TDL Studio 2 mod

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Υπόχρεος!!! Μέσα στις επόμενες ημέρες θα κανονίσω ραντεβού με συμφορουμίτη για να τροποποιήσουμε το crossover λόγω του διαφορετικού tweeter. Κατόπιν ευπρόσδεκτος όποιος επιθυμεί ακρόαση!
[DOUBLEPOST=1538498456][/DOUBLEPOST]Αν επιτρέπεται, πόσο κόστιζαν τότε;
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα. Εύχομαι καλύτερη χρονιά σε όλους, υγεία και κουράγιο διότι ως φαίνεται το 2019 θα είναι μια δυσκολότερη χρονιά σε όλους τους τομείς της εν Ελλάδι ζωής μας.

Γράφω ακούγοντας από τα ανανεωμένα πλέον TDL. Ανανεωμένα διότι την παραμονή επέστρεψαν από τον Πέτρο, τον οποίο ευχαριστώ μέσα από το νήμα για τη δουλειά που έκανε ώστε το tweeter που επέλεξα να "δέσει" με το υπόλοιπο σύνολο μέσω τροποποίησης του crossover και άλλων παρεμβάσεων. Δεν θα αναλωθώ στα τεχνικά καθώς αυτό είναι αντικείμενο του Πέτρου (και προς το παρόν δηλώνω παντελώς ερασιτέχνης), θα αρκεστώ στο τι ακούω: τα tweeter δεν φωνάζουν πλέον, οι χαμηλές-μεσαίες συχνότητες καθάρισαν και αναδείχθηκε ολόκληρο φάσμα.Καμία σχέση με ότι άκουγα πριν. Μένει μόνο η σωστή τοποθέτηση του ηχείου στο χώρο καθώς και η κατασκευή βάσεων ύψους 10εκ ώστε να έρθει στο κατάλληλο ύψος. Ο Πέτρος, που μέτρησε και απόκριση, μίλησε για "σχεδόν" monitor. Τον ευχαριστώ πολύ για τη δουλειά του και την υπομονή του!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να πω και εγώ δυο λόγια για την <<συμβίωση>> μου με τα TDL Studio II, δίνοντας και περισσότερες πληροφορίες...

Το ηχείο ήρθε στον χώρο μου με τα καινούρια tweeters τοποθετημένα. Με μια πρώτη ακρόαση διαπίστωσα πως ο προβληματισμός του Κώστα ήταν απόλυτα δικαιολογημένος. Τα tweeters δεν έδεναν με τίποτα με τα woofers.
Η στάθμη του tweeter ήταν αρκετά πάνω από αυτή του woofer, κάνοντας το άκουσμα επιθετικό ψηλά, λεπταίνοντας τον ήχο και φέρνοντας αφύσικα <<μπροστά>> αρμονικές-σβησίματα οργάνων, πιατίνια και γυναικείες φωνές.

Κατά την πάγια τακτική μου σε τέτοιες περιπτώσεις, κράτησα ανέπαφο το ένα ηχείο, ώστε ανά πάσα στιγμή να υπάρχει μια αναφορά, και ασχολήθηκα με το άλλο, κάνοντας επάνω του τις όποιες αλλαγές.

Το ηχείο αυτό είχε αρκετά χαμηλή ευαισθησία, στα 85 db. Το tweeter της Monacor DT-250, χαρακτηριστικά του οποίου αναγράφονται εδώ:
https://www.monacor.com/products/components/speaker-technology/hi-fi-tweeters/dt-250/
παρουσιάζεται με ευαισθησία 90 db.
Αν και θεωρώ αρκετά αισιόδοξα τα 90 db, (προσωπική μου εκτίμηση είναι λίγο πάνω από 88,5) δεν παύει να ακούγεται αρκετά επάνω από ένα woofer των 85.
Βέβαια ο τρόπος υπολογισμού της ευαισθησίας ενός tweeter μπορεί εύκολα να διαφέρει, από την στιγμή που η μέση εκτιμώμενη στάθμη έχει να κάνει με την φιλοσοφία αυτού που μετράει και ποιο μέρος του φάσματος θεωρεί ωφέλιμο.
Επιπλέον, το DT-250 παρουσιάζει έναν έντονο συντονισμό γύρω από τους 9,5 KHz και με αρκετή έκταση.

