Η σωστή ρύθμιση του sub

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Cross frequency woofer στα 100Hz; Ποια ηχεία είναι;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Αύριο θα τα πούμε, γιατί μένω από μπαταρία και δεν έχω φορτιστή. :p
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εχω μπερδευτει λιγο στο κομματι των small -large .Μηπως μπορει καποιος να μου πει τα εξης

2) Τα crossover στα ηχεια μου 3 δρομων ειναι 100hz-3khz
Βαζοντας πειραματικα manual crossover 120 hz λογικα το woofer δεν θα σταματησει τελειως να περνει πληροφορια? Γιατι συνεχιζει να ακουγετε λιγο?
ειναι απλο ...η αποκοπη δεν ειναι ακαριαια οπως βλεπεις ...οποτε ναι θα παιζει λιγο και αναλογα τα db εξασθενισης που εχει ορισει ο κατασκευαστης...

π.χ.

cros.jpg
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.564
Reaction score
5.108
με τα ηχεια που εχεις βαλε small 80 η 100hz κανε δοκιμη και οπου σου αρεσει και νομιζεις οτι παιζει καλυτερα αστο, αλλα θα παιξει ρολο ποσο ικανο av εχεις και το sub και ποσα
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Εχω μπερδευτει λιγο στο κομματι των small -large .Μηπως μπορει καποιος να μου πει τα εξης
1) Στο δικο μου πολυκαναλο το μανουαλ λεει
"
For each of these settings, use the LARGE setting
if the speakers for a particular position are traditional
full-range loudspeakers. Use the SMALL setting for
smaller, frequency-limited satellite speakers that do not
reproduce sounds below 200Hz."
Αν βαλω τα ηχεια μου σαν small ο ενισχυτης θα παραγει τις συχνοτητες 200 και ανω ? Αn οχι ποιες?

2) Τα crossover στα ηχεια μου 3 δρομων ειναι 100hz-3khz
Βαζοντας πειραματικα manual crossover 120 hz λογικα το woofer δεν θα σταματησει τελειως να περνει πληροφορια? Γιατι συνεχιζει να ακουγετε λιγο?
small και 80hz για αρχη και μετα πειραματισου.
το crossover δεν ειναι τοιχος. αναλογα με το ποιο ειδος και ποσα db ανα οκταβα ειναι , κοβει και τα αντιστοιχα db οσο κατεβαινουν ή ανεβαινουν οι συχνοτητες.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
small και 80hz για αρχη και μετα πειραματισου.
το crossover δεν ειναι τοιχος. αναλογα με το ποιο ειδος και ποσα db ανα οκταβα ειναι , κοβει και τα αντιστοιχα db οσο κατεβαινουν ή ανεβαινουν οι συχνοτητες.
Οκ καταλαβα. Σας ευχαριστω ολους . !
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Καλησπερα. Βάζοντας tone generator και ακουγοντας το sub, παρατήρησα μια βύθιση στους 61 hz, arketa βαρβάτη... κι αντίστοιχα στους 56 ακουγόταν πολύ... Δεδομένου ότι ειναι σαλόνι και το σαμπ δεν το λες και μικρό (pb-4000) ουτως ώστε να μπορώ να παίξω με την θέση του, με μπασοπαγίδες και δοκιμές ως προς την τοποθέτηση, μπορεί να βελτιωθεί;

Προσπάθησα με το eq του αλλά επειδη ειναι κοντινές οι συχνότητες δεν γίνεται δουλειά...

Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Ναι, στενή θα έλεγα... Την έφερα κάπως με το eq... Σκέφτομαι για room treatment, όσο γινεται δλδ καθότι σαλόνι, αλλά στην επαρχία, στα Χανιά, δεν ξέρω ποιος μπορεί να βοηθήσει. Μίλησα με μαγαζί στην Αθήνα, μου είπαν στείλε κάτοψη και καμιά φωτό, έστειλα και με έγραψαν.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Το δικό μου έχει ρύθμιση small -large ...
Δηλ να δηλώσω το μέγεθος ουσιαστικά του χώρου..
Ξέρουμε τι ακριβώς κάνει κόβει κλπ το μπλιμπμικι αυτό , να καταλάβουμε πως δουλεύει?

