BARF - συνταγή ala Costas EAR

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Προτού ξεκινήσω, να ξεκαθαρίσω το περιεχόμενο του θρεντ:

Δεν είναι του παρόντος θρεντ ούτε η ανάλυση της έννοιας και της φιλοσοφίας του BARF, ούτε τα οφέλη, ούτε το γιατί χρησιμοποιείται κάθε συστατικό, καθώς όλα έχουν την εξήγησή τους, την οποία προφανώς γνωρίζω, αλλά θα πάει πολύ μακριά η βαλίτσα.

Οπότε απλώς σας παρουσιάζω μία συνταγή που κατέληξα για το σκύλο μου, μετά από (προφανώς) πολύ ψάξιμο και οδηγίες και από Έλληνες κατασκευαστές BARF, και από εκπαιδευτές και εκτροφείς που ταΐζουν μόνο με BARF.

Πάμε λοιπόν! 8-)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Η πρώτη ύλη είναι η κότα.
Και αποτελεί το βασικό συστατικό της συνταγής.

Οπότε πάμε στην προμήθεια της κότας.
Εδώ έχουμε 2 όψεις του ίδιου νομίσματος:

IMG_20170209_151122.jpg


Μέσα στα χαρτόκουτα είναι αυτό που αποκαλείται "πάστα" και μέσα στη σακούλα αυτό που αποκαλείται "κόκκαλα" στη γλώσσα των σφαγείων.

Τι είναι τα κόκκαλα; Είναι το υπόλοιπο που μένει από την κότα, αφού κοπούν τα φιλέτα που συσκευάζονται στις τυπικές συσκευασίες που θα βρείτε στα σούπερ μάρκετ ως νωπή κότα.

Ας το δούμε τι περιέχει:

IMG_20170209_162742.jpg


IMG_20170209_164240.jpg


IMG_20170209_165845.jpg


Όπως βλέπετε, περιέχει φτερούγες πλήρεις, λαιμούς πλήρεις με τις πέτσες, καρδιές, πέτσες, κώλους με όλο το γύρω κρέας και λίπος, και φυσικά τα κόκκαλα της κότας. Ουσιαστικά η κότα χωρίς το καθαρό κρέας από το στήθος και το μπούτι, τα οποία γίνονται φιλέτα για ανθρώπινη κατανάλωση.

Οι σφαγείς παραλαμβάνουν καθημερινά τις φρέσκες κότες, τις κόβουν και αφού αφαιρέσουν τα φιλέτα για να παν στα σουπερμάρκετ για νωπή κότα, μένει αυτό το υπόλειμμα, που ονομάζεται κόκκαλα.

Αυτό πωλείται στα 15 λεπτά το κιλό, οπότε η σακούλα που πήρα, η οποία ζύγιζε 20 κιλά, μου κόστισε 3 €.

Ναι, 3 €. Δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Φρεσκοτατη κότα, της ημέρας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτό το κόβω σε μικρά κομμάτια, για να αποθηκεύεται εύκολα σε τάπερ, και μπαίνει στον καταψύκτη, όπου μένει τουλάχιστον 3 μέρες πριν την κατανάλωση.

Δηλαδή το βγάζω να ξεπαγώσει, και όπως είναι, ωμό και ζουμερό, το δίνω στο σκύλο μου.

Έχω μπεί αρκετές φορές στον πειρασμό, επειδή ακριβώς είναι φρεσκότατα, και κάποιες φορές έβγαλα καμιά 20-αρια φτερούγες και τις πέταξα στο φούρνο με πατάτες, μιαμ μιαμ... 15 λεπτά το κιλό, έχει πολύ πλάκα! Χαχαχαχαχα

Πόσο τρώει ο σκύλος; Γύρω στο 3-5% του βάρους του την ημέρα, σε 2 δόσεις.

3-5%, αναλόγως ηλικίας, δραστηριότητας, μεταβολισμού, εξωτερικών συνθηκών κλπ.

Δηλαδή ένα σκυλί 10 κιλών θα φάει 300-500 γραμμάρια τη μέρα, σε 2 δόσεις.

