McIntosh MTI100 Πικάπ all-in-one

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έτερον παράδειγμα : το ΄΄π΄΄ είναι ένας συντελεστής κομπλέ από γεννησιμιού του.
ΟΚ.........παντως για την περιπτωση που ισως καποιος να ενδιαφερεται να ξερει, δεν θεωρω τον εαυτο μου κομπλε σε κανενα τομεα της ζωης μου.Και αυτο με διατηρει ζωντανο :)
Και αυτο σο συστηνω σε ολους...............
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ΟΚ.........παντως για την περιπτωση που ισως καποιος να ενδιαφερεται να ξερει, δεν θεωρω τον εαυτο μου κομπλε σε κανενα τομεα της ζωης μου.Και αυτο με διατηρει ζωντανο :)
Και αυτο σο συστηνω σε ολους...............
Έδωσες στο δικό σου avatar το ψευδώνυμο ''Καθαρός Τόνος΄΄,υποδηλώνοντας ότι η απόδοσή του δεν επιδέχεται επιμειξίες.
Αλλιώς θα έπρεπε να λέγεται...΄΄Σύνθετος Τόνος΄΄.;)

Και όταν αιτήθηκες τη λεζάντα ΄΄ένα απλό Π΄΄ είχα σκεφτεί ότι αυτός ο συντελεστής γίνεται κομπλέ ακριβώς χάρη στην απειροστική και ανολοκλήρωτη φύση του.Διότι η τάξη του δεκαδικού ψηφίου στο οποίο θα σταματά κάθε φορά αφήνεται στην κρίση του εκάστοτε χρήστη σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις της εκάστοτε εφαρμογής.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Παντως, αφου και στο εμποριο ισχυει το ''οποιος δεν εξελλισεται, πεθαινει'' ειναι οχι αποριας αξιον αλλα ολιγον τι ''ανηθικο'' αυτο που κανουν τετοιες εταιριες για να επιβιωσουν. Αντι δηλαδη να δαπανουν χρημα και γνωση σε αληθινη εξελιξη, βασιζονται στην αφελεια πλουσιων με ακριβα χομπυ για να διαιωνιζουν το trade τους. Κατι δηλαδη σαν τις καφεντζουδες, τους χειρομαντες και τους αστρολογους που εξακολουθουν να πλουτιζουν εκμεταλλευομενοι την μη παραδοχη της λογικης εκατερωθεν των ενδιαφερομενων. Κριμα...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έδωσες στο δικό σου avatar το ψευδώνυμο ''Καθαρός Τόνος΄΄,υποδηλώνοντας ότι η απόδοσή του δεν επιδέχεται επιμειξίες.
Αλλιώς θα έπρεπε να λέγεται...΄΄Σύνθετος Τόνος΄΄.;)

Και όταν αιτήθηκες τη λεζάντα ΄΄ένα απλό Π΄΄ είχα σκεφτεί ότι αυτός ο συντελεστής γίνεται κομπλέ ακριβώς χάρη στην απειροστική και ανολοκλήρωτη φύση του.Διότι η τάξη του δεκαδικού ψηφίου στο οποίο θα σταματά κάθε φορά αφήνεται στην κρίση του εκάστοτε χρήστη σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις της εκάστοτε εφαρμογής.
Kατ'αρχη να πω οτι δεν πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το "pure" το χρησιμοποιησα με την εννοια του καθαρου/αγνου...........ποσο σιγουρος οτι δεν ειναι ας πουμε "πουρές" και να ειναι ενα αστειο μεταξυ 2-3 φιλων εδω? :)
Το "σκετο Π" το "αιτηθηκα" απλα και μονον διοτι εδω στο φορουμ ακουσα διαφορες "παραλλαγες" οπως "πουροτονε,πουροτεχτιε" κλπ.......:p και οπως ειπα εκεινη την μερα της "αιτησης" ενα σκετο Π ειναι αρκετο μπας και ειμαι τυχερος και δεν ακουσω/διαβασω και κανενα " παρε τονε" ........:laugh:
Οσον αφορα το "κομπλε" ο λογος που δεν θεωρω τιποτα κομπλε ,ειναι διοτι στο μυαλο μου αυτο σημαινει και ενα τελος σε κατι/ολα που προσωπικα δεν δεχομαι.
Αυτα !!
[DOUBLEPOST=1548858153][/DOUBLEPOST]
Παντως, αφου και στο εμποριο ισχυει το ''οποιος δεν εξελλισεται, πεθαινει'' ειναι οχι αποριας αξιον αλλα ολιγον τι ''ανηθικο'' αυτο που κανουν τετοιες εταιριες για να επιβιωσουν. Αντι δηλαδη να δαπανουν χρημα και γνωση σε αληθινη εξελιξη, βασιζονται στην αφελεια πλουσιων με ακριβα χομπυ για να διαιωνιζουν το trade τους. Κατι δηλαδη σαν τις καφεντζουδες, τους χειρομαντες και τους αστρολογους που εξακολουθουν να πλουτιζουν εκμεταλλευομενοι την μη παραδοχη της λογικης εκατερωθεν των ενδιαφερομενων. Κριμα...
Γιατι το λες αυτο με αφορμη το συγκεκριμενο μηχανημα?Εδω γινεται και παντα θα συνεχισει να γινεται με τα γραμματοσημα,νομισματα, κρασια,επιπλα και δεν ξερω εγω τι αλλο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.848
Ροζιναντε, το απαντησες μονος σου, στο ηθικο εμποριο οταν δεν εξελισεσαι καπουτ... στο ανηθικο δεν χρειαζεται να εξελιχθεις.

