Αγορά ηχείων


Μηνύματα
137
Reaction score
44
Πακέτο μεγάφωνα και crossover σε μεταφορική προς κάποιον απ τους επισκευαστές στην Αθήνα.


Κρύβει κινδύνους η ακρόαση.
Εκτός του ότι δεν έχει πολλά ν δεις-ακούσεις στη Θεσσαλονίκη, σκέψου πως θα τ ακούσεις με άλλα ενισχυτικά και κυρίως σε άλλο χώρο.
Στα λέω για να μην πάθεις αυτό που έγραψε ο Πέτρος...

ok

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα προσανατολιστώ στο service τους.

Μπορεί να μου γράψει κάποιος τι να ζητήσω ακριβώς απο το service??

Αλλαγή πυκνωτών στα crossovers και γενικά αλλαγή καλωδίων?

Αλλαγή και των γούφερ?
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Αλλαγή πυκνωτών στα crossovers και γενικά αλλαγή καλωδίων?

Αλλαγή και των γούφερ?
Ότι χρειαστεί στο κρος και επισκευή στα ίδια μεγάφωνα , που απ ότι βλέπω μόνο το dust cup είναι ζουληγμένο.Αυτό δεν είναι πρόβλημα, υπάρχει μόνο για να μην μπαίνει σκόνη στο πηνίο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
ok

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα προσανατολιστώ στο service τους.

Μπορεί να μου γράψει κάποιος τι να ζητήσω ακριβώς απο το service??

Αλλαγή πυκνωτών στα crossovers και γενικά αλλαγή καλωδίων?

Αλλαγή και των γούφερ?
Από την στιγμή που τα μεγάφωνα λειτουργούν, χρειάζονται σίγουρα φρέσκους πυκνωτές.
Η ποιότητα αυτών που φορούσε είναι χαμηλή.
Αν βάλεις κάποιους αντίστοιχους, bipolar, το κόστος σαν ανταλλακτικά είναι χαμηλό, γύρω στα 30 ευρώ περίπου.

Αν βάλεις στα κρίσιμα σημεία καλύτερους πάει αλλού το πράγμα.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
Υποψιάζομαι ότι εκεί που τα έχεις τοποθετημένα τα ηχεία, ο,τι και να βάλεις δε θα σε ικανοποιήσει.
Αυτό
[DOUBLEPOST=1518626245][/DOUBLEPOST]Δεν σώζεται. Βάλε ηχεία βάσης, και βάσεις τοίχου.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Αυτό
[DOUBLEPOST=1518626245][/DOUBLEPOST]Δεν σώζεται. Βάλε ηχεία βάσης, και βάσεις τοίχου.
Οκ.
Θα τους κάνω ένα service για ψυχολογικούς λόγους τότε και θα μείνω με αυτά.

Βάσεις κτλ το αποκλείω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
 





Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
κοιτα σφηνωμένα ειναι ... αλλα αν παρεις την ευθεια του παραθυρου ... δειχνουν στο ίδιο υψος...
 


Μηνύματα
137
Reaction score
44
Η πουλά τον ενισχυτη που εχεις και τα ηχεια και πάρε ενα ζευγος ραφιου ενεργα με βάσεις και τελείωσες
Χχμμμμ

Ενεργά με budget??
Κάποια πρόταση??

Δεν είναι κακή ιδέα γιατί και χωρίς να πουληθούν αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν αλλού όπου για περιστασιακή χρήση με καλύπτουν πλήρως.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Χχμμμμ

Ενεργά σε τι budget??

Δεν είναι κακή ιδέα γιατί και χωρίς να πουληθούν αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν αλλού όπου για περιστασιακή χρήση με καλύπτουν πλήρως.
Φτιαξε καφεδακι και ξεκινα σκρουτζ-review google( εαν σου αρεσει καποιο) και διαβαζε, :D εαν σε ενδιαφέρουν απο Ελλαδα αγορα.
Έχει πλήθος απο ενεργα που καλύπτουν ολες τις αναγκες και τις τσεπες και παιζουν πολυ καλα σε παρόμοιο χωρο τ.μ με τον δικο σου.
Ξεκινα με jbl που τα ακουσα και επαθα ζημια
Να κατι τετοιο
https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html

Εγω αυτα ακουσα σε ανθρώπινες εντάσεις σε περιπου 20τ.μ και έψαχνανα δω εαν υπαρχει sub στον χώρο.