Αυτά τα κόκκαλα, αν δε τα αγοράσω εγώ ή άλλος κόσμος την ίδια μέρα που τα κόβουν, προφανώς δε τα πετάνε οι σφαγείς. Τα στέλνουν το μεσημέρι της ίδιας μέρας σε τμήμα επεξεργασίας, όπου αλέθονται και γίνονται πάστα, η οποία κατευθείαν μπαίνει σε βαθειά κατάψυξη (-60 έως -80) και συσκευάζεται σε πλάκες σε χαρτόκουτα, τα οποία εν συνεχεία πωλούνται σε ζαχαροπλαστεία, φούρνους και μαγαζιά εστίασης, για παρασκευή πχ κοτοπιττας ή μπιφτεκιών ή οτιδήποτε, για ανθρώπινη κατανάλωση.

Οπότε πάμε στην πάστα!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
φτιάξε και κανά ζωμό από τα κόκκαλα κόκκαλα και βάλτον στην κατάψυξη να τον έχεις έτοιμο για καμιά σούπα ή ριζότο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτή η πάστα, είναι η κύρια ύλη για όλα τα BARF σκευάσματα του εμπορίου, συσκευασίες περίπου 15 κιλών εκάστη, όπως παν στα ζαχαροπλαστεία, αρτοποιεία, κλπ:


IMG_20170209_163126.jpg


Μέσα σε διάφανο πλαστικό βρίσκεται παγωμένη η πλάκα πάστας:

IMG_20170209_163142.jpg


Αυτή είναι η πλάκα:

IMG_20170209_163203.jpg


Και δω (επειδή δεν έχω τόσο μεγάλο νεροχύτη) περιμένουν να ξεπαγωσουν μέσα στη μπανιέρα, αφού φυσικά καθαρίστηκε σχολαστικά η μπανιέρα:

IMG_20170209_165930.jpg


Οι 2 αυτές συσκευασίες ζύγιζαν 28 κιλά και τις αγόρασα στα 17€.

Ναι, 17 € τα 28 κιλά. Δεν είναι λάθος. ;)
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Κώστα πες σε παρακαλώ τι οφέλη διαπίστωσες με τη χρήση, εκτός του οικονομικού γιατί το σκέφτομαι και εγώ για το Jack Russell μου.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Θυμάμαι κάποτε που είχα σκύλο και μου έλεγαν όχι κοτόπουλο γιατί το κόκκαλο του κοτόπουλου δεν σπάει όπως αυτό ενός μεγάλου ζώου αλλά δημιουργεί βελόνες που μπορεί να σκαλώσουν στο λαιμό του σκύλου. Ισχύει άραγε;

Εδιτ: επίσης θέμα σαλμονέλας υπάρχει στους σκύλους; φαντάζομαι ωμά τα δίνεις τα κόκκαλα ε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για τη συνταγή της BARF που θα φτιάξω, χρησιμοποιούνται τα εξής υλικά (συμπληρωματικά στα ~30 κιλά πάστας):

1. 5 κιλά φρυγανιά, κόστος ~8€

IMG_20170209_162821.jpg



2. 30 αυγά ολόκληρα (το 1/3 με τα τσόφλια, τα υπόλοιπα χωρίς τσόφλια), κόστος 4€

IMG_20170209_162844.jpg


3. 4,5 κιλά μπανάνες, κόστος 4€

IMG_20170209_162920.jpg


4. Σπόροι τσία, κόστος 3€

IMG_20170209_162804.jpg


IMG_20170209_162757.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
5. 100 γρ ινδοκαρυδο τριμμένο, κόστος 0,4 €

IMG_20170209_162954.jpg


6. 2 γιαούρτια πρόβεια με πετσα, και ένα κεφίρ, κόστος 3€

IMG_20170209_163021.jpg


7. Πολύ λίγο μηλοξυδο, 1 κουταλιά της σούπας, και άλλο τόσο σησαμελαιο:

IMG_20170209_163051.jpg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα υλικά αυτά όλα μαζί τα ανακατεύουμε καλά με την πάστα για να γίνει ένα ομοιογενές μείγμα, συνολικά μου βγαίνει περίπου 40 κιλά.