Τωρα στην McIntosh, για καποιους ισχυει σε καποιους οχι αυτο που λες.
...το καλο με τους ιδιοκτητες McIntosh ειναι οτι αγοραζουν το δικαιωμα να πουν "I dont care, I have McIntosh".
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ροζιναντε, το απαντησες μονος σου, στο ηθικο εμποριο οταν δεν εξελισεσαι καπουτ... στο ανηθικο δεν χρειαζεται να εξελιχθεις.
Ακριβως.Και στις δυο περιπτωσεις,κανενας δεν προχωρα/επιβιωνει "με τον σταυρο στο χερι".
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.848
- τι παράξενο πάντως που αυτή η αμιγώς Αμερικάνικη φίρμα , χρησιμοποιεί γοτθική γραφή
Μr Spock, το γκοθ εμπεριεχει το στοιχειο του επιβλητικου.. (οπως πχ αρχιτεκτονικη).
-
Π. ..ναι μεγαλη συζητηση η ηθικη και εξαιρετικα ενδιαφερων ..
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Παντως, αφου και στο εμποριο ισχυει το ''οποιος δεν εξελλισεται, πεθαινει'' ειναι οχι αποριας αξιον αλλα ολιγον τι ''ανηθικο'' αυτο που κανουν τετοιες εταιριες για να επιβιωσουν. Αντι δηλαδη να δαπανουν χρημα και γνωση σε αληθινη εξελιξη, βασιζονται στην αφελεια πλουσιων με ακριβα χομπυ για να διαιωνιζουν το trade τους. Κατι δηλαδη σαν τις καφεντζουδες, τους χειρομαντες και τους αστρολογους που εξακολουθουν να πλουτιζουν εκμεταλλευομενοι την μη παραδοχη της λογικης εκατερωθεν των ενδιαφερομενων. Κριμα...
Δε νομίζω ότι συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις. Δεν είναι δυνατόν κανένας, απολύτως κανένας να ξεγελά πολλούς , ή λίγους (πλούσιους), για πάντα. Όλοι οι άνθρωποι σκέπτονται και φροντίζουν τις αποταμιεύσεις τους. Κανένας δεν είναι αφελής. Ή εάν υπάρχουν, ο αριθμός τους δεν είναι ικανός νομίζω να συντηρήσει μια εταιρία αυτού του μεγέθους, όσο ακριβά και αν πουλάει.
Πέραν αυτού, εάν τα προϊόντα που κατασκευάζει ήταν ξεπερασμένα τεχνολογικά, οι νόμοι της αγοράς είναι αμείλικτοι, θα είχαν περάσει στην ιστορία. Αναμφίβολα.

Αυτό δεν το βλέπουμε. Αντίθετα βλέπουμε μια εταιρία η οποία δεν πήγε στην Κίνα για τους γνωστούς λόγους, ανανεώνει τα μοντελα της σε χρονους που αυτή επιλέγει, δεν κανει εκπτώσεις στην ποιότητα τους, προσθέτει άλλες εταιρίες του χώρου υπό την ηγεσία της, πολύ καλό service, Dealers Παγκόσμια κ.λ.π.

Αν αυτά δε δείχνουν υγιή εικόνα, τότε τι να πω.

