Ας μιλήσουμε για το feedback

Είναι καλό το feedback?


  • Total voters
    42
Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Άντε μιλήστε!

Εντάξει, ας αρχίσω εγώ με λίγο λαϊκή επιστήμη και θα έρθει και το ιππικό σε λίγο.

Το feedback είναι η σχεδίαση κυκλώματος σε ενισχυτές με σκοπό τον έλεγχο της εισόδου της ενίσχυσης μέσω της ανατροφοδότησής της (εξού και feedback) από την έξοδο της ενίσχυσης.

Να και ένα σχηματάκι:



- Τι 'ναι αυτό ρε Γιώργο;
- Να ρε, μπαίνει η μουσική από το ιντερκονέκτ, από το input
- Ναι
- E, αυτό το "A" είναι το τσιπάκι ή η λάμπα που ενισχύει το σήμα.
- Ναι
- Ε σου λέει, μετά που θα ενισχυθεί το σήμα, υπάρχει ένα καλωδιάκι μέσα στο κουτί του ενισχυτή σου που ξαναπάει στην είσοδο του τσιπ ή της λάμπας μέσω του "β".
- Καλά το πας
- Ε, αν δει το "β" ότι το σήμα δεν έχει καλό ήχο, κάνει ένα κολπάκι και στέλνει ένα σήμα που βοηθάει τον ενισχυτή σου, το "Α" να βγάζει πιο καθαρό ήχο
- Α στο διάλο!

Τώρα υπάρχουν positive και negative feedback, αυτά θα μου τα εξηγήσετε εσείς.

Η απορία μου είναι η εξής:
Γιατί (κάποιοι?) ενισχυτές όταν έχουν feedback ακούγονται πιο σκληροί (harsh θα έλεγαν οι εγγλέζοι) με μια έμφαση στα μεσοϋψηλά?




ps. Όποιος μετατρέψει το thread σε ενεργά vs παθητικά, να του πέσει το πουλάκι του. ...για λίγο
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Πρέπει να είναι ένα από τα 2-3 θέματα του ήχου που έχω ακούσει τις περισσότερες παπαριές στα τόσα χρόνια.
Και κυρίως από άτομα που δεν έχουν ιδέα...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.875
Reaction score
41.084
Δεν ξέρω τι λέτε για τον ήχο αλλά ο κλειστός βρόγχος σαφως και είναι ένα καλύτερο σύστημα ελέγχου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.250
Δεν ξέρω τι λέτε για τον ήχο αλλά ο κλειστός βρόγχος σαφως και είναι ένα καλύτερο σύστημα ελέγχου.
Ας το δούμε από την αρχή:

Ο βρόγχος είναι ένας κεντρικός σωλήνας παροχής αέρα στους πνεύμονες.

Ο βρόχος από την άλλη, είναι μια θηλιά.

Ο κλειστός βρόγχος, θέλει επείγουσα αντιμετώπιση, δεν είναι αστείο.

Πεθαίνεις λέμεεεε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.250
Η απορία μου είναι η εξής:
Γιατί (κάποιοι?) ενισχυτές όταν έχουν feedback ακούγονται πιο σκληροί
Σκληρός ενισχυτής, ε; Σκληρό καρύδι.

Ας το δούμε από την αρχή:
Δεν υπάρχουν τρόποι να ακούσεις ενισχυτή.

Ίσως μόνο αν χτυπάς το καπάκι του.
Όσο πιο σκληρό καπάκι, τόσο πιο σκληρός θα ακουστεί.

Παίζει ρόλο και με τι το χτυπάς. Μη το ξεχνάμε αυτό.



ΥΓ. Δγιό πράγματα ακούμε: τα ηχεία και το χώρο.
Ένα κι ένα, δγιό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.875
Reaction score
41.084
Ας το δούμε από την αρχή:

Ο βρόγχος είναι ένας κεντρικός σωλήνας παροχής αέρα στους πνεύμονες.

Ο βρόχος από την άλλη, είναι μια θηλιά.

Ο κλειστός βρόγχος, θέλει επείγουσα αντιμετώπιση, δεν είναι αστείο.

Πεθαίνεις λέμεεεε
:roflmao:

Τα παλιά τα χρόνια, τα δικά μου, ολοι το είχαν με γ.
Έκανα μια βόλτα τώρα να δω τι γίνεται και βλεπω οτι το ΕΜΠ το έχει χωρίς γ ενώ το ΑΠΘ με το γάμμα.
Μου θύμισε τη διαφορά που είχαν οι δυο σχολές στη σύμβαση των προσήμων στις καμπτικες ροπές στην τεχνική μηχανική.