Η πρώτη κίνηση ήταν η προσθήκη μιας αντίστασης που έριξε γενικά την στάθμη του tweeter.
Το επόμενο βήμα είχε να κάνει με την εν σειρά προς το tweeter προσθήκη ενός παράλληλου φίλτρου Notch, που επενεργεί από τους 7-12 KHz, με κέντρο δηλαδή τους 9,5, και που έκανε την απόκριση του εντελώς επίπεδη στην περιοχή.
Η γενική απόκριση συχνοτήτων του ηχείου πλέον εμφάνιζε μια πολύ όμορφη μείωση στις συχνότητες γύρω από τους 3 KHz, που συμφωνεί με τις γνωστές καμπύλες Fletcer-Munson, προσδίδοντας ιδιαίτερη φυσικότητα στο άκουσμα.
Απόλυτα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα πέρασα τις αλλαγές και στο δεύτερο ηχείο, που είχε μείνει ανέγγιχτο.

Ξεκίνησα λοιπόν τους τελικούς ελέγχους και την σύγκριση για την ομοιότητα των δύο ηχείων. Τότε παρατήρησα πως στο δεύτερο ηχείο, η περιοχή γύρω από τους 2 KHz ήταν αρκετά επάνω, μέχρι και 4 db.
Ξήλωμα ξανά, έλεγχος των κυκλωμάτων crossover καθώς και τον woofers.
Διαπιστώθηκε πως ο <<ένοχος>> ήταν το ένα woofer, όπου λόγο κατασκευής υπήρχε μείωση της εμπέδησης στην εν λόγο περιοχή, με αποτέλεσμα να <<τραβάει>> περισσότερο ρεύμα από τον ενισχυτή και να αυξάνεται η στάθμη του.
Βλέπεται οι κατασκευαστικές ανοχές της εποχής δεν ήταν τόσο αυστηρές όσο σήμερα. Έτσι έβγαιναν στο εμπόριο μονάδες που κανονικά δεν θα έπρεπε.
Παρακάτω φαίνεται η διαφορά στα δύο ηχεία καθώς και η εξαιρετικά επίπεδη πλέον, απόκριση του tweeter:
TDL, left-right.png
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος...
Βλέπουμε παρακάτω την διαφορά στην απόκριση των δύο ηχείων συν την ξεχωριστή απόκριση (πράσινο) του woofer με το κατασκευαστικό πρόβλημα:
TDL woofer different.png

Ως λύση αποφασίστηκε η αγορά από το διαδίκτυο δύο ίδιων μονάδων και το ταίριασμα των δύο καλύτερων, για την τελική τοποθέτηση επάνω στα ηχεία.
Ευτυχώς πλέον τέτοια μεγάφωνα υπάρχουν σε αρκετά καλές τιμές, αλλά πάντα με το ανάλογο ρίσκο.
Οι μονάδες βρέθηκαν και παρακάτω φαίνεται η free field απόκριση των δύο που επιλέχτηκαν για τοποθέτηση.
tdl 8 inch new.png


Τέλος καλό λοιπόν και όλα καλά, με το ιστορικό TDL να είναι έτοιμο να προσφέρει νέες συγκινήσεις!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Κι έλεγα πως διορθωσες την απόκριση του βλαμμένου!

Μήπως είχε αρπάξει το πηνίο αν έφαγε κάνα τσαμπουκά;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κι έλεγα πως διορθωσες την απόκριση του βλαμμένου!

Μήπως είχε αρπάξει το πηνίο αν έφαγε κάνα τσαμπουκά;
Μπαα η γραμμή παραγωγής δεν πρέπει να έβγαλε δυο ίδια μεγάφωνα σε αυτό το σημείο. Και τα τέσσερα που μέτρησα είχαν μια διαφοροποίηση έστω και μικρή, με το βλαμμένο απλά να ξεφεύγει κάμποσο.
Αν είχε θέμα στο πρώτο που θα φαινόταν θα ήταν η συχνότητα συντονισμού.
Στην μέτρηση εμπέδησης, που δυστυχώς δεν αποθήκευσα, στο μόνο σημείο που υπήρχε διαφοροποίηση ήταν στο συγκεκριμένο σημείο του φάσματος.
Κάποια κατασκευαστική λεπτομέρεια είχε ξεφύγει στα Αγγλάκια!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Χαρά στην υπομονή σου και... επιμονή σου.
Δεν θα μπορούσε να γίνει και κάτι διαφορετικό σε αυτήν την περίπτωση. Το ηχείο είναι vintage και το να βρεθούν μονάδες σε καλή κατάσταση δεν είναι ότι ποιο εύκολο.

