Auro 3D

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.143
Reaction score
153
ερωτηση αμα βαλω ενα ενργο ηχειο στη 2η εξοδο sub tou 7012 κ το δηλωσω σαν πανω κεντρικο θα εχω vog ?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
βρε παιδια βαζω στο oppo 203 ενα bdmv folder με κοματια σε auro 3d 9.1 και το oppo ενω επιλεγω απο το μενου του bdmv να παιξει σε auro μου το διαβαζει σαν dts hd master 5.1....
δεν εχω ασχοληθει με τετοια, οποτε :idk:
...δοκιμασε να στο κανει pcm το oppo και να στο περασει ετοιμο

ερωτηση αμα βαλω ενα ενργο ηχειο στη 2η εξοδο sub tou 7012 κ το δηλωσω σαν πανω κεντρικο θα εχω vog ?
εννοειτε οτι θαχεις vog ;)
 


Μηνύματα
502
Reaction score
202
μπροστα υψους και πισω υψους......
.....ειναι τοι ιδανικο να εχεις και τα 2 (auro και atmos)

τα δηλωνεις ετσι και τρεχεις παλι την ισοσταθμιση για να εχεις μια ρυθμιση και για τα δυο forma
εκανα ρυθμιση στο amp assign του marantz 9.1 απο τα οποια 4 height speakers και στο περιεχομαινο atmos δεν μου παιζει τα δυο πισω height. αν αντι για 9.1 δηλωσω dolby atmos στο amp assign 5.1.4 σε περιεχομαινο atmos τα παιζει ολα καλα αλλα αλλα αν το δεν ειναι atmos δεν μου δεινει την επιλογη για auromatic 3d μονο για auro 3d απο οτι καταλαβαινο επιδει δεν βλεπει τα ηχεια υψους . πως πρεπει να ρυθμισω το amp assign του ενισχυτη για να παιζω και auro 3d και atmos σε ολα τα ηχεια?
 

Attachments


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.037
Reaction score
41.410
Rear Height, όχι surround height.
θα πρέπει να τρέξεις audyssey από την αρχή, οπότε μπορείς να δηλώσεις στην αρχή της διαδικασίας για το πως είναι η διάταξη των ηχείων.
 

Μηνύματα
502
Reaction score
202
Rear Height, όχι surround height.
θα πρέπει να τρέξεις audyssey από την αρχή, οπότε μπορείς να δηλώσεις στην αρχή της διαδικασίας για το πως είναι η διάταξη των ηχείων.
πωωωω δουλεψε!!!!! ευχαριστω αντε αλλη μιαμιση ωρα audyssey!!!!!!!!!! ευχαριστωωωωωωωωωωωωω
[DOUBLEPOST=1544806375][/DOUBLEPOST]
πωωωω δουλεψε!!!!! ευχαριστω αντε αλλη μιαμιση ωρα audyssey!!!!!!!!!! ευχαριστωωωωωωωωωωωωω
και αμα βαλω και το vog??? εκει τι κανω?
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
πωωωω δουλεψε!!!!! ευχαριστω αντε αλλη μιαμιση ωρα audyssey!!!!!!!!!! ευχαριστωωωωωωωωωωωωω
[DOUBLEPOST=1544806375][/DOUBLEPOST]
και αμα βαλω και το vog??? εκει τι κανω?
βαζεις και το vog στο στησιμο που εχεις δωσει στον marantz και εισαι οκ.....
...θα ακους auro3d 10.1 και auromatic 10.1 και dolby atmos 5.1.4
Aλλα θα χρειαστεις ενα ενισχυτη για το καναλι vog μιας και παιρνει σημα απο την μια εξοδο sub
....το οποιο μπορει να ειναι και στερεο τελικος και να βαλεις 2 ηχεια για vog ...η παιρνεις ενα αυτοενισχυομενο ηχειο και εχεις αμεσα το vog μιας και δεν χρειαζεται ενισχυτης. ;)
 

Μηνύματα
502
Reaction score
202
Και εκει που χαρικα τωρα συμβαινει αυτο το atmos παιζει τελεια αλλα ενα bdmv που βρηκα σε auro δεν δεινει στα δυο πισω υψους ο marantz εβγαλα και φωτο με το setup αυτο στην φωτο. Ουφ θα κανω ενα ευχελαιο και οταν ερθει ο παπας ελπιζω να εχω και το voice of god .....:)
 

Attachments





melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.037
Reaction score
41.410
Περίεργο!
Για δοκίμασε και κάποιο άλλο να δεις θα κάνει το ίδιο;
Τώρα θα μου πεις που να το βρεις το άλλο...ένα δίκιο το εχεις εδώ.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Και εκει που χαρικα τωρα συμβαινει αυτο το atmos παιζει τελεια αλλα ενα bdmv που βρηκα σε auro δεν δεινει στα δυο πισω υψους ο marantz εβγαλα και φωτο με το setup αυτο στην φωτο. Ουφ θα κανω ενα ευχελαιο και οταν ερθει ο παπας ελπιζω να εχω και το voice of god .....:)
δοκιμασε να παιξει ετσι....καντο PCM αυτο στον κυκλο

image.jpg



Έτσι μείνε, άκου άτμος.

