Luxman L550AX (2*20W) + ATC SCM40v2

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Το επίπεδο θορύβου, και του χώρου και των μηχανημάτων λόγω δεδδηε είναι πολύ καλύτερο τέτοια ώρα.
Παρεμπιπτόντως τώρα σε τι εντάσεις ακους;
80-85 dba.
[DOUBLEPOST=1523740968][/DOUBLEPOST]
0Mανωλη τον ειχα τον 550AX με τα harbeth7esr3 κι εν συνεχεια με τα atc 19v2.Η οδηγηση δεν υπηρξε θεμα στο ελαχιστο,γι αυτα που ακουω,με κανενα απο τα δυο ηχεια.Τα atc μαλιστα οδηγηθηκαν ευκολοτερα απο τα harbeth,προς μεγαλη μου εκπληξη.Σε χαμηλες και μεσαιες εντασεις επαιζε εκπληκτικα.Σε δυνατες εντασεις απλα σε αφηνει αφωνο με τις σταθμες που πιανει,αλλα αρχιζουν οι ασαφειες στο χαμηλο.Τον αλλαξα λοιπον με τον 505ux...και μ αυτον παιζω παιζω μεχρι τωρα.Παραδοξως πηρα ελαχιστα μεγαλυτερη ενταση,αλλα σιγουρα καλυτερο χαμηλο. Πολυ ωραιο ταιριασμα με τα atc οι luxman,οποτε κανε εναν κοπο ν ακουσεις και τα ΑΒ μοντελα της.Αν και δεν σου κρυβω,τωρα που γνωρισα την atc,αν ειχα τα χρηματα θα πηγαινα στα ενεργα 40αρια,με κλειστα τα ματια.
Γεια σου, ρε Στέλιο!

Όλα καλά!

Στις εντάσεις που ακούω εγώ, πιστεύω οτι θα ναι μια χαρά ο 550.

Και βαριέμαι και το βάλε-βγάλε!
[DOUBLEPOST=1523741221][/DOUBLEPOST]
- Έι, τις ει;
- Λούξμαν!
- Σύνθημα;
- Άπαχος.
- Παρασύνθημα;
- 20 Wrms που είναι εξαιρετικά ικανά κατά την οδήγηση δύσκολων ηχείων.
- Τον πούλον αρμ!
Όχι «λούξ-μαν» ρε συ, σιγά μην τον λένε και «ρεξόνα-μαν» ή «κου-κλουξ-κλαν»!!

«Λάξμαν» τον λένε!

Άντε, καληνύχτα!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εγω δε θα επαιρνα luxman αλλα μια πορτοκαλαδα lux.. με αυτην το ρέψιμο θα ακουγόταν πιο δυνατά απότι τον luxman..


>20 watt

Δοκίμασε ταυτόχρονα κι έναν crown.
Αν σου αρέσει ο luxman αγόρασέ τον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Το στρώσιμο ενός ενισχυτή, είναι όντως πολύ σημαντικό πράγμα.
Μερικοί ενισχυτές θέλουν πολύ στρώσιμο. Λόγου χάριν οι κράουν, έχω μάθει από έγκυρες πηγές ότι απαιτούν 12,5 χιλιάδες ώρες στρωσίματος.
Αυτό σε άκαπνο περιβάλλον.
Σε χώρο καπνιστή, οι χρόνοι επιμηκύνονται κι άλλο...
Ναι.
 


Μηνύματα
9.238
Reaction score
12.749
Ρε συ... δεν τον αγόρασα.

Άμα δε μου κάνει, πίσω στη κούτα, ταξάκι και στο μαγαζί.

Να περάσει και η μέρα, ηλικιωμένος συνταξιούχος είμαι, τι να κάνω, στο καφενείο να την βγάζω?

