Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.184
Reaction score
19.095
Φυσικά.

Υπάρχει.


Έχουν δωθεί συμβουλές για την τοποθέτηση, ώστε να ακυρώνεις τα βασικά στάσιμα, για κατάλληλη επιλογή ηχείων για το χώρο, για χρήση ενεργών που μια ισοσταθμιση απόκρισης την έχουν ενσωματωμένη, κλπ.
Δε χρειάζεται να σκας για να ακούσεις τη μουσική σου, αυτά είναι χαϊεντιές για βλαμμένους.
Με διαβασμα και συνομιλιες καποια βασικα νομιζω τα εχω κανει (οσα ηταν εφικτο να κανω) π.χ πειραματισμους στην τοποθετηση, καλυτερη αντιληψη του χωρου μου, πως θα τον εκμεταλευτω χωροταξικα , κλπ.. Το sub ειναι λιγο δυσκολο κομματι αλλα που θα παει... Δεν εχω παραπονο πραγματικα. Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Φίλε Σπύρο όπως βλέπεις, με αφορμή της παρουσίασης του συστήματός σου γράφτηκαν ήδη πάρα πολλά σχόλια, απο τεχνικά στοιχεία μέχρι φιλοσοφικές απόψεις περι του χόμπι αυτού.΄Ομως απο αυτά που γράφεις παραπάνω φαίνεται οτι ακόμα δυσκολεύεσαι να βγάλεις όπως λές "κάτι χρήσιμο απο την όλη διαδικασία". Θεωρώ λοιπόν οτι δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν. 'Η οτι όλα αυτά που γράφτηκαν είναι για σένα τόσο δυσνόητα ή οτι ακόμα περιμένεις να ακούσεις σχόλια που να επικροτούν ξεκάθαρα τις προσωπικές επιλογές που ήδη έχεις κάνει.
Φίλε CHRIS53 με βρίσκεις σύμφωνο πράγματι γράφτηκαν πολλά σχόλια. Όλα καλοδεχούμενα και κατανοητά. Για μένα ο βασικός σκοπός επετεύχθη αφού όπως αναφέρω στην αρχή της παρουσίασης “επιθυμία μου ήταν αφενός η ανταπόδοση κατά το δυνατόν της ικανοποίησης που έχω πάρει μελετώντας τα άπειρα καταχωρημένα ποστ........αφετέρου, να συμβάλλω ελάχιστα στον εμπλουτισμό του περιεχομένου ενός σημαντικού και χρήσιμου για τους χρήστες του site”.
Όσο για το ποστ (342) σχετίζεται με απάντησή μου σε ερώτηση που έχει προηγηθεί και λόγω χρόνου δεν είχα απαντήσει.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Λαμπάτο phono θα πάρω εγώ, να γίνει της πτάνας εδώ μέσα, σας το υπόσχομαι :party:

Αλλά μετά το σήμα θα πηγαίνει στο Dirac να ψηφιοποιείται...sorry...
.
Δεν κανεις για τετοια πραγματα εσυ.Μπορει να μην το αντεξεις :roflmao:
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Αγαπητέ Σπύρο και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα και κοίτα πως με καταντησαν.....
Ενταξει ωραία φαίνονται!!! Να υποθέσω πως κάτι τέτοιο θα ήθελαν να δουν πολλοί φίλοι εδώ και από μένα....
[DOUBLEPOST=1528839590][/DOUBLEPOST]
ΟΧΙ τις λυχνίες, όχι.
Είναι δρόμος χωρίς επιστροφή...
Δηλαδή όταν έρθει η στιγμή που θα χρειαστούν αντικατάσταση? Τι μόνο τις εργοστασιακες?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση. Εννιά στα δέκα συστήματα σ' αυτήν την κατηγορία τιμής και άνω παίζουν χάλια. Χάλια. Για διαφόρους λόγους.
Το αν ενα συστημα παιζει χαλια η ειναι οντως χαλια ειναι δυο διαφορετικα πραγματα,κατι βεβαια που ειμαι σιγουρος οτι ξερεις.Χαλια μπορει να παιξουν ολα τα συστηματα για διαφορους λογους.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
Όταν έλθει η ώρα.... ;
Απλά μισοαστιευόμουν.
Προφανώς και μπορείς να παίξεις με λυχνίες άλλων κατασκευαστών και μάλιστα με καλύτερα σε πολλές περιπτώσεις αποτελέσματα, αλλά από εμπειρία σου λέω ότι το αυτί συνηθίζει και πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Άσε που με το brake in των λυχνιών οι ώρες για δοκιμές είναι ατελείωτες. Τώρα αν μπεις στη λογική των NOS άστα μιλάμε για περιουσίες (και σου το λέει κάποις που μεταξύ άλλων έχει 4 Siemens E88CC aka 6922 και 4 Mullard ECC83 aka 12AU7 να κάθονται για spare)
 


