Umik 1 - REW

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μετά από κάτι μήνες και αρκετές αλλαγές σε μηχανήματα. Είπα να τρέξω ένα audyssey να δω τι κάνει το pb13 σε σχέση με το pb2k στον ίδιο χώρο στην ίδια θέση αλλά με ένα καναπέ μπροστά του λόγο των ημερών.

pb2k audyssey

pb2k.jpg


pb13 ultra audyssey
pb13a.jpg
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
τα χαρακτηριστικά του δωματίου φαίνονται. δεν ξέρω αν φταίει ο καναπές που είναι το χέρι του στους 40 πόντους μπροστά του ή τα χαρακτηριστικά του sub. φαίνεται εμφανή βελτίωση.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Σήμερα λοιπόν έκανα ξανά μετρήσεις μετά από σχεδόν ένα χρόνο και είδα κάτι πολύ περίεργο. Έχει μία σημαντική πτώση στις υψηλές συχνότητες σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση:idk:. Παραθέτω εικόνες... Μετά ξαναμέτρησα και το ένα έφτιαξε, το άλλο δεν. Τι γίνετε μπήκε ο έξω από εδώ στα ηχεία ή το μικρόφωνο;
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Σήμερα λοιπόν έκανα ξανά μετρήσεις μετά από σχεδόν ένα χρόνο και είδα κάτι πολύ περίεργο. Έχει μία σημαντική πτώση στις υψηλές συχνότητες σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση:idk:. Παραθέτω εικόνες... Μετά ξαναμέτρησα και το ένα έφτιαξε, το άλλο δεν. Τι γίνετε μπήκε ο έξω από εδώ στα ηχεία ή το μικρόφωνο;
κλείσε-άνοιξε τον ενισχυτή και λογικά θα είσαι οκ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μετά από κάτι μήνες και αρκετές αλλαγές σε μηχανήματα. Είπα να τρέξω ένα audyssey να δω τι κάνει το pb13 σε σχέση με το pb2k στον ίδιο χώρο στην ίδια θέση αλλά με ένα καναπέ μπροστά του λόγο των ημερών.

pb2k audyssey

View attachment 113035

pb13 ultra audyssey
View attachment 113037
να ανεβασεις ενταση στην υπαρχον ρυθμιση για να δεις αν ειναι σταθερη η αποκριση και σε υψηλοτερα spl....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Στις συχνότητες που έχει πτώση,δεν επηρεάζεται το αποτέλεσμα.
Ούτε αρχείο υπάρχει, αλλά ούτε και το καλύτερο αυτί πιάνει τέτοιες συχνότητες. Εκτός αν είμαστε υπεράνθρωποι. Τώρα αν μας ενδιαφέρει το ψυχολογικό, το ψάχνουμε....
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Έκανα μετρήσεις επανειλημμένες με άλλο υπολογιστή και όλα φυσιολογικά. Ξαναέκανα με τον παλιότερο και 1 στις 2 μου βγάζει πτώση μετά τις 16k. Είναι και η λίγο παλιότερη έκδοση software. Βέβαια δεν μου τα έκανε αυτά ποτέ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Σήμερα λοιπόν έκανα ξανά μετρήσεις μετά από σχεδόν ένα χρόνο και είδα κάτι πολύ περίεργο. Έχει μία σημαντική πτώση στις υψηλές συχνότητες σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση:idk:. Παραθέτω εικόνες... Μετά ξαναμέτρησα και το ένα έφτιαξε, το άλλο δεν. Τι γίνετε μπήκε ο έξω από εδώ στα ηχεία ή το μικρόφωνο;
Ασχετως με την πτώση στις πολυ ψηλές συχνότητες, αυτές οι μετρήσεις είναι με ισοστάθμιση; Τι βλέπουμε εδώ;
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Όχι άνευ. Απλά είχα λίγο χρόνο και μέτρησα:gamer:. Μου έκανε εντύπωση πάντως το "λάθος". Γιατί:idk:
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το umik-1 σχετικά φθηνά; Γιατί Ελλάδα βλέπω τιμές σχεδόν διπλάσιες...
 



Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Καλημερα και καλη χρονια !

Ενα μικροφωνο αξιοπιστο αλλα πιο οικονομικο εκτος το umik υπαρχει .?
Διαβασα για το Behringer ECM 8000 . Το γνωριζει καποιος ?
Καποια αλλη προταση ?
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Ενδιαφερομαι και εγω για το umik-1. Θα μπορουσε να αγοραστει απο κοινου απο καποια μελη και να χρησιμοποιειται εκ περιτροπης
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα στη παρέα. Μετά τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές και με αναβαθμίσεις σε sub (pb13 ultra) έδωσα το pb2k και έναν ακόμη τελικό crown xls 1502 για τα front επιτέλους έτρεξα από την αρχή audyssey 8 position και εδώ τα αποτελέσματα. είναι τελείως απείραχτα ούτε app τίποτα.

