Luxman L550AX (2*20W) + ATC SCM40v2

Μηνύματα
4.889
Reaction score
25.912
Τα ηχεία σου γιατί κοιτάνε 'αλλήθωρα;' σε σχέση με το ρακ
o_O
φυσικά σε πειράζω!Ωραίο σετ απ!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ρε σεις στην abba σα να διακρίνω ένα @ρχιδι...

Θυμισε μου το αν θελεις.(δεν το αμφισβητω)
Χάθηκε κάποιος να του πει...πως δε θα έχει το αποτέλεσμα που πλήρωσε;
Λησμονιούνται άραγε τέτοιοι αφορισμοί που έχεις μάλιστα επικροτήσει και ο ίδιος με like;
 

A

AKARL

Guest
Προς αξιότιμους κ.κ. BED:

Παρακαλώ όπως σταματήσετε πάραυτα τη δόλια και κακεντρεχή υπονόμευση της προσπάθειας του Μάρμπα-Θωμά να σπάσει να δεζμά και τις προκαταλήψεις του και να απολαύσει την ηχητική νιρβάνα που μπορεί να του προσφέρει ο συγκεκριμένος Λούξμαν.

Από εγκυρότατο τεστ, μιλάμε τύφλα να'χει ο Σταματάκος κι' έτσι, δγιαβάζουμε τα ακόλουθα (η έμφαση ανήκει στον υπογράφοντα):

"Η εταιρία προσφέρει συσκευές τόσο με ρετρό όσο και με σύγχρονη εμφάνιση και είναι από τις λίγες που κατεβάζουν στην αγορά ολοκληρωμένους ενισχυτές με τρανζίστορ σε τάξη Α χαμηλής ισχύος (υπάρχουν και τα μοντέλα σε τ.ΑΒ με 100W), κυνηγώντας το ηχόχρωμα και την ηχητική αγνότητα. Ο L550AX είναι ένας από αυτούς και αποδίδει 20Wrms που μπορεί να ακούγονται λίγα αλλά στην πράξη είναι εξαιρετικά ικανά κατά την οδήγηση δύσκολων ηχείων."

"Όσοι, πάλι, ψάχνονται χωρίς προκαταλήψεις στο θέμα “ενισχυτής” και απαιτούν τη μέγιστη δυνατή αγνότητα και ουδετερότητα στον ήχο χωρίς θυσίες στην οδήγηση, εδώ θα βρούν έναν ιδανικό υποψήφιο για την επόμενη αγορά τους."

"Αν μπορούσα να τον παρομοιάσω με κάτι, αυτό θα ήταν ένα ηλεκτροστατικό ηχείο: άπαχος, σημειακός, πεντακάθαρος και απαραμόρφωτος, με σαφήνεια για βραβείο. Διαφέρει στα γκάζια και τις δυναμικές όπου, παρέα με ευαίσθητα ηχεία με μεγάλα γούφερ, δίνει ρέστα ενώ τρελαίνεται να παίζει δυνατά. Στις ίδιες συνθήκες και σε χαμηλές στάθμες ακρόασης παραμένει πολύ καθαρός και αναλυτικός, όμως σε αναγκάζει να προσθέσεις λίγα μπάσα και πρίμα για να ακούσεις σωστά αλλά, πρώτον, τα ρυθμιστικά του είναι κορυφή ως διαφάνεια και ακρίβεια ρύθμισης και, δεύτερον, η ακοή μας σε χαμηλές στάθμες είναι αναίσθητη στα άκρα του φάσματος, άρα ο ίδιος δεν φταίει σε κάτι."

Από μένα ένα μεγάλο προχώρα ... βρήκες έναν εξαιρετικό ενισχυτή να οδηγήσει τα ... ακουστικά σου με άφθονο χέντρουμ! :sneaky:
 




Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Από μένα ένα μεγάλο προχώρα ... βρήκες έναν εξαιρετικό ενισχυτή να οδηγήσει τα ... ακουστικά σου με άφθονο χέντρουμ!
Η απάντηση θα μπορουσε κάλλιστα να ήταν η παρακάτω:

Προς κ. AKARL, Ενταύθα.
Παρακαλώ όπως σταματήσετε πάραυτα τη δόλια και κακεντρεχή υπονόμευση της προσπάθειας του Μάρμπα-Θωμά να σπάσει να δεζμά και τις προκαταλήψεις του και να απολαύσει την ηχητική νιρβάνα που μπορεί να του προσφέρει ο συγκεκριμενος Λουξμαν!

Η υπογράμμιση στη συγκεκριμένη λεξη δική μου, ποτέ δεν κατάλαβα τη σκοπιμότητα των από μέρους σου εσκεμμένων λαθών! :):)
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Ναι αλλά με ηχείο κλειστής καμπίνας αυτό είναι κάτι θεμιτο;
Νο προμπλεμ.

Το πολύ-πολύ, να αλλαξω ηχεία.... σκέφτομαι τα Tune Audio Prime, είναι και Ελληνικά, είναι πανάσχημα, δεν ξεβάφει το γούφερ άμα το καθαρίσεις με βρεμένο βελτεξ και σίγουρα, θα τα «παιζει» καλά ο 2*20!
 