Το πράμα είναι το psa s1500

Ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1548435435][/DOUBLEPOST]Επίσης το έχω στρίψει να κοιτάζει τον πλαϊνό τοιχο δίπλα του...
(Είναι τοποθετημένο στην εμπροσθια δεξιά γωνία )

Πρέπει να πειράξω τη φάση? Η την αφήνω 0 ?
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
0,γιατι το γυρισες; πληροφοριακα τους τοιχους ή το πατωμα,ταβανι, ειναι ολα συνορα και ετσι πρεπει να τα βλεπουμε...
Τα σαμπ που ειναι downfiring το μεγαφωνο οπως επισης η αποσταση που εχει δωθει υπαρχει λογος, το ιδιο εαν το μεγαφωνο εχει τοποθετηθει μπροστα....βλεπετε τον Kωστα και κανετε τα ιδια...:D
Επισης γενικα οι γωνιες δεινουν πολυ γκειν αλλα σε συγκεκριμενο ευρος συχνοτητων ειςβαρος αλλων,εαν υπαρχει δυνατοτητα καλο ειναι να αποφευγονται,συμοβολη 2π ειναι η καλυτερη λυση για ομαλοτερη αποδοση και λογικο γκειν...
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Ερωτηση για το.............πε@ς................... τα downfiring (και Upfiring) σαμπ τι βλεπουν για back wall ?
Τον πισω τους τοιχο? ή το ταβανι?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Το που "κοιτάζει" το μεγάφωνο, είναι εντελώς αδιάφορο.

Το προς τα πού είναι η καμπίνα, είναι εντελώς αδιάφορο.

Η καμπίνα είναι σαν να μην υπάρχει.

Δερ ιζ Νόου σπούν.

Θεώρησε ως "πηγή χαμηλών" το κέντρο του πηνίου φωνής του μεγαφώνου του σαμπ. Κοντά είσαι. Όλα τα υπόλοιπα, δεν έχουν καμία σημασία.

Χρειάζεται να καταλάβεις ένα πράγμα:
Δεν ακούς το μεγάφωνο να παίζει, είναι πρακτικά αδύνατο. Ακούς το πώς παίζει ο χώρος, ερεθιζόμενος από το μεγάφωνο. Μόνο τα ντουβάρια ακούς. Ναι, τα ντουβάρια παίζουν μουσική, καλά κατάλαβες. Βρές λοιπόν ένα τρόπο να παίξουν όμορφα και ομαλά τα ντουβάρια που σε περιτριγυρίζουν όταν κάθεσαι και ακούς μουσική. Χρειάζεται να τα γαργαλήσεις με "τρόπο".

Όταν σκέφτεσαι για σαμπ, κοιτώντας ένα χώρο, στην πράξη σκέφτεσαι πως θα κάνεις τα ντουβάρια γύρω σου να παίξουν όλα μαζί και ταυτόχρονα το ίδιο πράγμα προς εσένα, δηλαδή βλέπεις μέσα στο μυαλό σου το δάπεδο να πάλλεται, το ταβάνι, οι πόρτες, τα παράθυρα, τα δοκάρια, τα τούβλα και οι γυψοσανίδες. Ο τρόπος που θα κουνηθούν όλα αυτά μαζί, θα αποτελέσει τον τρόπο που θα ακούσει το αυτί σου τις χαμηλές συχνότητες.

Το γούφερ και το σαμπ και το κουτί τους και ο ενισχυτής τους είναι άσχετα και παραπλανητικά στοιχεία. Κατ'αντιστοιχία με το δορυφόρο σου στο 7.1 σύστημά σου, το σαμπ είναι το "καλώδιο ηχείων" και ο δορυφόρος είναι τα "ντουβάρια". Ότι τους πάει το καλώδιο, το παίζουν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το που "κοιτάζει" το μεγάφωνο, είναι εντελώς αδιάφορο.

Το προς τα πού είναι η καμπίνα, είναι εντελώς αδιάφορο.

Η καμπίνα είναι σαν να μην υπάρχει.

Δερ ιζ Νόου σπούν.

Θεώρησε ως "πηγή χαμηλών" το κέντρο του πηνίου φωνής του μεγαφώνου του σαμπ. Κοντά είσαι. Όλα τα υπόλοιπα, δεν έχουν καμία σημασία.

Χρειάζεται να καταλάβεις ένα πράγμα:
Δεν ακούς το μεγάφωνο να παίζει, είναι πρακτικά αδύνατο. Ακούς το πώς παίζει ο χώρος, ερεθιζόμενος από το μεγάφωνο. Μόνο τα ντουβάρια ακούς. Ναι, τα ντουβάρια παίζουν μουσική, καλά κατάλαβες. Βρές λοιπόν ένα τρόπο να παίξουν όμορφα και ομαλά τα ντουβάρια που σε περιτριγυρίζουν όταν κάθεσαι και ακούς μουσική. Χρειάζεται να τα γαργαλήσεις με "τρόπο".

