Minidsp & Xanadu

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.614
Reaction score
126.490
Από τους 80 κύκλους μέχρι τους 200, δείχνουν να είναι σε ανάποδη φάση.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Από τους 80 κύκλους μέχρι τους 200, δείχνουν να είναι σε ανάποδη φάση.
Αν ήταν ανάποδα θα μου το έκανε και χωρίς φίλτρα. Μαλλον τα φίλτρα προσθέτουν καθυστέρηση.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
5
Δεν έχω και τις πολλές εμπειρίες για να τα συγκρίνω. Επειδή νεότερος δούλευα νυχτερινές ώρες, πιο πολύ έχω ακούσει επαγγελματικό ήχο παρά οικιακό hi- fi. Εκεί είναι που καταλαβαίνεις ότι την διαφορά την κάνει πρώτα ο ηχολήπτης και μετά τα μηχανήματα. Δεν θα ξεχάσω κάτι πιτσιρικάδες (25άρηδες και αν), δύο από αυτούς εκτός από μουσικοί ήταν και ηχολήπτες σπουδαγμένοι, Αγγλία. Όταν τελείωσαν το sound check κοιταζόμασταν με το αφεντικό σαν βόδια, δεν είχαμε ξανακούσει τέτοιο αποτέλεσμα. Edit: Αυτός είναι και ο λόγος που την ψάχνω με το minidsp. Χωρίς ''ηχοληψία'' τα μηχανήματα και 50.000€ να κάνουν δε παίζουν στις δυνατότητες τους αν δεν τα κουρδίσεις.
Σπίτι δεν άκουγα, ήθελα την ησυχία μου.
Τα Xanadu έχουν το πολύ σοβαρό μειονέκτημα του ενισχυτή. Αν τα ακούσεις με χάλια ενισχυτή παίζουν σαν ψαροκασέλες με μεγάφωνα. Για μεταχειρισμένο ηχείο 500€ που είναι περίπου η τιμή του σήμερα είναι τσάμπα.
Με 500€ σε καινούργιο παίρνεις ένα χαζοκούτι με μεγάφωνα που τσιρίζουν.
Φίλε μου συγνώμη, για την παρέμβαση, αλλά μία που αναφέρες τα xanadu, είναι να τα πάρω από ένα φίλο που τα δίνει, έχω ένα yamaha rxv1500 , και ακούω δικαναλο παρόλο που είναι πολυκάναλο, θα παίζουν καλά τα ηχεια; Ευχαριστώ
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Φίλε μου συγνώμη, για την παρέμβαση, αλλά μία που αναφέρες τα xanadu, είναι να τα πάρω από ένα φίλο που τα δίνει, έχω ένα yamaha rxv1500 , και ακούω δικαναλο παρόλο που είναι πολυκάναλο, θα παίζουν καλά τα ηχεια; Ευχαριστώ
Που κολλάει η συγνώμη βρε ; !!
http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v1500_black__u/
Εαν εννοείς αυτόν , όχι δεν θα παίξουν στις δυνατότητές τους.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Φίλε μου συγνώμη, για την παρέμβαση, αλλά μία που αναφέρες τα xanadu, είναι να τα πάρω από ένα φίλο που τα δίνει, έχω ένα yamaha rxv1500 , και ακούω δικαναλο παρόλο που είναι πολυκάναλο, θα παίζουν καλά τα ηχεια; Ευχαριστώ
Να σου απαντησω μιας και ακουσα τα Xanadu και με τα ενισχυτικα του Περ. αλλα και με τον hegel h360: ΜΗΝ τολμησεις καν!!! Ειναι φαγανα και θελουν μπουνιες απο ισχυ!
 

Μηνύματα
76
Reaction score
5
Να σου απαντησω μιας και ακουσα τα Xanadu και με τα ενισχυτικα του Περ. αλλα και με τον hegel h360: ΜΗΝ τολμησεις καν!!! Ειναι φαγανα και θελουν μπουνιες απο ισχυ!
Τόσο χάλια ε; Έχω έναν τελικό adcom gfa 545ii, παροπλισμένο, θα κάνει τίποτα εάν το συνδεσω με το yamaha;
 


