1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Πόσο ρεύμα "χρειάζομαι"; Μύθος και πραγματικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΗΧΕΙΑ' που ξεκίνησε από το μέλος hood23, στις 12 Μαρτίου 2018.

1. TASOS f1r

Δεν δηλώνω τίποτα,απλά λέω ότι με ενισχυτές 50 80 βατ έχω ακούσει μεσαίες να βγαίνουν έξω από το ηχείο,ανεβασμένη σκηνή και όλα αυτά σε χαμηλές εντάσεις,και να έχω βάλει 200 και 300 βατ και να πέφτει το ηχείο στο πάτωμα χωρίς μεσαίες και να πρέπει να το βάλεις τέρμα και πάλι να μην ακούς.

2. vet

vet Audio, Δικηγόρος AVsite

Και γιατι λεει αλήθεια ο Karajan και οχι ο Alan που τα σχεδίασε και ζητάει όσο ποιο πολλά watt μπορείς να τα ταΐσεις; ποιον λες θα πιστέψω;
    Auto merged
    Ωραία, μια χαρά, ξέρεις γιατι συνεβει αυτό;
    Έχεις διαβάσει τα πολλά νήματα που λένε τα χαρακτηριστικά που πρέπει να εχει ένας ενισχυτής για να ειναι ικανός να οδηγήσει συγκεκριμενα ηχεία;

costas EAR likes this.
  3. argi

οσο ρευμα και να εχεις ....σκηνη σαν και αυτην δεν εχεις......
    εδω ειναι ολο το <ρευμα> tokyo-960x580.jpg

4. vet

vet Audio, Δικηγόρος AVsite

Προσπαθείς να το προσεγγίσεις αλλά τα έχεις λίγο μπλεγμένα στο μυαλό σου.

5. costas EAR

costas EAR Δόκτωρ ΔιαXύσιος
    Editor

Αυτή είναι η ορθότερη λύση.

Βεβαίως, ο τελειομανής χαϊεντάς, ονειρεύεται ότι μπορεί να επιλέξει καλύτερο ενισχυτή από αυτόν που επιλέγει ο κατασκευαστής.

Φυσικά, ο τελειομανής χαϊεντάς είναι το χειρότερο δείγμα ανθρώπου σε αυτόν τον πλανήτη, εικάζεται δε ότι προέρχεται εκ των νεφελίμ.

Προφανώς δεν υφίσταται λόγος να σας αναλύσω τους λόγους που ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον με τι ενισχυτικες βαθμίδες πρέπει να οδηγήσει τα ηχεία του, και εννοείται ότι κανένας κατασκευαστής δε θα βάλει κακά ενισχυτικά για να θάψει το προϊόν του.

( εκτός από το χρέπι του ζιζικου που πήρε ο ντιμιφουτ, που έκλεισε η φίρμα λόγω λάθος επιλογής ενισχυτικής βαθμίδας για το προϊόν τους. Εξαίρεση, που βεβαίως απλώς ενισχύει τον κανόνα, και φυσικά έχει πολύ πλάκα)

Azazil1190, Zizik, christos77 and 5 others like this.
  6. karajak

Νομίζω πως δεν διαφωνούμε μιας και ο φίλος έχει τον pass x250, αρκετά watt νομίζω :).
    Auto merged
    Εξαρτάται γιατί είναι σχεδιασμένα τα ενεργά . Ακόμα και ΄¨μεγάλᨨ genelec (τα έχω ακούσει) ,αν δεν στηθούν όπως τα προβλέπει ο κατασκευαστής τους near η mid field απλώς δεν ακούγονται .

vet likes this.
  7. musiclo

8. Bhutia

Bhutia Hidden Guru
    Editor

Τουλάχιστον 400 Watt (η μέγιστη προδιαγεγραμμένη απολαβή ισχύος του) σε φορτίο 8Ohm (ίσως και περισσότερα άμα η εμπέδηση έχει ελάχιστη τιμή σε ζώνη άνω των 8 Ohm),ούτως ώστε να μπορούσε να αναπτύσσει στιγμιαίες κορυφές σε μεταβατικά συμβάντα στη ζώνη των 120 dB σε απόσταση περίπου 2,5 μέτρων.Από τη στιγμή μάλιστα που αποδεχόμαστε τους ισχυρισμούς του κατασκευαστή για την ομαλότατη συμπεριφορά εμπέδησης,το πόσο καλά θα αποκρινόταν το σύστημα σε μέση στάθμη τάξης 100-105 dB στη θέση ακρόασης θα είναι τότε ανεξάρτητο από την διαθέσιμη ισχύ.
    Εξετάζοντας αποκλειστικά τη αποδιδόμενη ισχύ ως προς το φορτίο,μόνο στη γεφυρωμένη του εκδοχή θα είχε ελπίδα.
    (και δεν δηλώνεται κατηγορηματικά,καθότι υπεισέρχονται αστάθμητοι παράγοντες γραμμικότητας στις δηλωθείσες τιμές ισχύος που οφείλει να εξετάσει σχολαστικά ο επίδοξος αγοραστής)

#28 Bhutia, 13 Μαρτίου 2018
    Last edited: 13 Μαρτίου 2018
    christos77, musiclo and vet like this.
  9. musiclo

10. ARXARIOS

CV DISTILLERY ?

