Σταθεροποιητης τασης


Μηνύματα
784
Reaction score
73
θα σου προτεινα να κοιταξεις σε furman

https://www.thomann.de/gr/furman_ac210_power_conditioner.htm
To εχω στο συστημα μου και κανει καλη δουλεια αλλα ειναι conditioner και οχι σταθεροποιητης τάσης ... αν δεν κανω λαθος.
Φιλτραρει το ρευμα και στο δινει καθαρο απο "ακαθαρσιες" σπαικς κλπ. Δεν σταθεροποιει.

Το κακο ειναι οτι εχει 2 μονο εξοδους για να υποστηριξεις μονο δυο μηχανηματα.

οι σταθεροποιητες ειναι οι AVR (Stabilizer) AUTOMATIC VOLTAGE REGULATOR
 

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα.Μάλλον εκεί θα καταλήξω.Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε.
 

G

Giannis60

Guest
Νομίζω οτι ο furman ac210 ειναι σταθεροποιητής γιατί είχα πάρει το studio diapason και είχα ρωτήσει.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Νομίζω οτι ο furman ac210 ειναι σταθεροποιητής γιατί είχα πάρει το studio diapason και είχα ρωτήσει.
Aπο τη σελιδα της εταιρειας
http://www.furmanpower.com/product/10a-two-outlet-power-conditioner-export-AC-210A E
Furman AC-210A E Features at a Glance
  • Furman's exclusive SMP Technology provides the highest level of surge & spike protection available
  • LiFT offers linear AC power filtering to ensure clean power for unequaled audio & video clarity
  • Auto-Reset EVS circuitry detects dangerous voltage irregularities and safely powers down itself and connected equipment in unsafe conditions
  • LED indicators provide information on power quality and operational status of unit
  • 10 amp rating featuring circuit breaker for added protection
  • Zero ground contamination circuitry protects critical video circuits
  • Compact chassis design easily attaches to any flat screen television mount or any other remote location
Αυτα σημαινουν 1) φιλτραρισμα του ρευματος και 2) κοψιμο παροχης αν η ταση παει πανω απο 270 V

Οι σταθεροποιητες κανουν αλλη δουλειά ... παρεμβαίνουν συνεχώς στην τάση για να την κρατησουν στα 230V +- 1-5% αναλογα
Πολυ καλο δεν λεω αλλα αν χρειαζεσαι σταθεροποιηση κοιτας για AVR STABILIZER
[DOUBLEPOST=1521102171][/DOUBLEPOST]Παιδιά αν ψαξεις στην αγορά και στο skroutz για ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΤΑΣΗΣ δύσκολα θα βρεις κατι άλλο
περα απο ΚΕΒΟ και VMARK.

Εκτός απο αυτα ξερει κανείς αλλη μαρκα σταθεροποιητων καλύτερης ποιότητας απο τα VMARK kai KEBO ..?

Oποιος ξέρει ας μας διαφωτισει για εναλλακτικες λυσεις καλής ποιότητας.


Eγω είχα πάρει ενα http://www.skroutz.gr/s/299898/VMARK-KDS-3000VA.html VMARK-KDS-3000VA
απο τον παλιό μας φίλο Μιχάλη της AUDIOCRAFTWORKS .
Μάλιστα τότε σ' εκεινη την παρτίδα ο Μιχάλης πέρα απο εξονυχιστικο έλεγχο που τα έκανε
πριν τα πουλήσει μου είχε πεί ότι είχε κάνει και καποιες μικροεπεμβάσεις βελτίωσης.
Απο τοτε λειτουργει ΑΨΟΓΑ ... ΑΛΛΑ δεν ξερω τι επεμβαση ειχε κανει ο Μιχαλης τότε και ποσο
διαφορετικος ειναι απο τον εργοστασιακο ... Ο Μιχαλης ηταν βαθειά γνωστης αυτων και τα
εδινε αφου σιγουρευονταν-επενεβαινε πρωτα οτι θα ειναι ποιοτικά... Δυστυχως μας "εφυγε" πολυ νωρίς.
 