Αυτό το μοιράζω σε τάπερ και μπαίνει στον καταψύκτη:

IMG_20170209_170106.jpg


IMG_20170209_173313.jpg


Και η ποσότητα του φαγητού είναι τώρα 1-3% του σωματικού βάρους του σκύλου, αναλόγως ηλικίας, δραστηριότητας, μεταβολισμού, καιρικών συνθηκών αν είναι έξω, κλπ.

Δηλαδή, σκύλος βάρους 10 κιλών θα φάει 100-300γρ τη μέρα, σε 2 δόσεις.

Συμπλήρωμα μόνο σαρδέλα, 1 φορά την εβδομάδα, ωμή φυσικά, με αναλογία 1 σαρδέλα ανά 10-15 κιλά σωματικού βάρους.

Εγώ του δίνω 3 σαρδέλες τη βδομάδα, σε μία δόση, κάθε σβκ. Τις έχω επίσης στον καταψύκτη, συσκευασμένες σε 3-αδες, κόστος αγοράς 2€ το κιλό.

IMG_20170209_170648.jpg


Απαραίτητο αξεσουάρ σε όλα τα ανωτέρω, το fairy ultra, με σχολαστική καθαριότητα όπου ακουμπήσει κότα, γιατί ο σκύλος δεν θα πάθει τίποτα, αλλά εμείς μπορεί να πάθουμε σαλμονέλα.

Οπότε πάντα με το γάντι, ανακάτεμα με το γάντι, τάισμα με το γάντι, γάντι πάντα και παντού:

IMG_20170209_170059.jpg


Αυτά!
Καλό τάισμα! ;)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Με το πουλί δεν κατάλαβα τι γίνεται, το αλέθεις; Βάζεις τα κόκκαλα σπασμένα ή τα αφαιρείς;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
φτιάξε και κανά ζωμό από τα κόκκαλα κόκκαλα και βάλτον στην κατάψυξη να τον έχεις έτοιμο για καμιά σούπα ή ριζότο.
Όντως, αυτό συμβαίνει. ;)
Είτε με ρύζι, είτε με μακαρόνια για σκύλους, αποτελεί ένα πολύ χρήσιμο διατροφικό εργαλείο μεγάλης περιεκτικότητας σε θερμίδες, για τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα. Φέτος πχ, με θερμοκρασία για πολλές μέρες στους -7 με -10, ο σκύλος έξω, είχε τη χαρά να φάει και μακαρόνια και ρύζι με κότα, για να έχει άφθονη ενέργεια να κάψει για το κρύο.
Φυσικά πολύ προσεγμένο σκυλοσπιτο, κάτι για το οποίο δεσμεύτηκα να παρουσιάσω ως κατασκευή!

Το αποτέλεσμα ήταν ο σκύλος μου να είναι διαρκώς χαρούμενος και ζεστός, παρά το τσουχτερό κρύο των ημερών! ;)

Κώστα πες σε παρακαλώ τι οφέλη διαπίστωσες με τη χρήση, εκτός του οικονομικού γιατί το σκέφτομαι και εγώ για το Jack Russell μου.
Το οικονομικό δε με ενδιαφέρει.
Επιθυμώ την απολύτως καλύτερη διατροφή για τον σκύλο μου.
Έχει πολύ κόπο η όλη διαδικασία, αλλά το κάνω με αγάπη και χωρίς γκρίνιες.
Άλλωστε αγόρασα τέρας καταψύκτη, μόνο για το σκύλο μου! Η προηγούμενη αγορά μου ήταν 330 κιλά κόκκαλα! Κι ο καταψύκτης είχε ακόμα χώρο!

Και πολλά τάπερ, μιλάμε πολλά...