Μηνύματα
49
Reaction score
187
Απλά μισοαστιευόμουν.
Προφανώς και μπορείς να παίξεις με λυχνίες άλλων κατασκευαστών και μάλιστα με καλύτερα σε πολλές περιπτώσεις αποτελέσματα, αλλά από εμπειρία σου λέω ότι το αυτί συνηθίζει και πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Άσε που με το brake in των λυχνιών οι ώρες για δοκιμές είναι ατελείωτες. Τώρα αν μπεις στη λογική των NOS άστα μιλάμε για περιουσίες (και σου το λέει κάποις που μεταξύ άλλων έχει 4 Siemens E88CC aka 6922 και 4 Mullard ECC83 aka 12AU7 να κάθονται για spare)
Φίλε staza ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Προφανώς δεν είμαι σε φάση αντικατάστασης λυχνιών. Όμως, επειδή έχω διαβάσει διάφορα περί αυτών και για το πως μπορεί να μεταμορφωθεί το ηχητικό αποτέλεσμα απλά και μόνο με μία σωστή επιλογή σε προενισχύτριες ήθελα να έχω σχετικές απόψεις μελών με εμπειρία που όπως δείχνει η περιγραφή που κάνεις, τη διαθέτεις. Θα συμφωνήσω βέβαια πως το αυτί συνηθίζει....σε αυτή την περίπτωση οι ειδικοί συνιστούν ότι μία μικρή αποχή ίσως κάνει καλό, έτσι, όταν το ξανακούσεις να λες τι σύστημα έχω...(μεταξύ σοβαρού & αστείου το τελευταίο).
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
Φίλε staza ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Προφανώς δεν είμαι σε φάση αντικατάστασης λυχνιών. Όμως, επειδή έχω διαβάσει διάφορα περί αυτών και για το πως μπορεί να μεταμορφωθεί το ηχητικό αποτέλεσμα απλά και μόνο με μία σωστή επιλογή σε προενισχύτριες ήθελα να έχω σχετικές απόψεις μελών με εμπειρία που όπως δείχνει η περιγραφή που κάνεις, τη διαθέτεις. Θα συμφωνήσω βέβαια πως το αυτί συνηθίζει....σε αυτή την περίπτωση οι ειδικοί συνιστούν ότι μία μικρή αποχή ίσως κάνει καλό, έτσι, όταν το ξανακούσεις να λες τι σύστημα έχω...(μεταξύ σοβαρού & αστείου το τελευταίο).
Φίλε μου είναι αλήθεια ότι οι λυχνίες αλλάζουν το ηχητικό αποτέλεσμα και υπό συνθήκες ψιλοδιορθώνουν και αδυναμίες του (πχ σε ένα συστημα,που είναι πολύ πριμάτο βάζεις κάπου ένα ζευγάρι λυχνίες που είναι λιγότερο bright και πιό πολύ focused στις μεσοχαμηλές) αλλά αυτό αλλάζει από σύστημα σε σύστημα οπότε θα περάσεις οπωσδήποτε από πολλές δοκιμές.