Σαν εναλλακτική λύση είχα προτείνει στο Κώστα να φέρω την απόκριση του προβληματικού μεγαφώνου κοντά στο άλλο με επέμβαση στο κροσόβερ.
Η ποιο ακραία πρόταση μου, που όμως είχε πολλά θετικά, ήταν να προσθέσουμε έναν τρίτο δρόμο. Ένα 5,25 ιντσών μεγάφωνο μεσαίων συχνοτήτων, που θα αναλάμβανε το φάσμα από 500 Hz- 3500 Hz.
Έτσι η προβληματική περιοχή του 8ιντσου θα αφήνονταν εκτός του φάσματος απόκρισης του.
Επιπλέον δεν θα αναγκάζονταν το 8ιντσο να ανέβει στους 3 KHz, οπότε θα υπήρχε και όφελος από την αναπαραγωγή όλης της μεσαίας περιοχής.
Θα φτιάχναμε μια καμπίνα ίδια σε πλάτος και βάθος με το ηχείο, που θα τοποθετούνταν επάνω της μεσαίο και tweeter.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φωτογραφιες????:D:D
Δεν έχει αλλάξει κάτι στην εμφάνιση του ηχείου. Οι φωτογραφίες είναι αυτές του μηνύματος 8, αν και νομίζω θα μπουν και άλλες με τις βάσεις του ηχείου, που είναι υπό κατασκευή.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα!

Ετοιμάζονται τα καλούπια (για τις βάσεις από τσιμεντοκονίαμα) και οι γρίλλιες και θα ανέβουν φωτογραφίες. Να πω βέβαια ότι με τρώει να δοκιμάσουμε κάποια στιγμή την λύση τριών δρόμων...

Ας τελειώσω το KEF που φτιάχνω και βλέπουμε...
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Η ποιο ακραία πρόταση μου, που όμως είχε πολλά θετικά, ήταν να προσθέσουμε έναν τρίτο δρόμο. Ένα 5,25 ιντσών μεγάφωνο μεσαίων συχνοτήτων, που θα αναλάμβανε το φάσμα από 500 Hz- 3500 Hz.
Έτσι η προβληματική περιοχή του 8ιντσου θα αφήνονταν εκτός του φάσματος απόκρισης του.
Επιπλέον δεν θα αναγκάζονταν το 8ιντσο να ανέβει στους 3 KHz, οπότε θα υπήρχε και όφελος από την αναπαραγωγή όλης της μεσαίας περιοχής.
Θα φτιάχναμε μια καμπίνα ίδια σε πλάτος και βάθος με το ηχείο, που θα τοποθετούνταν επάνω της μεσαίο και tweeter.
Αν θέλεις το εξηγείς λίγο επειδή δεν κατάλαβα τι ακριβώς θα έκανες,
1)θα έβαζες ένα midrange πάνω σε 2 ίδιων διαστάσεων νέες καμπίνες για να μη τροποποιήσεις τις υπάρχουσες ή

2) θα έφτιαχνες 2 ίδιων διαστάσεων νέες καμπίνες με προσθήκη από πάνω δορυφόρου καμπίνας με mid και tweeter;
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν θέλεις το εξηγείς λίγο επειδή δεν κατάλαβα τι ακριβώς θα έκανες,
1)θα έβαζες ένα midrange πάνω σε 2 ίδιων διαστάσεων νέες καμπίνες για να μη τροποποιήσεις τις υπάρχουσες ή

2) θα έφτιαχνες 2 ίδιων διαστάσεων νέες καμπίνες με προσθήκη από πάνω δορυφόρου καμπίνας με mid και tweeter;
Έχεις δίκιο. Ένα κόμμα έλλειπε από την τελευταία μου πρόταση (το έβαλα πριν λίγο) και χρειάζεται διευκρίνηση για να βγει ολοκληρωμένο νόημα.

