Rois Acoustics Minoas MKII

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Βρε παιδια, σας αρεσει οπτικως αυο το πραμα? σα να το βαψε με λαδομπογια ο μπαρμπα Πατροκλος της γειτονιας ειναι!
5800 γιατι??
Όχι, ούτε 500 ευρώ δεν έδινα με αυτή την εμφάνιση. Η Crystal Audio (νομίζω) είχε αντίστοιχο μοντέλο 25 χρόνια πριν με καλύτερη εμφάνιση. Το κορυφαίο που έχω δει ήταν το Jamo, αυτό πάντα το ήθελα αλλά ούτε μεταχειρισμένο δεν το αντέχει η τσέπη μου.

Θεωρώ υπερβολή τα τέσσερα 15ρια σε ηχείο οικιακής χρήσης. Οδήγηση με λαμπάτο??? Όσο ευαίσθητο και να ναι πως θα το οδηγήσεις σωστά? Θυμάμαι χρόνια πριν που είχα πάθει πλάκα με τις κόρνες της Avantgarde, μπορεί να έπαιζαν με λάμπα οι κόρνες αλλά πολύ σωστά η εταιρεία είχε βάλει αυτοενισχυόμενο subwoofer 500 watt (αν θυμάμαι καλά) για τα χαμηλά.

Η σχεδίαση ανοιχτή μπάφλας πάντα μου κινούσε το ενδιαφέρον γιατί διώχνεις ένα πρόβλημα (το κουτί), εκτός των εκθέσεων δεν έχω κάνει ακρόαση σε ηχείο τέτοιας σχεδίασης και δεν εκφέρω γνώμη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Ναι το φαντάζομαι ότι έχει σχεδιαστεί προσεκτικά. Εννοούσα ότι "αντιγράφεται" εύκολα από κάποιον που θέλει να κάνει ένα παρόμοιο ηχέιο, γιατί δεν έχει την πολυπλοκότητα μιας κλειστής καμπίνας. Μετράς τις διαστάσεις και είσαι οκ.
Μπα.
Λόγου χάριν:
Αν το αντέγραφα, θα έφτιαχνα σκελετό από μασίφ αλουμίνιο με κατακόρυφα δεσίματα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Όχι, ούτε 500 ευρώ δεν έδινα με αυτή την εμφάνιση. Η Crystal Audio (νομίζω) είχε αντίστοιχο μοντέλο 25 χρόνια πριν με καλύτερη εμφάνιση. Το κορυφαίο που έχω δει ήταν το Jamo, αυτό πάντα το ήθελα αλλά ούτε μεταχειρισμένο δεν το αντέχει η τσέπη μου.

Θεωρώ υπερβολή τα τέσσερα 15ρια σε ηχείο οικιακής χρήσης. Οδήγηση με λαμπάτο??? Όσο ευαίσθητο και να ναι πως θα το οδηγήσεις σωστά? Θυμάμαι χρόνια πριν που είχα πάθει πλάκα με τις κόρνες της Avantgarde, μπορεί να έπαιζαν με λάμπα οι κόρνες αλλά πολύ σωστά η εταιρεία είχε βάλει αυτοενισχυόμενο subwoofer 500 watt (αν θυμάμαι καλά) για τα χαμηλά.

Η σχεδίαση ανοιχτή μπάφλας πάντα μου κινούσε το ενδιαφέρον γιατί διώχνεις ένα πρόβλημα (το κουτί), εκτός των εκθέσεων δεν έχω κάνει ακρόαση σε ηχείο τέτοιας σχεδίασης και δεν εκφέρω γνώμη.
Δεν εκφέρεις γνώμη αλλά αναφέρεις ότι θεωρείς υπερβολή τα τέσσερα 15 άρια... Και τί σχέση έχει η ανοιχτή μπάφλα με τις κόρνες και τα αυτοενισχυόμενα sub; Όσο για το "ούτε 500 ευρώ", το αφήνω ασχολίαστο.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Βρε παιδια, σας αρεσει οπτικως αυο το πραμα
Εμένα, αυτά τα woofers μου θυμίζουν κάτι "μεγάφωνα" που κρεμάγανε παλιά με σύρμα από την κληματαριά στις ταβέρνες στα χωριά και στα πανηγύρια κάτω απ'τους πλάτανους!