Δες και για τα πιο μεγαλα απο τα παραπανω
https://www.skroutz.gr/s/4125498/JBL-LSR308.html

Βεβαια υπάρχουν και αλλα πολλά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
φιλος εδω μεσα εδινε σε αγγελια klispch rf 62II.....αν θυμαμαι καλα σε καλη τιμη
αν βεβαια σε ενδιαφερουν κλιπς.....
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Καλησπέρα,

Θέλω τη βοήθεια σας γιατί σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός ζευγαριού ηχείων δαπέδου.

Τα ηχεία θα τοποθετηθούν σε σαλόνι (ενιαίο με κουζίνα).Ο χώρος του σαλονιού είναι γύρω στα 25 τ.μ. (εκτός της κουζίνας).Με την πρώτη ευκαιρία θα παραθέσω και κάτοψη-σκαρίφημα του χώρου.

Ο ενισχυτής μου είναι ο Yamaha RS202D ( https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-s202d/specs.html#product-tabs). Είναι αγορασμένος πριν κανένα χρόνο οπότε δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης του.Θα ήθελα λοιπόν ένα ζευγάρι ηχεία που να ταιριάζουν με αυτόν.

Μουσική ακούω πολλές ώρες την ημέρα και διάφορα είδη.Απο stoner και punk rock μέχρι ηλεκτρονική μουσική,Χατζίδακι ή ρεμπέτικα.

Οι πηγές είναι mp3 και flac από σκληρό δίσκο συνδεδεμένο σε android tv box, βινύλια (πικάπ Technics SL2000),spotify , ραδιόφωνο κτλ.CD έχω καμία 500αρια αλλά τελευταία δεν έχω CD player (επόμενο βήμα αυτό,αλλά δεν καίγομαι).

Τα ηχεία που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή είναι κάποια παλιά Sharp CP7700.

Το budget που θα ήθελα να κινηθώ είναι περίπου στα 500-600 ευρώ (συζητησιμό).Ουσιαστικά ψάχνω την value for money λύση.

Προβληματίζομαι γιατί θελω σίγουρα ένα καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ σε budget και δεν ξέρω αν η διαφορά στην ποιότητα του ήχου θα είναι ικανοποιητική.

Ευχαριστώ.

Υ.γ όταν ετοιμάσω το σκαρίφημα του χώρου θα το ανεβάσω
Dali sensor 5. Τα έχω και είναι πολύ καλά από κάθε άποψη
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
φιλος εδω μεσα εδινε σε αγγελια klispch rf 62II.....αν θυμαμαι καλα σε καλη τιμη
αν βεβαια σε ενδιαφερουν κλιπς.....
Δεν έχω ακούσει κάποια klipsch και δυστυχώς δεν έχω άποψη γι αυτά.
[DOUBLEPOST=1518633649][/DOUBLEPOST]
Dali sensor 5. Τα έχω και είναι πολύ καλά από κάθε άποψη
Αν κατάλαβα καλά οι περισσότεροι συμφώνησαν στο ότι δεν θα ακούσω σημαντική διαφορά σε σχέση με αυτά που έχω λόγω budget και τοποθετησής τους στον χώρο.



Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Δεν έχω ακούσει κάποια klipsch και δυστυχώς δεν έχω άποψη γι αυτά.
Αν πας σε παθητικό bookself.
Δες σοβαρα
https://www.skroutz.gr/s/6639680/Klipsch-RP-160M.html

Θα σε γεμισει σε ολα του.
Αργοτερα εαν θες και αλλο χαμηλο βαζεις και ενα subaki και τελος.
Klipsch με yamaha ματσαρουν καλα.
Εμενα μου αρεσε το αποτελεσμα των δικων μου rp280f με yamaha as1000
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.049
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top