Δε χρειάζονται τα άλλα. Σιγά την ποικιλία τίτλων! :p
ακουει οτι γουσταρει με setupιον auro ;)
...προσεχε πως θα στησεις το δικο σου οταν βαλεις και πανω ηχεια :fuckyou:

χαχαχαχαχ δεν μου αρεσει να δημηουργω ιντριγκες αλλα εχεις ενα δικιο......:dance: αλλα σαν το auro δεν υπαρχει .... και ας μην εχω ακουσει ακομα .. αν δεν πενεψουμε το σπιτι μας....
οπως τα λες ειναι ......ο Zizik - stathis - costas EAR δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης σε auro μιας και ο AV τους δεν εχει......ζηλευουν ολους τους αλλους που εχουν αυτη την δυνατοτητα να ακουν οτι γουσταρουν.;)

ο πρωτος δεν εχει av που να υποστηριζει auro,οποτε μην δινεις σημασια
....ασε που θα επρεπε να αλλαξει και ηχεια απο τις πορδες που εχει τωρα για atmos :roflmao:
ασε που νομιζει οτι ακουει atmos με τις πορδες :p:D

ο δευτερος δεν εχει av που να υποστηριζει auro, αλλα και να ειχε δεν θα μπορουσε λογω χωρου ....εχει κανει ολη την φατσα οθονη και μονο στο ταβανι μπορει να βαλει ηχεια :roflmao:

ο τριτος ειναι στο 5.1 -7.1 ακομα και πεταει μ@λ@κιες :laugh:


...να δοκιμασεις αυτα στον πινακα που ειναι για ολες τις εγγραφες ηχου ...απο mono μεχρι 7.1
να δοκιμασης να ακουσεις atmos με auromatic να μας πεις :D

την ρυθμιση επιπεδου εντασης(κυκλος) βαλτην στην μεση για αρχη και βλεπεις που σου αρεσει.

0.jpg
 
Last edited:


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
οπως τα λες ειναι ......ο Zizik - stathis - costas EAR δεν εχουν δυνατοτητα επιλογης σε auro μιας και ο AV τους δεν εχει......ζηλευουν ολους τους αλλους που εχουν αυτη την δυνατοτητα να ακουν οτι γουσταρουν.;)

ο πρωτος δεν εχει av που να υποστηριζει auro,οποτε μην δινεις σημασια
....ασε που θα επρεπε να αλλαξει και ηχεια απο τις πορδες που εχει τωρα για atmos :roflmao:
ασε που νομιζει οτι ακουει atmos με τις πορδες :p:D

ο δευτερος δεν εχει av που να υποστηριζει auro, αλλα και να ειχε δεν θα μπορουσε λογω χωρου ....εχει κανει ολη την φατσα οθονη και μονο στο ταβανι μπορει να βαλει ηχεια :roflmao:

ο τριτος ειναι στο 5.1 -7.1 ακομα και πεταει μ@λ@κιες :laugh:
Μέλος, αντί να το ατμίζεις, το πίνεις βλέπω! :gotcha: :lol:
 


Μηνύματα
502
Reaction score
202
κλαιω απο τα γελια!!!!!!! auro kai ξερο ψωμι. ειναι πιο ευηχο και σαν λεξει και ψαρωνεις και κοσμο γιατι κανεις δεν το ξερει !!!!! :bigboss:

..να δοκιμασεις αυτα στον πινακα που ειναι για ολες τις εγγραφες ηχου ...απο mono μεχρι 7.1
να δοκιμασης να ακουσεις atmos με auromatic να μας πεις :D

την ρυθμιση επιπεδου εντασης(κυκλος) βαλτην στην μεση για αρχη και βλεπεις που σου αρεσει.
που της κανω αυτες της ρυθμισεις.?????
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.461
Reaction score
74.972
Όποιος ακούει Atmos υλικό με Auromatic δεν ακούει Atmos γιατί η επεξεργασία δεν λειτουργεί. Ας μην το αναφέρει καν σαν Atmos.
Είναι ακριβώς σαν να ακούει οποιοδήποτε απλό 5.1 ή 7.1 αφού αντί να τοποθετούνται τα αντικείμενα ή η ατμόσφαιρα εκεί που πρέπει (ή περίπου όταν τα ηχεία δεν βρίσκονται στην οροφή), πηγαίνουν άσχετοι ήχοι όπου αποφασίσει ο αλγόριθμος του Auromatic.



Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο σύστημά του, αρκεί να μην παίρνει στο λαιμό του χρήστες ή αναγνώστες που δεν κατέχουν το αντικείμενο χωρίς επαρκή αιτιολόγηση και στοιχεία.

Τέτοια συμπεριφορά οδηγεί σε αποκλεισμό απο το forum.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.530
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top