Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
ήμουν κι εγώ εκεί που ο ένας κράουν έπαιζε διαφορετικά από τον άλλο.
Αυτό (αν συμβαίνει) υποδηλώνει βλάβη του ενός, και αποδεικνύεται με μετρήσεις.

Κάνατε μετρήσεις;;;

Αν απλώς "ακούσατε" διαφορά, χωρίς μετρήσεις που να το δείχνουν, να μου επιτρέψετε να μη σας δίνω σημασία.

Διότι, ως γνωστόν, διαφορά ακούει κάποιος με αλλαγή της φάσης στον ενισχυτή, κάποιος άλλος αναλόγως της ώρας της ημέρας, κάποιος άλλος με διαφορετικά καλώδια ρεύματος και το πράγμα δεν έχει τελειωμό, ούτε προφανώς νόημα.

Σεβαστές οι ακουστικές εντυπώσεις του καθενός, ακόμα κι αν είναι ακουστικές ψευδαισθήσεις, αλλά. (...)
[DOUBLEPOST=1547291833][/DOUBLEPOST]
Σε τι διαφέρουν;
Α, για να μη το ξεχάσω (ειδικά για σένα) :

Στην πρόσοψη.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
[DOUBLEPOST=1547291833][/DOUBLEPOST]
Α, για να μη το ξεχάσω (ειδικά για σένα) :

Στην πρόσοψη.[/QUOTE]

Μαλλον γι αυτο και πολλοι ακουν διαφορες με αλλους ενισχυτες.

Η ερωτηση επαναδιατυπωνεται και απευθυνεται σε οποιον ξερει. Που μετρουν και που ακουγονται διαφορετικα 2 Crown διαφορετικων σειρων; Ποια ειναι η συνδεση μετρησεων με ακουστικες εντυπωσεις;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Η ακουστικη διαφορα μεταξυ πχ δυο διαφορετικης μαρκας πυκνωτων στο σημα, πως μετριεται? ..για να μαθω ρωταω.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Η ερωτηση επαναδιατυπωνεται και απευθυνεται σε οποιον ξερει. Που μετρουν και που ακουγονται διαφορετικα 2 Crown διαφορετικων σειρων; Ποια ειναι η συνδεση μετρησεων με ακουστικες εντυπωσεις;
Θα μπορούσα να μπω στη σελίδα τους, να κατεβάσω σε pdf τα ειδικά χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου, να τα διαβάσω και να προσπαθήσω να σου απαντήσω. Θα έχω φάει μισή ώρα ίσως και παραπάνω για ποιό όφελος;
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Αντε να γράψω και τα δικά μου,λογικά θα έπρεπε να βάζουμε τις μετρήσεις που αφορούν εμάς,ακουόγραμμα λέγεται,και όχι των μηχανημάτων.
Είμαστε ,φαντάζομαι, όλοι κάποιας ηλικίας ,55 εγώ και έχουμε φάει στα αυτιά ούκ ολίγα db.
Απο την άλλη προσπαθεί ο καθένας μας να αποδείξει τι; πισω απο το πληκτρολόγιο ;
Αίθουσα,μηχανάκια,ποτά,ξηρούς καρπούς ,πούρα και ξεκινάμε τα δικά μας....σωστά;
Τώρα για αυτούς τους πουλ μουρ(πουλάμε μούρη) δεν χρειάζεται καν να τους αναφέρουμε,είναι μια κατηγορία μόνοι τους.
Προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο τα χιλιάδες € που θέλουν κάποιοι για ενισχυτές-ηχεία κ.α γιατί μουσική καλή ακούγαμε απο μηχανάκια που δεν υπήρχαν καν στον χάρτη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απο πίσω είναι άνθρωποι που θέλουν να μας φάνε τα χρήματα.Σε καπιταλιστική κοινωνία ζούμε,τα πάντα όλα.
Και το Niva στοιχίζει 12.000€ και πάει παντού αλλά όλοι παίρνουν Tiguan-Quaskai-Q3 των 30.000€ και πάνω.
Και τελειώνω λέγοντας ότι τα θέματα με τον ήχο ξεκίνησαν απο την εμφάνιση του CD και μετά,έχω και εγώ τα κολλήματά μου.
Καλό βραδυ και καλή διασκέδαση...ΣΑΒΒΑΤΟ είναι.........
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
τα θέματα με τον ήχο ξεκίνησαν απο την εμφάνιση του CD και μετά
Ε, βέβαια. Αφού αυτό είχε μεγάλη ανάλυση, δυναμική περιοχή, μεταβατικά, δυναμικά που ξεμπρόστιασαν όλα τα μη ικανά συστήματα ήχου, που μέχρι τότε έπαιζαν με πικάπ...
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
μεγάλη ανάλυση, δυναμική περιοχή, μεταβατικά, δυναμικά
χεχε έπρεπε να έβλεπες την μούρη μου οταν διάβασα την απάντησή σου,μικρός πρέπει να είσαι.
υπάρχει εν ρητό που λέει ,ότι βάλεις αυτό θα βγάλει,δηλαδή....χάλια, όλο κάτι φταίει .
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ε, βέβαια. Αφού αυτό είχε μεγάλη ανάλυση, δυναμική περιοχή, μεταβατικά, δυναμικά που ξεμπρόστιασαν όλα τα μη ικανά συστήματα ήχου, που μέχρι τότε έπαιζαν με πικάπ...
Φρικτα επιεική σε βρισκω! Πες οτι το cd εισηγαγε την εποχη που απεδειξε οτι το πικαπ ειναι το χειροτερο μεσο αναπαραγωγης μουσικης ολων των εποχων μετα τον φωνογραφο του Θωμα. Εξαιρειται η κασετα που ειναι μουσικη κονσερβα.





