Ένταση κεντρικού σε διαλόγους audyssey dynamic volume

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των τεχνικών του ήχου μιας ταινίας όταν καθορίζουν την ένταση για το κεντρικό κανάλι. Στα περισσότερα σε μορφή dts hd ma για να ακούσεις τους διαλόγους πρέπει να πας το volume στο +10 και με 2-3db τσιμπημένο το κεντρικό σε σχέση με τα αποτελέσματα του audyssey. και έρχεται ξαφνικά μια πιο έντονη σκηνή και βαράει κόφτες το κεντρικό. τι κάνουμε? αρχίζουμε και ενεργοποιούμε τα καλούδια τύπου dynamic volume με ότι και αν συνεπάγεται στην ποιότητα του ήχου? βάζουμε ποιο μεγάλο (db) κεντρικό? βάζουμε δεύτερο κεντρικό?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Σε τι εντάσεις ακους; το σύστημα από τι αποτελειται;
Η συνήθης τακτική είναι το κομπρεσαρισμα μέσω dsp για όσους δεν έχουν την πολυτέλεια dedicated χώρου και τελικών ενισχυτων....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σε τι εντάσεις ακους; το σύστημα από τι αποτελειται;
Η συνήθης τακτική είναι το κομπρεσαρισμα μέσω dsp για όσους δεν έχουν την πολυτέλεια dedicated χώρου και τελικών ενισχυτων....
Φαίνονται στην υπογραφή μου τα ηχητικά μου. Σε δωμάτιο 4 χ 6 το οποίο είναι σαλόνι αλλά κλείνω πόρτες και δε με ενοχλεί κανείς. θέση ακρόασις 2.70μ. η ένταση είναι το θέμα. ακούω όσο αντέχουν τα αυτιά μου. πάνω από reference σίγουρα.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ζόρι βάζεις.
Και ο adcom είναι λίγο decadence, και ο yamaha "εισαγωγικος", και τα klipsch με έντονη προσωπικότητα, και σε ενα σαλόνι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να παίζει...
Και αυτά όλα λόγω των εντάσεων που αναφέρεις. Μάλλον το τερματίζεις το πράμα.
Αν πάντως ακούσεις σε dedicated προσεγμενο χώρο και βαρβάτο σύστημα θα δεις οτι βγαζει λογικη η εκαστοτε μιξη.
Πάντως ένα μεγαλύτερο κεντρικό πιθανόν να έλυνε το θέμα παραμορφωσεων μέχρι ενός σημείου.
Και με μεγαλύτερο ή έξτρα ενισχυτή κ.ο.κ. ακόμα καλύτερα...
Δυστυχώς money talks.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ζόρι βάζεις.
Και ο adcom είναι λίγο decadence, και ο yamaha "εισαγωγικος", και τα klipsch με έντονη προσωπικότητα, και σε ενα σαλόνι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να παίζει...
Και αυτά όλα λόγω των εντάσεων που αναφέρεις. Μάλλον το τερματίζεις το πράμα.
Αν πάντως ακούσεις σε dedicated προσεγμενο χώρο και βαρβάτο σύστημα θα δεις οτι βγαζει λογικη η εκαστοτε μιξη.
Πάντως ένα μεγαλύτερο κεντρικό πιθανόν να έλυνε το θέμα παραμορφωσεων μέχρι ενός σημείου.
Και με μεγαλύτερο ή έξτρα ενισχυτή κ.ο.κ. ακόμα καλύτερα...
Δυστυχώς money talks.
Σε έχασα λίγο. Εκτός και αν κάνω λάθος την υπογραφή μου την έχω αλλάξει ώς προς τον Yamaha. Πλέον είμαι με marantz sr7012. Δεν μίλησα για παραμόρφωση αλλά για την μεγάλη αυξομείωση της έντασης ανάμεσα σε έναν διάλογο και μια σκηνη δράσης. Εννοείται ότι η ένταση σε σκηνές δράσης με καλύπτει. Όσο για τον adcom σκέφτομαι να τον αφήσω για τα περιφερειακά και να πάρω 1-2 crown για τα lrc.
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δε με έχασες.
Δοκίμασε και με τον adcom διενισχυση στα front και τον marantz μόνο με το κεντρικό και τα surround.
Γενικά έτσι είναι στημένο το κόλπο. Και μη δίνεις boost στο κεντρικό αν δε σου αρέσει το αποτέλεσμα. Κόψε από τα υπόλοιπα...
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Με δισκάκι blu ray σου κάνει τα ίδια??
[DOUBLEPOST=1533943161][/DOUBLEPOST]
Δε με έχασες.
Δοκίμασε και με τον adcom διενισχυση στα front και τον marantz μόνο με το κεντρικό και τα surround.
Γενικά έτσι είναι στημένο το κόλπο. Και μη δίνεις boost στο κεντρικό αν δε σου αρέσει το αποτέλεσμα. Κόψε από τα υπόλοιπα...
Δεν είναι το κόλπο έτσι.
Είναι τουρλουμπουκι κάποια κατεβασμένα.
Με bluray δισκάκι είναι όλα ολοισια χωρίς πρόβλημα.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δε με έχασες.
Δοκίμασε και με τον adcom διενισχυση στα front και τον marantz μόνο με το κεντρικό και τα surround.
Γενικά έτσι είναι στημένο το κόλπο. Και μη δίνεις boost στο κεντρικό αν δε σου αρέσει το αποτέλεσμα. Κόψε από τα υπόλοιπα...
Ο adcom είναι 5κάναλος. Σε αυτόν έχω όλα τα ηχεία πλίν τα back surround από το 7.1 που είναι πάνω στο marant .
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Όπως και να έχει, εντάσεις σε ένα κανάλι δεν ανεβάζουμε έτσι απλά όταν το σύστημα το δουλεύουμε πάνω από τα όρια του.