Μηνύματα
76
Reaction score
5
Τόσο χάλια ε; Έχω έναν τελικό adcom gfa 545ii, παροπλισμένο, θα κάνει τίποτα εάν το συνδεσω με το yamaha;
Είχα τα b&w 604 s3 ,και τα πούλησα και αυτός που τα πήρε μου έδωσε τα xanadu. τα b&w ήθελα να τ αλλάξω γιατί πήγα σε σπίτι 30τμ και δε χωρούσαν.
[DOUBLEPOST=1480799409][/DOUBLEPOST]
Βαλε τον και πες μας, πιστευω ΝΑΙ!!
Του 1988, θέλει πυκνωτές νομίζω
 


Μηνύματα
76
Reaction score
5
Που κολλάει η συγνώμη βρε ; !!
http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v1500_black__u/
Εαν εννοείς αυτόν , όχι δεν θα παίξουν στις δυνατότητές τους.
Ναι αυτόν έχω, απ το νακα τον πήρα, μαζί με τα b&w 604s3 , τα έπαιζε καλά σύμφωνα με τα δικά αυτιά. Μου τον πρότειναν τότε ότι έχει καλά ρεύματα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
http://www.avmentor.gr/reviews/group_test_pre_power_amps_4k_2011_9.htm
Αυτός είναι ο καλύτερος τελικός για οποιοδήποτε ηχείο.
Δοκίμασε με τον adcom σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα από τον πολυκάναλο. Ο yamaha απλά δεν κάνει.
Ο Adcom μπορεί και να τα οδηγήσει μέχρι 90 db
 

Μηνύματα
76
Reaction score
5
Μαλλον - αλλα ακουσε τον οπως ειναι
Τον είχα συνδέσει με τα b&w 604 s3, αλλά δε μ άρεσε ο ήχος, με το yamaha ,παιζαν καλύτερα με διαφορά!
[DOUBLEPOST=1480800146][/DOUBLEPOST]
http://www.avmentor.gr/reviews/group_test_pre_power_amps_4k_2011_9.htm
Αυτός είναι ο καλύτερος τελικός για οποιοδήποτε ηχείο.
Δοκίμασε με τον adcom σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα από τον πολυκάναλο. Ο yamaha απλά δεν κάνει.
Ο Adcom μπορεί και να τα οδηγήσει μέχρι 90 db
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη γνώμη σου, δε έχω χρήματα να αλλαζω ενισχυτες, οπότε αναγκαστικά θα τα παίξω με το πολυκάναλο και ότι παίξει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.498
Reaction score
50.829
Τόσο χάλια ε; Έχω έναν τελικό adcom gfa 545ii, παροπλισμένο, θα κάνει τίποτα εάν το συνδεσω με το yamaha;
- θα τα οδηγήσει αλλά ο ήχος θα είναι σκληρός , ο 545 έχει διπολικά τρανζίστορ , καμμία σχέση με την σειρά 5.000 που φοράνε μόσφετ ( έχω και τους δύο )
 

Μηνύματα
76
Reaction score
5
Με τον πολυκάναλο yamaha rxv1500 παίζουν καλύτερα, ο adcom θέλει πυκνωτές, τον εχω, 22 χρόνια
- θα τα οδηγήσει αλλά ο ήχος θα είναι σκληρός , ο 545 έχει διπολικά τρανζίστορ , καμμία σχέση με την σειρά 5.000 που φοράνε μόσφετ ( έχω και τους δύο )
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
1/6 smoothing?

Βαλε και τα δυο ηχεία ξέχωρα..
Καλημέρα Δημήτρη.
Smothing 1/6
Μόνο το δεξί είναι, πάνω που είπα να ανεβάσω μετρήσεις δέχτηκα ''έφοδο''. Το απόγευμα θα ανεβάσω και τις υπόλοιπες ( αν με αφήσουν τα αφεντικά του σπιτιού).
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.723
Reaction score
10.539
Αχ τα αυτάκια μου !!!
Όλες σε στέρεο είναι , ότι ακούω στην θέση ακρόασης
Χωρίς φίλτρα:
Αρχική.jpg


Με φίλτρα
Μέτρηση.jpg


και οι δυο μαζί
Σύγκριση.jpg


Τα φίλτρα είναι από τα χεράκια μου, από τον κήπο μας. Το REW καλή δουλειά κάνει αλλά με το χέρι μπορείς και καλύτερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.486
Reaction score
80.102
Βαλε και left right στο ίδιο διαγραμμα.
Έτσι ανα 5db να στρώσει ο Κεφαλας.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.798
Μηνύματα
2.876.485
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top