Ήρθε η ώρα και για το δικό μου (trane5587)




trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
439
Reaction score
1.133
Καλημέρα στην παρέα! Χθες συνέβη αυτό...

46519701_1157614204415505_7739570125824589824_n.jpg


Όπως είχε πει και ο Zizik μας, είμαι αυτός που αλλάζει για την αλλαγή... Αλλά μετά από αυτή τη χθεσινή αλλαγή δεν νομίζω να υπάρξει κάτι άλλο... :lolsign::lolsign::lolsign:

Βοηθήστε με να τα εντοιχίσω! :idk:

Υ.Γ. Ευχαριστώ θερμά τον φίλο Στάθη για την πολύτιμη βοήθεια του στη μεταφορά τους. :drinks:
 










Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Δώστε ιδέες που να τα βάλω να κρυφτούν! :p
Βγάλε τα cds που έχεις εκεί από πίσω,τράβα ένα κόντρα πλακέ να οριοθετήσεις το βάθος και ρίχτα εκεί πίσω.Βάλε και μια ηχοπερατή και είσαι έτοιμος!
Καλορίζικα και καλοάκουστα!
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
439
Reaction score
1.133
Βγάλε τα cds που έχεις εκεί από πίσω,τράβα ένα κόντρα πλακέ να οριοθετήσεις το βάθος και ρίχτα εκεί πίσω.Βάλε και μια ηχοπερατή και είσαι έτοιμος!
Καλορίζικα και καλοάκουστα!
Σ ευχαριστώ πολύ να σαι καλά! Για ανάλυσε το λίγο περισσότερο όλο αυτό αν μπορείς. Στείλε μου πμ. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Βοηθήστε με να τα εντοιχίσω! :idk:
Πρώτο βήμα:

Πάντα τέρμα πίσω, να ακουμπήσουν τοίχο. (αφαίρεσε οποιοδήποτε εμπόδιο μεταξύ ηχείων και τοίχου)
Δώσε και λίγη κλίση προς τα πάνω, να σε κοιτάνε στη μούρη, και προς τα έσω τα RL.
Αυτό θα το επιτύχεις με ένα ψηλό κεντρικό "πόδι" σε κάθε ηχείο, ώστε να πατάνε στο πάτωμα σε 3 σημεία, 2 πίσω στα δικά τους πόδια, και ένα εμπρός, στο νέο πόδι.
Αν τα πίσω πόδια είναι κοντά (<5cm) τότε βάλε πόδια νέα, τουλάχιστον 5cm ύψους, προτιμότερο λίγο παραπάνω, ώστε να αφήσει επαρκές κενό κάτω, για να βάλεις υλικό.


Στο μικρό κενό μεταξύ πλάτης ηχείων και τοίχου, βάλε πυκνή και βαρειά ηχοαπορρόφηση. Ομοίως στο μικρό κενό δεξιά και αριστερά, μεταξύ πλαϊνών των ηχείων και τοίχου.
Ομοίως στο μικρό κενό κάτωθεν των ηχείων, μεταξύ αυτών και πατώματος.
Αν αφήσεις και λίγη απορρόφηση επάνω τους, καλό θα κάνεις.


Κάντο αυτό, ανέβασε φωτογραφία, πες ακουστικές εντυπώσεις ηχητικής διαφοράς που θα καταλάβεις, και μετά θα πάμε στο επόμενο βήμα.
 
Last edited:

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
439
Reaction score
1.133
Πρώτο βήμα:

Πάντα τέρμα πίσω, να ακουμπήσουν τοίχο. (αφαίρεσε οποιοδήποτε εμπόδιο μεταξύ ηχείων και τοίχου)
Δώσε και λίγη κλίση προς τα πάνω, να σε κοιτάνε στη μούρη, και προς τα έσω τα RL.
Αυτό θα το επιτύχεις με ένα ψηλό κεντρικό "πόδι" σε κάθε ηχείο, ώστε να πατάνε στο πάτωμα σε 3 σημεία, 2 πίσω στα δικά τους πόδια, και ένα εμπρός, στο νέο πόδι.
Αν τα πίσω πόδια είναι κοντά (<5cm) τότε βάλε πόδια νέα, τουλάχιστον 5cm ύψους, προτιμότερο λίγο παραπάνω, ώστε να αφήσει επαρκές κενό κάτω, για να βάλεις υλικό.


Στο μικρό κενό μεταξύ πλάτης ηχείων και τοίχου, βάλε πυκνή και βαρειά ηχοαπορρόφηση. Ομοίως στο μικρό κενό δεξιά και αριστερά, μεταξύ πλαϊνών των ηχείων και τοίχου.
Ομοίως στο μικρό κενό κάτωθεν των ηχείων, μεταξύ αυτών και πατώματος.
Αν αφήσεις και λίγη απορρόφηση επάνω τους, καλό θα κάνεις.


Κάντο αυτό, ανέβασε φωτογραφία, πες ακουστικές εντυπώσεις ηχητικής διαφοράς που θα καταλάβεις, και μετά θα πάμε στο επόμενο βήμα.
Η σκέψη είναι η εξής διορθώστε με για όποιο λάθος...

- Μένει κενός όλος ο τοίχος για να τον γεμίσω με απορρόφηση.
- Απορρόφηση κατά 30 εκατοστά προς τα έξω στον δεξιά και αριστερά τοίχο.
- Το svs αριστερά γωνία.
- Τα ηχεία με κάποια ξύλινη κατασκευή να έρθουν πάνω από το ύψος του sub.
- Ηχοπερατή οθόνη για να κρύβει τα ηχεία.

Προτείνετε μου και κάποιο απορροφητικό υλικό αν υπάρχει σε καλή τιμούλα. :)
 


trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
439
Reaction score
1.133

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Εγώ θα σου πρότεινα κάτι άλλο. Φτιάξε μια ξύλινη κατασκευή στο ύψος του-των σαμπ και βάλε απάνω τα 3677 ώστε να είναι πίσω από την οθόνη (όπως του Στέφανου). Το βασικό είναι εδώ όμως. Γεμίζεις τα πάντα με πετροβάμβακα και φτιάχνεις μια μπάφλα μπροστα ΑΚΡΙΒΏΣ στο ύψος της μπάφλα του ηχείου. Με αυτό τον τρόπο αποκτάς μια infinite baffle. Καταφέρνεις δηλαδή να αποκτήσεις (κατά κάποιον τρόπο) καρδιοειδη αποκριση.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.897
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top