...και το δικό μου (Loggeo)

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ναι, μάλλον έχεις δικιο. Θα ήταν στο μειον άπειρο αν ήταν fixed στο ταβάνι...
Απλά, αν τα νοικοκυρέψει όλα σε γυψοσανίδα μέσα, θα είναι σουπερ μετα
Κοίτα εκεί που είχα τη slate σε μαύρο κουτί, έβαλα άλλο ένα μπροστά της. :D
Αισθητικά μικρή διαφορά έκανε.
Εγώ έχω μια απορία. Περνάνε το waf ηχεία κολώνες φάτσα κάρτα στο σαλόνι και δεν περνάνε ηλεκτρικές οθόνες;:roflmao:
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κοίτα εκεί που είχα τη slate σε μαύρο κουτί, έβαλα άλλο ένα μπροστά της. :D
Αισθητικά μικρή διαφορά έκανε.
Εγώ έχω μια απορία. Περνάνε το waf ηχεία κολώνες φάτσα κάρτα στο σαλόνι και δεν περνάνε ηλεκτρικές οθόνες;:roflmao:
Τα...ηχειάκια μου εννοείς; Γιατι το πρόβλημα δεν ειναι οι κολώνες, ειναι τα 2 sub, που μέχρι κι εμένα δεν μου κάθονται καλα.
Αλλα, συνήθεια ειναι όλα, ειναι η αλήθεια. Πλέον δεν φαντάζουν γαϊδουρια, οπως παλια.
Ειχα δει προσφατα ένα PB2000 και μου φάνηκε μικρο να σου πω την αλήθεια.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482

Για να θυμουνται οι παλίοι και να μαθαίνουν οι καινούργιοι... Πηγαίντε το στο 04.00

Η πολυωρη απολογια του αποτυπώνεται στον χρόνο μεταξύ 5.54-5.56 για όσους ενδιαφέρονται. Αναπτύσσει πολύ όρθα τις θέσεις του.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Και που λέτε ήταν ο Καστρουνής Ρόδο χθες.:D
Θεωρώ ότι αυτό που έγινε ακουμπάει τα όρια του μαζοχισμού, αλλά δείχνει και την αγάπη μας για το άθλημα.
Η ρύθμιση εικόνας hdr ξεκίνησε στις 8μμ. Διακόψαμε στις 4 τα ξημερώματα και συνεχίσαμε απ' τις 8:30 το πρωί ως τις 12 το μεσημέρι!
Ε μετά έφτιαξε ο μάστορας και ήχο, τον έβαλα στο αεροπλάνο και ανανεώσαμε το ραντεβού μας.:roflmao:
Θα μιλήσω για τα της εικόνας. Ήταν ένα ταξίδι ανακάλυψης/ αποκάλυψης. Χρησιμοποιήθηκαν τρία διαφορετικά λογισμικά (Lightspace, calman, chromapure). Δημιουργήθηκαν lut αρκετών χιλιάδων μετρήσεων και διαφορετικών μεθοδολογιών (dci σε rec.2020, rec.2020), manual calibration μέσω Lumagen και jvc (σαν τον Καστρουνή κανείς) και ρίξαμε το μείγμα στο Lumagen pro.
Μετά χρησιμοποιήθηκαν reference σκηνές κι άρχισαν τα πειράματα ζύμωσης της εικόνας μέσω του intensity mapping που διαθέτει ο pro.
Ο lumagen προσφέρει crossover που κρατάει διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα με το master.
Υπενθυμίζω ότι το hdr σε προβολέα είναι εντελώς υποκειμενική υπόθεση. Όταν υπάρχουν τα εργαλεία, μπορεί να ακολουθηθεί μια συγκεκριμένη διαδικασία για ένα επιτυχημένο αποτέλεσμα, αλλά από κάποιο σημείο και μετά ο user καλείται να επιλέξει ρυθμίσεις βάσει προσωπικής παρατήρησης.
Αν βρείτε τον εαυτό σας ποτέ σε τέτοια θέση, φροντίστε να έχετε δίπλα σας τον Καστρουνή.;)
Φάγαμε ώρες κοιτάζοντας την παραμικρή λεπτομέρεια σε live υλικό και patterns. Κάνοντας συζητήσεις επί συζητήσεων.
Δυστυχώς χάσαμε και πολύ χρόνο αντιμετωπίζοντας bugs λογισμικού-lumagen. Μας έκοβαν τα πόδια αυτές οι μ@λ@κιες.
Τέλος καλό, όλα καλά όμως!
Ο συνδυασμός masking χώρου-ρύθμισης έδωσε ένα αποτέλεσμα που με εξέπληξε.
Εικόνα με punch, κορεσμένα χρώματα, λεπτομέρεια και contrast.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο χαρισματικό Μ. Καστρουνή. Ίσως ξέρετε την πώρωση μου με την μεγάλη εικόνα, το διάβασμα που ρίχνω κλπ. Ανταποκρίθηκε σε κάθε προσδοκία μου!:drinks:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
.
Η ρύθμιση εικόνας hdr ξεκίνησε στις 8μμ. Διακόψαμε στις 4 τα ξημερώματα και συνεχίσαμε απ' τις 8:30 το πρωί ως τις 12 το μεσημέρι!
4 τα ξημερώματα με 8:30 το πρωί κάνατε τίποτα, ή τσάμπα τον έφερες στην (εδώ η) Ρόδο(ς); :whistling::laugh:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
4 τα ξημερώματα με 8:30 το πρωί κάνατε τίποτα, ή τσάμπα τον έφερες στην (εδώ η) Ρόδο(ς); :whistling::laugh:
Τα ζύγισα καλά κι είπα να τον αφήσω να κοιμηθεί κανένα 4ώρα μπας και περισσέψει λίγος καφές στο σπίτι.:D
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Τα ζύγισα καλά κι είπα να τον αφήσω να κοιμηθεί κανένα 4ώρα μπας και περισσέψει λίγος καφές στο σπίτι.:D

