Αγορά καινούριου home cinema



Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Μάλλον αρκετοί τελικά :p
Όταν ακούτε μουσική ακούτε από όλα τα ηχεία σας; (πχ 5,1 ) ή μόνο 2,1(μαλλον αυτο ε; )λόγο καλύτερης ποιότητας;
 
  • Like
Reactions: PPG

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.435
Reaction score
79.827
Μάλλον αρκετοί τελικά :p
Όταν ακούτε μουσική ακούτε από όλα τα ηχεία σας; (πχ 5,1 ) ή μόνο 2,1(μαλλον αυτο ε; )λόγο καλύτερης ποιότητας;
Την δικάναλη σε 2.1, την πολυκάναλη 5.1
 
  • Like
Reactions: PPG



Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ναι υπάρχουν.
Τελικά είμαι πολύ πίσω :p
Πως το βλέπουμε αυτό και τι κατάληξη έχουν τα αρχεία αυτά
Μέσω spotify υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.435
Reaction score
79.827
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
και για τι μέγεθος μιλάμε περίπου το κάθε κομμάτι; Ηχογραφείτε έτσι (αν ναι με τι τρόπο; ) ή γίνεται ψηφιακή μετατροπή;
[DOUBLEPOST=1520945040][/DOUBLEPOST]Σίγουρα σας έχω πεθάνει στις ερωτήσεις!!! :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.435
Reaction score
79.827
Ηχογραφειται έτσι. Έχει και παλαιότερα από επεξεργασία.
Μεγάλα αρχεία είναι,24/96 5.1 συνήθως.
Μπες στο primefonic να δεις, τα γράφει
 
  • Like
Reactions: PPG



Μηνύματα
234
Reaction score
2
Καλησπερα,
Επαναφερω το νημα μιας και αρχισα να ψαχνομαι και εγω για να στήσω το δικο μου homecinema. Μιας και δεν εχω ξανασχοληθει ποτε θα ηθελα να μου προτείνετε εσεις για αρχη ολοκληρωμενο ενισχυτη, μπροστινα ηχεια(θα προτιμουσα δαπεδου) ,κεντρικο και subwoofer με βαση την προσωπικη σας εμπειρια ετσι ωστε να καταληξω στο τελικο budget και να κανω τις απαραιτητες οικονομιες :D. Το σπιτι που θα στηθούν θα είναι σιγουρα διαμερισμα (και αρα η ενταση περιορισμενη) και μαλλον γυρω στα 50 τμ. Θα ηθελα να ξοδεψω για αυτα που προανεφερα οχι πανω απο ~1100 ευρω αλλα αυτο θα εξαρτηθει βεβαια και απο το αν ειναι αυτο εφιχτο τελικα :p.
 