Τα οφέλη: ο σκύλος λάμπει. Τρίχωμα στην πέννα, γυαλιστερό πλούσιο. Δε μυρίζει. Καθαρά δόντια, χωρίς πέτρα. Συμπαγή σκατά, που δε βρωμάνε ιδιαίτερα. Ενέργεια στυλ ντουρασελ. Είναι ένας απολύτως υγιής σκύλος, με εξαιρετική ανάπτυξη, όλες του οι εξετάσεις άριστες, εμφάνιση για επίδειξη.

Θυμάμαι κάποτε που είχα σκύλο και μου έλεγαν όχι κοτόπουλο γιατί το κόκκαλο του κοτόπουλου δεν σπάει όπως αυτό ενός μεγάλου ζώου αλλά δημιουργεί βελόνες που μπορεί να σκαλώσουν στο λαιμό του σκύλου. Ισχύει άραγε;

Εδιτ: επίσης θέμα σαλμονέλας υπάρχει στους σκύλους; φαντάζομαι ωμά τα δίνεις τα κόκκαλα ε;
Σωστά στα έλεγαν, για ψημένα κόκκαλα. Με ωμά, δεν υπάρχει θέμα.
Να δεις κοκκόνι 8-κιλο να αρπάζει ολόκληρη κότα και να την ξεσκίζει σε 2 λεπτά, να πάθεις σοκ!

Σαλμονέλα έχουν στο γαστρεντερικό τους το 1/3 των οικόσιτων σκύλων που τρώνε μόνο κροκέτες, διότι το αρπάζουν από τις κροκέτες.

Αποτελεί τμήμα της φυσιολογικής πανίδας του γαστρεντερικού συστήματος, χωρίς ποτέ να νοσήσουν.

Βρίσκεται στα κόπρανα με καλλιέργεια, και εσύ μπορείς να νοσησεις αλλά όχι ο σκύλος.

Το ότι δίνεις κότα ωμή, δεν αυξάνει ιδιαίτερα το ποσοστό των σκύλων που θα έχουν σαλμονέλα στο γαστρεντερικό τους, διότι δεν είναι στάνταρ η σαλμονέλα στην κότα. Άλλωστε αυτές οι κότες που παίρνω είναι για ανθρώπινη κατανάλωση και έχουν τσεκάρει υγειονομικές υπηρεσίες το θέμα.

Στη δε πάστα, επειδή ακριβώς περνάει από βαθειά κατάψυξη, δεν υφίσταται σαλμονέλα, είναι αποστείρωση η κατάψυξη.

Ομοίως και γω τα αποστειρώνω στον καταψύκτη (-40), και σε έλεγχο που κάνω ετησίως (3ο έτος τώρα) δεν ανευρίσκονται στελέχη σαλμονέλας στα 3 σκυλιά μου που τρώνε μόνο BARF σε μένα. Αλλά είναι κάτι που δε με απασχολεί, απλώς το αναφέρω.
[DOUBLEPOST=1486661007][/DOUBLEPOST]
Με το πουλί δεν κατάλαβα τι γίνεται, το αλέθεις; Βάζεις τα κόκκαλα σπασμένα ή τα αφαιρείς;
Ποιο πουλί καλέ;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το πλεονέκτημα του κόστους για τη διατροφή του τετράποδου φίλου μας, είναι βεβαίως μεγάλο.
Μπορεί να μην ήταν (για μένα τουλάχιστον) ο κύριος στόχος, αλλά είναι ευπρόσδεκτη συνέπεια!

Ο σκύλος μου είναι μεταξύ 50-55 κιλών, πρέσα κανάριο.

Σκέτη κότα θα φάει χονδρικά 2 κιλά τη μέρα (4% του σωματικού βάρους), δηλαδή ... 0,3 ευρώ την ημέρα, κόστος το οποίο είναι εντελώς αστείο!

Και η σκέτη κότα (κόκκαλα) αποτελεί την κυρίως διατροφή του, δηλαδή τα 3/4 της διατροφής του (3 βδομάδες το μήνα χονδρικά). ;)

Με σκέτη κότα ταΐζω σχεδόν συστηματικά και κάποια αδέσποτα της γειτονιάς, που από κακόμοιρα και κοκκαλιάρικα μεταμορφώθηκαν σε κουκλιά.

