Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ας θέσω ερωτήσεις στους φίλους του site σε περίπτωση αποχώρησης από την klipsch (Καμιά φορά περνάει από τον εγκέφαλο και αυτή η επιλογή) τι επιλογή θα μου προτείνατε ?

Από προσωπική εμπειρία και σχετικά με τα γούστα μου βέβαια, απορρίπτω τις παρακάτω περιπτώσεις:

Mission
Monitor Audio σειρές rs & rx και κάτω.
B&W
Zigally (λόγο τιμής, στα χρήματα που διαθέτω μόνο 1 μοντέλο ραφιού υπάρχει )

Η επιλογή αν είναι δυνατόν να φτάνει μέχρι τα 2000 ευρώ.

Φυσικά μεταχειρισμένα πάντα ευπρόσδεκτα και παρακολουθώ την σχετική επιλογή στο forum.

Αυτά πάντως που μου αρέσουν, τουλάχιστον ως προς την εμφάνιση (δυστυχώς παίζει βασικό ρόλο και αυτή) έχομε:

Tannoy
Chario
Kef
Quad
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ωραιο το setup σου!Καλες ακροάσεις....
Κατι λιγο ασχετο.... τις φωτογραφιες πως τις τράβηξες?Φαίνονται λες και είναι render από υπολογιστή!!
Ευχαριστώ πολύ!
Από iphone 7plus
Μεγαλώνει η παρέα....
Πολύ ωραίο το σύστημα σας.

Ερωτήσεις τώρα:

Denon ίδιος με Marantz, άρα θα ήθελα να γνωρίζω στις ρυθμίσεις την επιλογή audissey αν την έχετε ενεργή ή όχι.
(Εφ όσον μπουμάρουν στον χώρο σας - φυσικό διότι υπάρχουν πολλές γυμνές επιφάνειες, θεωρώ πως έχετε θέσει την επιλογή στο off φαντάζομαι).

Μουσικά αρχεία χρησιμοποιείτε? Αν ναι με πια ρύθμιση ?
Σας ευχαριστώ πολύ!
Την έχω στο audyssey flat και το dynamic eq στο on. Για χρήση ταινίας.
Σε ακρόαση μουσικής όλα στο off. Από οποιαδήποτε πηγή και αν ακούσω μουσική.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Αυτό το κομμάτι αφιερώνεται και στους κλιψάκιδες... το πρότεινα και σε άλλο σημείο του φόρουμ.
Θαυμάσια Φωνή, θαυμάσια εκτέλεση.


Το δε σαξόφωνο, μετά τα 4,5 λεπτά περίπου, δίνει ρέστα! Τρελαίνομαι...
 


Μηνύματα
14
Reaction score
1


Josear

Εγγραφή:
29 Ιουνίου 2017
Μηνύματα:
7
Likes:
1
Έχω τον παρακάτω ενισχυτή ...
http://www.e-shop.gr/onkyo-tx-nr656-72-channel-network-a-v-receiver-black-p-PER.706970

Θέλω να αρχίσω να στήνω τα ηχεία μου σιγά σιγά. Με ποιά κριτήρια πρέπει να τα επιλέξω. Θα με βοηθούσε αν είχατε να μου προτείνετε ηχεία δαπέδου αρχικά.
Ευχαριστώ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.544
Έχω τον παρακάτω ενισχυτή ...
http://www.e-shop.gr/onkyo-tx-nr656-72-channel-network-a-v-receiver-black-p-PER.706970

Θέλω να αρχίσω να στήνω τα ηχεία μου σιγά σιγά. Με ποιά κριτήρια πρέπει να τα επιλέξω. Θα με βοηθούσε αν είχατε να μου προτείνετε ηχεία δαπέδου αρχικά.
Ευχαριστώ.
- καλώς ήλθες στο φόρουμ , δώσε μας τάξη οικονομικού μεγέθους και διαστάσεις χώρου
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
- καλώς ήλθες στο φόρουμ , δώσε μας τάξη οικονομικού μεγέθους και διαστάσεις χώρου
35 m3. Για τα ηχεία δαπέδου σκέφτομαι να δαπανήσω περίπου 500€.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.544
- για 35 τετραγωνικά ( γιατί έτσι που το γράφεις μοιάζει και με κυβικά ) θα χρειαστείς μεγάλα ηχεία άρα ποιό ακριβά , οι μικρότερα με sub
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
- για 35 τετραγωνικά ( γιατί έτσι που το γράφεις μοιάζει και με κυβικά ) θα χρειαστείς μεγάλα ηχεία άρα ποιό ακριβά , οι μικρότερα με sub
Sorry, τετραγωνικά ναι. Δηλαδή κάτι πιό συγκεκριμένο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.544
- στο μεταξύ διάβασε τα προηγούμενα posts και θα βρείς διάφορες προτάσεις
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Βρήσκω μεταχειρισμένα τα KL-650-THX. Τι λέτε;
Είναι σχεδιασμένα για συγκεκριμένη στενή οριζόντια διασπορά κατά THX. Σου κάνει;
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Είναι σχεδιασμένα για συγκεκριμένη στενή οριζόντια διασπορά κατά THX. Σου κάνει;
Δεν είμαι και πολύ σχετικός με το αντικείμενο. Αν μπορείς διευκρίνησε τι ακριβώς εννοείς;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Είναι ηχεία σχεδιασμένα με την παλιότερη νόρμα THX για να τοποθετηθούν σε home cinema.
Έχουν δηλαδή προδιαγραφές διασποράς που μπορεί να μην ταιριάζει με τις απαιτήσεις ακρόασης μουσικής περισσοτέρων του ενός ατόμων, ειδικά σε μικρές αποστάσεις.
Έχουν επίσης απόκριση συχνοτήτων σχεδιασμένη να λειτουργεί με subwoofer και χωρίς υπερβολικές υψηλές συχνότητες που δεν είναι επιθυμητές στο HC.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Είναι ηχεία σχεδιασμένα με την παλιότερη νόρμα THX για να τοποθετηθούν σε home cinema.
Έχουν δηλαδή προδιαγραφές διασποράς που μπορεί να μην ταιριάζει με τις απαιτήσεις ακρόασης μουσικής περισσοτέρων του ενός ατόμων, ειδικά σε μικρές αποστάσεις.
Έχουν επίσης απόκριση συχνοτήτων σχεδιασμένη να λειτουργεί με subwoofer και χωρίς υπερβολικές υψηλές συχνότητες που δεν είναι επιθυμητές στο HC.
Οκ κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Οι διαφορές έγκειται στις διαμέτρους των μεγαφώνων, οι χροιές και ο γνωστός ήχος της klipsch θεωρώ ότι δεν επηρεάζεται. Αν δουλεύουν με sub όπως είναι φυσικό, κανένα πρόβλημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top