DIY ενεργό σύστημα




zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τα τροφοδοτικά αυτά τα έχω χρησιμοποιήσει και στο παρελθόν σε διάφορες κατασκευές μου. Για παράδειγμα ο ενισχυτής τότε που είχες ακούσει τα ηχεία από φελιζόλ, είχε αυτά τα τροφοδοτικά και να θυμάμαι σου άρεσε το σύνολο.

Είναι φτιαγμένα για να λειτουργούν 24/7, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος έως και 40°C, σε συσκευές που δεν έχουν καθόλου αερισμό σύμφωνα με το πρότυπο ΙPX1. Στην περίπτωσή μου μιας και τα κουτιά είναι σχετικά μικρά και προκειμένου να αποφύγω τα blower πιστεύω θα είναι ιδανικά.

Τώρα βέβαια ισχύει και η παροιμία "Όποιος έχει πολύ πιπέρι βάζει και στα λάχανα" αν ήταν να τα πληρώσω με τιμή λιανικής 150 € το ένα (χρησιμοποιώ 6 τεμάχια) :( τότε θα το σκεφτόμουν διαφορετικά.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λοιπόν το σύστημα ολοκληρώθηκε και έχει παίξει περίπου 4 ώρες, οπότε είναι ώρα για τις πρώτες εντυπώσεις.

1. Τα τροφοδοτικά είναι COOL. Οπότε παρά το μικρό κουτί που χρησιμοποιώ απέφυγα τα την χρήση blower.
2. Το minidsp 2x4HD, με βόλεψε πολύ το μενού του και ειδικά η δυνατότητα να έχεις φορτωμένα 4 διαφορετικά configuration τα οποία αλλάζεις μέσω τηλεχειρισμού.
3. Το αναλογικό ποτενσιόμετρο της Alps μου έκανε νερά και αναγκάστηκα να το παρακάμψω προς το παρόν.
4. Οι ενισχυτές επιβεβαίωσαν αυτά που γράφονται στο diyaudio, ότι δηλαδή έχουν πολύ δύναμη και παίζουν πολύ καλά out of the box. Εξαιρετικά χρήσιμη η δυνατότητα αλλαγής του gain με διακόπτες.
5. Το σύστημα είναι dead silent ούτε ground loops, ούτε hiss, ούτε τίποτα.
6. Έχοντας συνηθίσει στο παρελθόν με συστήματα που έπρεπε να ακολουθείς μια συγκεκριμένη σειρά για να ανοίξεις ή να κλείσεις τις συσκευές, με ευχαριστεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι τώρα έχω μόνο ένα κουμπί που τα κάνει όλα μόνο του.

Γενικότερα είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τώρα στο δια ταύτα.

Τα ηχεία είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ από την πρώτη κιόλας νότα.

Το στοιχείο που εντυπωσιάζει και ταυτόχρονα η διαφορά τους με τα Pluto, είναι η μεσαία και υψηλή περιοχή του φάσματος η οποία λόγο της δίπολης ακτινοβολίας (ανοιχτή μπάφλα) δίνει μια επιπλέον αίσθηση ρεαλισμού και ανάλυσης που με μια λέξη θα το έλεγα Live άκουσμα.

Ότι και να του βάλεις να παίξει βγάζει μια αίσθηση αληθοφάνειας - ρεαλισμού που νομίζεις ότι οι μουσικοί είναι μπροστά σου, μια αίσθηση Live, που πραγματικά σε εντυπωσιάζει. Ειδικά σε ροκιές είναι μαγεία.

Τώρα όσον αφορά το χαμηλό, δεν υπάρχει διαφορά με το Pluto, ίδιο μεγάφωνο, ίδια καμπίνα, λίγο διαφορετικό το κούρδισμα.

Στην περίπτωσή μου όμως η καμπίνα που έφτιαξα αυτήν την φορά ήταν διαφορετική. Σκοπός ήταν να μειώσω όσο δυνατόν περισσότερο την συμμετοχή της καμπίνας, κάτι που φαίνεται πως επιτευχθεί.

Επιπλέον των παραπάνω με εντυπωσίασε η απίστευτη ταχύτητα και ατάκα του συστήματος, ενώ μπορεί να παίξει και πολύ δυνατά αν χρειαστεί.
Κάποια στιγμή μάλιστα το παράκανα και είδα τα woofer να κάνουν κάτι απίστευτες διαδρομές που τρόμαξα, λέω πάει θα φύγουν αυτά θα πετάξουν και αμέσως χαμήλωσα.
Υποθέτω πως αυτό είναι μια ένδειξη ότι οι ενισχυτές έχουν επαρκή ισχύ.