Δεν έχουν και καμιά επίστρωση να γυαλίζουν και λιγουλάκι!

:p :p
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Επειδή έχω ακούσει και έχω συζητήσει με τον Πάρη Μπουρατζή της Mythos audio αντίστοιχο concept το οποίο "τρέχει" αυτός, με επιβεβαίωσε ότι "δυστυχώς" κάτω από δύο δωδεκάιντσα ανά ηχείο δεν... Ακόμα και σε οικιακό χώρο. Μη συγκρίνουμε τα ανοιχτής μπλάφλας με τα κλειστής καμπίνας. Οι αναλογίες και οι ανάγκες για να βγει χαμηλό είναι τελείως διαφορετικές.

Τώρα για το ευκολοδήγητα κι εγώ έχω κάποιους ενδοιασμούς.

Ως προς το κόστος, δυστυχώς σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό αυτό καθορίζεται από το κόστος των μονάδων. Πολλές και μεγάλες μονάδες αυτόματα συνεπάγεται πραγματικά μεγάλο κόστος.
Αλήθεια, τι μονάδες του φορέσανε?

Εμένα σαν εγχείρημα με βρίσκει σκεπτικό πάντως. Καθόλου ως προς το θέμα των επιδόσεων. Άλλωστε όπως αναφέρθηκε κάποιες υλοποιήσεις όπως αυτή της Jamo έχουν αποδείξει τα θετικά τέτοιων σχεδιάσεων. Ως προς τον όγκο και την εμφάνιση σε σαλόνι όμως... Όπως και ως προς το κατά πόσο τέτοιες υλοποιήσεις είναι δυνατό να αποδώσουν σε ένα συνηθισμένο σαλόνι με τις ασσυμετρίες του και τα λοιπά του προβλήματα.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Βρε παιδια, σας αρεσει οπτικως αυο το πραμα?
- όχι , αλλά ίσως θα μπορούσε να ντυθεί με καπλαμά ή όλο με κάποιο ελαστικό ηχοδιαπερατό ύφασμα όπως τα vandersteen . . . μπορεί βέβαια η δεύτερη λύση να επηρεάσει κάπως τον ήχο , ειδικά στις αντανακλάσεις της μπάφλας του οκτάιντσου της Tang Bang
 

Μηνύματα
16
Reaction score
53
Από κοντά το ηχείο δείχνει αρκετά καλαίσθητο εν σχέση με τις φωτογραφίες . Πάλι αυτό είναι προσωπική εκτίμηση ... Έχω την ανωμαλία να λατρεύω εμφανισιακά τα hermes tls , οπότε η γνώμη μου , μπορεί να αμφισβητηθεί... Όσο για τη βαφή , ξέρω πως αυτό που θα φτάσει στο καταναλωτή θα είναι άψογο .
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- όχι , αλλά ίσως θα μπορούσε να ντυθεί με καπλαμά ή όλο με κάποιο ελαστικό ηχοδιαπερατό ύφασμα όπως τα vandersteen . . . μπορεί βέβαια η δεύτερη λύση να επηρεάσει κάπως τον ήχο , ειδικά στις αντανακλάσεις της μπάφλας του οκτάιντσου της Tang Bang

- από την άλλη όμως γνωρίζοντας αρκετές όμορφες κατασκευές τους , πιστεύω πως εν προκειμένω έριξαν αλλού το βάρος και έφτιαξαν ένα εργαλείο . . . θα προσπαθήσω να το ακούσω σύντομα
 
  • Like
Reactions: PPG

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Μήπως να αρχίσουμε με το τι είναι εύκολο ηχείο και τι όχι;
Λέω εγώ τώρα...
http://avmentor.gr/reviews/2018/rois_acoustics_minoas_2.htm

Αυτό που δεν είναι μόνο ευαίσθητο, αλλά έχει μια ομαλή διακύμανση της εμπέδησης και της φάσης, πράγμα που στις μετρήσεις του κ. Σταματάκου φαίνεται ότι δεν ισχύει. ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
http://avmentor.gr/reviews/2018/rois_acoustics_minoas_2.htm

Αυτό που δεν είναι μόνο ευαίσθητο, αλλά έχει μια ομαλή διακύμανση της εμπέδησης και της φάσης, πράγμα που στις μετρήσεις του κ. Σταματάκου φαίνεται ότι δεν ισχύει. ;)
Η τεχνική ανάλυση, βάση των μετρήσεων του avmentor, κρύβει αρκετές ατέλειες και σχεδιαστικά ατυχείς επιλογές.
Δεν ξέρω αν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση...

