Minidsp & Xanadu

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μερικές λεπτομέρειες,
  • Το umik είναι καλιμπραρισμένο μέχρι τα 110 db, από εκεί και πάνω μην παίρνεις και όρκο.
Σωστός.
Και είναι ένα μόνο από τα πράγματα που ξεχωρίζουν τα απλά (αλλά χρήσιμα) καλιμπραρισμένα μικροφωνα από τα πραγματικά επαγγελματικά εργαλεία.
Αλλά τα όσα έγραψε δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα.


...
Ακορντεόν 110db ?????
Αν παίζεις δυνατά, αμέ.



Ε καλά εντάξει την πλάκα μας κάνουμε αλλά...
βγαίνουν και κάποια συμπεράσματα.

Δεν νομίζω να υπάρχει όργανο κάτω από 100db. Άλλο τι ακούει ο μουσικός. Ο μουσικός ¨κάθεται¨ πάντα πίσω ή δίπλα από το ηχείο του οργάνου. Αυτό είναι βασικό. Εξαίρεση - πρόβλημα είναι τα κρουστά για αυτό σε όλα τα κρουστά υπάρχουν ¨σιγαστήρες¨ . Για να κάνεις εξάσκηση. Π.χ. στα ντραμς βάζεις κάτι επιφάνειες από πάνω για να μην δονείται η μεμβράνη , στο πιατίνι ζελοτέιπ και ένα κομμάτι ρικοφον εκεί που χτυπάει η μπαγκέτα, στο ξυλόφωνο άλλες μπαγκέτες.

Το πρόβλημα είναι πάντα τα κρουστά. Είναι πολλά τα db και ο όγκος που βγάζουν. Σίγουρα δεν μπαίνουν σε δωμάτιο. Δλδ άμα κάνουμε ενα live unplugged στο σαλόνι δεν θα ακούσει κανένας τίποτα , μόνο ο ντράμερ θα περάσει καλά. Μετά είναι τα πνευστά, αυτοί τουλάχιστον δεν ακούν πόσο δυνατά παίζουν !! Από αυτή την άποψη ναι είναι εντελώς άκυρο να μετράμε όργανα σε ένα δωμάτιο.


Το ακορντεόν γιατί σου κάνει εντύπωση; Δεν έχει τύχη να ακούσεις κάποιο μουσικό του δρόμου; Πας δυο τετράγωνα πιο πέρα και ακόμα ακούγεται.

Edit: Η σύζυγος είναι η μουσικός στο σπίτι, εγώ είμαι άσχετος. Ευτυχώς λείπει και δεν βλέπει τι μ%λ£κίες κάθομαι και κάνω
Έτσι.
Γι 'αυτό και ακόμα και οι μουσικοί που παίζουν ακουστικά όργανα, αν δε χρησιμοποιούν ειδικές ωτοασπίδες αποκτούν προβλήματα ακοής.



...

Το ακορντεόν γιατί σου κάνει εντύπωση; Δεν έχει τύχη να ακούσεις κάποιο μουσικό του δρόμου; Πας δυο τετράγωνα πιο πέρα και ακόμα ακούγεται.

Edit: Η σύζυγος είναι η μουσικός στο σπίτι, εγώ είμαι άσχετος. Ευτυχώς λείπει και δεν βλέπει τι μ%λ£κίες κάθομαι και κάνω
Έτσι.
Και μια και μιλάμε για μουσικούς του δρόμου, για ακούστε κλαρίνο από κοντά ή ντέφι.
Ή τουμπερλέκι που έλεγε κι ο EAR...

@Περαστικός είσαι Αθήνα;
Γιατί έχω μετρητικό μικρόφωνο που ανεβαίνει σε σοβαρά dB.
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω μετρήσεις Max SPL από high performance drums και ηλεκτρικά μπάσσα / κιθάρες.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το ακορντεόν γιατί σου κάνει εντύπωση; Δεν έχει τύχη να ακούσεις κάποιο μουσικό του δρόμου; Πας δυο τετράγωνα πιο πέρα και ακόμα ακούγεται.
Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι μπορεί να παίζει τόσο δυνατά. Ίσως γιατί έχει "γλυκό" ήχο.