I am Happy. :)
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η παραπάνω θέση είναι αυτή που χρησιμοποιώ συνήθως παρά το ότι υπάρχει ακύρωση στα 40 Hz.


Αν και το θέμα δεν είναι ο χώρος μου αλλά τα LXmini, θα δείξω και μετρήσεις σε εναλλακτική θέση προκειμένου να δείτε τι μπορούν να κάνουν τα ηχεία.

LP2 left.jpg


Φλατ στα 25 Hz, δεν είναι και άσχημα. :thumbsup:

LP2 both.jpg
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν και είμαι ήδη ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, ανυπομονώ να δω που μπορεί να φτάσει το σύστημα μόλις στρώσει.

Επόμενη κίνηση είναι να αλλαχτεί η πηγή με ένα Daphile PC και οπωσδήποτε άλλα καλώδια ηχείων.


MH δώσε παραγγελία στον FuruKaula.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
2
Στην περίπτωσή μου όμως η καμπίνα που έφτιαξα αυτήν την φορά ήταν διαφορετική. Σκοπός ήταν να μειώσω όσο δυνατόν περισσότερο την συμμετοχή της καμπίνας, κάτι που φαίνεται πως επιτευχθεί.
Τι τροποποίηση έκανες στην καμπίνα;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Χρησιμοποίησα σωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου και "δημιούργησα" εσωτερικό τοίχωμα από πισόχαρτο και eva foam προκειμένου τα λύτρα να παραμείνουν ίδια. Οπότε τα τοιχώματα τις καμπίνας είναι πολύ παχύτερα με αποτέλεσμα να έχει μικρότερη συμμετοχή λιγότερο.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Χρησιμοποίησα σωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου και "δημιούργησα" εσωτερικό τοίχωμα από πισόχαρτο και eva foam προκειμένου τα λύτρα να παραμείνουν ίδια. Οπότε τα τοιχώματα τις καμπίνας είναι πολύ παχύτερα με αποτέλεσμα να έχει μικρότερη συμμετοχή λιγότερο.
Aποτι βλεπω αυτο προεκυψε φανταζομαι και λογω του οτι ηθελες να αποφυγεις τη συστολη
(~διαστολη )πανω και αφησες απλα τη φυσικη μουφα που εχει ο σωληνας για την υδραυλικη ματιση .
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Aποτι βλεπω αυτο προεκυψε φανταζομαι και λογω του οτι ηθελες να αποφυγεις τη συστολη
(~διαστολη )πανω και αφησες απλα τη φυσικη μουφα που εχει ο σωληνας για την υδραυλικη ματιση .
Ναι σωστά.
Η συστολή που προτείνεται έχει το μειονέκτημα ότι αφήνει πολύ λίγο ελεύθερο χώρο περιμετρικά του μαγνήτη, με αποτέλεσμα πολλοί χρήστες αλλά και ο ίδιος ο Linkwitz να έχουν καταφύγει σε εναλλακτικές λύσεις.

π.χ.


 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Το minidsp 2x4hd πως σου φαίνεται από άποψη επίδρασης στο μουσικό σήμα (ποιότητα Dac, διαφάνεια κλπ) ?
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το minidsp 2x4hd πως σου φαίνεται από άποψη επίδρασης στο μουσικό σήμα (ποιότητα Dac, διαφάνεια κλπ) ?
Συμπληρωματική ερώτηση: Μπορεί να χρησιμοποιηθεί πχ metric halo lio8 αντί του minidsp? Δίνει ρυθμίσεις ο Linkwitz για άλλο dsp crossover πλην του minidsp?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το minidsp 2x4hd πως σου φαίνεται από άποψη επίδρασης στο μουσικό σήμα (ποιότητα Dac, διαφάνεια κλπ) ?
Το dac που φοράει είναι της Asahi Kasei που θεωρούνται πολύ καλά, παρόλα αυτά μιας και δεν το έχω ακούσει μεμονωμένα, δεν μπορώ να το κρίνω - συγκρίνω σκέτο σαν dac.

Σίγουρα πάντως δεν του λείπει διαφάνεια.
[DOUBLEPOST=1507615995][/DOUBLEPOST]
Συμπληρωματική ερώτηση: Μπορεί να χρησιμοποιηθεί πχ metric halo lio8 αντί του minidsp? Δίνει ρυθμίσεις ο Linkwitz για άλλο dsp crossover πλην του minidsp?
Ο Linkwitz δίνει ρυθμίσεις μόνο για τα minidsp.
Ναι μπορούν να χρησιμοποιηθούν και άλλα cross, αλλά καλό θα είναι οι ρυθμίσεις να επιβεβαιωθούν και με μετρήσεις γιατί μπορεί να υπάρχουν διαφορές ανάλογα την πλατφόρμα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top