Αν κάτι δε μας αρέσει, κατεβάζουμε τα υπολοιπα
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με δισκάκι blu ray σου κάνει τα ίδια??
[DOUBLEPOST=1533943161][/DOUBLEPOST]
Δεν είναι το κόλπο έτσι.
Είναι τουρλουμπουκι κάποια κατεβασμένα.
Με bluray δισκάκι είναι όλα ολοισια χωρίς πρόβλημα.
Ναι και σε full br. Και σε 4κ. Πχ το avengers. Μιλάει ο thanos και είναι -20db κάτω σε σχέση με κάποιο άλλο σημείο της ταινίας.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Το audyssey σου ρυθμίζει τις στάθμες σωστά.
Βάλε ένα blu ray disc και τσεκαρε το.
Θα δεις είναι μια χαρά.Κατεβασε την ίδια ταινία και θα δεις διαφορές στο μίξ.
Εγω έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι το κατεβασμένο παίζει λάθος και δεν περιμένω να παίξει όπως το original.
Μακάρι να κάνω κάτι λάθος και να μας πει ένας άνθρωπος πως παίζεται σωστά το κατεβασμένο.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ μόνο σε κατεβασμένα φορμάτ.
Στα blu ray δεν υπάρχει κανένα τετοιο πρόβλημα .
Το κάνει ποιό έντονα σε dts hd ma. Σε true hd είναι πολύ καλύτερα. Πχ και πάλι στο avengers. Το 1080 με dts hd na σε σχέση με το 4κ true hd ειναι μέρα με νύχτα.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Μια χαρα ειναι το σεταπ σου καπου κατι γινεται με το φορματ των αρχειων. Μη δινεις ενταση στο κεντρικο αν δε ξερεις τι κανεις γιατι θα το παρεις στο χερι. Απο το κεντρικο που εχεις μια χαρα θα επρεπε να ακουγονται οι διαλογοι. Δες τις ρυθμισεις σου. Μη διαβαζεις αυτα που λενε οτι το κεντρικο ανεπαρκει. Αληθεια ειναι αλλα οχι για απλους οικιακους χωρους. Το προβλημα αυτο θα το καταλαβαινες σε ενα dedicated χωρο πιθανοτατα αλλα στο σαλονι με τιποτα. Οποτε ψαξε τις ρυθμισεις.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μια χαρα ειναι το σεταπ σου καπου κατι γινεται με το φορματ των αρχειων. Μη δινεις ενταση στο κεντρικο αν δε ξερεις τι κανεις γιατι θα το παρεις στο χερι. Απο το κεντρικο που εχεις μια χαρα θα επρεπε να ακουγονται οι διαλογοι. Δες τις ρυθμισεις σου. Μη διαβαζεις αυτα που λενε οτι το κεντρικο ανεπαρκει. Αληθεια ειναι αλλα οχι για απλους οικιακους χωρους. Το προβλημα αυτο θα το καταλαβαινες σε ενα dedicated χωρο πιθανοτατα αλλα στο σαλονι με τιποτα. Οποτε ψαξε τις ρυθμισεις.
Αλέξανδρε το setup είναι σωστό. Το audyssey έχει μια τάση να ρίχνει λίγο το κεντρικό. Πχ τα front τα έβγαζε -6db το κεντρικό -8db. Για να πιάσει στη θέση ακρόασης τα 75db. Μιας και δεν έχω όργανα έκανα ένα μέτρημα με το κινητό. Πράγματι το κεντρικό ήταν 1.5db ποιο χαμηλά. Και είναι το μόνο που ανέβασα λίγο ώστε να έρθει στα ματσάρει. Δεν είπα ότι του δείνω κάτι παραπάνω σε καμία περίπτωση. Ότι στις εντάσεις που μου αρέσει και ακούω όταν έχει δυνατές σκηνές είναι όλα οκ και μπάινει ο διάλογος και είναι αρκετά ποιο χαμηλά. Είδε κάποιος τελευταία το avengers? Είναι πιστευω χαρακτηριστικό. Και δε μιλάω για δεκαρακι αρχείο. Για remux 35ari ή για full br. Δε βλεπω κάτι λάθος στο setup γιατι δεν είναι γενικό. Και το ερώτημα είναι αν καλούδια του εκάστοτε avr τύπου dynamic volume τα δουλεύετε ή όχι. Μόλις το ενεργοποίησα σε light compression αμέσως βγήκε μπροστά το κεντρικό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.414
Reaction score
74.739
Πχ το avengers.
Όλα τα Marvel και τα περισσότερα Disney έχουν χαμηλά ρυθμισμένους τους διαλόγους (και άλλα θέματα). Στον Yamaha μου έχω ανεβασμένους τους διαλόγους, και όχι το level του κεντρικού, +1,5dB.

Εγω έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι το κατεβασμένο παίζει λάθος και δεν περιμένω να παίξει όπως το original.
Εξαρτάται απ' το τι κατεβάζεις. Τέτοιες γενικεύσεις δεν ισχύουν.;)
Έχω σχεδόν όλα τα Marvel σε BD και είναι ακριβώς τα ίδια χάλια με τα remux.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
μην ανεβαζεις το κεντρικο.....και αν το κανεις ως 1 db

εχει να κανει και με το υψος που εχεις το κεντρικο, κανονικα θελει υψος αυτιου για να εχεις σωστη απεικονιση της ομιλιας σε συνδιασμο με στιγμες δρασης που λες...το οτι ειναι πιο χαμηλα απο το πρεπον δημιουργει τετοια θεματα.....;)
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.637
Μηνύματα
2.868.639
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top