Umik 1 - REW


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Σίγουρα;
Στην δεύτερη φωτό φαίνεται να έχει κάνει επεξεργασία
99% ναι...
θυμάμαι τότε που το είχα δοκιμάσει...
έπαιρνε κανονικά μέτρηση και στο τέλος έβγαζε 2 κανάλια να ακούσεις μόνο
[DOUBLEPOST=1536698981][/DOUBLEPOST]
Mac καλό μόνο νεκρό. του κάνω χειρουργείο ανοιχτής καρδίας:roflmao:

View attachment 105270
[DOUBLEPOST=1536698491][/DOUBLEPOST]

η μάχη τότε τελείωσε πρι καν ξεκινήσει. :smg::vinsent:
καλά όλα...το ''σπαθί'' τι το θέλεις κάτω δεξιά?:roflmao::lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
99% ναι...
θυμάμαι τότε που το είχα δοκιμάσει...
έπαιρνε κανονικά μέτρηση και στο τέλος έβγαζε 2 κανάλια να ακούσεις μόνο
Οκ, δεκτό.

Τότε ας βάλει να μας πει τι ακούει απο stereo...
Και ας μετρήσει stereo.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
ωραιο δοκιμαστικο εχουν !!!!!!

:party:
[DOUBLEPOST=1536699528][/DOUBLEPOST]
θυμάμαι τότε που το είχα δοκιμάσει...
έπαιρνε κανονικά μέτρηση και στο τέλος έβγαζε 2 κανάλια να ακούσεις μόνο
εντυπωσεις δεν μας ειπες κ$υφ@λιτσ@ !!!! :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
ωραιο δοκιμαστικο εχουν !!!!!!

:party:
[DOUBLEPOST=1536699528][/DOUBLEPOST]

εντυπωσεις δεν μας ειπες κ$υφ@λιτσ@ !!!! :D
τα είχαμε πει τότε με τον @Georgesod σε pm κάποιες εντυπώσεις

η αλήθεια είναι ότι ήταν εύκολο εργαλείο και σίγουρα άλλαζε πολλά στον ήχο ενός αφρόντιστου χώρου

αυτό που μου έκανε εντύπωση πλην των χαμηλών.... που χαμήλωνε υπερβολικά τη στάθμη(τα έσφιγγε μεν..και ένιωθες όλο το φάσμα των συχνοτήτων.... αλλά δεν μπορούσα να το ακούσω αυτό σε μεγάλη ένταση) και έπρεπε να είχα 4πλάσια αποθέματα ισχύος(όπως έχω τώρα) για να πάρω κέρδος...
.....ήταν τα μεσουψηλά, που για κάποιο λόγο μαζευόταν η σκηνή...γινόταν πιο φλατ οπωσδήποτε...αλλά έχανα αυτό τον όγκο-το ξεχείλισμα που είχα πριν
δεν έχανε το τρισδιάστατο του ήχου...αλλά σαν από τα 2 μέτρα που είχα σκηνή...να μου τα συμπίεζε στο 1,5
κάτι που το audyssey δεν το έκανε ποτέ


δεν θα πω ότι δεν μου άρεσε...αλλά σίγουρα θα περίμενα περισσότερα πράγματα από το demo...για να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα ώστε να προχωρήσεις σε αγορά
αυτή είναι και η σημασία του
σου το δίνω να με δεις ολόκληρο και όχι ανάπηρο
αν άφηνε να σκαλίσω κιόλας ίσως να είχα πιο ολοκληρωμένες εντυπώσεις
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Μέτρησες σε “καναπέ” ή σε “πολυθρόνα”;
[DOUBLEPOST=1536700967][/DOUBLEPOST]
αν άφηνε να σκαλίσω κιόλας ίσως να είχα πιο ολοκληρωμένες εντυπώσεις
Δεν επιτρέπει το trial παρεμβάσεις;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Μέτρησες σε “καναπέ” ή σε “πολυθρόνα”;
μέτρηση καναπέ...θυμόμουν από παλιά που είχε υποθεί
αποστάσεις μικροφώνου σχεδόν όπως μετράω και στο audyssey
κάλυψα δηλαδή όλο τον καναπέ