Last edited:

G

Giannis60

Guest
Τότε εαν είναι έτσι περισσότερο χρειάζομαι τον ac 210 AE που λειτουργεί περισσότερο σαν φίλτρο γιατί η τάση εδω δεν ανεβαίνει πάνω απο τα 235 βόλτ.Είσαι ευχαριστημένος εσύ απο την αγορά αυτή?
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Nα κανω και εγω μια ερωτηση για εναν σταθεροποιητη οπου εχω στην κατοχη μου πολυ καιρο.
Ειναι ο Αmarad PC-TZM 1000VA

To εχω βαλει για προστασια σε εναν ενισχυτη YAMAHA A-S500 & ενα WXAD-10 MusicCast
Eιχα πολυ καιρο να το δουλεψω,και παρατηρησα οτι κανει ενα θορυβο σαν βομβο,οταν εισαι κοντα του. Δεν θυμαμαι να σας πω ενα το εκανε εξαρχης. Ειναι φυσιολογικο,η εχει καποιο προβλημα?

Και αλλη μια ερωτηση. Βγαζει δυο εισοδους για συσκευες.
Εαν βαλω στην μια εισοδο ενα "σταυρο" ωστε να βαλω και την τηλεοραση θα εχω προβλημα?



8.jpg.jpeg
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Τότε εαν είναι έτσι περισσότερο χρειάζομαι τον ac 210 AE που λειτουργεί περισσότερο σαν φίλτρο γιατί η τάση εδω δεν ανεβαίνει πάνω απο τα 235 βόλτ.Είσαι ευχαριστημένος εσύ απο την αγορά αυτή?
Προσωπικά ναι ειμαι ευχαριστημενος απο τον FURMAN ΑC-210. Toν χρησιμοποιω στο χωριο στο Πηλιο, που το ρευμα ειναι χάλια, και τροφοδοτω απο αυτο ενισχυτη και CD-Player.
Το άκουσμα μετα την τοποθετηση του ηταν σαφως καλυτερο για μενα.
Bεβαια η τιμη του δεν ειναι και μικρη ~190-200 ευρω οπότε το σκεφτεσαι. Αλλα αν δεις τις τιμες απο τα High End Conditioner που κυκλοφορουν ειναι πολυ πολυ οικονομικο (με 2 εξοδους)
 

G

Giannis60

Guest
Ok.Νομίζω ότι εκεί θα καταλήξω.Σ´ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.Καλό βράδυ.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Nα κανω και εγω μια ερωτηση για εναν σταθεροποιητη οπου εχω στην κατοχη μου πολυ καιρο.
Ειναι ο Αmarad PC-TZM 1000VA

To εχω βαλει για προστασια σε εναν ενισχυτη YAMAHA A-S500 & ενα WXAD-10 MusicCast
Eιχα πολυ καιρο να το δουλεψω,και παρατηρησα οτι κανει ενα θορυβο σαν βομβο,οταν εισαι κοντα του. Δεν θυμαμαι να σας πω ενα το εκανε εξαρχης. Ειναι φυσιολογικο,η εχει καποιο προβλημα?

Και αλλη μια ερωτηση. Βγαζει δυο εισοδους για συσκευες.
Εαν βαλω στην μια εισοδο ενα "σταυρο" ωστε να βαλω και την τηλεοραση θα εχω προβλημα?



View attachment 92007
Ο βόμβος δεν ειναι καλο δείγμα σωστής καταστασης. Στη θεση σου θα τον άλλαζα. Εχω χρησιμοποιησει πολλους σταθεροποιητες και κανεις δεν παρουσίαζε ποτε βομβο.

Στο άλλο ερωτημα σου τωρα. Πρέπει να εισαι προσεκτικός το τι και πόσα μηχανηματα βαζεις πανω στον Σταθεροποιητη. Αυτο εξαρταται απο τα VA του και απο τα Watt των συσκευών που θα βαλεις.

