Πόσο ρεύμα "χρειάζομαι"; Μύθος και πραγματικότητα

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Φιλε μου... Τωρα αυτο ειναι πολυυυυ σχετικο. Εσυ δηλωνεις οτι εισαι γνωστης του αντικειμένου;

Μου τυχει κ εμενα πολυυυυ παλιαααα να βαλω εναν δυνατο ενισχυτη και λογω ελεγχου να λειπει ο 'ογκος' που ειχα με μικροτερο ενισχυτη κ ιδιο ηχειο. Ομως δεν ηταν ογκος... Φασαρια ηταν.Οποτε εαν με τον μονομπλοκ εχει φυγει οοογκος-βαβουρα ειναι επειδη παιζει σωστα, σταματαει πιο γρήγορα κ το ηχειο βγαζει αυτο που ειναι φτιαγμένο να βγαζει(με την προυποθεση οτι υπαρχει και το ματσαρισμα).επισης στα watt παιζει ρολο και το damping factor.
Δεν δηλώνω τίποτα,απλά λέω ότι με ενισχυτές 50 80 βατ έχω ακούσει μεσαίες να βγαίνουν έξω από το ηχείο,ανεβασμένη σκηνή και όλα αυτά σε χαμηλές εντάσεις,και να έχω βάλει 200 και 300 βατ και να πέφτει το ηχείο στο πάτωμα χωρίς μεσαίες και να πρέπει να το βάλεις τέρμα και πάλι να μην ακούς.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.231
Reaction score
8.114
Αλήθεια λες , είχα τα 7es και με τον aleph 5 2x60 watts έπαιζαν όνειρο ! Με τον τελικό που έχεις θα έλεγα πως είναι υπεραρκετός τόσο για τα 5 όσο και τα 40.
Και γιατι λεει αλήθεια ο Karajan και οχι ο Alan που τα σχεδίασε και ζητάει όσο ποιο πολλά watt μπορείς να τα ταΐσεις; ποιον λες θα πιστέψω;
[DOUBLEPOST=1520968593][/DOUBLEPOST]
Δεν δηλώνω τίποτα,απλά λέω ότι με ενισχυτές 50 80 βατ έχω ακούσει μεσαίες να βγαίνουν έξω από το ηχείο,ανεβασμένη σκηνή και όλα αυτά σε χαμηλές εντάσεις,και να έχω βάλει 200 και 300 βατ και να πέφτει το ηχείο στο πάτωμα χωρίς μεσαίες και να πρέπει να το βάλεις τέρμα και πάλι να μην ακούς.
Ωραία, μια χαρά, ξέρεις γιατι συνεβει αυτό;
Έχεις διαβάσει τα πολλά νήματα που λένε τα χαρακτηριστικά που πρέπει να εχει ένας ενισχυτής για να ειναι ικανός να οδηγήσει συγκεκριμενα ηχεία;
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.231
Reaction score
8.114
Φιλε μου... Τωρα αυτο ειναι πολυυυυ σχετικο. Εσυ δηλωνεις οτι εισαι γνωστης του αντικειμένου;

Μου τυχει κ εμενα πολυυυυ παλιαααα να βαλω εναν δυνατο ενισχυτη και λογω ελεγχου να λειπει ο 'ογκος' που ειχα με μικροτερο ενισχυτη κ ιδιο ηχειο. Ομως δεν ηταν ογκος... Φασαρια ηταν.Οποτε εαν με τον μονομπλοκ εχει φυγει οοογκος-βαβουρα ειναι επειδη παιζει σωστα, σταματαει πιο γρήγορα κ το ηχειο βγαζει αυτο που ειναι φτιαγμένο να βγαζει(με την προυποθεση οτι υπαρχει και το ματσαρισμα).επισης στα watt παιζει ρολο και το damping factor.
Προσπαθείς να το προσεγγίσεις αλλά τα έχεις λίγο μπλεγμένα στο μυαλό σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
ακόμα καλύτερα θα ήταν οι ενεργές υλοποιήσεις όπου για το ζήτημα οδήγησης θα είχε μεριμνήσει πριν από εμάς για εμάς ο ίδιος ο κατασκευαστής
Αυτή είναι η ορθότερη λύση.

Βεβαίως, ο τελειομανής χαϊεντάς, ονειρεύεται ότι μπορεί να επιλέξει καλύτερο ενισχυτή από αυτόν που επιλέγει ο κατασκευαστής.

Φυσικά, ο τελειομανής χαϊεντάς είναι το χειρότερο δείγμα ανθρώπου σε αυτόν τον πλανήτη, εικάζεται δε ότι προέρχεται εκ των νεφελίμ.

Προφανώς δεν υφίσταται λόγος να σας αναλύσω τους λόγους που ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον με τι ενισχυτικες βαθμίδες πρέπει να οδηγήσει τα ηχεία του, και εννοείται ότι κανένας κατασκευαστής δε θα βάλει κακά ενισχυτικά για να θάψει το προϊόν του.


( εκτός από το χρέπι του ζιζικου που πήρε ο ντιμιφουτ, που έκλεισε η φίρμα λόγω λάθος επιλογής ενισχυτικής βαθμίδας για το προϊόν τους. Εξαίρεση, που βεβαίως απλώς ενισχύει τον κανόνα, και φυσικά έχει πολύ πλάκα)
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Και γιατι λεει αλήθεια ο Karajan και οχι ο Alan που τα σχεδίασε και ζητάει όσο ποιο πολλά watt μπορείς να τα ταΐσεις; ποιον λες θα πιστέψω;
Νομίζω πως δεν διαφωνούμε μιας και ο φίλος έχει τον pass x250, αρκετά watt νομίζω :).
[DOUBLEPOST=1520969639][/DOUBLEPOST]
New Αυτή είναι η ορθότερη λύση.
Εξαρτάται γιατί είναι σχεδιασμένα τα ενεργά . Ακόμα και ΄¨μεγάλᨨ genelec (τα έχω ακούσει) ,αν δεν στηθούν όπως τα προβλέπει ο κατασκευαστής τους near η mid field απλώς δεν ακούγονται .
 