Όταν σκέφτεσαι για σαμπ, κοιτώντας ένα χώρο, στην πράξη σκέφτεσαι πως θα κάνεις τα ντουβάρια γύρω σου να παίξουν όλα μαζί και ταυτόχρονα το ίδιο πράγμα προς εσένα, δηλαδή βλέπεις μέσα στο μυαλό σου το δάπεδο να πάλλεται, το ταβάνι, οι πόρτες, τα παράθυρα, τα δοκάρια, τα τούβλα και οι γυψοσανίδες. Ο τρόπος που θα κουνηθούν όλα αυτά μαζί, θα αποτελέσει τον τρόπο που θα ακούσει το αυτί σου τις χαμηλές συχνότητες.

Το γούφερ και το σαμπ και το κουτί τους και ο ενισχυτής τους είναι άσχετα και παραπλανητικά στοιχεία. Κατ'αντιστοιχία με το δορυφόρο σου στο 7.1 σύστημά σου, το σαμπ είναι το "καλώδιο ηχείων" και ο δορυφόρος είναι τα "ντουβάρια". Ότι τους πάει το καλώδιο, το παίζουν.
Θέλουμε όμως τον ΄΄διεγέρτη΄΄ να εκπέμπει το ανώτερο δυνατό ποσό ενέργειας με τον γρηγορότερο δυνατό τρόπο στο πεδίο του χρόνου.Ίσως θ'άξιζε ν'αποκαλούμε όσα υποβαθύφωνα έχουν τέτοιες ιδιότητες ΄΄γρήγορα πιστόλια΄΄.:D
Καλησπερα. Βάζοντας tone generator και ακουγοντας το sub, παρατήρησα μια βύθιση στους 61 hz, arketa βαρβάτη... κι αντίστοιχα στους 56 ακουγόταν πολύ... Δεδομένου ότι ειναι σαλόνι και το σαμπ δεν το λες και μικρό (pb-4000) ουτως ώστε να μπορώ να παίξω με την θέση του, με μπασοπαγίδες και δοκιμές ως προς την τοποθέτηση, μπορεί να βελτιωθεί;
Προσπάθησα με το eq του αλλά επειδη ειναι κοντινές οι συχνότητες δεν γίνεται δουλειά...
Αυτό το μοτίβο με κάνει να υποψιάζομαι ότι η τόνωση σε ύψος 56 Hz αντιστοιχεί σε αξονικό ρυθμό συντονισμού από τη διάσταση του ύψους του δωματίου,ενώ η βύθιση σε ύψος 61 Hz αντιστοιχεί σε ακύρωση από γειτονικό τοιχωματικόν όριο (SBIR).

Επομένως...Πόσο είναι το ύψος και οι υπόλοιπες διαστάσεις του δωματίου;
Επίσης άμα θεωρήσουμε ένα νοητό κεντρικό σημείο στην κάτοψη της καμπίνας,ποια είναι η απόσταση αυτού του σημείου από τα γειτονικά κατακόρυφα τοιχώματα;
Υπολογίζω 3,03-3,06.
Μπορεί όμως να είναι και σύμπτωση αρμονικών σε ρυθμούς προερχόμενους από άλλες διαστάσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Αυτό το μοτίβο με κάνει να υποψιάζομαι ότι η τόνωση σε ύψος 56 Hz αντιστοιχεί σε αξονικό ρυθμό συντονισμού από τη διάσταση του ύψους του δωματίου
Υπολογίζω 3,03-3,06.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
To δωμάτιο έχει ύψος 2,85. Το σάμπ ειναι σχεδον κολλητά στον πίσω τοίχο όπως φαίνεται. Από δίπλα έχει τζάκι (εννοείται σαμπ και ηχείο σκεπάζονται για να μην ψηθούν όταν καίει το τζάκι, τώρα ειναι ξεσκέπαστα για τις ανάγκες της φωτογράφισης). Απο τον δεξί τοίχο απέχει 3,5 μέτρα και απο τον αριστερό 1,6 μέτρα.

Να και βίντεο του χώρου: https://www.dropbox.com/s/8q0k3ah9o8hrjz1/VID_20190113_113554.mp4?dl=0
 

Attachments


Μηνύματα
415
Reaction score
998
Στο σημείο εκείνο από τις ανακλάσεις του τζακιού, το SW ψήνεται και θα καταστραφεί σε χρόνο δυσανάλογα γρήγορο από την φυσιολογική του γήρανση.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Στο σημείο εκείνο από τις ανακλάσεις του τζακιού, το SW ψήνεται και θα καταστραφεί σε χρόνο δυσανάλογα γρήγορο από την φυσιολογική του γήρανση.
Εγραψα ότι το σαμπ και το ηχείο ειναι πάντα σκεπασμένα όταν καίει το τζάκι.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.743
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top