Αγορά ηχείων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Σε διαφορετικό ύψος δεν είναι.
Ok, γράψε λάθος. Πάντως σφηνωμένα είναι.
Κάνε αυτο που λέει ο Εαρ:
Όσο σε παίρνει, στρίψε τα ηχεία προς τα έσω.
Σε τι ύψος ειναι το τουίτερ;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Στα 115 cm
Μου φάνηκαν ψηλά.

Πρέπει να ειναι στο ύψος του αυτιού σου οταν κάθεσαι. Αν δεν είσαι δίμετρος+++ ή αν δεν εχεις πολυ ψηλό καναπέ ειναι λάθος.
Συνήθως στο 1 μέτρο είμαστε περιπου. Δες περίπου που είσαι με μια μεζούρα
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Μου φάνηκαν ψηλά.

Πρέπει να ειναι στο ύψος του αυτιού σου οταν κάθεσαι. Αν δεν είσαι δίμετρος+++ ή αν δεν εχεις πολυ ψηλό καναπέ ειναι λάθος.
Συνήθως στο 1 μέτρο είμαστε περιπου. Δες περίπου που είσαι με μια μεζούρα
Όπως τα λες θα επρεπε να είναι γύρω στους 20 πόντους πιο κάτω.Δυστυχως δεν υπάρχει η δυνατότητα.
 


Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Άλλος ενας λόγος για ηχεία βάσης στον τοίχο
ε εντάξει ρε συ, δεν θα μπορούσε να σηκώσει το πίσω μέρος των ηχείων του έτσι ώστε να στοχεύουν τα tweeters στο αυτί του?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
ε εντάξει ρε συ, δεν θα μπορούσε να σηκώσει το πίσω μέρος των ηχείων του έτσι ώστε να στοχεύουν τα tweeters στο αυτί του?
Ναι, θα μπορούσε, τρώγοντας λιγες παραπάνω ανακλάσεις απο το πάτωμα και το τραπεζάκι ως ποινή.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
34
Εγώ στην θέση σου θα κρατούσα αυτά τα ηχεία , θα τους έκανα τις απαραίτητες επισκευές, και θα τους άλλαζα θέση όπως στο σχέδιο που παραθέτω, έχοντάς τα με κλίση 30 μοιρών πρός την θέση ακρόασης, και να πατάνε απευθείας στο πάτωμα, ώστε να μην είναι πολύ ψηλά τα tweeters.
 

Attachments


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εγώ στην θέση σου θα κρατούσα αυτά τα ηχεία , θα τους έκανα τις απαραίτητες επισκευές, και θα τους άλλαζα θέση όπως στο σχέδιο που παραθέτω, έχοντάς τα με κλίση 30 μοιρών πρός την θέση ακρόασης, και να πατάνε απευθείας στο πάτωμα, ώστε να μην είναι πολύ ψηλά τα tweeters.
Δε κολλαει ... το δεξι θα 'χει τοιχο διπλα του και το αριστερο το απειρο (συχωρα μου την υπερβολη), συν το οτι μαλλον θελουμε την τηλεοραση αναμεσως των ηχειων ...
... ας πανε στο καλο τα γιαμαχα κι ας αγοραστουν (αφου υπαρχει μπατζετ) καποια ψωμωμενα βιβλιοθηκης-βασης-μονιτορς ... θα φυγουνε και οι μαβρες γκουμουτσες απο τη μεση και -οπως ειπε και καποιος συμφορουμιτης προσφατα- θα μειωθει και η ροπη στρεψης τσι παντοφλας ... :D
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Εγώ στην θέση σου θα κρατούσα αυτά τα ηχεία , θα τους έκανα τις απαραίτητες επισκευές, και θα τους άλλαζα θέση όπως στο σχέδιο που παραθέτω, έχοντάς τα με κλίση 30 μοιρών πρός την θέση ακρόασης, και να πατάνε απευθείας στο πάτωμα, ώστε να μην είναι πολύ ψηλά τα tweeters.
Δεν βόλευει αυτό γιατί 1)θα τα γκρεμίσει η μικρή και 2) αν γλυτώσουν από τη μικρή θα τα γκρεμίσει η γυναίκα μου η οποία παρεμπιπτόντως από χθές σας ευχαριστεί γιατί εξοικονομήσαμε 700-800€ αλλά δεν έχει καταλάβει ακόμη ότι θα ψάξω για network player η ενεργα..
,Χεχε

Ευχαριστώ πάντως
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
η γυναίκα μου η οποία παρεμπιπτόντως από χθές σας ευχαριστεί
Εεεμμ επειδη ακριβως λαμβανουμε υπ' οπσιν ολους τους ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ παραγοντες στη δημιουργια ενος ηχοσυστηματος (waf) γι' αυτο εχωμε ετσα μεγαλη επιτυχια ...
το σημαντικο ειναι να κοιμασαι ησυχος, χωρις την απειλη τσι παντοφλας ...
τωρα το αν το συστημα παιζει ... αυτο ειναι δεφτερευων ...
εδω ο καλος γιατρος ακομη παλευει ν' ακουσει τα 20 hz στα 130 db (σε οσα ακουει τσι αριες του τελως παντων).
:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
εδω ο καλος γιατρος ακομη παλευει ν' ακουσει τα 20 hz στα 130 db (σε οσα ακουει τσι αριες του τελως παντων).
Μην ανησυχείς.