  • Like
Reactions: vet


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ποσα βατ πιστεύετε οτι χρειάζεται για να παίξει αυτο το ηχείο??
http://www.bastanis.de/index.php/audio/horn-speaker/horn-speaker-wildhorn
Τουλάχιστον 400 Watt (η μέγιστη προδιαγεγραμμένη απολαβή ισχύος του) σε φορτίο 8Ohm (ίσως και περισσότερα άμα η εμπέδηση έχει ελάχιστη τιμή σε ζώνη άνω των 8 Ohm),ούτως ώστε να μπορούσε να αναπτύσσει στιγμιαίες κορυφές σε μεταβατικά συμβάντα στη ζώνη των 120 dB σε απόσταση περίπου 2,5 μέτρων.Από τη στιγμή μάλιστα που αποδεχόμαστε τους ισχυρισμούς του κατασκευαστή για την ομαλότατη συμπεριφορά εμπέδησης,το πόσο καλά θα αποκρινόταν το σύστημα σε μέση στάθμη τάξης 100-105 dB στη θέση ακρόασης θα είναι τότε ανεξάρτητο από την διαθέσιμη ισχύ.
https://m.musictri.be/Categories/Behringer/Power-Amplifiers/Portable/NU1000/p/P0B1N

Θα εφτανε αυτο το μαραφετι να τα οδηγησει σωστα??
Εξετάζοντας αποκλειστικά τη αποδιδόμενη ισχύ ως προς το φορτίο,μόνο στη γεφυρωμένη του εκδοχή θα είχε ελπίδα.
(και δεν δηλώνεται κατηγορηματικά,καθότι υπεισέρχονται αστάθμητοι παράγοντες γραμμικότητας στις δηλωθείσες τιμές ισχύος που οφείλει να εξετάσει σχολαστικά ο επίδοξος αγοραστής)
 
Last edited:




TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Αφού τα δικά μου είναι 96dB και τους έχω βάλει 250W, αυτό που είναι 100dB θα συμβιβαστεί με 100W ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Και με 10 βατ συμβιβάζεται, και κάνει και μπόλικη φασαρία! Μπόλικη, όχι αστεία.

Το ερώτημα είναι πόσα χρειάζονται για πλήρη οδήγηση με επαρκές χεντρουμ, ή στα πόσα θα γίνει ο συμβιβασμός από τον εκάστοτε χρήστη;
 




Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Aν ο κατασκευαστης εχει ενεργα η προτεινει crown ειναι γνωστης και ειδικος,αν οχι βγαζει καυσοξυλα ,ειναι χαϊεντας κλπ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Μη τους ακους αυτους. Θα σε βαλουν να αγορασεις hypex η ενεργα ;);)
Χαχα, δεν κινδυνεύω. Ο σημερινός μου προϋπολογισμός δεν έχει περιθώριο ούτε για τρατζιστοράκι απ' το λιντλ. Πάντως, ούτως ή άλλως, είμαι θιασώτης των ενεργών. Από τότε, πριν 40 χρόνια στην εφηβεία μου. Πέρασαν 3,5 10ετίες που η ζωή μέ είχε απομακρύνει απ' το χόμπυ, τώρα, εδώ και ένα χρόνο περίπου με ξανάπιασε το "μικρόβιο", μα το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρόν είναι να διαβάζω και να ενημερώνομαι...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Βεβαίως, ο τελειομανής χαϊεντάς, ονειρεύεται ότι μπορεί να επιλέξει καλύτερο ενισχυτή από αυτόν που επιλέγει ο κατασκευαστής.
Σιγά μην ονειρεύεται , είναι σίγουρος, γιατί κσέρει αυτός.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Όχι βέβαια.
Δε πιστεύω τίποτα.
Ελπίζω να μην παρεξηγήσατε την ερώτησή μου. Ενδεχομένως δεν γνωρίζω όλες τις «πτυχές» της δήλωσής σας περί κιλοβατικού ενισχυτή. Ήταν απλή, καθαρή απορία, χωρίς την παραμικρή αμφισβήτηση, από κάποιον που δεν είναι στο κλίμα της «ενδοφορουμικής» επικοινωνίας.
Ανέφερα ήδη, σε προηγούμενο σχόλιό μου, ότι έχω χάσει πολλά (πάρα πολλά) επεισόδια, 3,5 10ετίες τώρα και, αφού δεν έχω προς το παρόν δυνατότητα καμίας αγοράς, προσπαθώ να «ξεθυμαίνω» το μεράκι (χαχα, φάτε μάτια ψάρια!) διαβάζοντας και επιχειρώντας να καταλάβω τις νέες τεχνολογίες, συσκευές και τις εξελίξεις όλων αυτών των ετών.
Ζήτησα, πριν ένα χρόνο περίπου και έγινα μέλος, γιατί διάβασα σοβαρά (έτσι μού φάνηκαν τουλάχιστον) πράγματα εδώ. Μέχρι τώρα μόνο διαβάζω, μα η… ύλη είναι τεράστια και ο ελεύθερος χρόνος μου περιορισμένος. Έχω και κάποιες άλλες ερωτήσεις να υποβάλω στο μέλλον, όχι ως αμφισβητίας αλλά στην προσπάθειά μου να καταλάβω κάποια πράγματα και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
 
Last edited:


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top