:):):)
:D:drinks::drinks::drinks::hi::hi::hi:
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Αμα σου αρέσει εσένα όλοι οι΄αλλοι περισευνε.
Εγω απλά να πω ότι 20w είναι λίγα.
Κατά τα άλλα κολοκυθόπης.

Να τον χαίρεσαι τον LUX.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ωραια η πλάκα αλλά τα 85 db ευαισθησία για ν παίξουν σωστά θέλουν τουλάχιστον 200 βατ ....
Η ίδια η εταιρία δειλά δειλά σου λέει από 75(Για να λέει τόσα βάλε τα διπλά ) έως και 300...βατ..


Επίσης πέραν της πλάκας αν σου αρέσει ο 550 και θέλεις να δώσεις τα ηχεία στείλε πμ.. :)
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Το στρώσιμο ενός ενισχυτή, είναι όντως πολύ σημαντικό πράγμα.
Μερικοί ενισχυτές θέλουν πολύ στρώσιμο. Λόγου χάριν οι κράουν, έχω μάθει από έγκυρες πηγές ότι απαιτούν 12,5 χιλιάδες ώρες στρωσίματος.
Αυτό σε άκαπνο περιβάλλον.
Σε χώρο καπνιστή, οι χρόνοι επιμηκύνονται κι άλλο...
Ναι.
Πραγματι,οι ενισχυτες θελουν το στρωσιμο τος.Σκεφτητε μονο το μηκος των αγωγων καθε διαμετρου που ενυπαρχουν στο εσωτερικο τους,οι αγωγοι αυτοι,τα καλωδιακια,ενω με γυμνο ματι φαινονται λειοι στην πραγματικοτητα η επιφανεια τους ειναι σαν οργωμενο χωραφι,σε μικροσκοπικο επιπεδο βεβαια.Καθως διαρεονται απο ρευμα,το οποιο ως γνωστον κινειται στην επιφανεια ενος αγωγου,αυτο ομαλοποιει την επιφανεια αυτη.Αυτο συνοπτικα ειναι το στρωσιμο.Βεβαιως σε υψιτελεις συσκευες οπου χρησιμοποιουνται υψηλης ποιοτητος κραματα και τεχνικες κατασκευης των αγωγων η διαδικασια του στρωσιματος ειναι πιο συντομη.Απο την αλλη στα ψηφιακα χρεπια βαζουν καλωδια του συρμου,απο σιγουρη πηγη μαθαινω πως ειναι προιοντα ανακυκλωσης,τα οποια στρωνουν βασανιστικα αργα εαν στρωσουν και καθολου ... Εξου και η γνωστη ψηφιακιλα στο ακουσμα εξου και το περιφημο Γρεζι. Για το πως τωρα το καπνισμα η το ατμισμα επηρεαζουν τη διαδικασια δε γνωριζω.
 


Μηνύματα
120
Reaction score
67
Πραγματι,οι ενισχυτες θελουν το στρωσιμο τος.Σκεφτητε μονο το μηκος των αγωγων καθε διαμετρου που ενυπαρχουν στο εσωτερικο τους,οι αγωγοι αυτοι,τα καλωδιακια,ενω με γυμνο ματι φαινονται λειοι στην πραγματικοτητα η επιφανεια τους ειναι σαν οργωμενο χωραφι,σε μικροσκοπικο επιπεδο βεβαια.Καθως διαρεονται απο ρευμα,το οποιο ως γνωστον κινειται στην επιφανεια ενος αγωγου,αυτο ομαλοποιει την επιφανεια αυτη.Αυτο συνοπτικα ειναι το στρωσιμο.Βεβαιως σε υψιτελεις συσκευες οπου χρησιμοποιουνται υψηλης ποιοτητος κραματα και τεχνικες κατασκευης των αγωγων η διαδικασια του στρωσιματος ειναι πιο συντομη.Απο την αλλη στα ψηφιακα χρεπια βαζουν καλωδια του συρμου,απο σιγουρη πηγη μαθαινω πως ειναι προιοντα ανακυκλωσης,τα οποια στρωνουν βασανιστικα αργα εαν στρωσουν και καθολου ... Εξου και η γνωστη ψηφιακιλα στο ακουσμα εξου και το περιφημο Γρεζι. Για το πως τωρα το καπνισμα η το ατμισμα επηρεαζουν τη διαδικασια δε γνωριζω.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Καλημέρα σε όλους.