Παρεμπίπτοντος έχω ένα φίλο που έχει τρέλα και μαθαίνει ακορντεόν. Μάλιστα έχει αγοράσει ένα κορυφαίο ακορντεόν. Όταν μου είπε πόσο κάνει κόντεψα να λιποθυμήσω (12.000 €).
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
@Περαστικός είσαι Αθήνα;
Γιατί έχω μετρητικό μικρόφωνο που ανεβαίνει σε σοβαρά dB.
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω μετρήσεις Max SPL από high performance drums και ηλεκτρικά μπάσσα / κιθάρες.
Λάρισα είμαι. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε σοβαρές μετρήσεις από όργανα.
Για ντραμς μαντεύω 140 στο 1μ.

Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει τεράστια διαφορά και στα db ανάμεσα σε ενα φτηνό και ενα ακριβό όργανο. Τις προάλες ήμουν σε φίλο με μουσικά όργανα και επαγγελματικό ήχο .¨Δοκίμασα¨ κάτι ντραμς εκμάθησης, κινέζικης προέλευσης των 500€. Σαν να χτυπάς κουβαδάκια ακουγόταν.

Στο θέμα μας τώρα μόλις παρατήρησα ότι η διαφορά ανάμεσα στην μία μνήμη του dsp με τα φίλτρα και στην άλλη χωρίς, είναι ακριβώς 5db.
Δλδ το έχω στην μνήμη 1 που έχω περάσει τα φίλτρα. Το volume σταθερό δείχνει peak 85db.
Το βάζω στην μνήμη 2 που απλός εκτελεί χρέη προ χωρίς φίλτρα και το peak, χωρίς να πειράξω το volume ανεβαίνει 5db.
Έξυπνο το μαραφέτι !!

ΥΓ: Πλάκα πλάκα κάπου έχω και ένα κλαρίνο
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
:roflmao::roflmao::roflmao:

2Χ30 σου λέει ο άλλος :gotcha:

:roflmao::roflmao::roflmao:
Το πρόβλημα Δημήτρη είναι ότι ΚΑΚΟΣ έχει συνδεθεί η έννοια ένταση με την έννοια του ρεαλισμού.

Το Hi-end έχει να κάνει με τον ρεαλισμό (ποιότητα, αληθοφάνεια) και σε δεύτερη μοίρα με την ένταση.

Για παράδειγμα όταν ακούς ένα Steinway από τα 8 μέτρα δεν είναι λιγότερο ρεαλιστικό από ότι αν το ακούς από τα 4 μ. Τώρα αν εσένα σου αρέσει να το ακούς από τα 4μ και εμένα από τα 8μ είναι άλλο θέμα.

Στην περίπτωση του ηχοσυστήματος θα πρέπει πρώτα να διασφαλίσεις ότι το Steinway δεν ακούγεται σαν Yamaha, έστω και στα 8μ και αφού το πετύχεις αυτό, τότε ναι αν μπορείς (χώρος & μηχανές) να πας σε fullscale διατηρώντας πάντα την ποιότητα τότε ναι, ποιος δεν το θέλει αυτό.

Η ένταση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την ποιότητα γιατί είναι δευτερεύον στοιχείο του ρεαλισμού.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Δεν υπάρχει fullscale , αυτό που λέω τώρα είναι μπέρδεμα αλλά ξανασκεφτείτε το παράδειγμα του δωματίου που ανέφερα πριν.
ΑΝ μαζευτούν όλοι στο σαλόνι μου θα είναι fullscale ή σκέτη φασαρία.
Είναι πάντα θέμα ηχοληψίας, τα όργανα δεν είναι καλιμπραρισμένα στην ίδια ένταση.

Υπάρχει λόγος που σε μια συμφωνική μπαίνει το κάθε όργανο σε κάθε θέση και φυσικά το πλήθος των οργάνων
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.487
Reaction score
80.105
Το πρόβλημα Δημήτρη είναι ότι ΚΑΚΟΣ έχει συνδεθεί η έννοια ένταση με την έννοια του ρεαλισμού.

Το Hi-end έχει να κάνει με τον ρεαλισμό (ποιότητα, αληθοφάνεια) και σε δεύτερη μοίρα με την ένταση.