Μηνύματα
98
Reaction score
77
Εάν ήμουν στη θέση σας θα προσπαθούσα να τα ακούσω με McINTOSH MA5300 Integrated , στα ίδια λεφτά (?) , εάν δεν κάνω λάθος. Αλλά εδώ, υποθέτω, ότι μάλλον θέλετε και στην πράξη να διαπιστώσετε τα γραφόμενα του review. Aλλά και ο ικανότατος CA 851 δε θα πρεπει να υποτιμηθεί . Ιδανικά από άποψη οδήγησης τα monoblock των 150+ ποιοτικών Watt εδώ , κρίνονται απαραίτητα . Καλές ακροάσεις με ότι και αν επιλέξετε.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Εάν ήμουν στη θέση σας θα προσπαθούσα να τα ακούσω με McINTOSH MA5300 Integrated , στα ίδια λεφτά (?) , εάν δεν κάνω λάθος. Αλλά εδώ, υποθέτω, ότι μάλλον θέλετε και στην πράξη να διαπιστώσετε τα γραφόμενα του review. Aλλά και ο ικανότατος CA 851 δε θα πρεπει να υποτιμηθεί . Ιδανικά από άποψη οδήγησης τα monoblock των 150+ ποιοτικών Watt εδώ , κρίνονται απαραίτητα . Καλές ακροάσεις με ότι και αν επιλέξετε.
Ευχαριστώ.

Οι Mcintosh είναι μαύρου χρώματος και αποκλείονται γτ είμαι και φυσιογνωμιστής (!!).

O Cambridge Audio 851n - ίσως - είναι ένας απο τους καλύτερους ολοκληρωμένους που υπάρχουν, αλλά τον είχα τρία χρόνια και τον βαρέθηκα.

Σύντομα θα μπει για πούλημα.

Αυτός ο Luxman που πήρα για ντέμο, ο κλάση Α, ο 2*20, όσο παίζει, τόσο καλύτερα ακούγεται - μάλλον είναι άστρωτος.

Πάντως, μ’αρέσει πολύ. (είναι και εφηβικό απωθημένο!)
 

Μηνύματα
425
Reaction score
567
Φιλε marba θα ειμαι λακωνικος χτυπα τον.
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.
Ειναι οντως αστρωτος.Δεν εχει καμια σχεση με αυτο που θα ακουσεις αργοτερα.Επενδυσε πανω του κ δεν θα τον βαρεθεις οπως τον cambridge.Δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους...
 




Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
:)
Εγώ ξαναλέω. Βάλε και τον ca να παίξει τώρα που είναι βραδυ ένα μισαωρακι...
Μπα... βαριέμαι και είμαι κουρασμένος.

Πολύ κουβάλημα η «Τάξη Α» και έχει και ένα διπλό χοντρο χαρτόκουτο που ζυγίζει όσο και ο ενισχυτής και (το χαρτόκουτο) δεν έχει «τρύπες» για να βάλεις τα χέρια σου να το κουβαλήσεις!

Πόσο μαμάκες ειναι αυτοί οι γιαπωνέζοι, καλά έκανε και τους έτρωγε ο Γκοτζίλα και η Μπαγκέρα!

:)
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Το επίπεδο θορύβου, και του χώρου και των μηχανημάτων λόγω δεδδηε είναι πολύ καλύτερο τέτοια ώρα.
Παρεμπιπτόντως τώρα σε τι εντάσεις ακους;
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φιλε marba θα ειμαι λακωνικος χτυπα τον.
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.
Τέτοια μυστικά ανείπωτης γνώσης που προφανώς μεταφέρονται από εκλεκτή γενιά σε εκλεκτή γενιά καλύτερα να τα λες με π.μ. έτσι ώστε να μην την ψιλιαστούμε και μεις οι κοινοί φτωχοί πλην τίμιοι θνητοί....
icon_puke.gif
 


Μηνύματα
400
Reaction score
362
0Mανωλη τον ειχα τον 550AX με τα harbeth7esr3 κι εν συνεχεια με τα atc 19v2.Η οδηγηση δεν υπηρξε θεμα στο ελαχιστο,γι αυτα που ακουω,με κανενα απο τα δυο ηχεια.Τα atc μαλιστα οδηγηθηκαν ευκολοτερα απο τα harbeth,προς μεγαλη μου εκπληξη.Σε χαμηλες και μεσαιες εντασεις επαιζε εκπληκτικα.Σε δυνατες εντασεις απλα σε αφηνει αφωνο με τις σταθμες που πιανει,αλλα αρχιζουν οι ασαφειες στο χαμηλο.Τον αλλαξα λοιπον με τον 505ux...και μ αυτον παιζω παιζω μεχρι τωρα.Παραδοξως πηρα ελαχιστα μεγαλυτερη ενταση,αλλα σιγουρα καλυτερο χαμηλο. Πολυ ωραιο ταιριασμα με τα atc οι luxman,οποτε κανε εναν κοπο ν ακουσεις και τα ΑΒ μοντελα της.Αν και δεν σου κρυβω,τωρα που γνωρισα την atc,αν ειχα τα χρηματα θα πηγαινα στα ενεργα 40αρια,με κλειστα τα ματια.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top