όπως είπα δεν λέω ότι δεν ήταν σωστό...απλά τονίζω ότι δεν ήταν το dirac που θα αγοράσεις;)
[DOUBLEPOST=1536701176][/DOUBLEPOST]
Δεν επιτρέπει το trial παρεμβάσεις;
και πάλι θα απαντήσω για το τότε...όχι
δεν ξέρω σήμερα αν το αλλαξαν
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
αυτό που μου έκανε εντύπωση πλην των χαμηλών.... που χαμήλωνε υπερβολικά τη στάθμη(τα έσφιγγε μεν..και ένιωθες όλο το φάσμα των συχνοτήτων.... αλλά δεν μπορούσα να το ακούσω αυτό σε μεγάλη ένταση) και έπρεπε να είχα 4πλάσια αποθέματα ισχύος(όπως έχω τώρα) για να πάρω κέρδος...
.....ήταν τα μεσουψηλά, που για κάποιο λόγο μαζευόταν η σκηνή...γινόταν πιο φλατ οπωσδήποτε...αλλά έχανα αυτό τον όγκο-το ξεχείλισμα που είχα πριν
δεν έχανε το τρισδιάστατο του ήχου...αλλά σαν από τα 2 μέτρα που είχα σκηνή...να μου τα συμπίεζε στο 1,5
κάτι που το audyssey δεν το έκανε ποτέ
κατσε να δουμε τι θα μας πει και ο ankokdog και τι θα δει δειξει το rew :lolsign:

λες αν βαλει ο dimi audyssey τωρα που εχει μαζεψει λιγο τον χωρο με τα Skyline και τις κρεμαστες μπουχαρες να το πεταξει το dirac ; :p:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
κατσε να δουμε τι θα μας πει και ο ankokdog και τι θα δει δειξει το rew :lolsign:

λες αν βαλει ο dimi audyssey τωρα που εχει μαζεψει λιγο τον χωρο με τα Skyline και τις κρεμαστες μπουχαρες να το πεταξει το dirac ; :p:D
:roflmao:
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Συνεχίζω μετά από μια μερική παύση μερικών ημερών. οι δοκιμές βέβαια όποτε έβρισκα λίγο χρόνο γινόντουσαν κανονικά.

να ξεκινήσω με το να ανεβάσω διάγραμμα με όλα τα ηχεία σε φάση στα 80 κροσ.
έριξα πολύ διάβασμα αυτέ τις μέρες και έψαξα αρκετά το forum για να βρω διάφορες λύσεις.

small cross 80 μετά από audyssey -31 dbfs σε reference ένταση 0
σε κάποια ηχεία χρειάστηκε να αυξήσω πολύ τις αποστάσεις αλλά το αποτέλεσμα σίγουρα είναι γενικά καλύτερο.

phase.jpg
Screenshot_20180914-142600_MultEQ.jpg
Screenshot_20180914-142605_MultEQ.jpg

[DOUBLEPOST=1536924988][/DOUBLEPOST]όσον αφορά για την τοποθέτηση των ηχείων, διάβασα αυτό που είχε πει ο @SOCO για το sbir. και σε ένα χώρο μη φροντισμένο το καλύτερο αν δεν είναι inwall τα ηχεία τότε θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά στο μπροστά τοίχο. κάτω από 20cm ώστε να μη μπορεί να γίνει ακύρωση από την αντανάκλαση στο μπροστά τοίχο. τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
σε ένα χώρο μη φροντισμένο το καλύτερο αν δεν είναι inwall τα ηχεία τότε θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά στο μπροστά τοίχο. κάτω από 20cm ώστε να μη μπορεί να γίνει ακύρωση από την αντανάκλαση στο μπροστά τοίχο. τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.
Είτε φροντισμένος είτε αφρόντιστος, το ίδιο ισχύει, αυτό που λες.
Η απόσταση που μετράς, δεν είναι από την καμπίνα του ηχείου μέχρι τον τοίχο, αλλά από το κέντρο του μεγαφώνου του γούφερ μέχρι τον τοίχο, το όριο της καμπίνας δε μετράει πουθενά.
Γι'αυτό παίζει καλύτερα έτσι το σαμπ, επειδή πλησίασε το μεγάφωνο στον τοίχο.
Σιγά σιγά θα τα εξηγήσεις όλα στον εαυτό σου, αν συνεχίσεις το διάβασμα. ;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
έχω μαζέψει υλικό.

