Βοηθεια για αγορα ηχοσυστηματος

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Για να δω... για να δω... βρηκα τα meridian dsp 5000 ...τιμη δεν βρηκα....αλλα μαλλον ειναι απαγορευτικα...
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
oλη μερα το φερνω απο δω το φερνω απο κει δεν το βλεπω να μου κάθετε για ενεργα ...αλλα !!!:D ...εχω ιδεα... το κραξιμο οπως παντα καλοδεχουμενο ... το λοιπον βρηκα τις παρακατω επιλογες και εχω απορια... αν θελω και ενα ή δυο σαμπ τι κανουμε;
αν θελει ο πιτσιρικας να ακουσει απο usb?
http://soundgallery.gr/shop/index.p...ct_id=6596&virtuemart_category_id=29&Itemid=6
http://www.audioshow.gr/index.php?o...ct_id=24073&virtuemart_category_id=68&lang=el
ένταξή δεν ειναι δαπεδου αλλα και οι υποχωρήσεις ειναι στο πλανο...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
oλη μερα το φερνω απο δω το φερνω απο κει δεν το βλεπω να μου κάθετε για ενεργα ...αλλα !!!:D ...εχω ιδεα... το κραξιμο οπως παντα καλοδεχουμενο ... το λοιπον βρηκα τις παρακατω επιλογες και εχω απορια... αν θελω και ενα ή δυο σαμπ τι κανουμε;
αν θελει ο πιτσιρικας να ακουσει απο usb?
http://soundgallery.gr/shop/index.p...ct_id=6596&virtuemart_category_id=29&Itemid=6
http://www.audioshow.gr/index.php?o...ct_id=24073&virtuemart_category_id=68&lang=el
ένταξή δεν ειναι δαπεδου αλλα και οι υποχωρήσεις ειναι στο πλανο...
Γνωριζεις ποια ειναι η διαφορά μεταξύ ενεργού και αυτοενισχυόμενου;
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Γνωριζεις ποια ειναι η διαφορά μεταξύ ενεργού και αυτοενισχυόμενου;
Ακου να δεις τωρα τι γινεται... και σε ευχαριστω που με βοηθας... καταλαβαινω οτι υπαρχει διαφορα και οτι ενα απο τα δυο ειναι το συστημα που το ενα απο το ζευγος εχει ενισχυτη στο εσωτερικο του και απλα δινει σημα στο αλλο που απλα ειναι ενα ηχειο ... το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποιο ειναι το ενα και ποιο ειναι το αλλο... απλα δεν ρωταω γιατι το ψαχνω μονος μου γιατι καταλαβαινω οτι τα βασικα πρεπει να τα μαθω μονος μου... ριχνω διαβασμα αρκετο μη νομιζεις.... και δεν ειναι ευκολο...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Ακου να δεις τωρα τι γινεται... και σε ευχαριστω που με βοηθας... καταλαβαινω οτι υπαρχει διαφορα και οτι ενα απο τα δυο ειναι το συστημα που το ενα απο το ζευγος εχει ενισχυτη στο εσωτερικο του και απλα δινει σημα στο αλλο που απλα ειναι ενα ηχειο ... το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποιο ειναι το ενα και ποιο ειναι το αλλο... απλα δεν ρωταω γιατι το ψαχνω μονος μου γιατι καταλαβαινω οτι τα βασικα πρεπει να τα μαθω μονος μου... ριχνω διαβασμα αρκετο μη νομιζεις.... και δεν ειναι ευκολο...
Η διαφορά λοιπόν είναι το αν ο ενισχυτής/ενισχυτές είναι πριν (παθητικό ή αυτό ενισχυόμενο) ή μετά (ενεργό) από το κροσοβερ. Και αυτό είναι αρκετά σημαντικό στο πως ακούγεται ένα ηχείο.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Η διαφορά λοιπόν είναι το αν ο ενισχυτής/ενισχυτές είναι πριν (παθητικό ή αυτό ενισχυόμενο) ή μετά (ενεργό) από το κροσοβερ. Και αυτό είναι αρκετά σημαντικό στο πως ακούγεται ένα ηχείο.
Πως μπορει να ειναι μετα απο το κροσοβερ....; :headbang: αντε παλι απο την αρχη... αν υπαρχει καποιο αρθρο ή καποιο pdf εύκαιρο μπορεις να μου το στειλεις;
 


Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Dynaudio δες.
Παντως θα το πω γιατι δεν κρατιεμαι..... Τα focus τα ενεργα σε σχεση με τα δικα μου τα passive μου φαινονται το ιδιο...... Το ειπα δεν αντεχα.... τουλαχιστον και καλυτερα να ειναι δεν ειναι τοσο καλυτερα που να δικαιολογουν τα 12 χιλιαρικα που ζητανε.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Γνωριζεις ποια ειναι η διαφορά μεταξύ ενεργού και αυτοενισχυόμενου;
ok αυτο το σχημα δειχνει την διαφορά ανάμεσα στο παθητικό και το ενεργό ετσι;
23d69020488f6c3694e31a22fa81b687.png
για το αυτοενισχυομενο δεν βρίσκω..
γιατι σχεδον παντου αναφέρουν τα ενεργα ως αυτοενισχυομενα;
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
για το αυτοενισχυομενο δεν βρίσκω..
δεν χρειαζεται να βρεις,ειναι στην ουσια το δευτερο σχημα (αυτο των παθητικων ηχειων δηλαδη),απλα ο ενισχυτης ειναι μεσα στο ηχειο και οχι σε ξεχωριστο σασσι. Η διαφορα στην αποδοση (μιλαμε για σωστα σχεδιασμενα ενεργα ηχεια), αλλα και στο κοστος, ειναι μεγαλη. Δυστυχως πολλοι τα μπερδευουν,ενω και οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν τον ορο καταχρηστικα,ισως με μια δοση "παραπλανησης" του αγοραστικου κοινου.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Αμ πες το ντε.... γιατι βλεπω e-shops να αναφερουν.... "... ενεργο (αυτοενισχυομενο) ηχειο μαρκας ταδε κτλ κτλ... μπλα μπλα...." και ειναι μπερδεμα... αρα για να καταλαβεις ποιο ειναι τι πρεπει να δεις το εσωτερικο του (να ξερεις τι βλεπεις βέβαια) ή απο εμπειρία να γνωριζεις τι ειναι...(?)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Αμ πες το ντε.... γιατι βλεπω e-shops να αναφερουν.... "... ενεργο (αυτοενισχυομενο) ηχειο μαρκας ταδε κτλ κτλ... μπλα μπλα...." και ειναι μπερδεμα... αρα για να καταλαβεις ποιο ειναι τι πρεπει να δεις το εσωτερικο του (να ξερεις τι βλεπεις βέβαια) ή απο εμπειρία να γνωριζεις τι ειναι...(?)
Αν ειναι ενεργό πραγματικό, εχει περισσότερους απο εναν ενισχυτές το καθε ηχείο.
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
....με τιμή ανά ζεύγος στα 2.199 ευρώ (Xeo 20 βάσης) και 3.599 ευρώ (Xeo 30 δαπέδου).....
:o:o....!!!
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Εισαι καλα...; το σκοντακι με το ζορι πιανει το 1000ρικο....:D
Τι διαολο, αυτο εχεις?
C0D970A4-9DDE-46C6-8B15-CB58865C7E21.jpeg

Δεν ερχεσε μια απο δω να το πεις στη Σταυρουλα... εγω φοβάμαι....
Για παλαβους ψαχνεις?
Δεν παω να πολεμησω τον ερντογαν καλυτερα!
:p
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.530
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top