Πάντως, να το πω και αυτό, είναι λάθος να θεωρούμε ότι πρέπει κάποιος να έχει μεγάλη οικονομική επιφάνεια για αγοράσει ένα προϊόν της. Δεν απευθύνεται μόνο σε μια συγκεκριμένη ελίτ. Έχει και ενισχυτές με κάτω από 10 χιλ. €, τους οποίους πολλοί μπορούν να αγοράσουν εάν το θελήσουν.
Έχει και κάτι τέρατα βέβαια, σαν τους monoblock που postάρισε ενας φίλος παραπάνω. Εκει στοχεύει σε αλλα βαλάντια.

Θυμάμαι πριν από καιρό, και επειδή μαζί με τη δήλωση του προϊόντος που αγόρασα, αποδέχθηκα και την αποστολή των newsletter, σε επικοινωνία που είχα με το service της εταιρίας, και σε κάποιο σημείο της κουβέντας που αφορούσε την ημερομηνία παραγωγής, μου πρότεινε (αστειευόμενος), να αγοράσω τους συγκεκριμένους monoblock. Όταν τον ρώτησα με τι ηχεία πρέπει να τον συνδυάσω, και αν θα τα χωράει το σπίτι μου, μου έστειλε μια χαμογελαστή φάτσα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
..ηθικη... δεοντολογια.. θεωρια.. πραξη.. αντιπραξη.. ζαλιστηκα η μαιμου..χαχα..
Ας πάμε σε κάτι πιο πεζό...την τοποθέτηση προϊόντων σε δημοφιλείς ταινίες και τηλεοπτικές σειρές.
Setup με συνοδά McIntosh φιγουράρουν στη σειρά Elementary (To σύστημα του Sherlock με Energy ηχεία) ,την ταινία Ocean's 8 και αποκορύφωμα τη μνημειώδη παρουσία στο σύστημα του διεφθαρμένου αστυνομικού που έπαιζε ο Matt Damon στην ταινία "The Departed"
http://hifi.blogspot.com/2007/08/how-equipment-was-placed-in-departed.html

Ο προσιτός εκπρόσωπος είναι το μοντέλο Μασατσούσετς (Μασαχουσέτη Βοστώνη κ τ τ) -πως το λεν- 5300 στα 5Κ :

Στο χώρο δοκιμών της η McIntosh χρησιμοποιεί μεταξύ άλλων ηχεία 800 D της B&W...
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.226
Reaction score
27.012
Τα οποία ο ήχος παλαιότερα τα οδηγούσε με τα καλοριφέρ της Mark Levinson (33) για να παίξουν (300w/8, 1200/1).
Μάλλον θα εννοείτε παλαιότερο μοντέλο. Αυτά είναι η τελευταία "ναυαρχίδα" τους, 30.7 Βγήκαν πέρσι στην αγορά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.848
Ας πάμε σε κάτι πιο πεζό...την τοποθέτηση προϊόντων σε δημοφιλείς ταινίες και τηλεοπτικές σειρές.
Πολυ ομορφο θεμα θα ηταν, νομιζω οτι υπαρχει και καπου στο διαδικτιο σιγουρα, εχω λιγες προτασεις γιατι δεν πολυβλεπω ταινιες :
1 mechanic me project και το υπολοιπο συστημα δεν το γνωριζω,
2 ενα κασετοφωνο technics (στη σκηνη στο χαμπουργκεραδικο) στο film decoder (1983)
3 στο clockwork orange.. β&ο (αν θυμαμαι καλα) και τρανσροτορ
4 ο D.Lynch , χρησιμοποιει συχνα πικαπ..

=> αναμφιβολα η McIntosh ειναι ενα αμερικανικό συμβολο αισθητικης/ποιοτητας και (υπο)δηλωνει καποιο κυρος.. δεν ειπα εγω το αντιθετο..
[DOUBLEPOST=1548923482][/DOUBLEPOST]...ε ειναι αμοιβαιο, και η McIntosh :
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
και (υπο)δηλωνει καποιο κυρος.. δεν ειπα εγω το αντιθετο..
Auto merged
..αυτό αφορά συγκεκριμένα αυτούς που αρέσκονται στο να βαυκαλίζονται, πιστεύοντας οτι μεσω αγαθών θα αποκτήσουν κύρος. Δεν ισχύει για όλους.

Εγώ θεωρώ ότι απλά είναι μια πολύ καλή αγορά. Εως εκει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
3 στο clockwork orange.. β&ο (αν θυμαμαι καλα) και τρανσροτορ
Όοοχι,το πικάπ στο Κουρδιστό Πορτοκάλι ήταν Michell παρακαλώ (Transcriptor Hydraulic Reference ) και είχε επιλεγεί ειδικά για τη φουτουριστική του αισθητική.H Michell ήταν και στη μηχανολογική κατασκευή μπροστά από την εποχή της.

 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.259
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top