στο διάγραμμα παρακάτω βλέπουμε

Τα front

1. default audyssey
2. default audyssey αλλά με πειραγμένες αποστάσεις (phase)
3. default audyssey αλλά με πειραγμένες αποστάσεις (phase) + διορθώσεις με το app + 4db στο sub

phase all fix.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Την μεγάλη ακύρωση από το τοιχωματικό όριο του πίσω τοίχου, μπορείς φυσικά να την υπολογίσεις σε ποια συχνότητα πέφτει, και αν διαβάσεις αυτά που έχω γράψει, μπορείς να την εκμεταλλευτείς αυτήν την ακύρωση, ώστε να συμπέσει με την ενίσχυση στο βασικό ιδιοσυντονισμό του δωματίου (ταβάνι) και να ακυρώσει το ένα το άλλο.
Για να γίνει αυτό, πρέπει η απόσταση του μεγαφώνου από τον πίσω τοίχο να είναι ακριβώς το μισό του ύψους του ταβανιού.
Τα ξαναγράφω, για να τα διαβάζουν κι άλλοι, όχι συ απαραιτήτως, που δε σε παίρνει τέτοια τοποθέτηση.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Την μεγάλη ακύρωση από το τοιχωματικό όριο του πίσω τοίχου, μπορείς φυσικά να την υπολογίσεις σε ποια συχνότητα πέφτει, και αν διαβάσεις αυτά που έχω γράψει, μπορείς να την εκμεταλλευτείς αυτήν την ακύρωση, ώστε να συμπέσει με την ενίσχυση στο βασικό ιδιοσυντονισμό του δωματίου (ταβάνι) και να ακυρώσει το ένα το άλλο.
Για να γίνει αυτό, πρέπει η απόσταση του μεγαφώνου από τον πίσω τοίχο να είναι ακριβώς το μισό του ύψους του ταβανιού.
Τα ξαναγράφω, για να τα διαβάζουν κι άλλοι, όχι συ απαραιτήτως, που δε σε παίρνει τέτοια τοποθέτηση.
Ναι ένας τύπος Thomas Barefoot έχει φτιάξει και ένα calculator

http://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/
[DOUBLEPOST=1536927820][/DOUBLEPOST]Υπάρχει όμως μυστήριο στην υπόθεσή μου. Τόσες μέρες μετράω σε συγκεκριμένη θέση μετρημένη με μέτρο με το κεφάλι καρφί να μη γέρνει μπροστά.... και και.

όμως μετρήσεις στις ακριβός διπλανές θέσεις δείχνουν άλλα πράγματα. μιλάμε για απόσταση αριστερά και δεξιά 50-60 cm.

positions.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Ναι ένας τύπος Thomas Barefoot έχει φτιάξει και ένα calculator

http://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/
Αυτά ακριβώς.
Με λίγη εξοικείωση θα μπορείς να τα υπολογίζεις με χαρτί και μολύβι, χωρίς έτοιμα καλκουλέιτορς και χωρίς μετρήσεις μικροφώνου.
Όλα μετρημένα κουκιά είναι.
Οι μετρήσεις έρχονται απλώς να επιβεβαιώσουν την θεωρία και να μας δείξουν τα προβλεπόμενα...

όμως μετρήσεις στις ακριβός διπλανές θέσεις δείχνουν άλλα πράγματα.
Λογικό και αναμενόμενο.
Όσο πιο αφρόντιστος ο χώρος, τόσο μεγαλύτερες οι διακυμάνσεις πέριξ της θέσης ακρόασης.
Κανονικά πρέπει να μετράς σε πολλές θέσεις πέριξ της θέσης ακρόασης, και να διορθώνεις την συνολική εικόνα που παίρνεις, όχι ένα σημείο.
Διότι, θες στο χώρο να παίζει σωστά, όχι στο σημείο.
Διότι ακούς το χώρο, πως παίζει αυτός, δεν ακούς κάποιο σημείο..
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τίποτα. ;)
Καλά είναι.
Θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα.
Πάλι καλά να λες.
το ότι χρειάστηκε να ανεβάσω ένταση στο sub για να έρθει έτσι μαζί με τα front είναι λάθος? γιατί με spl meter αν το μετρήσεις είναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.742
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top