Minidsp & Xanadu


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Τι έκανες εκεί ρε μάστορα....αυτά που σου έστειλα είχαν δύο μπόρνες...που βρέθηκαν οι άλλες δύο?
Που και να ακούσεις πως παίζουν τώρα :D
( Η μάλλον παίζει γιατί μόνο το ένα έκανα, το άλλο το κράτησα όπως μου το έστειλες για σύγκριση)
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Έχετε καμιά ιδέα πως να κάψω το tweeter; sorry haris1308.

Ο λόγος που πήρα αυτά τα ηχειάκια είναι το tweeter, δε λέει να κάψω αυτά των Xanadu όχι από θέμα κόστους αλλά γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν στο εμπόριο.
Ο ενισχυτής τελικά είναι ΟΚ. Το έλεγε στα specs αλλά είπα να το δοκιμάσω πρώτα. Στο άναψε - σβήσε όλα ΟΚ, ανέβα - κατέβα volume ΟΚ. Τα έβαλα τέρμα, το wooferάκι τερμάτισε την ανάρτηση αλλά το τουιτ εντάξει ζει ακόμα.
Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω για τεστ στα πλαίσια της λογικής χρήσης;

Τα Xanadu ακόμα δεν τα ξεκοίλιασα γιατί περιμένω τα καλώδια
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Καλημέρα

Τα Xanadu ''ενεργοποιήθηκαν''.
Από μετρήσεις, κάποια στιγμή θα ανεβάσω αλλά μην περιμένετε διαφορές με τις προηγούμενες, άσε που δεν τέλειωσα ακόμα. Δεν άλλαξε ο χώρος. Αυτό που άλλαξε όμως είναι η ευαισθησία των Xanadu. Είναι σαν να σπρώχνεις στην κατηφόρα !! Εντελώς χονδρικά και αυθαίρετα θα έλεγα ότι είναι σαν να κέρδισα 5 db.

Για να τα βάλω σε μια σειρά θα έλεγα ότι το 80% (ίσως και παραπάνω) της βελτίωσης ήταν η ισοστάθμιση και ένα 10 - 20% ήταν η ''ενεργοποίηση''. Είμαι σίγουρος ότι αν είχα τον χώρο να αντέξει τα παραπάνω db και τον καλύτερο έλεγχο του μεγαφώνου, αυτό το 10 - 20% θα γινόταν 30% ή και παραπάνω.

Συγκρίνοντας τα ασύγκριτα.
Στα ηχειάκια -πειραματόζωα που το κρος ήταν ένας πυκνωτής το ψηφιακό κρος τα μεταμόρφωσε.
Στα Xanadu με τα δυο παθητικά κρος, ένα για το tweeter και ενα για το woofer, μεταμόρφωση δεν είχαμε αλλά είναι σαν να έβαλες από 1KW ενισχυτές. Επίσης για κάποιον που θέλει να φτιάξει ένα ζευγάρι ηχεία είναι μονόδρομος. Είναι απίστευτα εύκολο να φέρεις τα μεγάφωνα εκεί που θέλεις.

Πάμε και στο μειονέκτημα.
Φυσάει, ακούγεται και στην θέση ακρόασης. Γενικά το minidspHD έχει ένα μικρό φύσημα, αλλά δεν το άκουγες στην θέση ακρόασης. Με το που έγινε ενεργό όμως ακούγεται. Θα το ψάξω αν είναι θέμα ρεύματος, να το συνδέσω με μπαλαντέζα από άλλη πρίζα ή να απευθυνθώ σε κάποιον ηλεκτρονικό να μου φτιάξει ή να μου προτείνει κάποιο καλύτερο τροφοδοτικό από αυτό που έχει. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση για το φύσημα είμαι όλος ear.

ΥΓ: Το άλλο πλεονέκτημα είναι ότι επιτέλους , κατά το Πάσχα λέω, θα αναβαθμίσω τα Tweeter.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Για όσους έχουν απορίες για το τι κάνει το dirac, πως δουλεύει και τα σχετικά, να το δείτε όλο.
Για όσους γνωρίζουν να πάτε στο 1:06:00 να πάθετε πλάκα.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Όχι, τώρα το άκουσα πρώτη φορά. Στο site που κοίταξα μόνο έκδοση για αυτοκίνητα έχουν.
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Αυτές οι ακυρώσεις μεταξύ 100-200Hz δεν διορθώνονται με μετακινήσεις ηχείων;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στα Xanadu με τα δυο παθητικά κρος, ένα για το tweeter και ενα για το woofer, μεταμόρφωση δεν είχαμε αλλά είναι σαν να έβαλες από 1KW ενισχυτές. Επίσης για κάποιον που θέλει να φτιάξει ένα ζευγάρι ηχεία είναι μονόδρομος. Είναι απίστευτα εύκολο να φέρεις τα μεγάφωνα εκεί που θέλεις.
Το να ξεκινήσεις αντιγράφοντας τα παθητικά cross είναι μια καλή αρχή, όχι όμως απαραίτητα και η ιδανική λύση.
Υπάρχουν πολύ διαφορετικοί τρόποι να κροσάρης ένα ηχείο και από την στιγμή που έχεις ψηφιακά κρος μπορείς "εύκολα" και ανέξοδα να δοκιμάσεις εναλλακτικές, θα ήταν κρίμα να αρκεστείς στα τετριμμένα.


