Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Ασε γιατι έχω φάει τέτοιο κόλλημα που το ένα παιδικό το ζαχαρώνω και είναι 3 x 5.5 ότι πρέπει. ;):roflmao::rolleyes:
Ε πόσα παιδιά να κάνεις.... Άσε που μεγαλώνουν και φεύγουν μετά. Ενω το ηχοσυστημα μένει όπως και να το κάνουμε. Οπότε προχώρα άφοβα δικέ μου....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Μιας κι ο διάλογος σχετιζόταν με τον χώρο μου και μελλοντικές ενέργειες, είπα να τον μεταφέρω εδώ για εύκολη (δική μου :) ) αναφορά.

Δεν έχω DAC. Σκέφτομαι να πάρω DAC/Streamer. Η συσκευή που συζητιέται στο thread συνδυάζει DAC/Streamer, subwoofer integration και management και - αποδεδειγμένα - αποτελεσματικό room correction. Επομένως, είναι υποψήφια.

Καλά ηχεία έχω (φαντάζομαι), καλό χώρο θα φτιάξω, τώρα για διαφορές...:rolleyes:
Οκ
Φτιάξε πρώτα τον χώρο τότε
Λογικά θα αλλάξουν κ τα θέλω σου μετά ....
Τι σχέση έχει ο χώρος με το εάν θα αγοράσω DAC/streamer ή όχι;:idk:
Με το να φτιάξεις το χώρο ίσως θέλεις μόνο dac streamer και όχι ισοστάθμιση
Οπότε ανεβαίνεις κατηγορια σε πιο καθαρόαιμη συσκευή...
Διαφωνώ.

Όσο πιο σωστός ο χώρος, τόσο πιο πολύτιμη η μικρή δόση ψηφιακής ισοσταθμισης που χρειάζεται.

Εκεί παίζεται το ουσιαστικό παιχνίδι με το DSP.

Όχι στους χάλια χώρους, που δε βγαίνει άκρη με κανένα software διόρθωσης... Εκεί είναι όλα άχρηστα.
Συμφωνώ. Απολύτως.
Θα χρειάζεσαι οπωσδήποτε room eq κατω από 200Hz στον συγκεκριμένο χώρο με αυτά τα ηχεία.
Βεβαιότητα.
Και δεν περιμένω να χρειαστεί sub.
Για λόγους απόκρισης, όχι, υπεραρκούν αυτά τα ηχεία για αυτό το χώρο.

Ο μόνος λόγος να χρησιμοποιηθούν σαμπ, είναι για να παλαίψει το χώρο, τις ακυρώσεις κυρίως, που αναπόφευκτα θα έχει με 2 ηχεία στις θέσεις που προβλέπεται να μπουν, μετρημένα κουκιά..

Προφανώς, για να έχει καλύτερη συμπεριφορά στις χαμηλές συχνότητες από τις 2 πηγές των κυρίως ηχείων, η μίνιμουμ αναβάθμιση είναι 4 πηγές, δηλαδή 4 σαμπ, διότι αν πάρει 2 δε κερδίζει σχεδόν τίποτα.

Σγά σγά...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Update:

Τοποθετήθηκαν οι πρόνοιες για την καλωδίωση του δωματίου:
Διακρίνονται (από αριστερά προς τα δεξιά): Ηλεκτρολογικό κουτί με καλώδιο δικτύου (Cat 6), ακολουθούμενο από δύο διπλά κουτιά για τέσσερις πρίζες. Στο κάτω μέρος, φαίνεται το κίτρινο κουτί, από το οποίο δρομολογούνται τέσσερις σωλήνες διαμέτρου 38χιλ, οι οποίες θα φιλοξενήσουν τα καλώδια σήματος και ρεύματος προς τους ενισχυτές - 2 καλώδια σε κάθε σωλήνα. Τα καλώδια σήματος θα τερματιστούν σε XLR και στις δύο άκρες.
20180922_164138.jpg

Διακρίνεται η κατάληξη των σωλήνων. Προς το τέλος τους, τοποθετήθηκε ανάμεσά τους "ρετάλι" από μικρότερη σωλήνα εν είδει αποστάτη (spacer) - με σκοπό να μην επηρεάζονται τα καλώδια σήματος από αυτά του ρεύματος (περισσότερο, ίσως, για ψυχολογικούς λόγους.:))

20180922_164151.jpg


Το ισόπλευρο υπολογίστηκε να έχει πλευρά 2.5μ με περιθώριο να "ανέβει" στα 2.6μ, αναλόγως της οριστικής τοποθέτησης των ηχείων στο χώρο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Σημείωση προς εαυτόν: Υπάρχει κατάστημα με Temblor 10 και Multifuser DC2 ετοιμοπαράδοτα στη Λευκωσία, σε τιμές ισάξιες του Thomann.

