση ακρόασης-ενισχυτικά και το ζορι που τραβουν απο το dsp, ε, τι κανει νιαου-νιαου κτλ κτλ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Αυτοί οι (τυπικοί) χρόνοι αντήχησης, έχουν (φυσιολογικά) οδηγήσει πολλούς ακροατές στην ισχυρή πεποίθηση ότι δεν επιθυμούν να ακούν "δυνατά" γιατί είναι ενοχλητικό, και υπό αυτές τις συνθήκες είναι, και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους.

Έτσι έλεγε κι ο ντιμιφουτ πριν λίγους μόλις μήνες, που είχε παρόμοιους χρόνους αντήχησης, και ήταν λογικό κι επόμενο.

Τώρα (που έχει συμμαζέψει τους χρόνους αντήχησης) δε του φτάνουν οι ενκορ στο τέρμα, άσε που δεν ενοχλεί τίποτα... :p

Παλιοζωη..:D
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Αυτά που ήθελα να συμμαζέψω, όταν πρωτοξεκίνησε αυτό το νήμα πριν από 4 μήνες , σε μεγάλο βαθμό επετεύχθη.
Μετά τα 85db peak δε συμμαζεύεται, αρχίζει η φασαρία. Μετά τα 95db peak είναι θόρυβος.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου όμως τόσο δυνατά, σε πολυκατοικία είμαι και στο ενοίκιο. Για αυτό υπάρχουν και τα ακουστικά.

Μου ήρθε ιδέα τώρα !!
Στην άλλη γωνία από το σαλόνι υπάρχει ένα σετ ντραμς. Θα μετρήσω peak στο 1 μέτρο !!
Μετά την κιθάρα, το ξυλόφωνο, φλογέρα, ακορντεον, βιολί τέσπα θα μαζέψω ό,τι βρω να τα μετρήσω
 
Last edited:










zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κιθάρα 110db
Ξυλόφωνο 105 db
Ακορντεόν 110db
Το βιολί βαριέμαι να το κατεβάσω αλλά σίγουρα στα 110db θα είναι και αυτό

Μερικές λεπτομέρειες,
  • Το umik είναι καλιμπραρισμένο μέχρι τα 110 db, από εκεί και πάνω μην παίρνεις και όρκο.
  • Οι τιμές που μετράς ειδικά στην drums περιλαμβάνουν και την ενίσχυση του χώρου αναγκαστικά.
  • Δεν ξέρω αν έχει νόημα η μέτρηση στο 1m μιας και μια ορχήστρα δεν θα την ακούσεις ποτέ από τον ένα μέτρο. Μια λογική απόσταση για να μετρήσεις τα όργανα είναι στα 5-10 μέτρα ανάλογα με την αίθουσα, προσεγγίζοντας έτσι την ιδανική θεωρητικά θέση όταν ακούς μια ορχήστρα unplugged.

Ακορντεόν 110db ?????
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.405
Reaction score
79.625
Ναι, μπορεί να μην ήταν 125db η ντραμς...ή 130...μπορεί να ήταν ας πούμε 128, ή 123. Λες να ήταν 111:);

Και η ενίσχυση από τον χώρο ισχύει και για το σύστημα αναπαραγωγής.

Τέλος όσον αφορά την απόσταση από την ορχήστρα για unplugged καλά είναι 4-5 μέτρα, αλλιώς δεν σε βάλανε σε καλό τραπέζι στο μπαράκι.....Βαλτα να παίξουν και όλα μαζί να δούμε, όχι ένα-ένα όργανο

Ο,τι και να πούμε Χάρη, δεν φτάνουν τα 30βαττακια της λαμπίτσας. Ουτε για πλάκα. Να τελειώνει αυτό το παραμύθι
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Ε καλά εντάξει την πλάκα μας κάνουμε αλλά...
βγαίνουν και κάποια συμπεράσματα.

Δεν νομίζω να υπάρχει όργανο κάτω από 100db. Άλλο τι ακούει ο μουσικός. Ο μουσικός ¨κάθεται¨ πάντα πίσω ή δίπλα από το ηχείο του οργάνου. Αυτό είναι βασικό. Εξαίρεση - πρόβλημα είναι τα κρουστά για αυτό σε όλα τα κρουστά υπάρχουν ¨σιγαστήρες¨ . Για να κάνεις εξάσκηση. Π.χ. στα ντραμς βάζεις κάτι επιφάνειες από πάνω για να μην δονείται η μεμβράνη , στο πιατίνι ζελοτέιπ και ένα κομμάτι ρικοφον εκεί που χτυπάει η μπαγκέτα, στο ξυλόφωνο άλλες μπαγκέτες.

Το πρόβλημα είναι πάντα τα κρουστά. Είναι πολλά τα db και ο όγκος που βγάζουν. Σίγουρα δεν μπαίνουν σε δωμάτιο. Δλδ άμα κάνουμε ενα live unplugged στο σαλόνι δεν θα ακούσει κανένας τίποτα , μόνο ο ντράμερ θα περάσει καλά. Μετά είναι τα πνευστά, αυτοί τουλάχιστον δεν ακούν πόσο δυνατά παίζουν !! Από αυτή την άποψη ναι είναι εντελώς άκυρο να μετράμε όργανα σε ένα δωμάτιο.


Το ακορντεόν γιατί σου κάνει εντύπωση; Δεν έχει τύχη να ακούσεις κάποιο μουσικό του δρόμου; Πας δυο τετράγωνα πιο πέρα και ακόμα ακούγεται.

Edit: Η σύζυγος είναι η μουσικός στο σπίτι, εγώ είμαι άσχετος. Ευτυχώς λείπει και δεν βλέπει τι μ%λ£κίες κάθομαι και κάνω
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.003
Members
37.944
Νεότερο μέλος
belg1960
Top