Είμαι εντάξει, έκανα αυτά που έπρεπε το Σαββατοκύριακο και την τερμάτισα την στάθμη.
(Καινούργιο: Την τερματίζει την στάθμη)

Δεν πάει άλλο, θα πέσει το σπίτι. :party:

Θα ενημερώσω τον άλλο μήνα στο σχετικό θρεντ όταν επισημοποιηθεί το πράγμα, μένουν κάποιες λεπτομέρειες.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Δηλ για να ξεκαθαρίσω τελείως κάτι...

Το πρόβλημα είναι το budget ή ο αδύναμος ενισχυτής?

Με budget πχ διπλάσιο ,της τάξης των 1200-1300 ευρώ και τον ίδιο ενισχυτή η διαφορά θα είναι μεγάλη ή θέλει και άλλα τόσα για ενισχυτή??
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Θα ενημερώσω τον άλλο μήνα στο σχετικό θρεντ
Ποιον άλλο μήνα; Σου δίνω το ακαδημαϊκό τέταρτο.

(Και πολύ σου είναι. Και πεντάλεπτο αρκεί. Γράφε.)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δηλ για να ξεκαθαρίσω τελείως κάτι...

Το πρόβλημα είναι το budget ή ο αδύναμος ενισχυτής?

Με budget πχ διπλάσιο ,της τάξης των 1200-1300 ευρώ και τον ίδιο ενισχυτή η διαφορά θα είναι μεγάλη ή θέλει και άλλα τόσα για ενισχυτή??
Ο ενισχυτής είναι αδύναμος για να οδηγήσει σωστά ένα ηχείο που θα καλείται να αναπαράξει τις χαμηλές συχνότητες οι οποίες ζητούν το μεγαλύτερο ποσοστό της ισχύος.
Θα πρέπει αυτές να οδηγηθούν σε υπογούφερ,κάτι που πιστεύω,πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι σιγά σιγά.
Μαζί με ένα ζευγάρι ηχείων βάσης με 6,5 ιντζών μεγάφωνο θα είναι ότι πρέπει για το σαλόνι!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ποιον άλλο μήνα; Σου δίνω το ακαδημαϊκό τέταρτο.

(Και πολύ σου είναι. Και πεντάλεπτο αρκεί. Γράφε.)
Θα τα πω στο αλλο θρεντ οταν πάρω άδεια απο τους ανώτερους.

Στο μεταξύ έλα απο δω να δεις πως κουνιέται η μπουχάρα
 


Μηνύματα
6
Reaction score
2
Δεν
Δεν έχω ακούσει κάποια klipsch και δυστυχώς δεν έχω άποψη γι αυτά.
[DOUBLEPOST=1518633649][/DOUBLEPOST]

Αν κατάλαβα καλά οι περισσότεροι συμφώνησαν στο ότι δεν θα ακούσω σημαντική διαφορά σε σχέση με αυτά που έχω λόγω budget και τοποθετησής τους στον χώρο.



Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
δεν τα ξέρω καθόλου τα ηχεία σου για να σου πω αν έχουν ή όχι διαφορά από τα Νταλί ή από κάποια άλλα. Αυτό με το χώρο είναι σημαντικό αλλά η ερώτηση αρχικά ήταν μόνο για ηχεία.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Ας πω και εγω αν και δεν πρεπει να δινεις και πολυ σημασια γιατι και εγω τωρα μαθαινω... το ειπα και λιγο πιο πανω οτι το σαμπ για τα μπασα δεν βλεπω να το γλιτωνεις... εγω τι θα εκανα.. θα κρατουσα τον yamaha... θα εκανα ενα καλo servise στα sharp και θα εβλεπα αν με ικανοποιει ο ηχος...ετσι εχω τουλάχιστον τα ηχειακια μου στην πενα ακομα και αν αναγκαστω να τα αποθηκευσω αφου δεν θελω να τα πουλησω...ολα καλα μέχρι εδω;... αν δεν μου αρεσει ο ηχος θα εψαχνα για ενα ζευγαρι πολυ καλα ηχεια ραφιου που θα τα οδηγει ο yamaha...δεν θα πηγαινα σε ενεργα...
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top