Closed loop να τελειώνουμε :laugh:
 

Μηνύματα
146
Reaction score
169
Τε ερώτημα ωστόσο παραμένει:
αποτελεί το feedback την ορθότερη λύση στην ακριβή ενίσχυση του σήματος;
Κι αν ναι γιατί δεν ενσωματώνεται σε όλους τους ενισχυτές να τελειώνουμε;
α; (βαρύ που λένε και στα μέρη μου)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.250
:roflmao:

Τα παλιά τα χρόνια, τα δικά μου, ολοι το είχαν με γ.
Ναι ρε, το ξέρω, και γω "βρόγχο γείωσης" έλεγα, κι ερχόταν ο Κόγιας και μου την έλεγε.:p

Έχει πλάκα όμως! :party:

να τελειώνουμε;
Άμα θες να τελειώσει το θέμα, ενεργά.:gotcha:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.875
Reaction score
41.084
Ειχα έναν nuforce καποτε που ήταν closed loop...αν δεν κάνω λαθος :oops:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.250
Τε ερώτημα ωστόσο παραμένει:
αποτελεί το feedback την ορθότερη λύση στην ακριβή ενίσχυση του σήματος;
Με μια λέξη: ναι.

Με πιο πολλές: βαργιέμαι. Πάντως ιδανικό σενάριο είναι το feedback να συμπεριλαμβάνει και το φορτίο. Το μεγάφωνο δηλαδή. Δηλαδή, ενεργά πολυενισχυόμενα χωρίς παθητικό κρος; Ναι.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
169
ναι αλλά για να τελειώσουμε πρέπει να αρχίσουμε κιόλας.
Κοινώς χρειαζόμαστε μια ιστορική αναδρομή, 5-6 αξιώματα να πέσουν στο τραπέζι, κανά δγιάγραμμα και λοιπά τέτοια πεζά πράγματα για μας τους ανενεργούς (για το κομμάτι των ηχείων μιλάω μην μπερδεύεστε!)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Καλα το φιντ μπακ δεν ειναι αυτο που μπαινεις σε ενα σαιτ και λες την αποψη σου για το π[ροιον η την εταιρια ?
υπαρχει και αλλο φιντμπακ.....σαν καποια μονομπλοκια 20τιας (
003.jpg
(theta)που λεγαν ζιρο φιντ μπακ......(διαφημιση ηχου οπισθοφυλλο) .....
δηλαδη με ευχαιλαιο...το λυνουμε...ή να φωναξω την λουκα που τοχει........
 


A

AKARL

Guest
ΥΓ. Δγιό πράγματα ακούμε: τα ηχεία και το χώρο.
Ένα κι ένα, δγιό.
Ρητά και κατηγορηματικά ΟΧΙ!


Κάπχοιος, αναλόγως του πόσο λάτρης της ... μουσικής είναι, ακούει, εκτός απ΄ τα ηχεία και το χώρο, πολλά άλλα πράγματα όπως: κάθε είδους κ@λώδια, βύζματα, πολύμπριζα, ρακ (ικριώματα τα λέει ο Μπουτιά), αντιστάσεις, πυκνωτές, μετασχηματιστές, κ@νους και άλλα αντικραδαζμικά, ακροδέκτες, κερματοδέκτες και ούτω καθεξής.

Αγαπητέ μου ΕΑΡ φοβούμαι ότι τ΄ αφτχιά σου έχουν να δουν πάρα πολλά ακόμα στο θαβμαστό κόζμο το high-φάει ... :confused::confused::confused:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δηλαδης αμα ακους τις κλ@νιες απο το διπλανο δωματιο δεν πχιανεται ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ειχα έναν nuforce καποτε που ήταν closed loop...αν δεν κάνω λαθος :oops:
Άμα ο nuforce δεν ήταν,τότε θα είχε σοβαρό πρόβλημα.:p
Ναι ρε, το ξέρω, και γω "βρόγχο γείωσης" έλεγα, κι ερχόταν ο Κόγιας και μου την έλεγε.:p
Και ύστερα...έκλαιγε.:cry:
Με μια λέξη: ναι.