Λοιπόν...
Οι αρχικές καμπίνες θα έμεναν ως είχαν, αλλά θα <<φιλοξενούσαν>> πλέον μόνο το 8ιντσο woofer. Η τρύπα του tweeter θα έκλεινε ερμητικά.

Θα κατασκευάζονταν δύο μικρότερες καμπίνες, ίδιες με τις υπάρχουσες μόνο όσον αφορά το πλάτος και το βάθος.
Στις καμπίνες αυτές θα τοποθετούσα το πρόσθετο μεσαίο των 5,25 ιντσών και το tweeter.
Το ύψος τους θα ήταν όσο χρειάζεται για να χωράει τα δύο αυτά μεγάφωνα, δηλαδή 30 εκατοστά περίπου.
Εννοείται πως θα σχεδίαζα εξ αρχής το, τρίδρομο πλέον, κύκλωμα διαχωρισμού, με τα σημεία διασταύρωσης στους 500 και 3500 κύκλους.
 
Last edited:

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Σε ευχαριστώ. Αυτό πάνω-κάτω υποψιαζόμουν, δηλαδή ότι θα έφτιαχνες δορυφόρους.
Διάβασα με ενδιαφέρον τη δουλειά του koozoop που έκανε στα TDL του και του αξίζουν συγχαρητήρια που αναπαλαίωσε αυτά τα θρυλικά ηχεία.
Είμαι και εγώ οπαδός των ηχείων γραμμής μεταφοράς, όταν πρωτοάκουσα Artemis TLS της Audio Spectrum, αντάλλαξα τα δικά μου τότε Celestion με αυτά, που τα έχω ακόμη, και μάλιστα έχω 2 ζευγάρια Artemis TLS.
Πριν περίπου 8 χρόνια βρήκα σε κατάστημα ηλεκτρονικών ένα ζευγάρι ταλαιπωρημένα Athena TLS, τα πρώτα TLS του 1993 με 8" γούφερ. Σχεδιαστικά είναι όπως τα δικά σου TDL. Αυτά δεν έμαθα ποιος τα είχε πριν αλλά είχε ρημάξει τα tweeter. Στο ένα tweeter SEAS 25TAF/DLG είχε βάψει (!!!) τον αλουμινένιο θόλο από χρυσό σε μαύρο με σπρέυ προφανώς, και ο λόγος πιστεύω ότι ήταν ότι είχε κάψει το άλλο και το είχε αλλάξει με ένα άσχετο D&T μαύρου υφασμάτινου θόλου που ευτυχώς ταίριαζε στην ίδια τρύπα και δεν είχε πειράξει την πρόσοψη.
Ευτυχώς τα γούφερ τους ήταν άριστα όπως και η υπόλοιπη καμπίνα ασχέτως του φτωχού φινιρίσματος της εταιρίας.
Οι καμπίνες είχαν μια περίεργη και κακόγουστη επένδυση που δεν νομίζω να ήταν εργοστασιακή.

Ευτυχώς έχω tweeters της SEAS, τα μεταξωτού θόλου 25TFF που είναι υπεραναλυτικά και πεντακάθαρα,. Τα original που δοκίμασα ένα ζευγάρι από τα Artemis μου ακούγονται πιο σκληρά.
Όμως τα μεταξωτού θόλου μάλλον έχουν υποβιβάσει και άλλο τα σχετικά υποβιβασμένα μεσαία.
Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω άλλες καμπίνες υλοποιώντας την ίδια λογική, δηλ. μια ίδια ακριβώς καμπίνα με το 8ιντσο μόνο του και από πάνω ένα δορυφόρο ίσως στενότερου πλάτους για καλύτερο εστιασμό, με 5άρι midrange πάνω και το tweeter κάτω, όλα SEAS. Δηλ. το tweeter θα είναι οπτικά ανάμεσα σε woofer και midrange (όλα αυτά τα επιπλέον μεγάφωνα τα έχω δηλ. δεν θα πειράξω τα Athena με τα δικά τους μεγάφωνα)
Δείτε αν θέλετε και μερικές φωτό από τα δικά μου Athena TLS λίγο αφού τα πήρα και τους έβαλα τα δικά μου tweeters. Η σχεδιαστική ομοιότητα με τα TDL του φίλου είναι προφανής:
 