Έκανα πριν λίγο συγκριτική δοκιμή.

Αφού έπαιξε καμιά ώρα ο luxman και ζεστάθηκε, έβαλα ένα jazz κομμάτι με ωραίο κόντραμπασο και το άκουσα προσεκτικά.

Στο καπάκι τον αποσυνδέω και βαζω τον 851a και διαπίστωσα ότι ακούγεται πολύ καλύτερα από τον Luxman, το μπάσο υπάρχει, το φχαριστιέσαι, γεμίζει τον χώρο, είναι σφριγηλό και κοφτό, πιο καλή στερεοφωνική εικόνα, μεγαλύτερη καθαρότητα και μεγαλύτερο βάθος.

Για την σύγκριση χρησιμοποίησα το κομμάτι “Stolen moments” από το βινύλιο του Oliver Nelson “The blues and the abstract truth”.

Να σημειωθεί ότι ο 851a, όταν έγινε η σύγκριση, ήταν εντελώς «παγωμένος».

Τελικά, πόσο καλό ενισχυτάκι είναι αυτό το 851a.

Οπότε ο class A Luxman 550AX, επιστρέφεται από βδομάδα και θα κοιτάξω για κανά 507ux class AB... πουλάει έναν ένας «συμφουρίτης»... άμα τα βρούμε στα λεφτά...

Σας ευχαριστώ όλους και καλή Κυριακή.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλημέρα σε όλους.

Έκανα πριν λίγο συγκριτική δοκιμή.

Αφού έπαιξε καμιά ώρα ο luxman και ζεστάθηκε, έβαλα ένα jazz κομμάτι με ωραίο κόντραμπασο και το άκουσα προσεκτικά.

Στο καπάκι τον αποσυνδέω και βαζω τον 851a και διαπίστωσα ότι ακούγεται πολύ καλύτερα από τον Luxman, το μπάσο υπάρχει, το φχαριστιέσαι, γεμίζει τον χώρο, είναι σφριγηλό και κοφτό, πιο καλή στερεοφωνική εικόνα, μεγαλύτερη καθαρότητα και μεγαλύτερο βάθος.

Για την σύγκριση χρησιμοποίησα το κομμάτι “Stolen moments” από το βινύλιο του Oliver Nelson “The blues and the abstract truth”.

Να σημειωθεί ότι ο 851a, όταν έγινε η σύγκριση, ήταν εντελώς «παγωμένος».

Τελικά, πόσο καλό ενισχυτάκι είναι αυτό το 851a.

Οπότε ο class A Luxman 550AX, επιστρέφεται από βδομάδα και θα κοιτάξω για κανά 507ux class AB... πουλάει έναν ένας «συμφουρίτης»... άμα τα βρούμε στα λεφτά...

