KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μην αρχίσεις πάλι ακτινολόγε για την "βάση" του, μιλάμε για το ηχείο μόνο του
Διαφωνώ.
Το θέμα στάθμης, αφορά μόνο το μπάσο.
Το μπάσο, εξαρτάται από το χώρο.
Αν ο χώρος είναι κάνα σαλόνι σα του Κοτσίδη στα 50 τετραγωνικά, απλώς θες 2 σαμπ να βγάζουν 130 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης, αναλαμβάνοντας 80 και κάτω.
Σύμφωνα με τις γραμμές ακουστοτητας, οι στάθμες του 310 αρκούν στο υπόλοιπο φάσμα, όταν στους 20 κύκλους χτυπήσεις 130 ντεσιμπέλ.
Δες τα.
Το πρόβλημα στάθμης, αφορά πάντα και μόνο τις χαμηλές συχνότητες. Στα μεσαία, τα 110+ ντεσιμπέλ είναι ανυπόφορα..
Ξαναδές τα.
Στα 100 ντεσιμπέλ το τερματίζει ο φλετσερίδης στα μεσαία, όταν έχεις πιάσει 130 κει κάτω...
Πάντα το θέμα στάθμης αφορά χαμηλές συχνότητες, οκ?
Κι ένα 8-ιντσο, υπεραρκεί για άνω των 80 κύκλων, όσο κάγκουρας και νά'σαι.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ενα ακόμα καλό που έχουν τα "ενεργά επαγγελματικού τύπου" ηχεία είναι ότι διαθέτουν στιβαρά σημεία σύνδεσης στην καμπίνα ώστε να μπορείς με μια ιδιοκατασκευή και 2 βίδες να τα πιάσεις με ασφάλεια και να τα στήσεις όπως θες, σε ταβάνια σε τοίχους. Πολύ σημαντικό για όποιον πάει σε home cinema καταστάσεις και θελήσει να κρατήσει ομοιογένεια (ίδια ηχεία παντού) και να βάλει ηχεία ψηλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν πιάνει 110db. Καλά θα ηταν να έπιανε.

Δες τα και εσυ (ξανά :D):

IMG_1056.png


With sub 107db.

Δες και εδώ:
neumann_kh310_max_spl_250_2.gif


Που είναι το Headroom οεο; άλλα λέμε στους crown και άλλα εδώ;

Απο τα 100-250db δεν πλησιάζει τα 110, θα τα φτάσει με το sub, αλλά μόνο με το μεγάλο που κοστίζει ένα νεφρό. Δεν φτάνει. Το 410 με το μεγάλο sub, μάλιστα, αυτό είναι ΟΚ, αλλά κοστίζουν δυο νεφρά:

neumann_kh870_o410_max_spl_250.gif

[DOUBLEPOST=1519385847][/DOUBLEPOST]
με άλλο sub δεν παίζει σωστά?
Εγώ νομίζω πως θα παίζει, όσο σωστά θα παίζει και το sub που θα διαλέξεις
 




Μηνύματα
146
Reaction score
169
Δεν πιάνει 110db. Καλά θα ηταν να έπιανε.

Δες τα και εσυ (ξανά :D):

View attachment 90630

With sub 107db.

Δες και εδώ:
View attachment 90628

Που είναι το Headroom οεο; άλλα λέμε στους crown και άλλα εδώ;

Απο τα 100-250db δεν πλησιάζει τα 110, θα τα φτάσει με το sub, αλλά μόνο με το μεγάλο που κοστίζει ένα νεφρό. Δεν φτάνει. Το 410 με το μεγάλο sub, μάλιστα, αυτό είναι ΟΚ, αλλά κοστίζουν δυο νεφρά:

View attachment 90629
[DOUBLEPOST=1519385847][/DOUBLEPOST]
Εγώ νομίζω πως θα παίζει, όσο σωστά θα παίζει και το sub που θα διαλέξεις
Όταν τα ανθρώπινα όργανα αρχίζουν να επέχουν θέση νομισματικής μονάδας τότε ξέρεις ότι τα πράγματα είναι σοβαρά
άραγε για να πάρει κάποιος τα Grimm ή έστω τα Kii τι θα πρέπει να δώσει; κανά χεροπόδαρο κι ένα σετ μάτια υποθέτω:offtopic:
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Ενα ακόμα καλό που έχουν τα "ενεργά επαγγελματικού τύπου" ηχεία είναι ότι διαθέτουν στιβαρά σημεία σύνδεσης στην καμπίνα ώστε να μπορείς με μια ιδιοκατασκευή και 2 βίδες να τα πιάσεις με ασφάλεια και να τα στήσεις όπως θες, σε ταβάνια σε τοίχους. Πολύ σημαντικό για όποιον πάει σε home cinema καταστάσεις και θελήσει να κρατήσει ομοιογένεια (ίδια ηχεία παντού) και να βάλει ηχεία ψηλά.
Προτιμάμε Μελίδη βέβαια παντού και πάντα, αλλά δεν χρειάζεται ιδιοκατασκευή για να τα στερεώσεις σε σαμπ, να τα στήσεις σε τρίποδο, να τα βιδώσεις στον τοίχο ή τα κρεμάσεις από το ταβάνι τα 310. Προσφέρει τα πάντα η Neumann έναντι (τσουχτερού) αντιτίμου:
http://www.neumann-kh-line.com/klei...neumann_mounting_hardware_matrix_v06_2013.pdf