Μηνύματα
234
Reaction score
2
Ολοκληρωμένο πολυκάναλο φαντάζομαι εννοείς..
Ναι.. Απλα λογω περιορισμενου ηδη μπατζετ ελεγα να μην κοιταξω καν για ξεχωριστο προενισχυτη και τελικο...
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Ναι.. Απλα λογω περιορισμενου ηδη μπατζετ ελεγα να μην κοιταξω καν για ξεχωριστο προενισχυτη και τελικο...
Καλά αυτό εννοείται, ακόμα κι έτσι το μπάτζετ είναι πολύ σφιχτό οπότε μοιραία θα κοιτάξεις κάτι στις πολύ οικονομικές σειρές, για ενισχυτή κοιτάς Denon 1400, για ηχεία θα σου πρότεινα αντί για δαπέδου που θα κάνουν δύσκολη τη ζωή του ενισχυτή σου, δύο ζευγάρια POLK AUDIO T15 το ένα ζευγάρι μπροστά ως κυρίως και ένα για πίσω για περιφερειακά, το αντίστοιχο κεντρικό POLK AUDIO T30 και το υπογούφερ Polk Audio PSW125, βέβαια υπολόγισε κι ένα κόστος για δύο ζευγάρια βάσεις και καλώδια.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Καλά αυτό εννοείται, ακόμα κι έτσι το μπάτζετ είναι πολύ σφιχτό οπότε μοιραία θα κοιτάξεις κάτι στις πολύ οικονομικές σειρές, για ενισχυτή κοιτάς Denon 1400, για ηχεία θα σου πρότεινα αντί για δαπέδου που θα κάνουν δύσκολη τη ζωή του ενισχυτή σου, δύο ζευγάρια POLK AUDIO T15 το ένα ζευγάρι μπροστά ως κυρίως και ένα για πίσω για περιφερειακά, το αντίστοιχο κεντρικό POLK AUDIO T30 και το υπογούφερ Polk Audio PSW125, βέβαια υπολόγισε κι ένα κόστος για δύο ζευγάρια βάσεις και καλώδια.
Ευχαριστω για την απαντηση. Μιας και αρχικα δεν θα παρω surround ηχεια θα μπορουσα να παω και σε καλυτερα για τα μπροστινα?Επισης γιατι τα ηχεια δαπεδου θα κανουν δυσκολη τη ζωη του ενισχυτη? Τελος αν καποιος γνωριζει μπορει να μου εξηγησει με δυο λογια γιατι ολοι οι ολοκληρωμενοι ενισχυτες βγαινουν πλεον Audio &Video?Υποστηριζουν αναπαραγωγη blueray ωστε να μην χρειαζεται κανεις HTPC?Κατι χανω...
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Ευχαριστω για την απαντηση. Μιας και αρχικα δεν θα παρω surround ηχεια θα μπορουσα να παω και σε καλυτερα για τα μπροστινα?Επισης γιατι τα ηχεια δαπεδου θα κανουν δυσκολη τη ζωη του ενισχυτη? Τελος αν καποιος γνωριζει μπορει να μου εξηγησει με δυο λογια γιατι ολοι οι ολοκληρωμενοι ενισχυτες βγαινουν πλεον Audio &Video?Υποστηριζουν αναπαραγωγη blueray ωστε να μην χρειαζεται κανεις HTPC?Κατι χανω...
Καλημερα με 1150 μπορεις να παρεις marantz sr 5012 + dali spendor 6.
Ως « ολοκληρωμενο “ αναφερονται επι το πλειστον σε δικαναλο ενισχυτη μονο για ηχο ενω ως “ πολυκαναλο “ τον ενισχυτη με ηχο και βιντεο + εξοδους για 5+ ηχεια .
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Ευχαριστω για την απαντηση. Μιας και αρχικα δεν θα παρω surround ηχεια θα μπορουσα να παω και σε καλυτερα για τα μπροστινα?Επισης γιατι τα ηχεια δαπεδου θα κανουν δυσκολη τη ζωη του ενισχυτη? Τελος αν καποιος γνωριζει μπορει να μου εξηγησει με δυο λογια γιατι ολοι οι ολοκληρωμενοι ενισχυτες βγαινουν πλεον Audio &Video?Υποστηριζουν αναπαραγωγη blueray ωστε να μην χρειαζεται κανεις HTPC?Κατι χανω...
Εννοείται ότι άμα το στήσεις σιγά σιγά μπορείς να πας σε καλύτερα κομμάτια, η λύση που σου προσφέρει πιο πάνω ο φίλος με τον Marantz 5012 και τα ηχεία είναι σούπερ αλλά και πάλι για να να το νιώσεις το σινεμά θα χρειαστείς και το υπογούφερ για την αναπαραγωγή του LFE.
Τα ηχεία δαπέδου συνήθως έχουν δύο γούφερ παραλληλισμένα που ρίχνουν την αντίσταση κι αυτό σημαίνει μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύματα που δεν τις έχουν οι κοινοί ολοκληρωμένοι, θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο που να έχει εξόδους προενίσχυσης (pre-out) και σ αυτές να προσθέσεις ένα δικάναλο τελικό που να μπορεί να οδηγήσει αυτά τα ηχεία σωστά. Εσένα ποια θα είναι η απόσταση ακρόασης; Τα 50 τ.μ. που λες είναι ασαφή, αν στα 50 τ.μ. το τρίγωνο ακρόασης είναι δύο μέτρα δεν χρειάζεσαι απαραίτητα δαπέδου, θ ακούς και μουσική; Θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά το χώρο και τη χρήση.
Για τους ενισχυτές σου απάντησαν πιο πάνω, άλλο οι ολοκληρωμένοι δικάναλοι που προορίζονται αποκλειστικά για μουσική κι άλλο οι A/V που είναι κυρίως η χρήση τους για οικιακό κινηματογράφο με όλες τις ευκολίες που παρέχουν αλλά μπορείς και να ακούς και τη μουσική σου.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Δαπεδου ειπα γιατι δεν γνωριζα αυτο το μειονεκτημα που ανεφερες και θεωρησα οτι ειναι το ιδιο με την ευκολια οτι δεν τρυπας τον τοιχο αν χρειαστει να ειναι σε καποιο υψος απο το πατωμα. Τον χωρο δεν τον γνωριζω ακομα γιατι δεν εχω μετακομισει και για αυτο η ερευνα μου ειναι γενικοτερη ωστε να ξερω εν τελη τι budget θα χρειαστω. Οταν μαθω ακριβως θα γινω πιο συγκεκριμενος για να καταληξω σε καποια λυση. Παντως το συστημα αποκλιστικα για οικιακο κινηματογραφο θα προοριζεται. Ακομα δεν εχω ομως καταλαβει γιατι οι πολυκαναλοι ενισχυτες ειναι και Video receivers. Τον προβολεα δεν τον συνδεεις απευθειας σε καποιο PC για την αναπαραγωγη της ταινιας?Για αυτο λεω κατι μου διαφευγει :p

Υ.Γ: Αμα σας ειναι ευκολο μπορειτε να δωσετε καποιο λινκ με τα ηχεια dali spendor 6?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.633
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top