Ο δικος σου ειναι 1000 . Ενας πολυ γενικος κανονας λέει οτι γενικά εξισωνεται το VA με τα Watt αλλα οχι πάντα.
Για ποιο σωστό κριτηριο για να μην φτανει ο Σταθεροποιητης στο όριο αντοχης του τα max. Watt που θα του βαλεις πάνω του ειναι το 75% των VA.
Δλδ στο δικο σου των 1000VA δεν θα βαλεις συσκευές που θα αθροίζουν πάνω απο 750 Watt.

To "σταυρο" η το πολυμπιζο μπορεις να το βαλεις ΑΛΛΑ προσοχη στα συνολικα WATT που θα κατσουν στον σταθεροποιητη απο τις συσκευες.
Στη θεση σου για τα μηχανηματα που εχεις και την TV που θα βαλεις εγω θα εβαζα 2000VA για σιγουριά.

Παντως αν εχεις καποιον καλο ηλεκτρονικο καλο θα ειναι να του τον δωσεις να τον ελεγξει για τον βομβο.
Δες επισης μηπως ειναι πολυ ζεστός και πλησιαζει σε οριο υπερθερμανσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200029294

https://www.kafkas.gr/proionta/ktir...is-2000va-183357_183357/?affid=4&skuid=183398

Στη θεση σου θα τον άλλαζα.
Σωστα θα παρω ενα νεο να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Ποιο απο τα παραπανω?
O ενισχυτης ειναι 240W και η τηλεοραση 120W
[DOUBLEPOST=1521157398][/DOUBLEPOST]
ψάξε vr που να εχει variac, και να είναι micro processor controled.
Πως θα το διαπιστωσω αυτο στο καταστημα αγορας?
 


Μηνύματα
784
Reaction score
73
ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ Ο συνφορουμιτης μας f-chronis AΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗΝ

Επειδή δούλευα για αρκετά χρονια σε εταιρια που εμπορευεται/κατασκευαζε σχετικές συσκευες θα ήθελα να σας δώσω ορισμένες πληροφορίες και όχι απλά απόψεις:

Σταθεροποιητής τάσης (AVR): διατηρεί σταθερή την τάση του δικτύου της ΔΕΗ μέσα σε αποδεκτά για τις συσκευές όρια. Ανάλογα με την κατασκευή του μπορεί να είναι 230V +/- 5% ή 2% ή ακόμα και 1%. Για τις περισσότερες συσκευές το 5% είναι υπεραρκετο. Επίσης τον χαρακτηρίζει ο χρόνος απόκρισης. Δηλαδή κατα πόσο θα "απορροφήσει" μια στιγμιαία μεταβολή της τάσης (πχ 300V για 30 msec). Δεν τροφοδοτεί την συσκευή μας σε περίπτωση διακοπής ρευματος ή πολύ μεγάλης βύθισης (πχ κάτω από 100V). Επίσης ένας καλός σταθεροποιητής αν δει ότι η τάση του δικτύου είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορεί να την σταθεροποιήσει διακόπτει την τροφοδοσία της συσκευής.


Υπάρχουν σταθεροποιητές με ρελε, με ηλεκτρονικούς διακόπτες (triac), και με μετασχηματιστή με κινούμενο δρομέα (variac). Τα πρώτα μπορεί να προξενήσουν σπινθήρες κατά τις γρήγορες μεταβολές της τάσεις και προσωπικά δεν τα συστήνω. Τα δεύτερα μπορεί να ανταποκριθούν πολύ γρήγορα και γενικά είναι αξιόπιστα. Τα τρίτα είναι πολύ ακριβά, μπορόυν να σταθεροποιήσουν με μεγάλη ακρίβεια την τάση, αλλά φτηνές κατασκευές (βλεπε KEBO,Vmark) είναι απλά ελαττωματικές και επικίνδυνες.
 
Last edited:

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Oταν πήγα στον ΚΑΥΚΑ Θεσ/κης να ενημερωθω για σταθεροποιητες μου προτειναν ως αξιόπιστο
τον VMARK /RM-02/2000VA SKU: 03.030.0214 https://www.kafkas.gr/proionta/ktir...2-statheropoiitis-tasis-2000va-183356_183356/
Αποτι φαινεται ειναι τυπου relay

Aπο την άλλη ο POWERWALKER AVR 2000
δεν αναφερει καθολου στην σελιδα του https://powerwalker.com/?page=product&item=10120306&lang=en
τι τυπου ειναι (relay , triac, variac ... ???) αλλα για να εχει 52 ευρω μαλλον για relay τον κοβω ...