Θέλω να πιστεύω πως το ζητούμενο του χαμηλού κόστους παραγωγής είναι η αιτία.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Πέρα απο τα εργαστηριακά θα 'θελα να τον ακούσω , περα από τον jadis της φωτο, με έναν σχετικά ολιγόβατο solid state με καλά χαρ/κά τροφοδοσίας, για να δω πως ολα αυτά μεταφράζονται στην πράξη.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Η πολύ υψηλή αντίσταση στις χαμηλές συχνότητες, ευνοεί βεβαίως βεβαίως λαμπάτα ενισχυτικά με υψηλή αντίσταση εξόδου, αλλά δεν ευνοεί καθόλου την επάρκεια ισχύος, διότι, ως γνωστόν, η ισχύς υποδιπλασιάζεται σε κάθε διπλασιασμό αντίστασης..

Που να τελειώσει το ηχείο... Τελειώνουν πρώτα οι ενισχύσεις..
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εγώ γιατί βλέπω φυσιολογικότατες μέτρησεις για το είδος του και όχι μόνο;
Δεν το κατάλαβα, τα άλλα μεγάφωνα στο σημειο συντονισμού δεν αυξάνουν την αντίσταση τους;:cautious:
Εδώ είναι εξαιρετικά ομαλή και υψηλή, προφανώς ίσως εν σειρά συνδεσμολογια των γουφερς. Άρα και κατάλληλο για λαμπατους ενισχυτες..ένταξυ από φορτίο αλλά η ισχύς είναι θέμα βέβαια...
Τα άλλα φουλ ρειντσ δεν έχουν παρόμοιες πολικές από κρίσεις; αυτά τουλάχιστον έχουν εξαιρετικά ομαλή απόκριση από μαμά, και αρκετά ομαλή απόκριση οφ, άρα και πολύ σωστά αυτή έχει μείνει ως έχει ον αξ.... ;)
Καταταλλα ότι ισχύει για όλα τα ηχεία παρόμοιας ακτινοβολίας ισχύει και εδώ, αφου εδώ το κουτί είναι ο χώρος μας....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εγώ γιατί βλέπω φυσιολογικότατες μέτρησεις για το είδος του και όχι μόνο;
Δεν το κατάλαβα, τα άλλα μεγάφωνα στο σημειο συντονισμού δεν αυξάνουν την αντίσταση τους;:cautious:
Η μέγιστη τιμή της αντίστασης φθάνει, εδώ τα 186Ω και υποδηλώνει την ανάγκη για ένα στάδιο εξόδου με υψηλό συντελεστή απόσβεσης.
Εδώ είναι εξαιρετικά ομαλή και υψηλή, .
Προς αυτή την σκέψη συνηγορεί και η φάση της εμπέδησης η οποία γύρω από την συχνότητα συντονισμού του γούφερ προσεγγίζει αρκετά υψηλές τιμές (+57°/-68°)

