Αγορά ηχείων

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλησπέρα,

Θέλω τη βοήθεια σας γιατί σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός ζευγαριού ηχείων δαπέδου.

Τα ηχεία θα τοποθετηθούν σε σαλόνι (ενιαίο με κουζίνα).Ο χώρος του σαλονιού είναι γύρω στα 25 τ.μ. (εκτός της κουζίνας).Με την πρώτη ευκαιρία θα παραθέσω και κάτοψη-σκαρίφημα του χώρου.

Ο ενισχυτής μου είναι ο Yamaha RS202D ( https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-s202d/specs.html#product-tabs). Είναι αγορασμένος πριν κανένα χρόνο οπότε δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης του.Θα ήθελα λοιπόν ένα ζευγάρι ηχεία που να ταιριάζουν με αυτόν.

Μουσική ακούω πολλές ώρες την ημέρα και διάφορα είδη.Απο stoner και punk rock μέχρι ηλεκτρονική μουσική,Χατζίδακι ή ρεμπέτικα.

Οι πηγές είναι mp3 και flac από σκληρό δίσκο συνδεδεμένο σε android tv box, βινύλια (πικάπ Technics SL2000),spotify , ραδιόφωνο κτλ.CD έχω καμία 500αρια αλλά τελευταία δεν έχω CD player (επόμενο βήμα αυτό,αλλά δεν καίγομαι).

Τα ηχεία που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή είναι κάποια παλιά Sharp CP7700.

Το budget που θα ήθελα να κινηθώ είναι περίπου στα 500-600 ευρώ (συζητησιμό).Ουσιαστικά ψάχνω την value for money λύση.

Προβληματίζομαι γιατί θελω σίγουρα ένα καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ σε budget και δεν ξέρω αν η διαφορά στην ποιότητα του ήχου θα είναι ικανοποιητική.

Ευχαριστώ.

Υ.γ όταν ετοιμάσω το σκαρίφημα του χώρου θα το ανεβάσω
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δες στις αγγελλιες λόγω μπατζετ. Επίσης ο ενισχυτής σου δεν ειναι και πολυ ισχυρός, ψάχνεις λοιπον για ευκολοοδηγητο ηχείο δαπέδου, σε χαμηλή τιμή. Στα 25τμ φαντάζομαι θα εχεις αποσταση ακροασης γύρω στα 3 μετρα, σωστα;
 


Μηνύματα
137
Reaction score
44
snapshot-Wed, 14 Feb 2018 14_57_40 GMT.jpg
IMG_20180214_171255.jpg


Ποια έκδοση είναι τα Sharp CP7700?
Με το 15ιντσο ή με τα διπλά woofer?
Τα sharp είναι αυτα στη φωτο..

Για το σχέδιο έκανα ότι καλύτερο μπορούσα :)))

Θα προτιμούσα καινούρια ηχεία.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα sharp είναι αυτα στη φωτο..

Για το σχέδιο έκανα ότι καλύτερο μπορούσα :)))

Θα προτιμούσα καινούρια ηχεία.

Ευχαριστώ.
Ερώτηση Βου...
Πόσο καλύτερα προσδοκείς ότι θα αποδώσει ένα καινούριο ζεύγος ηχείων, των 600-700 ευρώ, σε σχέση με τα υπάρχοντα?
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ερώτηση Βου...
Πόσο καλύτερα προσδοκείς ότι θα αποδώσει ένα καινούριο ζεύγος ηχείων, των 600-700 ευρώ, σε σχέση με τα υπάρχοντα?
Απάντηση δύσκολη....

Τι να σου πω τώρα...

Τώρα για κάποιο λόγω έχω την αίσθηση ότι δεν εκμεταλεύομαι τις δυνατότητες του ενισχυτή.Μπορεί να κάνω και λάθος (συγχωρέστε μου λάθος τοποθετησεις γιατί δεν γνωρίζω από ήχο) αλλά αυτή είναι αίσθηση μου.

Μάλλον προσδοκώ αρκετά καλύτερο αποτέλεσμα με ένα καινούριο ζεύγος ηχείων...(μάλλον προσπαθείς να μου πεις ότι δεν θα το έχω,σωστά??)
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Αποψη μου.
Κανε μια ανανεωση στα ηχεια σου ειναι μια χαρά .
Πυκνωτες στα κρος, καλωδιωση εαν σε παιρνει φτιάξε και το ενα γουφερακι.
Θα σου μεινουν και ρεστα απο αυτα που θες να δωσεις για καινούρια.
 


Μηνύματα
774
Reaction score
782
και το μεσαιο εχει θεμα?
Ναι εχει και το μεσαίο...
Εγω καποτε πιτσιρικας που ειχα κανει τετοια πατατα στο γουφερ στα ηχεια(pioneer ) του πατερα μου,πηρα την ηλεκτρική σκουπα χαμηλωσα την ενταση που ρουφαει και εβγαλα έξω τον θόλο.
Ετσι γλυτωσα τοτε τις φωνες :p

Δοκιμασε το εαν ειναι μονο εξωτερική η ζημιά.
 