Για παράδειγμα όταν ακούς ένα Steinway από τα 8 μέτρα δεν είναι λιγότερο ρεαλιστικό από ότι αν το ακούς από τα 4 μ. Τώρα αν εσένα σου αρέσει να το ακούς από τα 4μ και εμένα από τα 8μ είναι άλλο θέμα.

Στην περίπτωση του ηχοσυστήματος θα πρέπει πρώτα να διασφαλίσεις ότι το Steinway δεν ακούγεται σαν Yamaha, έστω και στα 8μ και αφού το πετύχεις αυτό, τότε ναι αν μπορείς (χώρος & μηχανές) να πας σε fullscale διατηρώντας πάντα την ποιότητα τότε ναι, ποιος δεν το θέλει αυτό.

Η ένταση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την ποιότητα γιατί είναι δευτερεύον στοιχείο του ρεαλισμού.
Όσο και διαλλακτικός να θέλω να γίνω (διαφωνώ κάθετα στο "δευτερεύον στοιχείο"), δεν μπορώ να δεκτώ σε καμία περίπτωση απόλαυση σε μέση στάθμη λιγότερο από 87-88db. Άρα ασυμπιεστες κορυφές σε κλασική +20, δηλαδή 107-108 db.
Καλύτερη τιμή δεν μπορώ να κάνω.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλύτερη τιμή δεν μπορώ να κάνω.
Καντε μια προσπαθεια γιατρε, κριση εχουμε, μας τα εχει παρει ολα η εφορια και ο ΟΑΕΕ, δεν εχουμε να ταισουμε τα παιδακια μας, εστω δοσεις με καρτα, 20dB το μηνα (χωρις τους τοκους).
:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.615
Reaction score
126.506
118
Αφήστε το βρε τα κρουστά δε παλεύονται σε δωμάτιο.
Παλεύονται.
Από πχ τα Άνταμ που βαρέθηκα να σας δείχνω ότι ξεπερνούν τα 130 dB χαλαρά.
Από τα μεγάλα τζενελεκ, από τα μεγάλα ATC, από ηχεία με SPL, όχι κολοκύθια.

Από τα JBL του Στάθη. Με βατ από πίσω, όχι με πορδες, με πορδες ούτε αβγά δε βάφονται..
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Θα είχε ενδιαφέρον το εξής ''πείραμα'', ίσως θα μπορούσε να το κάνει ο Mr @Alex_Zapantis :
Να βάλει ντραμς σε ένα ''δωμάτιο'', μικρόφωνο στο 1μ και ηχογράφηση. Ας πούμε 2 - 3 χτυπήματα της μπότας.
Μετά να βάλει την ηχογράφηση να την παίξει ενα ηχείο και να το ηχογραφήσει και αυτό.
Να συγκρίνουμε τις δυο ηχογραφήσεις.
Πολύ αμφιβάλω αν το ηχείο θα μπορέσει να αναπαράξει το peak. Από τα 4 χαρακτηριστικά του ήχου στην ατάκα είναι που θα τα βρει σκούρα.

Παλεύονται.
Από πχ τα Άνταμ που βαρέθηκα να σας δείχνω ότι ξεπερνούν τα 130 dB χαλαρά.
Από τα μεγάλα τζενελεκ, από τα μεγάλα ATC, από ηχεία με SPL, όχι κολοκύθια.

Από τα JBL του Στάθη. Με βατ από πίσω, όχι με πορδες, με πορδες ούτε αβγά δε βάφονται..
110 db+ και στον τέλειο χώρο να τα ακούσεις, χωρίς πολλά στάσιμα δλδ, στο τέλος θα τρέχεις στους γιατρούς με προβλήματα ακοής