Ναι, ξερω απο βινυλια. Υπηρξα συλλεκτρια βινυλιων και εχω αλλαξει 13 πικαπ!!
Το τελευταιο ηταν ενα spacedeck το 1999 που ειχα παρει 400.000 δρχ. ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. Με καλωδια βραχιονα nordost 100.000 δρχ. το μετρο!!!! Χειροκροτηστε με τωρα με ανοιχτες τις παλαμες ομως:D:D:bigboss:
 
Last edited:

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Φρικτα επιεική σε βρισκω! Πες οτι το cd εισηγαγε την εποχη που απεδειξε οτι το πικαπ ειναι το χειροτερο μεσο αναπαραγωγης μουσικης ολων των εποχων μετα τον φωνογραφο του Θωμα. Εξαιρειται η κασετα που ειναι μουσικη κονσερβα.





Ναι, ξερω απο βινυλια. Υπηρξα συλλεκτρια βινυλιων και εχω αλλαξει 13 πικαπ!!
Το τελευταιο ηταν ενα spacedeck το 1999 που ειχα παρει 400.000 δρχ. ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. Με καλωδια βραχιονα nordost 100.000 δρχ. το μετρο!!!! Χειροκροτηστε με τωρα με ανοιχτες τις παλαμες ομως:D:D:bigboss:
Δεν θυμάμαι ποιός είπε ότι ο αντικαταστάτης της κασέτας είναι το CD,όσο για τα 13 πικάπ που άλλαξες αλλά τόσο cdplayer άλλαξα και εγώ μπάς και.......μόνο το SACD είναι πραγματικά ο αντακαταστάτης του βινυλίου.Θυμάμαι τα πρώτης γενιάς Sony όταν τα άκουσα σε κάποια έκθεση του περιοδικού ήχος και hifi λαλήσαμε.
Ωρα είναι να ανοίξουμε ανταπαραθέσεις μετά τον crown για τα μέσα:smg:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
μεγάλη ανάλυση, δυναμική περιοχή, μεταβατικά, δυναμικά
χεχε έπρεπε να έβλεπες την μούρη μου οταν διάβασα την απάντησή σου,μικρός πρέπει να είσαι.
υπάρχει εν ρητό που λέει ,ότι βάλεις αυτό θα βγάλει,δηλαδή....χάλια, όλο κάτι φταίει .
Χαχα, ναι μικρός είμαι. Διαβάζω όμως ιστορία και κάτι καταλαβαίνω.
Αν αναφέρεσαι στις πρώτες συσκευές που αναπαρήγαγαν το περιεχόμενο του CD, έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν έπαιζαν καλά και αυτό ακουγόταν. Αλήθεια όμως, εσύ που μάλλον το έζησες ξέρεις το λόγο που γινόταν αυτό;
Σε αυτό βέβαια δεν ευθύνονταν τα δισκάκια, αλλά οι κατασκευαστές των συσκευών. Στα μετέπειτα χρόνια, όπως θα θυμάσαι, βγήκαν συσκευές με υπερδειγματοληψία που έλυναν το πρόβλημα.
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Σωστά.
Το 128-άρι.
Καλημέρα!

Δεδομένου πως έχω έναν Phonic Mar4 (Παίζει καλά στα κουφά αυτάκια μου) αλλά οι ανεμιστήρες αργά το βράδυ ακούγονται όταν είμαι κοντά του σκεφτόμουν να πάρω και εγώ ένα xls 1502. Στην πορεία και λόγο της χαμηλής τιμής άρχισα να σκέφτομαι μήπως αντί για έναν 1502 να έπαιρνα 2 χ 1002 και να τους δουλεύω μονοφωνικούς. Το θέμα είναι, αξίζει να το κάνω αυτό η τζάμπα η παράσταση;