I

iason

Guest
Φίλε μου χωρίς διάθεση να σνομπάρω τα 600 ευρώ που βγαίνουν δύσκολα ,αλλά με 600 ευρώ ηχεία δαπέδου δεν θα πάρεις !!!! Σανίδια σίγουρα ......... Φιλικά πάντα.:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Απάντηση δύσκολη....

Τι να σου πω τώρα...
)
Τι να μου πεις και τι να σου πω...
Για να μην μείνεις με το χαμόγελο στα χείλη, μόλις ανοίξεις τις κούτες!
Δανείσου ένα ζεύγος ηχείων δαπέδου, της κατηγορίας των 700 ευρώ, και δοκίμασε το πριν προχωρήσεις σε αντικατάσταση.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Φίλε μου χωρίς διάθεση να σνομπάρω τα 600 ευρώ που βγαίνουν δύσκολα ,αλλά με 600 ευρώ ηχεία δαπέδου δεν θα πάρεις !!!! Σανίδια σίγουρα ......... Φιλικά πάντα.:)
Δηλ ρε παιδιά πόσα χρήματα πρέπει να δαπανήσει κάποιος για ένα αξιόπιστο ζεύγος ηχείων??

Προτείνετε κάποια μήπως και αυξήσω το budget..

Θα ρωτήσω και για service στα υπάρχοντα να δω πόσο κοστίζει αν και στην επαρχία δύσκολα θα βρω κάποιον σχετικό.Θα το δω.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δηλ ρε παιδιά πόσα χρήματα πρέπει να δαπανήσει κάποιος για ένα αξιόπιστο ζεύγος ηχείων??
Ο φίλος παραπάνω υπερβάλει.

Θα ρωτήσω και για service στα υπάρχοντα να δω πόσο κοστίζει αν και στην επαρχία δύσκολα θα βρω κάποιον σχετικό.Θα το δω.
Σε ποιά περιοχή είσαι?
Αν και μπορείς να στείλεις στην Αθήνα μόνο μεγάφωνα και crossover.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
πηρα την ηλεκτρική σκουπα
χαχα ...το ιδιο εκανα κι εγω πιτσιρικας... στα δικα μου ηχεια ομως...:lol::lol:
BASS REFLEX δεν εχουν αυτα ε?
παντως ειναι πολυ ομορφα ... δεν θα τα αλλαζα....
πηγαινε σε ενα μαγαζι και ακου μερικα να δεις τις διαφορες ετσι για να εχεις μια αποψη...
με την προσθηκη ενος sub δεν θα βελτιωθει ο ηχος του?
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ο φίλος παραπάνω υπερβάλει.


Σε ποιά περιοχή είσαι?
Αν και μπορείς να στείλεις στην Αθήνα μόνο μεγάφωνα και crossover.
Καστοριά

Θα πάω να ακούσω κάποια στη Θεσσαλονίκη
[DOUBLEPOST=1518624362][/DOUBLEPOST]
Μεταχειρισμένα σ'ενδιαφέρουν;

Όχι,ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Τα ηχεία σου δε τα γνωρίζω αλλά τρίδρομα ηχεία δε θα βρεις σε χαμηλή τιμή. Αν σου αρέσουν οι χροιές τους αξίζει να ασχοληθείς μαζί τους. Καλό πάντως θα ήταν να άκουγες μερικά ζευγάρια ηχείων 500 - 1000 ευρώ, έστω και σε μαγαζί με άλλο σύστημα. Για ενισχυτή ή πηγές δε θα το πρότεινα αλλά τα ηχεία επηρεάζουν πιο πολύ απ΄οτιδήποτε άλλο τον ήχο κατά τη γνώμη μου.

Καινούρια δε βρίσκω κάτι αξιόλογο να προτείνω εκτός από τις χαμηλές σειρές της Dali που δεν έχω εμπειρία αλλά σε γενικά πλαίσια μου αρέσει το ηχόχρωμα της εταιρείας. Μεταχειρισμένα θα βρεις πολύ καλύτερα ηχεία στα χρήματα που διαθέτεις.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Καστοριά
Πακέτο μεγάφωνα και crossover σε μεταφορική προς κάποιον απ τους επισκευαστές στην Αθήνα.

Θα πάω να ακούσω κάποια στη Θεσσαλονίκη
Κρύβει κινδύνους η ακρόαση.
Εκτός του ότι δεν έχει πολλά ν δεις-ακούσεις στη Θεσσαλονίκη, σκέψου πως θα τ ακούσεις με άλλα ενισχυτικά και κυρίως σε άλλο χώρο.
Στα λέω για να μην πάθεις αυτό που έγραψε ο Πέτρος...
Για να μην μείνεις με το χαμόγελο στα χείλη, μόλις ανοίξεις τις κούτες!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top