Πάμε και στο μειονέκτημα.
Φυσάει, ακούγεται και στην θέση ακρόασης. Γενικά το minidspHD έχει ένα μικρό φύσημα, αλλά δεν το άκουγες στην θέση ακρόασης. Με το που έγινε ενεργό όμως ακούγεται. Θα το ψάξω αν είναι θέμα ρεύματος, να το συνδέσω με μπαλαντέζα από άλλη πρίζα ή να απευθυνθώ σε κάποιον ηλεκτρονικό να μου φτιάξει ή να μου προτείνει κάποιο καλύτερο τροφοδοτικό από αυτό που έχει.
Δεν ξέρω ποιο τροφοδοτικό χρησιμοποιείς, αλλά το πιθανότερο είναι πως το πρόβλημα οφείλεται στο Gain Structure του συστήματός σου. Δοκίμασε να χαμηλώσεις το Input στο Minidsp.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Δεν έχει νόημα.
Κάνοντας μετρήσεις σε απόσταση 50 πόντους από το σούητ σποτ σε σχήμα ημικύκλιου οι ακυρώσεις κάνουν βόλτα.
Μια σου ακυρώνει λίγο δίπλα, αν κάνεις μπροστά ακυρώνει παραδίπλα κ.ο.κ.. Κάνουν βόλτα από τα 100 - 300 hz.

Ακριβώς πίσω από τον καναπέ έχω τοίχο.
Δεν πρόκειται να ισιώσουν με τίποτα
[DOUBLEPOST=1518636183][/DOUBLEPOST]
Δεν ξέρω ποιο τροφοδοτικό χρησιμοποιείς, αλλά το πιθανότερο είναι πως το πρόβλημα οφείλεται στο Gain Structure του συστήματός σου. Δοκίμασε να χαμηλώσεις το Input στο Minidsp.
Πάει αυτό Χάρη, είναι παλιό το μήνυμα. Αλλάξανε τα δεδομένα.
Μετά είναι που μιλήσαμε για τα καλώδια που μου έφτιαξες.

Ας είναι καλά και ο @Moraitis που με βοήθησε σε όλα.

Τώρα είναι αθόρυβα.
Κρος στα 2000Hz 24db/oct.
Πιο πάνω ακούγεται πολύ το τουήτερ, δεν μου πολυ έκατσε.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Μια σου ακυρώνει λίγο δίπλα, αν κάνεις μπροστά ακυρώνει παραδίπλα κ.ο.κ.. Κάνουν βόλτα από τα 100 - 300 hz.
:(

Ακριβώς πίσω από τον καναπέ έχω τοίχο.
Δεν πρόκειται να ισιώσουν με τίποτα
:cry:

Τώρα είναι αθόρυβα.
Πως το έφτιαξες;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κρος στα 2000Hz 24db/oct.
Πιο πάνω ακούγεται πολύ το τουήτερ, δεν μου πολυ έκατσε.
Δεν μιλάω μόνο για το σημείο κρος, αλλά και για τον τύπο του κρος LR, BW, Bessel, και μην ξεχνάς ότι έχεις και τα Biquad που σημαίνει ότι δεν έχεις περιορισμούς όσον αφορά τις κλήσεις.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Το minidsp έχει φύσημα αν τον συνδυάσεις με τελικό χαμηλής ευαισθησίας.
Τραβάει θόρυβο από το αναλογικό κομμάτι της πλακέτας. Είναι σύνηθες πρόβλημα και στα ξένα φόρουμ diy.
Με τελικό πάνω από 1,5V είναι αθόρυβα, οι δικοί μου είναι 0,9V.

Αρχικά έβαλα αντίσταση 47ΚΩ στις εισόδους των τελικών για να κόψω 6db.
Μετά μου έφτιαξε ο Χάρης καλώδια που ουσιαστικά έχουν μέσα ένα παθητικό βόλουμ για να μου κατεβάζουν την ένταση.
Έβγαλα τις αντιστάσεις και έβαλα τα καλώδια.

Τώρα με το σαμπ ξαναέβαλα τις αντιστάσεις γιατί δεν φτάνουν τα καλώδια.
Υπάρχουν και έτοιμα βύσματα RCA που κάνουν αυτή την δουλειά, λινκ αύριο.
[DOUBLEPOST=1518637396][/DOUBLEPOST]
Δεν μιλάω μόνο για το σημείο κρος, αλλά και για τον τύπο του κρος LR, BW, Bessel, και μην ξεχνάς ότι έχεις και τα Biquad που σημαίνει ότι δεν έχεις περιορισμούς όσον αφορά τις κλήσεις.
Ακόμα τέτοιες δοκιμές δεν έχω κάνει.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.493
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top