Σας ευχαριστώ όλους και καλή Κυριακή.
Δηλαδή τώρα όσοι υποστηρίζουν ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία το τι γράφει η πρόσοψη ή το πόσο χρεώνει ο κατασκευαστής, έχουν ή δεν έχουν δίκιο;
Καλός σχεδιασμός, καλά υλικά-τροφοδοσία και αρκετή ισχύς για δεδομένο χώρο/ηχεία είναι τα ζητούμενα!
Welcome to earth......
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
καλημερα τα atc 40 θα παιξουν και με 40w ιδιως με λαμπα με ενα τροπο που δεν θα χορταινεις να ακους ομως πιστευω οτι με 300+w θα μπορεσεις να καταλαβεις τις δυνατοτητες αυτου του ηχειου και εξηγουμαι,με τον crovn xls 1502 ακουσα τις μεσαιες ετσι οπως δεν τις ειχα ξανακουσει με κανενα απο τους ενισχυτες που ειχα με αυτα τα ηχεια (10 περιπου).Δυστυχως ομως το χαμηλο εξαφανιστηκε,τωρα αν επρεπε να διαλεξω τον ενα απο τους δυο θα διαλεγα τον πρωτο (λαμπα) γιατι συνηθως ακουω σε χαμηλες εντασεις και γιατι στα αυτια μου αρεσει περισσοτερο.Το ιδανικο βεβαια θα ηταν να εχω και τους δυο μια και ο crown ειναι τσαμπα για αυτο που παιζει
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης, δοκίμασε τον luxman σαν προενισχυτή και τελικό τον cambridge.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
καλημερα τα atc 40 θα παιξουν και με 40w ιδιως με λαμπα με ενα τροπο που δεν θα χορταινεις να ακους ομως πιστευω οτι με 300+w θα μπορεσεις να καταλαβεις τις δυνατοτητες αυτου του ηχειου και εξηγουμαι,με τον crovn xls 1502 ακουσα τις μεσαιες ετσι οπως δεν τις ειχα ξανακουσει με κανενα απο τους ενισχυτες που ειχα με αυτα τα ηχεια (10 περιπου).Δυστυχως ομως το χαμηλο εξαφανιστηκε,τωρα αν επρεπε να διαλεξω τον ενα απο τους δυο θα διαλεγα τον πρωτο (λαμπα) γιατι συνηθως ακουω σε χαμηλες εντασεις και γιατι στα αυτια μου αρεσει περισσοτερο.Το ιδανικο βεβαια θα ηταν να εχω και τους δυο μια και ο crown ειναι τσαμπα για αυτο που παιζει
Πως γίνεται εκεί που χρειάζονται τα πολλά βατ (γούφερ) να παίζει καλύτερα ο λιγότερο ισχυρός ενισχυτής είναι απορίας άξιον!
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης, δοκίμασε τον luxman σαν προενισχυτή και τελικό τον cambridge.
Σ’αυτη την περίπτωση καλύτερα να πάρω εναν Τσακιρίδη Αλέξανδρο, προ, λάμπα και να γλυτώσω και χρήματα και το τεράστιο κουτί του luxman.

Θα προσπαθήσω να φέρω σπίτι μου και έναν luxman 507ux class AB να τον ακούσω και αν δεν τα καταφέρω, δύο τινά υπάρχουν:

Αγορά του τελικού CA 851w μαζι με CA 851e pro (αν τον βρω πουθενά γιατι ειναι EOL) ή μαζί με Τσακιρίδη Αλέξανδρο Pro, ή...

Μένω ως έχω και όλα καλα.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
δεν ειπα οτι παιζει καλυτερα,ειπα οτι εξαφανιστηκε το χαμηλο με τον crown και πληροφοριακα σου λεω οτι το πιο ωραιο χαμηλο με τα atc το ακουσα με τον jj 543 των 35w,και για να μην παρεξηγηθω δεν μιλαω για χροιες,περιγραφη,αν ειναι σωστο η οχι αλλα τι μου αρεσει εμενα
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
δεν ειπα οτι παιζει καλυτερα,ειπα οτι εξαφανιστηκε το χαμηλο με τον crown και πληροφοριακα σου λεω οτι το πιο ωραιο χαμηλο με τα atc το ακουσα με τον jj 543 των 35w,και για να μην παρεξηγηθω δεν μιλαω για χροιες,περιγραφη,αν ειναι σωστο η οχι αλλα τι μου αρεσει εμενα
Ναι και εγώ εννοώ, πως "εξαφάνισε" το χαμηλό ο ισχυρότερος ενοσχυτής; Κάτι δεν ταιριάζει εδώ!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top