Attachments

Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Προφανώς και δεν είναι αυτό το αρχικό τους φινίρισμα.
Τα μοντέλα αυτά της TDL φτιάχνονταν στην Ελλάδα από την Audio Spectrum. Λογική λοιπόν η όποια σχεδιαστική ομοιότητα. Μάλιστα έχοντας ξεπεράσει τα Εγγλέζικα συμπλέγματα, τα ηχεία της Spectrum ήταν ανώτερα.

Το μεταξωτό tweeter έχει πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά από το μεταλλικό και θα χρειάζονται και επεμβάσεις στο κύκλωμα διαχωρισμού.
Δεν ξέρω ποιο ακριβώς μοντέλο είναι αλλά κάποια μεταξωτού θόλου, με υψηλό Fs, ήθελαν συχνότητα κρος μεγαλύτερη.
Για την μεσαία περιοχή θα σου πω πως είναι γενικότερη φιλοσοφία της Audio Spectrum η απόκριση χαμόγελο. Όλη η μεσαία περιοχή υπολείπεται σε στάθμη, δίνοντας έτσι μια φυσικότητα στο άκουσμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι. Ακόμη και ο Ερμής TLS που είχε 5" mid, στις διάφορες δοκιμές περιοδικών γράφανε και φαινότανε και στα διαγράμματα η κοιλιά στα μεσαία.
Για τα TDL του τότε δεν ήξερα ότι οι καμπίνες φτιαχνόταν στη βιοτεχνία του Τζιάφη.
Για τα 25TFF μπορώ να ανεβάσω τα χαρακτηριστικά τους αλλά μη χαλάσω το νήμα του koozoop για τα TDL του. Καλύτερα να ξεκινήσω ένα νέο μιας και σκέφτομαι να φτιάξω κάτι σαν τον Eρμή TLS.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα,

Στο ένα tweeter SEAS 25TAF/DLG είχε βάψει (!!!) τον αλουμινένιο θόλο από χρυσό σε μαύρο με σπρέυ
Που να σου δείξω τι μου έκαναν σε ένα ζευγάρι Β139Β και Β110Β όταν τα έδωσα για επιδιόρθωση...

Όμορφο το Athena TLS! Αν δεν σου κάνει κόπο μέτρησε τις εξωτερικές διαστάσεις και πες μας. Γιατί μου φαίνεται ίδια η καμπίνα με το Studio 2;
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Επίσης καλημέρα και σε σένα και σε όλα τα παιδιά.

Για τις διαστάσεις βεβαίως. Τις θυμάμαι απέξω.
Ύψος 90 cm (καθαρό ύψος του ηχείου χωρίς τη μικρή βάση mdf αποκάτω)
Πλάτος 28 cm
Βάθος 36,2 cm (χωρίς το τελάρο με τη σίτα)

Πάχος μπάφλας mdf 19 ή 20mm αν θυμάμαι καλά
Πλαϊνά, πάνω, κάτω και πίσω, από νοβοπάν 17mm

Έχω και εσωτερικές διαστάσεις αν θέλεις αλλά δεν τις θυμάμαι απέξω.
Νομίζω ότι είχα υπολογίσει τον εσωτερικό όγκο στα 68 και κάτι λίτρα αλλά μάλλον μαζί με τα εσωτερικά χωρίσματα.
[DOUBLEPOST=1552633008][/DOUBLEPOST]Ψάχνοντας βρήκα αυτές τις φωτογραφίες από diy (?) τρίδρομα γραμμής μεταφοράς:
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Ε, σχεδόν ίδιο είναι... Το Studio 2 έχει διαστάσεις 850x270x360 (YxΠxΒ). Άρα μιλάμε για βελτιωμένο σχεδιασμό καμπίνας, μπάφλας και ενδεχομένως λαβύρινθου.

To P21REX είναι το woofer;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top