Κάθε φορά που συναντώ τον Γιώργο είναι σαν να αρχίζει ένα ταξίδι εμπειριών. Το πως και το γιατί θα το καταλάβετε στην πορεία.

Είχε περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία μου επίσκεψη ενώ πολλά είχανε αλλάξει στον χώρο του. Την μεγαλύτερη διαφορά την έκανε η τελευταία του επέμβαση με το Ceiling masking. Πλέον έχει ένα κανονικό bat cave. Ένα μεγάλο μπράβο σε αυτόν αλλά περισσότερο στην οικοδέσποινα που τον αφήνει να τα κάνει όλα αυτά.

Λοιπόν σαν στρατιώτες ήμασταν οπλισμένοι και είχαμε στην διάθεσή μας ότι καλύτερο υπάρχει μέχρι στιγμής από πλευράς μέτρησης είτε αυτό λέγεται μετρητικό όργανο είτε αυτό λέγετε λογισμικό.

Η διάθεση μας απίστευτα καλή με μεγάλη όρεξη και προπάντων προσμονή για ένα καταπληκτικό αποτέλεσμα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όπως είναι γνωστό με το 4Κ είναι το HDR και η σωστή απόδοση του σε προβολέα.

Αν και οι προδιαγραφές υπάρχουν η εφαρμογή τους στα σημερνά προβολικά δεν είναι μια εύκολη υπόθεση όσο και να νομίζετε το αντίθετο.

Η φωτεινότητα του προβολέα και η διαχείριση αυτής μέσω των metadata που περιέχει το UHD υλικό είναι συνυπεύθυνη.

Εκτός όμως από την φωτεινότητα κυρίαρχο ρόλο παίζει και το μέγεθος της χρωματικής παλέτας που μπορεί να αποδώσει το προβολικό μέσο. Μετά βίας οι σημερινοί προβολείς μπορούν να δώσουν χρωματικό τρίγωνο ίσο με το πρότυπο Dci P3.


Άλλοι πάλι δεν μπορούν να φτάσουν ούτε αυτό και αρκούντε στο γνωστό μας χρωματικό πρότυπο REC.709.

Ο προβολέας του Γιώργου λόγω χρήσης του φίλτρου που διαθέτει μπορεί να αποδώσει το 96,8% του Dci P3 και το 69.5% του ΒΤ2020. Αυτό το χρωματικό εύρος το κάλυπτε σε δυο προεπιλογές μια εκ των οποίων ήταν πιο γραμμική και ήθελε τις λιγότερες παρεμβάσεις.

Loggeo.jpg


Το gamma που φτιάξαμε ήταν ένα 2.4 από την αρχή μέχρι και το τέλος δεδομένου ότι η όλη ρύθμιση στηρίχτηκε σε πρότυπο μετατροπής HDR to SDR ενώ όλα τα υπόλοιπα θα τα φτιάχναμε μέσω Lumagen Pro.

gamma loggeo.jpg


Εκεί είναι που αρχίζει ο Γολγοθάς των μετρήσεων που κρατά πολλές ώρες και ατελείωτους καφέδες. Φανταστείτε ότι για να κάνεις ένα 3DLUT χρειάζεται να κάνεις περίπου 4.900 διαφορετικές μετρήσεις που περιλαμβάνει grayscale και τόνους χρωμάτων. Ανάλογα το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαμε ο χρόνος μέτρησης ήταν διαφορετικός. Και σε όλο αυτό δεν υπολογίζετε το όποιο πιθανό λάθος ή bug που συναντάς και ήταν πολλά.