Επίσης δεν έχει κανένα νόημα να ορίζουμε ως ρεαλιστική στάθμη τα db των κρουστών. Ας πούμε τώρα ακούω το clocks - Coldplay. Αν βάλεις σε ενα δωμάτιο, ντραμς - πιάνο - φωνή δεν θα ακούς τίποτα. Είναι θέμα ηχοληψίας για να έρθουν οι εντάσεις σε μια ισορροπία. Τα κρουστά είναι πάντα τα πιο κατεβασμένα, δε γίνεται αλλιώς.
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όσο και διαλλακτικός να θέλω να γίνω (διαφωνώ κάθετα στο "δευτερεύον στοιχείο"), δεν μπορώ να δεκτώ σε καμία περίπτωση απόλαυση σε μέση στάθμη λιγότερο από 87-88db. Άρα ασυμπιεστες κορυφές σε κλασική +20, δηλαδή 107-108 db.
Καλύτερη τιμή δεν μπορώ να κάνω.
Δικαίωμά σου βεβαίως να φλερτάρεις με την κώφωση.

Tι θα πει ασυμπίεστες κορυφές στα 108 db και πως τις ξεχωρίζουμε από τις συμπιεσμένες στην ίδια πάντα ένταση?

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.487
Reaction score
80.105
Δικαίωμά σου βεβαίως να φλερτάρεις με την κώφωση.

Tι θα πει ασυμπίεστες κορυφές στα 108 db και πως τις ξεχωρίζουμε από τις συμπιεσμένες στην ίδια πάντα ένταση?

Μου φαινεται περίεργο που αγνοείς 1.τι ειναι η κορυφή, 2.η ασυμπιεστη κορυφή και το 3.γιατι ο πίνακας που έβαλες δεν εχει σχέση με τη συζητηση, μιας και αναφέρεται σε έκθεση/χρονο (δες την δεξιά στήλη) και όχι σε στιγμιαίες κορυφές.

Πιστεύω πως δεν τα αγνοείς ολα αυτα. Ξέρω πως ξέρεις.
Νομίζω πως απλως προσπαθείς να μην κακοκαρδισεις φίλους σου που κάνουν κακές επιλογές.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Μάλλον ο Χάρης αναφέρεται στο πίνακα που λέει ''85 - 90 hearing damage''
Πάντως κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια έρευνα που έλεγε ότι τα db δεν είναι πρόβλημα γιατί ο εγκέφαλος μετά από λίγο αρχίζει και κατεβάζει volume.Μετά θέλει κάποιες ώρες να επανέλθει. Μηχανικά το τύμπανο έχει κάποιες αντοχές πριν σπάσει αλλά δεν θυμάμαι καθόλου που είναι
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Δεν το αγνοώ, απλός βάση του πίνακα, λέει ότι είναι ενοχλητικό. Μετά από κάποιες ώρες (8) μπορεί να σου προκαλέσει βλάβη ( πάλι αμφιβάλω για αυτό).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.487
Reaction score
80.105
Δεν το αγνοώ, απλός βάση του πίνακα, λέει ότι είναι ενοχλητικό. Μετά από κάποιες ώρες (8) μπορεί να σου προκαλέσει βλάβη ( πάλι αμφιβάλω για αυτό).
Μην αμφιβάλλεις, ισχύει.
Αν ακούς 8 ώρες τη μερα στα 85db μέσης στάθμης (όχι στιγμιαίες κορυφές) αρχίζεις να κινδυνεύεις μακροπρόθεσμα.

Αδύνατον εκτός και αν ασχολείσαι επαγγελματικά με τη μουσική, ή είσαι πάμπλουτος άεργος.

Αν μιλάμε για θόρυβο στον χώρο εργασίας μπορει προφανως να μην ειναι μουσική (διαφορετική συζητηση).
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Ο,τι και να λετε, πανω απο 85db σε σπιτι στα 3+μ ειναι ενοχληση αρχικα και μετα ανυποφορη ενοχληση και μη οποια απολαυση. Μια "μποτια" εριξα προ καιρου στον Περαστικο κι επεσαν οι ...σοβαδες:):):)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.487
Reaction score
80.105
Όχι, φταίει το RT60, ή καποια χαρακτηριστικά του ηχοσυστήματος.

Όχι,όχι, και παλι όχι.

Στήστε σε χώρο με αξιοπρεπές RT60 ενα αξιοπρεπές μέτριο σύστημα (δεν μιλάω για πανάκριβες επιλογές), και δεν θα ειναι ενόχληση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.802
Μηνύματα
2.876.668
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top