Πολύ σημαντικό πάντως αυτό που επισημαίνεις.
Ο βασικός λόγος που προτίμησα τα 310 (και όχι τα 420 πέραν του κόστους) είναι η ευελιξία τους. Τρίδρομα, sealed και με το απόλυτα μικρότερο μέγεθος. Όπου θέλω τα βάζω. Στο σαλόνι, στο γραφείο, στο home cinema, (main, surround, οροφής), στον χώρο που κάνω γυμναστική, ακόμα και στο υπνοδωμάτιο. Παντού μπαίνουν, ψηλά, χαμηλά, κρεμασμένα από το ταβάνι, σε μικρό χώρο, σε μεγάλο χώρο, κολλητά στον τοίχο, ελεύθερα στον χώρο, εντοιχισμένα, σε σύνθετο να μη φαίνονται, σε ράφι κ.ο.κ. και αποδίδουν εξαιρετικά. Μπορώ να τα στήσω με pole πάνω σε PA sub και κάνω και πάρτυ. Αντέχουν τρελό ξύλο και σε ειδοποιούν τα limiters αν το παρακάνει κανείς. Με τα 870 μεταμορφώνονται σε αξιώσεων ηχεία πλήρους φάσματος τετράδρομα. Δεν μου κάνουν σε μια θέση ή χρήση, τους βρίσκω άλλη.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133


Για να μη βάζω-βγάζω XLR σύνδεσα ταυτόχρονα τα κεντρικά με splitter δίνοντας προτεραιότητα στο μεν και στο δε αυξομειώνοντας αντίστοιχα το gain και τον διακόπτη output dB level στο 310. Cross στα 80 και αργότερα και στα 200Hz ώστε να μειωθεί η διαφορά από τα μεγαλύτερα γούφερ. Η στάθμη υψηλότερη στο κεντρικό για να ξεχωρίζει από τα main.

Έβαλα ξανά και ξανά να παίζει το προτελευταίο κεφάλαιο από το bluray "Cadillac Records" που έχει και αντρική και γυναικεία ομιλία και την εκτέλεση του "I'd rather go blind" από την Beyonce.
Η ηχογράφηση ή/και η μεταφορά στο bluray απέχει πολύ από το να θεωρηθεί καλή και δεν μένει τίποτα κρυφό από το 310. Η αντιληπτότητα των διαλόγων είναι πολύ καλή, ακόμα και σε χαμηλή ένταση. Tην απόσταση των 3,5μ. την υποστηρίζει το 310 άνετα, είτε σε χαμηλή είτε σε υψηλή ένταση. Στο τραγούδι το 310 είναι τόσο αποκαλυπτικό που κουράζει, ειδικά σε υψηλές στάθμες. Ξεμπροστιάζει την ηχογράφηση και το transfer. Σου κόβει την επιθυμία να ανεβάσεις ένταση.

Σε αντίστοιχες στάθμες και ακόμη υψηλότερες, το HM212 (με κρος στα 200Hz) συγχωρεί πολύ περισσότερο και είναι πιο άνετο, πληθωρικό και απολαυστικό. Σαν να μην υπάρχει τέρμα ούτε από το ηχείο ούτε από τις δικές μου αντοχές.

Γενικά δεν με συντάραξε το 310 σε χρήση κεντρικού. Αναλυτικός μονιτορέ ήχος με κουραστική συμπίεση tweeter-ίλας που δεν συγχωρεί. Πολύ καλό γι' αυτό που είναι, απλά δεν κάνει για μένα σε θέση κεντρικού.
Τουλάχιστον αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση σε αποσπασματική ακρόαση.
Επιφυλλάσσομαι για το επόμενο τεστ με τριάδα 310 μπροστά με το κεντρικό πάνω στο KH870 με κρος στα 80.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
With sub 107db.
Στους 18 κύκλους είναι αυτή η στάθμη βρε αθεόφοβε, και μάλλον πρόκειται για μέτρηση φρι φιλντ, μέσα στο δωμάτιό σου, το τι στάθμη θα πιάσει δε το υποπτεύεται καν..:p

Δες και εδώ:


Που είναι το Headroom οεο; άλλα λέμε στους crown και άλλα εδώ;
Βρε κακούργε, οτιδήποτε πάνω από 110 ντεσιμπέλ στο φάσμα που το 310 το περνάει αυτό το όριο (400-4000 χζ), είναι εντελώς άχρηστο και αδύνατο να το υπομείνει άνθρωπος.
Η πιο ψηλή γραμμή ακουστοτητας, και δες το πιο ψηλό κόκκινο του iso2003, αυτά όλα τα έχει στα 100 ντεσιμπέλ.
Ξεκόλλα.
Ή κάνε το άλλο, βάλε τόνους να ακούσεις στα 105 ντεσιμπέλ, σε συχνότητες ξεχωριστές, από 200 χζ και πάνω, μπας και καταλάβεις κάποτε...:p
(Πρόσεξε μη τα πάρεις στο χέρι τα ..αυτιά σου, τα ηχεία σου, δε μασάνε κει):D
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αφήστε τις καγκουριές και απαντήστε μου στην εξής πραγματική απορία που έχω:

Είναι τεχνικά δυνατόν ένα ηχείο καμπίνας να έχει καλύτερο waterfall από αυτό που φαίνεται παρακάτω ή πρέπει να πετάξουμε τις καμπίνες all together για να καθαρίσει το waterfall ή τί;

Klein + Hummel O 410
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Κερς.

Οι μετρήσεις του παραπάνω εξαιρετικού ηχείου που έχουν γίνει σε ανηχοικό δείχνουν σημαντική αποθηκευμένη ενέργεια στις χαμηλές συχνότητες (<100Hz). Μέχρι τα 100msec που σταματά το διάγραμμα έχει μπόλικο πράγμα. Αρχίζει και γίνεται συγκρίσιμη η αποθηκευμένη ενέργεια του ηχείου με αυτή ενός καλό δωματίου, με προβλεπόμενο RT στις χαμηλές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Α, sorry, εγώ δεν κερς.
Μιλάς με λάθος άνθρωπο για τέτοια ψιλά γράμματα.
Γω κερς μόνο μέχρι τα βασικά.
(Που ακόμα δε τα'χω δει να τηρούνται κάπου αλλού, πέραν στουντιακών χώρων.)

Σε θεωρητικό επίπεδο, εκτιμώ ότι κει κάτω αυτά δεν είναι αντιληπτά από ανθρώπινο αισθητήριο όργανο. Η περιοχή ευαισθησίας του οργάνου αυτού, είναι σε άλλα φάσματα.

Ο χιντεν παλιόγρια θα το'χει κεντήσει κάπου κι αυτό, πάω στοίχημα. :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απο τα 100-250db δεν πλησιάζει τα 110, θα τα φτάσει με το sub, αλλά μόνο με το μεγάλο που κοστίζει ένα νεφρό
Up :D

Είσαι κρυφός δικηγόρος Εαρ.
Απαντάς όπου θελεις :p

Το ερώτημα ειναι (και ηταν πάντα) για τα 100-250Hz. Εκεί που σου λεω πως θα μπλέξει το πράγμα με τα sub και τους processors, και όχι στα 400-4000Hz που εντέχνως επικαλείσαι. Και εκεί (στα 100-250) ειναι ακόμα ψηλά στην κατηφόρα, θα μείνεις απο headroom.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το ερώτημα ειναι (και ηταν πάντα) για τα 100-250Hz. Εκεί που σου λεω πως θα μπλέξει το πράγμα με τα sub και τους processors, και όχι στα 400-4000Hz που εντέχνως επικαλείσαι. Και εκεί ειναι ακόμα ψηλά στην κατηφόρα, θα μείνεις απο headroom.
Έχει απαντηθεί.
Ψηλά το κρος του σαμπ.
Εικάζω ότι σε ολους τους νορμάλ οικιακούς μεγαλους χώρους, τα 120 χζ αρκούν, αλλά θέλει δοκιμή, μετρήσεις.
Εξ'ου και η υψηλη αποκριση του σαμπ, που θαυμάζω. ;)
Τον αριθμό των σαμπ τον ξέρεις, περιορισμός εκεί δεν υπάρχει.
Τι δε καταλαβαίνεις; :)

Τους προσεσορες εγώ δε τους φοβούμαι, είμαι ...άντρας.:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχει απαντηθεί.
Ψηλά το κρος του σαμπ.
Εικάζω ότι σε ολους τους νορμάλ οικιακούς μεγαλους χώρους, τα 120 χζ αρκούν, αλλά θέλει δοκιμή, μετρήσεις.
Εξ'ου και η υψηλη αποκριση του σαμπ, που θαυμάζω. ;)
Τον αριθμό των σαμπ τον ξέρεις, περιορισμός εκεί δεν υπάρχει.
Τι δε καταλαβαίνεις; :)
Ποια 120; Αφού δεν παίζει μεχρι τα 250 λέμε.

Δεν γίνεται μάτια μου. Θελεις τρία εξαιρετικά και πανάκριβα σαμπ κροσαρισμένα στα 250, να κουβαλάνε διαφορετικο σήμα (LRC), λόγω κατευθυντικότητας. Η Metric απαγορεύεται δια ροπάλου ειδικά για home cinema, καλύτερα πάρε διαστημόπλοιο . Άρα η επόμενη οικονομικά λύση για αυτήν την υλοποίηση ειναι η Storm με κόστος 10000€, συν τρία σαμπ επι 4000€ το ενα. 22000€ Τι δεν καταλαβαίνεις;

:D
 
  • Like
Reactions: PPG



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top