11. costas EAR

Editor

stathis likes this.
  12. TGD

TGD

Αφού τα δικά μου είναι 96dB και τους έχω βάλει 250W, αυτό που είναι 100dB θα συμβιβαστεί με 100W ;)

13. costas EAR

Editor

Και με 10 βατ συμβιβάζεται, και κάνει και μπόλικη φασαρία! Μπόλικη, όχι αστεία.

Το ερώτημα είναι πόσα χρειάζονται για πλήρη οδήγηση με επαρκές χεντρουμ, ή στα πόσα θα γίνει ο συμβιβασμός από τον εκάστοτε χρήστη;

christos77 and stathis like this.
  14. ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΑΓΚΑΔΙΑΝΟΣ

Μπερδεύτηκα λίγο. Πιστεύετε ότι ενισχυτές μικρότεροι των 1.000 βατ δεν έχουν λόγο ύπαρξης?

15. Alexandros1986

Μη τους ακους αυτους. Θα σε βαλουν να αγορασεις hypex η ενεργα ;);)

christos77 and marba1065 like this.
  16. costas EAR

Editor

Όχι βέβαια.
    Δε πιστεύω τίποτα.

christos77 and AKARL like this.
  17. spmk

Aν ο κατασκευαστης εχει ενεργα η προτεινει crown ειναι γνωστης και ειδικος,αν οχι βγαζει καυσοξυλα ,ειναι χαϊεντας κλπ.

vinyllover likes this.
  18. ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΑΓΚΑΔΙΑΝΟΣ

Χαχα, δεν κινδυνεύω. Ο σημερινός μου προϋπολογισμός δεν έχει περιθώριο ούτε για τρατζιστοράκι απ' το λιντλ. Πάντως, ούτως ή άλλως, είμαι θιασώτης των ενεργών. Από τότε, πριν 40 χρόνια στην εφηβεία μου. Πέρασαν 3,5 10ετίες που η ζωή μέ είχε απομακρύνει απ' το χόμπυ, τώρα, εδώ και ένα χρόνο περίπου με ξανάπιασε το "μικρόβιο", μα το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρόν είναι να διαβάζω και να ενημερώνομαι...

Alexandros1986 likes this.
  19. Nick Arvanitakis

Nick Arvanitakis Administrador
    Administrator

Σιγά μην ονειρεύεται , είναι σίγουρος, γιατί κσέρει αυτός.

alexis, costas EAR and spmk like this.
  20. ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΑΓΚΑΔΙΑΝΟΣ

Ελπίζω να μην παρεξηγήσατε την ερώτησή μου. Ενδεχομένως δεν γνωρίζω όλες τις «πτυχές» της δήλωσής σας περί κιλοβατικού ενισχυτή. Ήταν απλή, καθαρή απορία, χωρίς την παραμικρή αμφισβήτηση, από κάποιον που δεν είναι στο κλίμα της «ενδοφορουμικής» επικοινωνίας.
    Ανέφερα ήδη, σε προηγούμενο σχόλιό μου, ότι έχω χάσει πολλά (πάρα πολλά) επεισόδια, 3,5 10ετίες τώρα και, αφού δεν έχω προς το παρόν δυνατότητα καμίας αγοράς, προσπαθώ να «ξεθυμαίνω» το μεράκι (χαχα, φάτε μάτια ψάρια!) διαβάζοντας και επιχειρώντας να καταλάβω τις νέες τεχνολογίες, συσκευές και τις εξελίξεις όλων αυτών των ετών.
    Ζήτησα, πριν ένα χρόνο περίπου και έγινα μέλος, γιατί διάβασα σοβαρά (έτσι μού φάνηκαν τουλάχιστον) πράγματα εδώ. Μέχρι τώρα μόνο διαβάζω, μα η… ύλη είναι τεράστια και ο ελεύθερος χρόνος μου περιορισμένος. Έχω και κάποιες άλλες ερωτήσεις να υποβάλω στο μέλλον, όχι ως αμφισβητίας αλλά στην προσπάθειά μου να καταλάβω κάποια πράγματα και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

Μοιραστείτε τη σελίδα