Το προβλημα ειναι οτι η πληθωρα των σταθερ. που κυκλοφορουνε και ειναι φτηνοι ειναι relay και ο f_chronis παραπανω που δουλευε στο αντικειμενο λεει οτι δεν τα συστηνει

Απο την αλλη τα τυπου triac που τα θεωρει πιο αξιοπιστα με ηλεκτρονικους διακοπτες δεν τα βρισκεις ευκολα.
Τα δε variac τα "θεωρει πολύ ακριβά, που μπορόυν να σταθεροποιήσουν με μεγάλη ακρίβεια την τάση, αλλά φτηνές κατασκευές ) ....είναι απλά ελαττωματικές και επικίνδυνες"

Και εγω εχω μπερδευτει να σου πω την αληθεια. και οσο προσπαθησα να βρω στο google triac δεν μπορεσα να βρω στην αγορα.

ΟΠΟΙΟΣ εχει βρει μοντελα triac ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ...
 




Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...Αυτα σημαινουν 1) φιλτραρισμα του ρευματος και 2) κοψιμο παροχης αν η ταση παει πανω απο 270 V

Οι σταθεροποιητες κανουν αλλη δουλειά ... παρεμβαίνουν συνεχώς στην τάση για να την κρατησουν στα 230V +- 1-5% αναλογα...
Αυτό κάνει και το δικό μου, έχω το Furman Power Factor Pro E (E για Ευρώπη)




Το έβγαζε σε rack version και σε αυτή τη περίεργη έκδοση που ο Thomann την έβαλε προσφορά όταν καταργήθηκε το 2007. Δουλεύει άψογα 11 χρόνια και το βασικό που κάνει και έχω το κεφάλι μου ήσυχο είναι κάθε φορά που γίνεται διακοπή ρεύματος επανέρχεται πρώτα αυτό και μετά ότι είναι συνδεδεμένο, έτσι ποτέ μηχάνημα δε θα καεί από υπέρταση ρεύματος. Η ένδειξη του επίσης βοηθάει να καταλάβεις τι γίνεται στη περιοχή σου.

Ακόμα καλύτερο θα ήταν να είχα σταθεροποιητή ο οποίος συνήθως κάνει το φιλτράρισμα αλλά και σταθεροποιεί τη τάση στα 230V. Οι σταθεροποιητές δυστυχώς πάντα ήταν αρκετά πιο ακριβοί από τα φίλτρα.

Για όποιον δε γνωρίζει την εταιρεία, είναι industry standard στον επαγγελματικό ήχο. Δύσκολο να δεις ρακέρα σε studio ή περιοδεία μπάντας και να μην έχει Furman. Στα 80's που ήταν μόδα τα τεράστια racks σε κιθάρα & μπάσο από τα Furman άρχιζαν τα rack των περισσοτέρων μουσικών.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπερα παιδια. Θελω να παρω εναν σταθεροποιητη τασης στον οποιο να βαλω πανω τηλεοραση 40''lcd και ενισχυτη marantz sr 6006.
Θελω κατι οσο πιο διακριτικο γινεται γιατι θαναι σε σαλονι. εχετε καποια προταση;
Εγώ χρησιμοποιώ ένα σαν αυτό https://www.amarad.gr/full_product.php?prod_id=1114026179 (αλλά το 2000VA) για 4-5 χρόνια δεν καταλαβαίνει τίποτε...συνέχεια ανοιχτό.
Η διαφορά είναι ότι τότε έγραφε σαν μάρκα την λέξη Fulda, ενώ τώρα παρ' όλο ο κωδικός είναι ίδιος PC-TZM έχει αλλάξει μάρκα και γράφει Amarad...δεν ξέρω τι γίνεται...αλλά τέλος πάντων είναι πολύ αξιόπιστο και σχετικά φτηνό (το είχα πάρει γύρω στα 90 ευρώ τα 2000 VA)
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top