Auro 3D

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η ανοχή (σε τέτοιο μέγεθος) δείχνει ότι δεν μπορεί να υπάρχει ίδια χωρική τοποθέτηση των objects. Αλλος τα ακούει πιο πέρα και άλλος παρακείθε. Δεν είναι τυχαίο ότι και η dolby μιλάει για immersiveness και προτείνει σε χαμηλοτάβανους χώρους dolby enabled ηχεία για να δημιουργείται τρισδιάστατο ηχητικό πεδίο και, το κυριότερο, να μην γίνεται ο ήχος έντονα αντιληπτός ότι προέρχεται από ένα συγκεκριμένο ηχείο (distracting). Εκτός και αν μπερδεύουμε την εστίαση με "το τράβηγμα της προσοχής" από το ηχείο που είναι (απαράδεκτα) κοντά στο αυτί μας.

Κάπου άλλου είχες γράψει ότι δεν άκουγες από πάνω τους ήχους αλλά από μπροστά και πίσω ψηλά.
Εγώ αυτό το effect δεν το έχω στο δικό μου στήσιμο, είτε ακούω atmos είτε σε auromatic οι ήχοι έρχονται από πάνω.
Για αυτό λέω ότι ίσως κάτι δεν έχει πάει καλά στην τοποθέτηση.
Για παράδειγμα οι άξονες των ηχείων συναντιούνται πάνω από τη θέση ακρόασης σε ένα ύψος περίπου στο 1,80μ.
Το άλλο που λες για τα ηχεία, τα μέτρησες μετά την ισοστάθμιση; έδιναν όσο έπρεπε να δώσουν;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
θα μπορουσες αλλα δεν το σκεφτηκες να πας τον καναπε κανα μετρο μπροστα ωστε να πας στις 110 μοιρες περιπου για πανω κατω ηχεια.auro....και με τις σωστες κλισεις προς εσενα να εβλεπες τι παιζει.....στο μελλον :party:
αν είχε να κάνει μόνο με τη σκέψη να πάω ένα μέτρο:o τον καναπέ μπροστά
1. θα έβαζα 5.1.4 :p:laugh:
2. θα έφευγα από το μπαλκόνι με το που άκουγα κλειδιά στην πόρτα:roflmao:
[DOUBLEPOST=1547144211][/DOUBLEPOST]
Κάπου άλλου είχες γράψει ότι δεν άκουγες από πάνω τους ήχους αλλά από μπροστά και πίσω ψηλά.
Εγώ αυτό το effect δεν το έχω στο δικό μου στήσιμο, είτε ακούω atmos είτε σε auromatic οι ήχοι έρχονται από πάνω.
Για αυτό λέω ότι ίσως κάτι δεν έχει πάει καλά στην τοποθέτηση.
Για παράδειγμα οι άξονες των ηχείων συναντιούνται πάνω από τη θέση ακρόασης σε ένα ύψος περίπου στο 1,80μ.
Το άλλο που λες για τα ηχεία, τα μέτρησες μετά την ισοστάθμιση; έδιναν όσο έπρεπε να δώσουν;
ναι όλα ήταν κοπλέ...και σε level και σε eq
αλλά 4' γούφερ σε διαγώνιο 4+ μέτρων τι να κλας...

Η ανοχή (σε τέτοιο μέγεθος) δείχνει ότι δεν μπορεί να υπάρχει ίδια χωρική τοποθέτηση των objects. Αλλος τα ακούει πιο πέρα και άλλος παρακείθε. Δεν είναι τυχαίο ότι και η dolby μιλάει για immersiveness και προτείνει σε χαμηλοτάβανους χώρους dolby enabled ηχεία για να δημιουργείται τρισδιάστατο ηχητικό πεδίο και, το κυριότερο, να μην γίνεται ο ήχος έντονα αντιληπτός ότι προέρχεται από ένα συγκεκριμένο ηχείο (distracting). Εκτός και αν μπερδεύουμε την εστίαση με "το τράβηγμα της προσοχής" από το ηχείο που είναι (απαράδεκτα) κοντά στο αυτί μας.
τα οποία dolby enabled είναι αυστηρά ομοαξονικά;)

όλα έχουν να κάνουν με την διασπορά του ηχείου...όπως και κάθε ηχείου
και στα παραδοσιακά front που έχουμε αλλάξει όλοι κατά καιρούς...σχεδόν πάντα αλλάζαμε την τοποθέτηση...πότε toe in...πότε toe out...για να μας βγάλει σκηνή....
με την διαφορά ότι είχαμε συνήθως ένα ωφέλιμο κενό από τον πίσω τοίχο...γι αυτό και παίζαμε

στα ταβανομένα που είναι κολλητά στην πλάκα....δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ωρε τι βλέπουν τα ματάκια μου!

Audio Description:
Russian / Auro-3D / DTS-HD Master Audio / 5.1 / 48 kHz / 3932 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)
 






MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν το έχω δει (ακούσει) ακόμη.
Σαν ταινία το προτείνω! το δισκάκι (Ρωσικό), έγραφε απέξω, αλλά και στο μενού μέσα είχε επιλογή Auro3D, και όχι, εγώ δεν μπορώ να το πιστοποιήσω λόγω ενισχυτή!
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σαν ταινία το προτείνω! το δισκάκι (Ρωσικό), έγραφε απέξω, αλλά και στο μενού μέσα είχε επιλογή Auro3D, και όχι, εγώ δεν μπορώ να το πιστοποιήσω λόγω ενισχυτή!
Αυτό λέω τόσο καιρό... να έχει o av όλα τα forma και νακούς ότι γουστάρεις.... ;)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αυτό λέω τόσο καιρό... να έχει o av όλα τα forma και νακούς ότι γουστάρεις.... ;)
Κώστα μου σε λίγο καιρό έχω γενέθλια, περιμένω μήπως φιλοτιμηθεί κανένας φίλος, να μου κάνει δώρο κανένα AVC-X6500H και τελειώσουμε, αλλιώς καλός είναι και αυτός! :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Ωρε τι βλέπουν τα ματάκια μου!

Audio Description:
Russian / Auro-3D / DTS-HD Master Audio / 5.1 / 48 kHz / 3932 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)
Να το κάνω sticky στις κυκλοφορίες UHD - Bluray; :D
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443

Δεν πήρε κανείς βραβείο. :rolleyes:
Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες της μουσικής κατηγορίας Best Surround Sound για τη βράβευση του Φεβρουαρίου, μέσα στις οποίες υπάρχουν και Auro3D mixes.

Οι υποψήφιοι:

The Alan Parsons Project: Eye in the Sky - 35th Anniversary Ed. (Pure Audio Blu-ray, DTS 5.1)
Folketoner (Super Audio CD, DSD 5.0)
Seven Words from the Cross (Pure Audio Blu-ray, Auro-3D and Dolby Atmos)
Sommerro: Ujamaa & The Iceberg (Pure Audio Blu-ray, Auro-3D and Dolby Atmos)
Engine-Earz: Symbol (Pure Audio Blu-ray, Auro-3D)
Για την ιστορία, κέρδισε το (non immersive) surround sound album με DTS 5.1. :p
 






Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top