Με πιο πολλές: βαργιέμαι. Πάντως ιδανικό σενάριο είναι το feedback να συμπεριλαμβάνει και το φορτίο. Το μεγάφωνο δηλαδή. Δηλαδή, ενεργά πολυενισχυόμενα χωρίς παθητικό κρος; Ναι.
Δηλαδή το ίδιο το σύστημα κίνησης του μεγαφώνου αντί για τα παθητικά υλικά ενός δικτυώματος κρος.
Τε ερώτημα ωστόσο παραμένει:
αποτελεί το feedback την ορθότερη λύση στην ακριβή ενίσχυση του σήματος;
Κι αν ναι γιατί δεν ενσωματώνεται σε όλους τους ενισχυτές να τελειώνουμε;
α; (βαρύ που λένε και στα μέρη μου)
Προς αποφυγή ποαρανοήσεων,εννοείς από πλευρά...κοστολογίου,ή από πλευρά πιστότητας;
(καθότι αρκετοί μπορεί να το...συγχέουν ενδόμυχα);)
Σημειωτέον ότι διαδικασίες ανατροφοδότησης υφίστανται και σε πληθώρα βιολογικών συστημάτων,οπότε οι αντίστοιχες εφαρμογές στα ηλεκτρονικά κυκλώματα δεν αποτελούν...παρά φύσιν λειτουργίες κι επεμβάσεις στο σήμα.

Λαμβάνοντας την ύπαρξη διαδοχικών ενισχυτικών σταδίων σε μια τοπολογία,μπορεί να εφαρμόζεται ως ολική ή τοπική επί μεμονωμένων σταδίων.

Χάρη στην αρνητική ανατροφοδότηση (τμήμα πλάτους από το σήμα εξόδου ξανά στην είσοδο δεδομένου ενισχυτικού σταδίου υπό αντεστραμμένη όμως φάση) ζούμε σε μια τεχνολογική πραγματικότητα με ικανοποιητική σταθερότητα και αξιοπιστία στη συμπεριφορά των κυκλωμάτων έναντι συνθηκών όπως οι διακυμάνσεις θερμοκρασίας και το πέρασμα του χρόνου.Χάρη στη θετική τοιαύτη,υλοποιούνται μεταξύ άλλων και αποτελεσματικοί συγκριτές για σύγχρονες - ακατονόμαστες - ενισχυτικές τοπολογίες.

Η ανάδραση δεν είναι υποχρεωτικό να εφαρμόζεται υπό μορφή τάσης,διότι υπάρχει και η - ωφελιμότερη αρκετές φορές - μορφή του ρεύματος.
 
Last edited:

Μηνύματα
146
Reaction score
169
Με μια λέξη: ναι.

Με πιο πολλές: βαργιέμαι. Πάντως ιδανικό σενάριο είναι το feedback να συμπεριλαμβάνει και το φορτίο. Το μεγάφωνο δηλαδή. Δηλαδή, ενεργά πολυενισχυόμενα χωρίς παθητικό κρος; Ναι.
Από τα λεγόμενά σου και διά της ατόπου απαγωγής συνάγεται ότι σε συμβατικές υλοποιήσεις με παθητικά ηχεία το feedback δεν μπορεί να συμπεριλάβει το φορτίο (ή δεν το κάνει καλά) και άρα σε αυτό το σημείο "μπάζει" η ιστορία.
α;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.250
Κάπχοιος, αναλόγως του πόσο λάτρης της ... μουσικής είναι, ακούει, εκτός απ΄ τα ηχεία και..
Α, άμα είναι έτσι, να γίνω λάτρης της μουσικής.
Πα ν'ακούσω τη στήριξη του καλωδίου του πολύμπριζου. Θα το ακουμπήσω πάνω σε τίμιο ξύλο, σκαλιστό, άβαφο αλλά περιποιημένο με οικολογικό υδατοδιαλυτό βερνίκι σε χρώμα μαγόν. Φυσικά σε αντικραδασμικά ποδαράκια, κι αυτά θα τα ακούσω τώρα, ένα ένα θα τα ακούω όμως, όχι όλα μαζί, μη μπερδευτώ.
[DOUBLEPOST=1520935195][/DOUBLEPOST]
Από τα λεγόμενά σου και διά της ατόπου απαγωγής συνάγεται ότι σε συμβατικές υλοποιήσεις με παθητικά ηχεία το feedback δεν μπορεί να συμπεριλάβει το φορτίο (ή δεν το κάνει καλά) και άρα σε αυτό το σημείο "μπάζει" η ιστορία.
α;
Ναι.
Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που το προσπάθησαν.
Τίμιες περιπτώσεις.
Βγάζανε έξτρα καλώδιο να πηγαίνει στο ηχείο, για το φιντμπακ.
Όλα έχουν γίνει στο μάταιο τούτο κόσμο.
Άσε με τώρα, θα ακούσω τη διαφορά του καλωδίου αναλόγως αντικραδασμικής στήριξης του στηρικτικού του. Τι να σου εξηγώ τώρα, δε ξέρεις απ'αυτά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.822
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top