Ένα δε αδέσποτο, που ήταν εντελώς σε άθλια κατάσταση, αδύναμο και στο περπάτημα καθώς με το ζόρι σερνόταν λίγα μέτρα, του έβρασα ένα 5-κιλο μακαρόνι σκυλιών, κι άλλο τόσο ρύζι, που το νοστίμησα με κότα, και το ρήμαξε. Η βελτίωση του σωματικού του βάρους ήταν θεαματική. Το κόστος του μακαρονιού είναι 5 ευρώ το 5-κιλο σακκί. Μέσα σε 1 μήνα το σκυλί από ισχνό κι αδύναμο, έγινε σκύλαρος γεροδεμένος και γεμάτος ενέργεια! Κι όλα αυτά με 10 ευρώπουλα...

Όσον αφορά την ομολογουμένως πλουσιότατη "συνταγή BARF ala Costas EAR", έχω περίπου ένα συνολικό κόστος 1 ευρώ στο κιλό, και χορταίνει με 1 κιλό την ημέρα (2% του σωματικού βάρους), οπότε και πάλι το 1 ευρώ τη μέρα για σκύλο τέτοιου σωματικού βάρους, είναι εξαιρετικά χαμηλό κόστος, καμία σχέση με premium κροκέτες.

Η συνταγή BARF αποτελεί το 1/4 της διατροφής του (1 βδομάδα το μήνα). Να μη το κακομαθαίνω κιόλας! χαχαχαχαχα

Στους καλοκαιρινούς ζεστούς μήνες, ελαττώνεται (σταδιακά μέχρι εξάλλειψης) η αναλογία φρυγανιάς στη "συνταγή", για να μη βάλει τζάμπα κιλά, καθότι με τους υδατάνθρακες αυξάνουν πολύ οι θερμίδες. Το χειμώνα είναι τζετ έτσι.

Γενικός "κανόνας" στις συνταγές BARF είναι 65-70% κρέας-κόκκαλα και 25-30% υδατάνθρακες και φυτικές ίνες.
Σε φυτικές ίνες έχω δοκιμάσει καρότο, μαρούλι, μπρόκολο, λάχανο, μήλα, αχλάδια, και μπανάνα, όλα τα τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση. Απλώς όλα εκτός της μπανάνας θέλουν άλεσμα, και ψιλοβαριέμαι... ;)

Σε έτοιμο μείγμα BARF, έχω βρει σε πολύ προσιτή τιμή ένα επίσης εξαιρετικό προϊόν, από έναν πολυβραβευμένο εκτροφέα σκύλων (πρέσα κανάριο) στην Αθήνα, που είναι σε συσκευασία "λουκάνικου", κατεψυγμένο, σε μερίδες "κιλού", και με κόστος 1,5 ευρό το κιλό. Πάνω στο προϊόν έχει φωτό ένα πρέσα κανάριο! χαχαχαχαχαχαχα

Εδώ στην Θεσσαλονίκη δραστηριοποιείται ένας παραγωγός 3-4 μειγμάτων BARF, ο οποίος κάνει όντως πολύ καλή δουλειά, αλλά το κόστος του είναι αρκετά υψηλό (από 3 έως 6 ευρώ το κιλό).

Λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη, ένας άλλος εκτροφέας - εκπαιδευτής, με πολλές διακρίσεις μάλιστα, τόσο για το επίπεδο εκπαίδευσης όσο και για την μορφολογία, χρησιμοποιεί ένα εισαγόμενο μείγμα BARF, επίσης υψηλού κοστολογίου (3,5 ευρώ το κιλό).
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721
επειδή ακριβώς περνάει από βαθειά κατάψυξη, δεν υφίσταται σαλμονέλα, είναι αποστείρωση η κατάψυξη.
Αυτο ειναι λαθος , αντιθετως συντηρειται ολοφρεσκη !
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top