Ηχεία έχω 2 ζευγάρια AS και κάποια στιγμή θα έρθει και η δική τους σειρά.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Σωστά.
Το 128-άρι.
Αυτό κύριε λέγεται πλαστογραφία και θα κινήσω τις νόμιμες διαδικασίες για να μην ξανασυμβεί :D
Προτιμώ πάντως το 64-άρι έτσι κ'αλλιώς οι διαφορές είναι μη ακουστές:gamer:
[DOUBLEPOST=1547395115][/DOUBLEPOST]
Χαχα, ναι μικρός είμαι. Διαβάζω όμως ιστορία και κάτι καταλαβαίνω.
Αν αναφέρεσαι στις πρώτες συσκευές που αναπαρήγαγαν το περιεχόμενο του CD, έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν έπαιζαν καλά και αυτό ακουγόταν. Αλήθεια όμως, εσύ που μάλλον το έζησες ξέρεις το λόγο που γινόταν αυτό;
Σε αυτό βέβαια δεν ευθύνονταν τα δισκάκια, αλλά οι κατασκευαστές των συσκευών. Στα μετέπειτα χρόνια, όπως θα θυμάσαι, βγήκαν συσκευές με υπερδειγματοληψία που έλυναν το πρόβλημα.
Το ότι διαβάζεις είναι πολύ καλό αλλά πρόσεχε τι διαβάζεις ,εξάλλου άλλο να διαβάζεις ιστορία και άλλο να την ζείς.
Οταν αλλάξεις λάστιχα σε ένα αυτοκίνητο και εκείνο χοροπηδάει να αλλάξεις αυτοκίνητο ,κράτα τα λάστιχα και ψάξε αυτοκίνητο που να του ταιριάζουν .Τι είπα ο άνθρωπος πάλι :dance2:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ο καθένας αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα που ζει όπως νομίζει, όχι απαραίτητα όπως πραγματικά είναι.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλημέρα!

Δεδομένου πως έχω έναν Phonic Mar4 (Παίζει καλά στα κουφά αυτάκια μου) αλλά οι ανεμιστήρες αργά το βράδυ ακούγονται όταν είμαι κοντά του σκεφτόμουν να πάρω και εγώ ένα xls 1502. Στην πορεία και λόγο της χαμηλής τιμής άρχισα να σκέφτομαι μήπως αντί για έναν 1502 να έπαιρνα 2 χ 1002 και να τους δουλεύω μονοφωνικούς. Το θέμα είναι, αξίζει να το κάνω αυτό η τζάμπα η παράσταση;

Ηχεία έχω 2 ζευγάρια AS και κάποια στιγμή θα έρθει και η δική τους σειρά.
Όχι δεν αξίζει γιατί ο 1002 έχει χαμηλότερο snr. Αν θες κάτι καλυτερο πας σε hypex fusion.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
[DOUBLEPOST=1547398767][/DOUBLEPOST]
Ναι, ξερω απο βινυλια. Υπηρξα συλλεκτρια βινυλιων και εχω αλλαξει 13 πικαπ!!
Το τελευταιο ηταν ενα spacedeck το 1999 που ειχα παρει 400.000 δρχ. ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. Με καλωδια βραχιονα nordost 100.000 δρχ. το μετρο!!!! Χειροκροτηστε με τωρα με ανοιχτες τις παλαμες ομως:D:D:bigboss:
Μην αναφερεσαι για δραχμες προδιδεις ηλικια χαχα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Μέλι στάζει πάλι το στόμα σου...!:D
Ναι, αγριόμελο, το πιο γλυκό όλων! :p

Μας λες δηλαδή ότι το τέρμα του δρόμου είναι η δυνατότητες των 44/16;
Ναι. Και πολύ μας είναι.8-)

Υπερβολικά πολύ και υπερβολικά δύσκολο να αναπαραχθεί σε όλο του το μεγαλείο.8-)

Κι αυτό μόνο για όσους από μας στρώσουμε σωστά τον χώρο, με εξοπλισμό που μπορεί να βγάλει σωστά τις προδιαγραφές του μέσου, απ'άκρη σ'άκρη, με έξτρα σωστή ισοσταθμιση κατά τας γραφάς, και με μετρήσεις για σεμινάρια.

Για τον τυπικό χρήστη, το mp3 είναι πολύ πάνω από τις δυνατότητες αναπαραγωγής του εξοπλισμού του. :p

Η δυνατότητα σε οποιοδήποτε ηχοσύστημα-χώρο να ακούς "διαφορά" ανάμεσα σε 2 πράγματα (όποια κι αν είναι αυτά) με αφήνει παγερά αδιάφορο. Ομοιάζει με τη δυνατότητα να νιώθεις οδηγική "διαφορά" στο εξαιρετικό για την καθημερινή σου χρηση yaris, ανάμεσα σε ελαστικά από φόρμουλα 1, και από τρακτέρ, και μάλιστα πάνω σε χιόνι, πάγο ή λασπη, και να βγάζεις "χρήσιμα" συμπεράσματα, που νιώθεις την ανάγκη να μοιραστείς μαζί μας, εσυ ο "φουλ στην εμπειρία" .:lol:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δλδ οι crown εξαντλούνται στους xls και μετά τo χάος;:p
Εννοείται πως όχι αλλά δυο fusion 501 είναι στην τιμή περίπου των δύο xls1002 για αυτό τους προτεινα. Βασικά εγώ θα πηγαινα σε μεγαλύτερο crown μόνο για τα ψηφιακά φίλτρα preset που έχει για να τον συνδυάσω με jbl ηχείο σε λειτουργία cross. Επίσης για σαμπ οι crown είναι κορυφή. Αν θες απλά ένα ενισχυτή για ενα ηχείο παθητικού κρος οι ncore είναι καλυτεροι στις περισσότερες περιπτώσεις και με τρελό vfm.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top