Για να δούμε...
 



Μηνύματα
879
Reaction score
1.145

[DOUBLEPOST=1540206653][/DOUBLEPOST]ναι αυτοί είναι φανταστικοί, το website τους είναι απαίσιο αλλά σε μια φάση βρήκα το midi piano μου 50 ευρώ πιο φθηνα από thomman (ήταν σε προσφορά αλλά και πάλι).
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
.........- με σκοπό να μην επηρεάζονται τα καλώδια σήματος από αυτά του ρεύματος (περισσότερο, ίσως, για ψυχολογικούς λόγους
Μμμμμμμμ.....επρεπε αφου ειναι "ισως" για ψυχολογικους λογους να μην τα απομακρυνες και θα σουλεγα μπροστα σε ποια εκπληξη "ισως" να βρισκοσουν :p
..........και ισως μετα την τοποθετηση του πατωματος.........
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Μμμμμμμμ.....επρεπε αφου ειναι "ισως" για ψυχολογικους λογους να μην τα απομακρυνες και θα σουλεγα μπροστα σε ποια εκπληξη "ισως" να βρισκοσουν :p
..........και ισως μετα την τοποθετηση του πατωματος.........
Άργησες!:p
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Quoted for reference:

[...]Καλέ μας cheezy whizzy ( φτου κι εγώ λάθος το έγραψα ) η εγκατάσταση διαχυτικών διατάξεων στην οροφή ανεξαιρέτως μελετών και περιπτώσεων μοιάζει μ'εκείνο το κινέζικο γνωμικό που παρακινεί κάθε σύζυγο να χαστουκίζει το έτερον ήμισυ έστω και αν δεν ξέρει το λόγο,αφού σίγουρα θα τον γνωρίζει το άλλο του μισό.

Ό,τι και να καταδείξει η μετρητική αξιολόγηση,μια διαχυτική δράση με έκταση από τις χαμηλομεσαίες έως τις κατώτερες υψηλές συνδυασμένη με απορροφητική δράση στις κατώτερες οκτάβες δεν βλάπτει γενικώς την ακροαματική απόδοση σε τυπικούς οικιακούς χώρους.Εκτός και αν ο χώρος σου θα ήταν τόσο ψηλοτάβανος,ώστε οι πρώιμες ανακλάσεις να έπαιζαν δευτερεύοντα ρόλο,οπότε θα χρειαζόταν ενδεχομένως στοχευμένη φροντίδα για την προαγωγή του πεδίου αντήχησης.
Ο χώρος δεν (θα) είναι ψηλοτάβανος.

Με όσα γράφετε, με "σπρώχνετε" σε αγορά... Κουφάλες!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Quoted for reference:



Ο χώρος δεν (θα) είναι ψηλοτάβανος.

Με όσα γράφετε, με "σπρώχνετε" σε αγορά... Κουφάλες!
Σπεύδε τότε και όχι...βραδέως.Οι διαχυτικές διατάξεις θεραπεύουν πάσαν νόσον και...ανασφάλεια επί της ακροαματικής απόδοσης,ιδίως όταν το σύστημα είναι ήδη...ζόρικο και αβανταδόρικο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Είμαστε μέτοχοι των εταιρειών κατασκευής φελιζόλ..

Πάνε ψώνισε λέμε, και μη ρωτάς.
Ή όπως αλλιώς θα του λέγαμε...Diffusion is our Friend.:D
Εσύ, φίλτατε, Μπούτχια πσήφισες δίπλα; :whistling:
Ψηφίζω μόνο σε...εκλογές και αρχιαιρεσίες.Όλα τα υπόλοιπα τα παίρνω...αψήφιστα.;)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Σπεύδε τότε και όχι...βραδέως.Οι διαχυτικές διατάξεις θεραπεύουν πάσαν νόσον και...ανασφάλεια επί της ακροαματικής απόδοσης,ιδίως όταν το σύστημα είναι ήδη...ζόρικο και αβανταδόρικο.
Είμαστε μέτοχοι των εταιρειών κατασκευής φελιζόλ..

Πάνε ψώνισε λέμε, και μη ρωτάς.
Καλά. 6 τεμάχια 60εκ*60εκ φτάνουν ή να πάρω παραπάνω; (δείτε το δεύτερο link στο post #606)

Χρειάζεται να ξέρω το εύρος των συχνοτήτων που επηρεάζονται - προς το καλύτερο;
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top