όλα τα έπιπλα και το sub βρίσκονται στις ίδιες θέσεις. οι διαφορές είναι στο χαλί που υπάρχει πλέον και τα ηχεία έχουν 5-6 μοίρες μικρότερη κλίση.

Πιστεύω με λίγο πείραγμα με το app να ασχοληθώ λίγο να τα φέρω φασικά και με το dsp του pb13ultra για αφρόντιστο χώρο να γίνει καλή δουλεία.

sub.jpg
front left.jpg
front right.jpg
center.jpg
lr.jpg

[DOUBLEPOST=1547069717][/DOUBLEPOST]να πω την αλήθεια έπαιξα λίγο με το app μήπως μαζέψω την ακύρωση στους 48 αλλά δεν έρχεται με τίποτα. θα δοκιμάσω με άλλα mode στο 13αρι να το ταπώσω τελείως ή με μία τρύπα κλειστεί και με το dsp του να δω μήπως καταφέρω κάτι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
παίξε με άλλες θέσεις στο σαμπ μήπως φύγει η ακύρωση στους 48 (και πάει αλλού :D)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
και για να θυμηθούμε που ήμουν πριν είναι μετρήσεις παλιές πάλι μόνο με audyssey

194614_bd829a3dd8149e7641f8e096d0a8294e.jpg
194615_5bcafb4643a8088dbbef83d8e362eb1c.jpg
194616_9173deee3e96e87e403cf0b128c04443.jpg
194617_c3e073958b6e14eac7052f996947dfd2.jpg

[DOUBLEPOST=1547070468][/DOUBLEPOST]
παίξε με άλλες θέσεις στο σαμπ μήπως φύγει η ακύρωση στους 48 (και πάει αλλού :D)
η μόνη άλλη θέση για να δοκιμάσω το θηρίο είναι στον πίσω τοίχο αντίθετα που πιστεύω θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. και το άλλο που σκέφτομαι είναι να φτιάξω έπιπλο και να μπει στο κέντρο κάτω από το κεντρικό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
η μόνη άλλη θέση για να δοκιμάσω το θηρίο είναι στον πίσω τοίχο αντίθετα που πιστεύω θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. και το άλλο που σκέφτομαι είναι να φτιάξω έπιπλο και να μπει στο κέντρο κάτω από το κεντρικό.
Εστω και για να πάρεις μετρήσεις μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις, όταν δεις κάπου βελτίωση σκέφτεσαι αν μπορεί να μπει εκεί κάπου. Ειδικά πριν κάνεις έπιπλο θα πρέπει να το μετρήσεις.
Αν και όπως μαθαίνουμε εδώ μέσα με ένα σαμπ δεν σώζεται η δουλειά. Και εγώ με ένα σαμπ έχω το ίδιο θέμα.
Τα υπόλοιπα στα έχει φέρει τέλεια το audyssey.

Το μεγάλο ερώτημα είναι τώρα που ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η βουτιά εκεί στους 48 μπορείς να ζήσεις με την ύπαρξη της;
Και για να γίνει πιο πικάντικο το ερώτημα, αν δεν την είχες μετρήσει θα την αντιλαμβανόσουν; θα σε ενοχλούσε;
Και εν τέλει θα καταλήξει στο προαιώνιο ερώτημα, μέχρι πόσα λεφτά και κόπο είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να εξαφανιστεί η ακύρωση στους 48 κύκλους;

Ολα τα παραπάνω ερωτήματα μόνο εσύ μπορείς (και οφείλεις) να τα απαντήσεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εστω και για να πάρεις μετρήσεις μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις, όταν δεις κάπου βελτίωση σκέφτεσαι αν μπορεί να μπει εκεί κάπου. Ειδικά πριν κάνεις έπιπλο θα πρέπει να το μετρήσεις.
Αν και όπως μαθαίνουμε εδώ μέσα με ένα σαμπ δεν σώζεται η δουλειά. Και εγώ με ένα σαμπ έχω το ίδιο θέμα.
Τα υπόλοιπα στα έχει φέρει τέλεια το audyssey.

Το μεγάλο ερώτημα είναι τώρα που ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η βουτιά εκεί στους 48 μπορείς να ζήσεις με την ύπαρξη της;
Και για να γίνει πιο πικάντικο το ερώτημα, αν δεν την είχες μετρήσει θα την αντιλαμβανόσουν; θα σε ενοχλούσε;
Και εν τέλει θα καταλήξει στο προαιώνιο ερώτημα, μέχρι πόσα λεφτά και κόπο είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να εξαφανιστεί η ακύρωση στους 48 κύκλους;

Ολα τα παραπάνω ερωτήματα μόνο εσύ μπορείς (και οφείλεις) να τα απαντήσεις.
Πιστεύω ότι η λύση είναι αυτή που το τελευταίο καιρό έχει κατακλύσει το forum. 2o - 3o - 4o όσο ποιο πολλά sub μπορούμε να βάλουμε. Ίσως τελικά ήταν λάθος που έδωσα το pb2k. :idk:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top