Τώρα πριν ξεκινίσεις (όταν ξεκινήσεις) μερικά πράγματα που θα ήθελα να μου είχε πει κάποιος οταν ξεκίναγα εγώ).
Όταν βάζεις κάπου καινουργια λυχνία υπολόγιζε ότι τις πρώτες 100 ώρες θα ακους φίδια (και όχι μόνο τις 16 ή 30). Ο ήχος θα αλλάζει συνέχεια και όχι προς μία κατεύθυνση (καλύτερο-χειρότερο, μπάσα-πρίμα κλπ). Πρόσεξε καποιες λυνχίες, πολύ καλές μάλιστα ´εστρωσαν μετά από 250 ώρες. Μόνο τότε βγάλε συμπεράσματα. Γιαυτό το λόγο αν είναι να κάνεις αλλαγές σε,περισότερες λυχνίες, κάντες όλες μαζί για να μη φας κανα εξάμηνο στρώνοντας. Στρώστες όλες μαζί και μετά παίξε με συνδιασμούς.
Όπως σου είπα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις άρα προχώρα σε δοκιμές έχοντας ξεκαθαρους στόχους μέχρι να βρεις κάτι που σου είναι ηχειτικά αρκετό και μείνε σε αυτό (εξου και τα spare). Πριν πάρεις κάποια λυχνία διάβασε απόψεις από πολλά forum και όχι επαγγελματίες reviewers και δες αν ταιριάζουν με αυτο που θέλεις να πετύχεις. Στο,παρελθό, είχα πάρει πάρα πολύ καλές λυχνίες που όμως δεν ταίριαζαν καθόλου με αυτές που είχα,κα αναγκάστηκα να αλλάξω και τις υπόλοιπες.
Οι NOS λυχνίες είναι όντως καλύτερες ηχητικά αλλά για λυχνίες προ των seventies και ο κανόνας είναι ¨όσο πιο παλιά τόσο πιο καλά´. Η παγίδα είναι ότι οι καλές NOS λυχνίες μετά από όλα αυτά τα χρόνια έχουν σχεδόν τελειώσει και τώρα αυτές που κυρίως παίζουν είναι grade c ή rejected κατά την περίοδο κατασκευής τους που ξαναελέγχονται και καλά από τους μεταπωλητές. Για εμένα αγοράζουμε ΝOS μόνο από αξιόπιστα μαγαζιά και αποφεύγουμε το ebay και καλό είναι να μην πολυμπλέξουμε με αυτές.
Αυτά είναι οι προσωπικές εμπειρικές απόψεις μου βασισμένες σε πλήρως ´λυχνιακά´ SET συστήματα άρα το περιθώριο λάθους ειναι λίγο μεγαλύτερο από τη βεβαίοτητα. Κάθε άλλη γνώμη είναι εξίσου αν όχι περισσοτερο σωστή.
Αυτά από εμένα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Γιατί να μη πάρει ένα εκουαλάιζερ να βαζοβγάζει πρίμα ή μεσαία ή τέλος πάντων ότι θέλει κι ότι του αρέσει και να τελειώνει άμεσα κάθε αλλαγή όπως τη θελει, και να ψάχνεται με λάμπες που στρώνουν και ξεστρώνουν και θέλουν 250 ώρες να βγει άκρη;