Χρησιμοποίησα τις μετρήσεις του avmentor κάτω από τις παρατηρήσεις.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ξέρω..και εγώ πάνω σε αυτές τα έγραψα.,για τα 30 hz μιλάμε, όπου συντονίζουν τα μεγάφωνα οχι τα 80,90 100,κλπ..μην τα ξαναγράφω. Ο δε συνδιασμος της μη καμπίνας και η σταθερή αντίσταση και φάση στις συχνοτητες που ενδεικτικά ανέφερα και συνήθως εκεί όλα τα ηχεία της αγοράς γονατιζουν τους ενισχυτες,θα το κάνει να ακούγεται πολύ γρήγορο ακόμη και με λαμπατους...
Α.. επειδή έριξα μια ματιά και στις ακουστικές εντυπώσεις... αυτό το επειδή είναι ρηχό μπορεί να τοποθετηθεί πλησίον τοίχων που αναφέρει εινα άκυρο.. :)
Αλήθεια οι br τι φασικη απόκλιση έχουν σε μοίρες; :lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η πολύ υψηλή αντίσταση στις χαμηλές συχνότητες, ευνοεί βεβαίως βεβαίως λαμπάτα ενισχυτικά με υψηλή αντίσταση εξόδου, αλλά δεν ευνοεί καθόλου την επάρκεια ισχύος, διότι, ως γνωστόν, η ισχύς υποδιπλασιάζεται σε κάθε διπλασιασμό αντίστασης..
Που να τελειώσει το ηχείο... Τελειώνουν πρώτα οι ενισχύσεις..
Υπόψιν ότι ο δοκιμαστής κατέθεσε τις δικές του εντυπώσεις οδηγώντας τα ηχεία με στιβαρό ημιαγωγικό στάδιο...
Ο...αβιμέντορας πάντως το έχει αφήσει το υπονοούμενο : Ένας Crown λ.χ. με υψηλή διαθέσιμη ισχύ - ώστε να μην ξοδευόμαστε υπέρμετρα - για τον κλάδο χαμηλών κροσαρισμένος με ποιοτικό στάδιο αξιοπρεπούς ισχύος για τον κλάδο μεσαίων/υψηλών.Η όλη ανοικτή αρχιτεκτονική διευκολύνει κιόλας την παράκαμψη του ενσωματωμένου παθητικού κρος με πιο...εξωτικές λύσεις για όσους θα ήθελαν να προχωρήσουν περαιτέρω το εγχείρημα.

Δίχως πρόθεση να υποβαθμίσω τις εντυπώσεις που πράγματι απεκόμισαν οι...αυτήκοοι μάρτυρες,αυτές δεν έχουν δυστυχώς κανένα ουσιαστικόν αντίκρυσμα,εφόσον δεν είναι οι αναγνώστες ενήμεροι πάνω σε αναγκαίες συνθήκες κατά την ακρόαση,όπως στάθμες,χωροταξία και διαρρύθμιση στερεοφωνικού τριγώνου,συμπεριφορά του χώρου,αναπαραγόμενο πρόγραμμα,κ.ο.κ.

Η δε βηματική απόκριση όπως δημοσιεύθηκε στο πλαίσιο της δοκιμής δεν υπόσχεται ομαλοποιημένη απόδοση στο εγγύς προς μέσο πεδίο.Δεν έγινε επίσης αναφορά στο ρόλο που θα διαδραματίσει η πολική απόκριση της μονάδας full range στην προσλαμβανόμενη απόδοση υπό τυπικές οικιακές συνθήκες σε συνάρτηση με τον εσωτερικό ή εξωτερικό προσανατολισμό του γεωμετρικού offset εκείνης επί της πρόσοψης.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Η μέγιστη τιμή της αντίστασης φθάνει, εδώ τα 186Ω και υποδηλώνει την ανάγκη για ένα στάδιο εξόδου με υψηλό συντελεστή απόσβεσης.
Νομίζω ότι είναι λάθος του Σταμ το άνωθεν.
Τα 168 ωμ αντίστασης ηχείου, υποδηλώνουν πλήρη αδιαφορία για τον συντελεστή απόσβεσης και μοναδική ευκαιρία να παίξουν "σωστά" ενισχυτές με ιδιαίτερα χαμηλό συντελεστή απόσβεσης (ακόμα και με DF<1).

Το υψηλό DF ενός ενισχυτή, δηλαδή η πολύ χαμηλή αντίσταση εξόδου των τελικών σταδίων ισχύος, είναι άχρηστο σε αυτό το ηχείο.

Χρήσιμη είναι η υψηλή ισχύς, δηλαδή η πολύ υψηλή ισχύς, ή η σταθερή ισχύς ανεξαρτήτως φορτίου (λαμπάτα κόλπα).

Για χαβαλέ, να μία αναγωγή ισχύος ενός τυπικού ενισχυτή 100 βατ σε υψηλή αντίσταση ηχείου:

100 βατ στα 8 ωμ
50 στα 16ωμ
25 στα 32 ωμ
12,5 στα 64 ωμ
6,25 βατ στα 128 ωμ

Στα 168 ωμ που φτάνει το ηχείο, 5 βατ γίνεται ο 100-άρης ενισχυτής μας..:p
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top