Μετά από πολλές ώρες δοκιμών σε patterns αναφοράς ήρθε η ώρα της πραγματικότητας. Είδαμε εικόνες από ταινίες αναφοράς μας ενώ έπρεπε να διαλέξουμε και τα καλυτέρα setting για υλικό με master κάτω ή πάνω από 2.000nits μια και ο lumagen προσφέρει crossover και κρατάει διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα με το master.

Δεν κάναμε πολύ ώρα στο να καταλήξουμε τις καλύτερες και παράλληλα τις ιδανικές ρυθμίσεις για κάθε ένα από τα δυο mode. Δεν μας έλειψε ούτε το punch ούτε το contrast στις σκηνές και ήταν πολλές αυτές που είδαμε.

Το αποτέλεσμα μας δικαίωσε απόλυτα. Σύμμαχος σε όλα αυτά ήταν ο Lumagen Pro που είχε ο Γιώργος στη κατοχή του γιατί δίχως αυτόν δεν θα είχαμε κάνει αυτή την καταπληκτική δουλεία.

Δεν θα πρέπει να παραλείψω και το θέμα του ήχου. Το ceiling making το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει ελάχιστα τις υψηλές συχνότητες που η μείωση αυτή ήταν αμελειταία. Αυτό που δεν μπόρεσε σαν αίσθηση ήταν ο συνδυασμός των περιφερικών ηχείων με αυτών των back atmos. Λόγω χώρου και παλιότερης κατασκευής τα surround ηχεία είχαν μπει ψηλά στην γυψοσανίδα. Για καλή του τύχη τα ηχεία του έχουν μια τέτοια εσωτερική κλίση που μας βοήθησε αλλάζοντας την κατεύθυνση τους ο ήχος των πίσω ηχείων έρχεται προς τον ακροατή μέσω ανάκλασης και σε ύψος κοντά στο ιδανικό σε συνδυασμό με τα εμπρόσθια.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που δείχνει τόσο καιρό ο Γιώργος στο άτομό μου ένα ευχαριστώ για την άψογη φιλοξενία. Εξαιρείται το εμπάργκο που έφαγα στον καφέ .

Καλές και πολλές θεάσεις και ακροάσεις.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Και μετά απο τις ανταλλαγες φιλοφρονήσεων μεταξύ Γιώργου και Μανώλη, μένει να έρθει και στο δικο μου σπίτι να μου φτιάξει την εικόνα, μετα από τοση εμπειρία που απεκόμισε! :D
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Και μετά απο τις ανταλλαγες φιλοφρονήσεων μεταξύ Γιώργου και Μανώλη, μένει να έρθει και στο δικο μου σπίτι να μου φτιάξει την εικόνα, μετα από τοση εμπειρία που απεκόμισε! :D
Να σου δώσω το τηλέφωνο του τεντά τώρα ή μετά; :D
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Να σου δώσω το τηλέφωνο του τεντά τώρα ή μετά; :D
Φιλε, εγω αν ειναι, θα πάω σε ανακαίνιση σαλονιου v.1.5, που αν καταλαβαίνω καλά, θα μου κοστισεί... :D

Οπότε, λιγο αργότερα....
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Στα τόσα χρόνια ενασχόλησης με τα του home cinema, δε συνάντησα μεγαλύτερο φιάσκο απ' το φετινό της jvc. Μακάρι να είχα κάτι να σας παρουσιάσω απ' τη νέα σειρά προβολέων της, αλλά είμαι ακόμα σε αναμονή.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος λένε. Μαζεμένες αφίξεις και (για δες καιρο που βρήκε) ώρα να σηκώσω τα μανίκια.

Πρώτα ήρθαν τα πακέτα της vicoustic. Δέκα κούτες.

20190806_130253.jpg


Έχει αρκετή δουλίτσα. Έχει γίνει η περισσότερη. Ελπίζω μες στη βδομάδα να έχω ολοκληρώσει.

20190816_153537.jpg


20190816_153543.jpg


Ο πλαϊνός τοίχος θα επενδυθεί με ταπετσαρία της vicoustic και πανελάκια home cinema round premium.
Φαίνονται και οι αναμονές για κρυφό φωτισμό που ετοίμασα.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top