ΟΚ, κατάλαβα.
Τα dsp πριν από 50 χρόνια τα λέγανε λυχνίες.
Τώρα το κατάλαβες; Χαχαχαχαχα...
Και με τα καβλώδια το ίδιο ισχύει.
Και με όλα τα τζίντζιλι μίντζιλι, συμπεριλαμβανομένων μέχρι και των υποστηρικτών καβλωδίων.
Το (παθητικό) εκουαλαϊζέισιον του Χάι εντ.
Το ενεργό δε κάνει, αλλοιώνει τον ήχο, κόβει το γιαούρτι.
 





Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
250 ώρες στρωσίματος, αν υποθέσουμε πως κάποιος ακούει μουσική 5 ώρες την ημέρα (πολύ περισσότερο από ένα τυπικό μέσο όρο) χρειάζεται 50 ημέρες για να έχει το τελικό αποτέλεσμα.


Σχεδόν θα έχει τελειώσει η εγγύηση του μηχανήματος :D!

Θα υπήρχε άραγε ανταπόκριση από την αγορά σε μία επιχείρηση που θα έστρωνε λάμπες? Γενικότερα συσκευές audio?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
250 ώρες στρωσίματος, αν υποθέσουμε πως κάποιος ακούει μουσική 5 ώρες την ημέρα (πολύ περισσότερο από ένα τυπικό μέσο όρο) χρειάζεται 50 ημέρες για να έχει το τελικό αποτέλεσμα.


Σχεδόν θα έχει τελειώσει η εγγύηση του μηχανήματος :D!

Θα υπήρχε άραγε ανταπόκριση από την αγορά σε μία επιχείρηση που θα έστρωνε λάμπες? Γενικότερα συσκευές audio?
30-40 ωρες ειναι υπεραρκετες για να στρωσουν οι λαμπες.Ασε που φαινεται απο τις πρωτες ωρες που θα καταληξει το πραμα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα υπήρχε άραγε ανταπόκριση από την αγορά σε μία επιχείρηση που θα έστρωνε λάμπες? Γενικότερα συσκευές audio?
Ανάλογα με το πόσο χαιεντ θα ήταν το στρώσιμο..
Να αφήσω τα γυαλιστερά μου τα μηχανήματα να μου τα στρώσει άλλος ,αν δεν έχει εξασφαλιστεί πως θα πατάνε σε χαιεντ ικριώματα,πως το περιβάλλον θα είναι άκαπνο και πως θα συνδεθούν με άλλα ,εξίσου χαιεντ μηχανήματα?
Για φαντάσου να πάω τα valhalla μου για στρώσιμο και να τα αφήσουν να σέρνονται στο πάτωμα ,χωρίς ένα cable lifter της προκοπής!
Αμ το άλλο ....με τι μουσική θα γίνει το στρώσιμο...θα περιλαμβάνει Diana το πρόγραμμα?
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα αγαπητέ!:D
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ανάλογα με το πόσο χαιεντ θα ήταν το στρώσιμο..
Να αφήσω τα γυαλιστερά μου τα μηχανήματα να μου τα στρώσει άλλος ,αν δεν έχει εξασφαλιστεί πως θα πατάνε σε χαιεντ ικριώματα,πως το περιβάλλον θα είναι άκαπνο και πως θα συνδεθούν με άλλα ,εξίσου χαιεντ μηχανήματα?
Για φαντάσου να πάω τα valhalla μου για στρώσιμο και να τα αφήσουν να σέρνονται στο πάτωμα ,χωρίς ένα cable lifter της προκοπής!
Αμ το άλλο ....με τι μουσική θα γίνει το στρώσιμο...θα περιλαμβάνει Diana το πρόγραμμα?
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα αγαπητέ!:D
Θα υπάρχουν αναλυτικές περιγραφές της διαδικασίας που θα ακολουθείται σε δερματόδετα φυλλάδια. Επίσης θα μπορεί να υπάρξει και επιλογή ανάλογα με τις προτιμήσεις του ενδιαφερόμενου. Θα χαθεί ίσως μέρος της μαγείας του High End αλλά δες το σαν κολέγιο για συσκευές, θα φέρνεις το "παιδί" σου και θα το παραλαμβάνεις μετά από ένα ή δύο μήνες άνδρα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.021
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top